Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Egzamin poprawkowy e7 październik 2016

forash 01 Oct 2016 14:53 5052 35
Testo
    forash
    Level 8  
    Witam , czy posiada ktoś informacje na temat tego co będzie na egzaminie poprawkowym e7 w październiku. Najlepiej gdyby ktoś wstawił schemat albo napisał co może być.
  • Testo
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    Gdyby ktoś Ci napisał to złamałby prawo. Takich rzeczy nie wolno ujawniać.
    bodzio507
    Level 30  
    Według doniesień ma być załączenie silnika na dany czas.

Tu jest możliwy układ. Proszę osoby, które zdawały o potwierdzenie. Egzamin poprawkowy e7 październik 2016
    wst24
    Level 8  
    A może ktoś objasnić ten schemat , opisy styków styczników, na co zwrócić uwagę... ?? Zależy mi ponieważ 10 mam praktyczny :/ i jak może wyglądać ta czasówka bo tego akurat nie kojarzę... :(
    a121313
    Level 9  
    Idea taka sama, schemat trochę inny. Dziś zdawałem. Zadanie brzmi: wykonać instalacje zasilania silnika 3f w trójkąt i sterowania. Wył silnikowy, ustawić zabezpieczenia i czasówkę na 10s. Załączamy silnik, który ma po 10s się wyłączyć. U mnie czasówka miała zakres 1 - 12min :| i jak widać na schemacie nie widać sterowania czasówką. Wnioski?
    bodzio507
    Level 30  
    A czym różnił się schemat?
  • Testo
    wst24
    Level 8  
    a jaka była ta czasówka ?? czym różni się schemat od powyższego ?? silnik był już w trójkącie połączony blaszkami czy musiałeś sam przełożyć blaszki ?? Podbijam pytanie czy ktoś może rozrysować i objaśnić ten schemat ??
    forash
    Level 8  
    Czyli w układzie sterowania jest bezpiecznik, przycisk zwierny, rozwierny, styczniki i czasówka ,a w układzie silnika silnik , wyłącznik silnikowy i stycznik ? Czy ten schemat podany wyżej jest poprawny ? Nawet jeśli jest poprawny to przydałby się taki schemat na którym jest oznaczone jakie styki czasówki połączyć i jakie styki w styczniku i czy w tym układzie jest tylko 1 stycznik -KM ? Czy też tam jest tyle lampek sygnalizacyjnych? Czy jest możliwe że również dostanę takie samo zadanie jak a121313 ? Jeśli silnik ma być połączony w trójkąt to wiem, że 3 blaszki muszą być pionowo obok siebie, ale jak odróżnie u1 v1 i w1 do których bedzie trzeba podłaczyć zasilanie? Wyjścia u2 v2 i w2 bedą już jakoś podłączone i wtedy zostanie mi tylko do podłączenia zasilanie do u1 v1 i w1?. Czy na tym egzaminie będzie do zrobienia jakaś wtyczka 3fazowa tak jak było wcześniej?

Dodano po 14 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytania : Jaka to będzie dokładnie czasówka i na jaką funkcje ją ustawić ? Podejrzewam, że taka czasówka http://www.fif.com.pl/produkt/36/546 lub podobna i funkcja A.
    a121313
    Level 9  
    Czasowka u mnie bez funkcji tylko potencjometr czasu. Sterowanie ; bezpiecznik, przycisk stop (zwierny NC), styk czasowki NCi dalej start podtrzymanie (styk stycznika NO) i dalej cewka stycznika lampka czerwona(pracy silnika) i cewka czasowki. zaraz za bezpiecz jest zarowka zielona (zasilanie obw. sterowania). A w obwodzie silnika wyl. silnikowy lampki 3f i stycznik. silnik w trojkat. Pomiar kazdego uzwojenia silnika i ciaglosci PE.

Dodano po 10 [minuty]:

Taka czasowke mialem.
    http://www.fif.com.pl/produkt/36/587
    User removed account
    Level 1  
    forash
    Level 8  
    Jak ustawiłeś tą czasówkę na 10 sekund skoro ona zaczyna się od 1 minuty ?
    User removed account
    Level 1  
    bodzio507
    Level 30  
    Odnośnie tej czasówki, to niestety są nieścisłości CKE w wytycznych do przygotowania stanowisk.

W wytycznych nie było jaki ma być zakres czasu przekaźnika.
    a121313
    Level 9  
    1. na tej czasowce nieda sie nastawic 10s. 2. jak widac na schemacie niema sterowania czasowka, jest tylko zasilenie cewki i styk NC. Wniosek; Czasowka nic nie robi w ukladzie. Jest to zwykle sterowanie zal/wyl stycznik z podtrzymaniem. mimo ze zadanie brzmi ze silnik ma sie wylaczyc po 10s. I ciekawe czy taki plan byl OKE czy ich blad.
    bodzio507
    Level 30  
    a121313 wrote:
    2. jak widac na schemacie niema sterowania czasowka, jest tylko zasilenie cewki i styk NC. Wniosek; Czasowka nic nie robi w ukladzie. Jest to zwykle sterowanie zal/wyl stycznik z podtrzymaniem. mimo ze zadanie brzmi ze silnik ma sie wylaczyc po 10s.

I tu się trochę mylisz.
    Czasówka powinna być ustawiona na opóźnienie załączenie i po podaniu napięcia powinna przełączyć styki po ustawionym czasie. Czyli w naszym przypadku powinna rozewrzeć styk NC i wyłączyć cały obwód terowania. U ciebie jeżeli nie dało się ustawić 10 s. powinno Ci się to wyłączyć po minucie.
    I to jest całe sterowanie czasówką.
    a121313
    Level 9  
    Poprawka panowie. Wlasnie wrocilem z teorii i rozmawialem z innym. po mojej grupie zmienili czasowke na inna i teraz faktycznie mozna czas nastawic na 10s i na wylaczenie po czasie. teoria E 7 troche mnie zaskoczyla.

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko teraz ciekawe jak do mojego przypadku podejdzie OKE niemoja wina ze takie czasowki byly. Dyrektor powiedzial z raczej zaliczone bedzie

Dodano po 20 [minuty]:

Taka teraz czasowke ponoc mieli
    http://www.fif.com.pl/produkt/36/547
    User removed account
    Level 1  
    wst24
    Level 8  
    Wiem że to nie ten temat ale może ktoś wie co będzie na 08 i 24??

Dodano po 4 [minuty]:

A może ktoś rozrysowac dokładniej schemat sterowania na jakie styki jakie przyciski są wpinane??
    jacek-100
    Level 8  
    Mam pytanie.

Czy uzwojenie silnika na pewno ma być połączone w trójkąt?
    a121313
    Level 9  
    tak mialem w zadaniu. polaczyc w trojkat i nastawic odpowiednio zabezpieczenie na wyl silnikowym. jak dobrze pamietam to trojkacie In=0,36A

Dodano po 4 [minuty]:

bodzio507 wrote:
    a121313 wrote:
    2. jak widac na schemacie niema sterowania czasowka, jest tylko zasilenie cewki i styk NC. Wniosek; Czasowka nic nie robi w ukladzie. Jest to zwykle sterowanie zal/wyl stycznik z podtrzymaniem. mimo ze zadanie brzmi ze silnik ma sie wylaczyc po 10s.

I tu się trochę mylisz.
    Czasówka powinna być ustawiona na opóźnienie załączenie i po podaniu napięcia powinna przełączyć styki po ustawionym czasie. Czyli w naszym przypadku powinna rozewrzeć styk NC i wyłączyć cały obwód terowania. U ciebie jeżeli nie dało się ustawić 10 s. powinno Ci się to wyłączyć po minucie.
    I to jest całe sterowanie czasówką.

Masz racje przy tej drugiej czasowce da sie tak zrobic. A ja mialem ta pierwsza i sie nie dalo. I ciekawe teraz czyj to blad czy szkoly czy OKE. W szkole mi powiedzieli zebym sie nie martwil ze egzaminator to zaliczyl. A nastepnej grupie dali juz czasowki z mozliwoscia programowania i wszystko dziala ok.
    gluszec2
    Level 10  
    Jakoś długo te klucze do odpowiedzi CKE trawi w tym roku :D
    maksym1021
    Level 2  
    Ma ktoś jakie proponowane odpowiedzi powinny być ?
    forash
    Level 8  
    I tu się trochę mylisz.
    I to jest całe sterowanie czasówką.[/quote]

Opóźnione załączenie czyli funkcja B co oznacza tak naprawdę , że silnik się wyłączy po określonym czasie. Wszystko się wyjaśniło.
    forash
    Level 8  
    Schemat był trochę inny i trochę trudniejszy do podłączenia , ale działało mi tylko ,że nie wiem czy zdałem.
    cxzcxz123
    Level 32  
    Ma ktoś może schemat tego układu co był na poprawce? Jestem w 3 KL technikum i ciekawie mnie jak to wyglądało. A czy narzędzia i elementy schematu dobiera się samemu? I czy ktoś zna jakąś darmową stronę na której mogę porobić sobie testy żeby się sprawdzić?
    bodzio507
    Level 30  
    Wyglądał mniej więcej tak:

Egzamin poprawkowy e7 październik 2016

Opis:
    -Q – wyłącznik silnikowy
    -KM – stycznik
    -M – silnik indukcyjny na napięcie 400/690 V który trzeba połączyć w trójkąt
    -H – lampka sygnalizacyjna trójfazowa

Sterowanie:
    -F – wyłącznik instalacyjny B6
    -S0 – przycisk NC
    -S1 – przycisk NO
    -KT – przekaźnik czasowy
    -H1, -H2 – lampka sygnalizacyjna jednofazowa
    cxzcxz123
    Level 32  
    Raczej proste. A ile jest czasu na wykonanie? Zawsze tyle samo czy różnie w zależności od zadania?

bodzio507 wrote:

-M – silnik indukcyjny na napięcie 400/690 V który trzeba połączyć w trójkąt

W trójkąt czyli spiąć jedno uzwojenie "do kupy". Tak?
    wst24
    Level 8  
    Podpowie ktoś czy trzeba robić pomiary rezystancji uzwojeń silnika ?? rozpina się do tego celu blaszki (zwory) jak spięty w trójkąt ?? które styki się mierzy bo jakoś nie mogę tego sobie przypomnieć ?? jakie pomiary trzeba zrobić ?? czy jest tabelka czy samemu lecę i robię co uważam za stosowne ??