Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator mocy 220V nie działa.

01 Paź 2016 15:30 861 15
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich. Jestem początkującym elektronikiem i w trakcie budowy obwodu napotkałem problemy. Korzystając ze schematu zbudowałem ściemniacz/regulator mocy oparty na triaku BT136. Problem pojawił się po zmontowaniu - układ nie działa. Nie uzyskałem żadnego rezultatu, żarówka świeci się tak samo (z pełną mocą) bez względu na pozycję potencjometru.O błędzie w wykonaniu raczej nie mam mowy. Wszystko dokładnie sprawdziłem, a nawet powtórzyłem układ. Tutaj link do schematu: http://elportal.pl/pdf/k07/15_14d.pdf Zamiast dławika toroidalnego zastosowałem dławik 0,47 mikrohenra, taki podobny do rezystora. Ale tutaj też nie szukam przyczyny. Wie ktoś co się dzieje?
  • Poziom 32  
    Sprawdź czy w ogóle potencjometr "działa" chodzi o to, czy podczas montażu nie wygiąłeś go zbyt bardzo i blaszki sie nie stykają. Tego typu sztuki muszą mieć dobre mocowanie. Ewentualnie zamiast potencjometru zrób dzielnik na rezystorach i spr czy coś działa.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Po odlutowaniu potencjometru żarówka gaśnie?

emiles napisał:
    Wie ktoś co się dzieje?

Początkującym często sie wydaje że anody triaka są zamienne. Po drugie - uzycie tak maciupkiego dławika w sytuacji gdy pozostawisz C2 w układzie może doprowadzić do "ubicia"triaka.

Wstaw zdjęcia układu - ostre i wyraźne.
  • Poziom 6  
    Pisałem, że zaczynam przygode z elektroniką, na kondensatorach namazgrane to co w instrukcji więc uznałem ze jest ok. :D Zatem jakie kondensatory powinny być? Cewke mam zmieniać? Rezystory są ok?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    emiles napisał:
    na kondensatorach namazgrane to co w instrukcji więc uznałem ze jest ok.

Sprawdź to dokładnie - na kondensatorach zapewne jest napisane 100µF i 68µF

emiles napisał:
    Zatem jakie kondensatory powinny być?

100nF/160V i 68nF/400V. Tak jak w PDFie który przywołałeś.

emiles napisał:
    Cewke mam zmieniać?

Tak - a na razie zastąp drutem, nie montuj również C2.
    Jak układ uruchomisz to zmontuj to na właściwej płytce izolacyjnej a nie na płycie spilśnionej, bo się prosisz o pożar, wtedy dodasz tam odpowiedni dławik i C2.
  • Pomocny dla użytkowników
    emiles napisał:
    na kondensatorach namazgrane to co w instrukcji więc uznałem ze jest ok.

Z całą pewnością tak nie jest, chyba, że dopiero uczysz się czytać. :wink:

Przykładowo 68nF, to zupełnie co innego niż 68µF czy jeszcze nawet 68pF.

emiles napisał:
    Rezystory są ok?

Zdjęcie nie jest zbyt dobre ale jeden z rezystorów to rzeczywiście 510Ω, drugi trudno dostrzec czy to 1,5MΩ a trzeci to coś w rodzaju 4,7kΩ lub coś z tego szeregu (47 -żółty, fiolet).

Tak przy okazji to układ zmontowałeś na płycie pilśniowej, czy tylko tak mi się wydaje?
  • Poziom 6  
    Dzięki. Faktycznie kondensatory sa w mikrofaradach. Płyta spilśniona tylko do prototypu!
  • Poziom 43  
    Płyta pilśniowa, brak umiejętności odczytania wartości kondensatorów (i ich rodzaju) a do tego wszystkiego - jak wisienka na torcie - zasilanie z 230V~... Zgroza.
    Cud że jeszcze nie dostałeś po oczach trocinami z kondensatorów... I że jeszcze żyjesz... z takim beztroskim podejściem...
  • Poziom 6  
    http://jbzd.pl/obr/477594/najlepszy-elektryk-ever

Można powiedzieć, że mam swojego idola.
    Nie chciałem się tłumaczyć, ale jak widzę muszę.
    Co do kondensatorów byłem pewien, iż chodzi o mikrofarady. Skąd mi się to wzięło? Ano stąd, że norma ISO dopuszcza użycie symbolu "n" jako oznaczenia "mikro".
    Co do wybuchających kondensatorów- wszystko w bezpieczny sposób, przewidziałem taką możliwość :D
  • Poziom 43  
    emiles napisał:
    że norma ISO dopuszcza użycie symbolu "n" jako oznaczenia "mikro".
    Chyba raczej u a nie n. "n" to NANO-farady...
    emiles napisał:
    Co do wybuchających kondensatorów- wszystko w bezpieczny sposób, przewidziałem taką możliwość
    Na pewno? A na jakie napięcie są te elektrolity? A na jakie napięcie powinny być oryginalne - według schematu?
    Nie mówiąc już o tm ,że na stronie EdW ze schematem masz zdjęcia prototypu i użyte w nim kondensatory NIECO inaczej wyglądają...
    Podtrzymuję co napisałem:
    Z zabawami napięciem sieci elektrycznej 230V żartów nie ma.
    Kilkanaście lat temu pochowałem swojego Kolegę, który też w to nie wierzył...
  • Pomocny dla użytkowników
    emiles napisał:
    Jestem początkującym elektronikiem i w trakcie budowy obwodu napotkałem problemy.

Skoro jesteś początkującym elektronikiem i nawet nie potrafisz rozpoznać elementów, to dlaczego budujesz coś na niebezpiecznym dla zdrowia i życia napięciu 230V?! Proponuję zabawę z elektroniką od niskich, bezpiecznych napięć. Poznasz zasady, zrozumiesz to i owo i dopiero wtedy sam zdecydujesz czy już dasz radę z tym 230V. Życzę sukcesów w przygodzie z elektroniką. To fajne hobby. :)
  • Poziom 43  
    Wojciech. napisał:
    W imię zasady "Elektryka prąd nie tyka".
    Nie tyknął, ale kopnął. Na tyle silnie, że leży na Bródnie.
    W każdym razie trafiłeś - skończył technikum o profilu technik-elektryk, poszedł na studia, i po dwóch latach skończył. Bo zbytnio zaufał swojej wiedzy...