Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaj kabla do instalacji elektrycznej przyczepy

lukpio3 01 Paź 2016 16:27 711 18
  • #1 01 Paź 2016 16:27
    lukpio3
    Poziom 21  

Witajcie,
    Tematów podobnych jest wiele lecz niestety w żadnym nie mogę znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie. Posiadam przyczepkę samochodową z 1999r. Mam ją od nowości ale jak wiadomo, swoje lata już ma, trzeba było zrobić kapitalny remont. Całość już poskładałem i została mi jeszcze tylko instalacja elektryczna. Stara jest totalnie porwana, poklejona. I tu zaczyna się problem ponieważ kompletnie nie wiem jakiego kabla użyć. Rodzai linek jest mnóstwo, każdy ma inne zastosowania, wytrzymuje różne obciążenie, różne warunki atmosferyczne. Zależy mi na czymś co będzie na lata. Jakiś czas temu dorabiałem jeden kabel bo mi się porwał, kupiłem pierwszy lepszy i teraz jak rozbierałem przyczepę to izolacja na tym kablu zrobiła się twarda, popękała i pokruszyła się od razu a sama linka w środku była koloru czarnego czyli miedź się utleniła. Zatem rodzaj kabla ma duże znaczenie. Liczę na Waszą pomoc w doborze odpowiedniego przekroju i rodzaju. Myślałem o kablu 2mm ale nie wiem czy nie przesadzę z grubością.

0 18
  • #2 01 Paź 2016 17:24
    Rysiek2
    Poziom 32  

Zrób sobie na SILI-2V 2,0 - ale tanie to nie będzie.

0
  • #3 01 Paź 2016 18:05
    lukpio3
    Poziom 21  

A jaki to dokładnie kabel? Bo nie mogę go znaleźć. Wyskakują mi jedynie przewody takie już zasilikonowane takie jak np do wiertarki a ja szukam zwykłego kabla, linki w różnych kolorach. Łącznie potrzebuję tego sporo bo aż 100mb.

Panowie, a co powiecie o lince LGY 2mm? Nadaje się do tego typu instalacji?

0
  • #6 01 Paź 2016 19:00
    lukpio3
    Poziom 21  

Nie nie, 100m to suma wszystkich kolorów jakich potrzebuję :)

0
  • #7 01 Paź 2016 19:07
    Zdzisław1980
    Poziom 16  

Samuraj napisał:
    Zdzisław1980 napisał:
    W TME mają coś takiego: Przewody do instalacji samochodowej.

W wielokrotności 100m. Przy 5 kolorach musimy kupić 500m.

Podałem typ który moim zdaniem jest przeznaczony właśnie do samochodów.

Nie problem wyszukać ten typ w innym sklepie.
    A na Allegro już ma na metry w cenie 1-1,80 i w dowolnych kolorach i przekrojach.

0
  • #8 01 Paź 2016 19:12
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kup 7 żyłowy ten grubszy i zrób rozgałęzienie albo w puszcze instalacyjnej chermetycznej albo w tylnej z lamp , do przodu wystarczy puścić 1 żyłę.

1
  • #9 01 Paź 2016 19:20
    lukpio3
    Poziom 21  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Kup 7 żyłowy ten grubszy i zrób rozgałęzienie albo w puszcze instalacyjnej chermetycznej albo w tylnej z lamp , do przodu wystarczy puścić 1 żyłę.

Wiesz co, też się nad tym zastanawiałem i chyba tak zrobię. Nie będę się musiał męczyć z izolowaniem tego, robieniem oplotu. Po prostu zrobię rozgałęzienie i cześć.

0
  • #10 01 Paź 2016 19:54
    ociz
    Moderator Samochody

Największa głupota te puszki wstawiać. One "hermetyczne" są na tyle, że jak woda wleci to już nie wyleci.

0
  • #11 01 Paź 2016 19:56
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda

To przyczepa typu N-126n lub podobna?
    Przy siedmiu przewodach, w jednym kablu do instalacji samochodowych, a
    szczególnie w naczepach, jeden przewód ( masowy ) jest nieco grubszy.
    Jak to wyglądało w oryginalnej wiązce?

0
  • #12 01 Paź 2016 21:24
    Rysiek2
    Poziom 32  

W Oświęcimiu kable do instalacji samochodowych produkuje spółdzielnia Simech. Zamawiałem tam kiedyś - bardzo dawno. Możesz spróbować. Problemu by nie było, gdybyś potrzebował duże ilości, ale jak rozumiem, potrzebujesz po parę metrów w różnych kolorach. Zadzwoń do nich.

Dodano po 6 [minuty]:

Tu masz adres firmy SIMECH
    http://simech.com.pl/oferta

0
  • #13 01 Paź 2016 21:54
    2785103
    Usunięty  
  • #14 02 Paź 2016 00:32
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Po pierwsze przewód 7 żyłowy jest spójny i przeznaczony do tego celu.

Po drugie puszkę po przeciągnięciu i zamontowaniu przewodów trzeba przepusty silikonem lub masą uszczelniająca doszczelnić i nie ma żadnego problemu.

Dodano po 33 [sekundy]:

W każdym motoryzacyjnym kupisz na metry przewód 7 żyłowy.

1
  • #15 02 Paź 2016 07:35
    bandi21
    Poziom 29  

Ja mam taka instalację jak Strumień pisze, to jest siedem żył ,puszka i dalej 3x2,5 mm2 przewód okrągły mieszkaniowy.Działa ze 20 lat i nic się nie dzieje.

0
  • #16 02 Paź 2016 10:06
    andrzej20001
    Poziom 42  

Przewód 7x1,5 wtyk-puszka, 4x1 puszka lampy. Puszka z tyłu pod przyczepką. Na osw. tablicy ,obrys 2x1 w podwójnej izolacji. Połączenia w puszce lutuj.

0
  • #17 02 Paź 2016 13:12
    lukpio3
    Poziom 21  

Czyli mówicie że lepiej zrobić to na puszcze? Ja to chciałem puścić jednolite kable i łączenia robić na konektorach a lampach ale puszka też mi przeszła przez myśl. Mam jeszcze prośbę, możecie mi podpowiedzieć pod jakim hasłem takiej puszki szukać? Patrzyłem na allegro pod hasła puszka elektryczna w kategorii motoryzacja oraz puszka połączeniowa i są jakieś takie wielkie puchy za ponad 100zł. To aż tyle kosztuje? Nie chcę też żeby instalacja wyniosła mnie więcej niż przyczepka jest warta :)

0
  • #18 02 Paź 2016 13:27
    bandi21
    Poziom 29  

Idź do sklepu budowlanego i wybierz sobie w dziale instalacji elektrycznych.Przewody polutuj tak jak radzi Andrzej ,wszystkie otwory w które wchodzą przewody do puszki doszczelnij silikonem.Ja mam taką puszkę pod podłogą przyczepki dokręconą drzewowkrętami do sklejki z której jest podłoga.Podłoga jest już do wymiany ale puszka dalej daje radę choć woda spod kół na nią chlapie.

0
  • #19 02 Paź 2016 19:32
    arturavs
    Poziom 36  

Ja montuję puszki bez gotowych przepustów. Wstawiam dławiki kablowe. W puszce łączę na listwach zaciskowych i smaruję wazeliną, bo o ile zaciski mosiężne w listwie nie skorodują, to śrubki dociskowe już tak (profilaktycznie). Takich instalacji przez kilkanaście lat było dużo. Żadnej reklamacji. Prędzej lampy zgniją ( bo klosz pęknięty, lub niedokręcony).

Można użyć przewodu sterowniczego 7x1 lub 7x1,5 ( dość często spotykany ostatnio w sklepach motoryzacyjnych jako przeznaczony do przyczep), ja preferuję jednak "zwykły" kolorowy przewód. Można wtedy zachować standardową kolorystykę połączeń.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo