Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka magnetyczna nie działa - jakie mogą być tego przyczyny?

01 Paź 2016 14:49 1302 10
  • Poziom 6  
    Witam,

Na wstępie zaznaczam, iż jestem amatorem, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam problem z czujką magnetyczną (kontaktronem) Satel B-3A.

Podłączyłem ją do zamka szyfrowego Roger SL2000F według schematu podanego w instrukcji, jednak czujka nie działa tak jak powinna, tzn. nie sygnalizuje otwarcia drzwi po oddaleniu jej od magnesu. Na razie czujkę testuję "na sucho", to znaczy na stole montażowym, gdyż wolę mieć pewność że będzie działać już po zamontowaniu. Niestety, na razie nie działa. Czujka nie posiadała opisanych kabli, więc uznałem, że nie ma znaczenia gdzie podłączę plus, a gdzie minus.

Poniżej schemat podłączenia:

Alarm nie włącza się po niedomknięciu drzwi, mimo iż czas nastawy na ich zamknięcie jest ustawiony na 8 sekund. Bez względu na to czy magnes jest blisko czy daleko od czujki, nic się nie dzieje. Sygnalizator działa, bo testowałem funkcję dzwonka.

Czerwonym kolorem oznaczyłem gdzie mierzyłem napięcia miernikiem. Przez czujkę przepływa prąd 5V. Zbliżanie i oddalanie magnesu nic nie zmienia w tych wartościach.

Uznałem, że może to jakaś wada tej czujki. Posiadałem jeszcze jedną, dlatego postanowiłem (nie wiem czy słusznie, czy to była zwykła głupota...) podłączyć ją szeregowo do akumulatora i sygnalizatora, w następujący sposób:

No i super! Działał... przez chwilę. Później przestał. W takiej konfiguracji połączenia sygnalizator przez chwilę świecił (10 sekund?), a później przestał i już zbliżanie magnesu ani jego oddalanie nic nie dawało.

Nie mam już pomysłu co robić. Proszę, czy macie jakieś koncepcje na rozwiązanie tego problemu?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    Według producenta 0,4A.

Coś mi się wydaje, że kontaktron ma dawać SYGNAŁ rozwarcia i zwarcia (otwarcia i zamknięcia).
    Sprawdz miernikiem na przewodach gdzie masz rozwarcie przy przyłożeniu magnesu do siebie i zwarcie gdy go oddalisz.

"WejścieIN2: Czujnik Otwarcia. Wejście służy do podłączenia czujnika otwarcia drzwi i jest typu NO Jeśli styk ten jest zwarty zamek interpretuje to że drzwi są otwarte natomiast w odwrotnym przypadku uznaje że drzwi są zamknięte."
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 42  
    Moim zdaniem, ta czujka jest nieprawidłowo podłączona.
    Powinna być dołączona do (+) zasilacza.
    Przy obecnym połączeniu wejście układu nie dostaje prawidłowego sygnału wskazującego na otwarcie/zamknięcie drzwiczek.
  • Poziom 37  
    Sprawdż czujkę omomierzem, zbliżając magnes i oddalając. Co pokazuje miernik ?
  • Poziom 6  
    [quote="R-MIK"]
    ZaquPL napisał:

Jaki prąd pobiera synalzator, a jaki jest dopuszczalny prąd płynący przez czujkę?

Z kart katalogowych produktów (nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć, bo nie pisze):

SYGNALIZATOR:
    - Napięcie zasilania 12 V DC ±15%
    - Maksymalny pobór prądu w czasie sygnalizacji akustycznej 250 mA
    - Maksymalny pobór prądu w czasie sygnalizacji optycznej 270 mA
    - Maksymalny pobór prądu w czasie sygnalizacji optycznej i akustycznej 520 mA

CZUJKA:
    - Maksymalne napięcie przełączalne kontaktronu 100 V
    - Maksymalny prąd przełączalny 0,4 A

Sprawdziłem obie czujki omomierzem podłączając miernik do obu przewodów wychodzących z kontaktronu. Wyniki:
    - Pierwsza czujka: bez względu na odległość od magnesu, miernik wskazuje wartość poza zakresem.
    - Druga czujka: gdy magnes znajduje się daleko, miernik wskazuje wartość poza zakresem, gdy magnes zbliżam na odległość mniejszą od 4 cm, następuje spadek wartości i dąży ona do ok. 4 omów.
    Wygląda na to, że druga działa, a z pierwszą coś niedobrego się stało.

// Dodano:

Podłączyłem drugą czujkę do układu z pierwszego rysunku, ale to również zawiodło. Obwód cały czas jest rozwarty. Natomiast zwarcie styków IN2 i GND powoduje prawidłowe uruchomienie alarmu, czyli to wina czujki. Pomysły?
  • Poziom 41  
    Pierwszy kontaktron jest uszkodzony (ale sprawdź go jeszcze z magnesem z drugiego zestawu), drugi wygląda na sprawny.
    Przepuszczanie przez kontaktron sygnalizacji optycznej i akustycznej jednocześnie może być dla niego zabójcze (zbyt duży prąd sumaryczny; pojedyńczo - OK).
    ZaquPL napisał:
    Podłączę drugą czujkę do układu z pierwszego rysunku i dam znać jakie są wyniki.
    Będą odwrotne od oczekiwanych. Masz kontaktron NC i przy zamkniętych drzwiach będzie wskazywał ich otwarcie. potrzebowałbyś coś w stylu: http://www.alarmtech.pl/index.php/pl/kontakty-magnetyczne/seria-mc-400/mc-446
    R-MIK napisał:
    Polon_us napisał:
    Moim zdaniem, ta czujka jest nieprawidłowo podłączona.
    Powinna być dołączona do (+) zasilacza.
    Przy obecnym połączeniu wejście układu nie dostaje prawidłowego sygnału wskazującego na otwarcie/zamknięcie drzwiczek.

Wegług mnie dobrze. W przemyśle, alarmach, stosuje się logikę ujemną, co sugeruje obecność 5V na wejściu oraz sposób sterowania sygnalizatora i zamka.
    Zgadza się połączenie jest poprawne.
  • Poziom 6  
    Próbowałem pierwszą czujkę z każdym magnesem i niestety nie działa.

Nawet przez myśl mi nie przeszło aby podłączać jednocześnie do sygnalizacji optycznej i akustycznej. Raz, że bym zwariował przy dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu ze 120 dB alarmem i świecącymi po oczach diodami, a dwa, że nawet nie chciałoby mi się tego podłączać (wiadomo, dodatkowe kable).

Teraz znowu spróbowałem z drugą czujką i zadziałało... niesamowite. Nie wiem dlaczego, podłączałem w dokładnie ten sam sposób i za każdym razem sprawdzałem czy przewody są prawidłowo złączone.
  • Poziom 6  
    Czujka okazała się wadliwa, poszła do reklamacji. Dziękuję za pomoc.