Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność akumulatorów żelowych w pracy cyklicznej

ZADRYK 02 Paź 2016 23:50 1938 37
 • #31 02 Paź 2016 23:50
  kkknc
  Poziom 42  

  Pisanie dużą czy małą literą to gramatyką a nie grzeczność.
  Więc nie zmyślaj.
  Nigdzie nie pisałem o pomiarze prądu.
  Więc nie zmyślaj.
  Pisałem o pomiarze stopnia naładowania i można to zrobić woltomierzem i postawiłem na końcu zdania kropkę.
  A po kropce jest nowe zdanie które nie musi nawiązywać do poprzedniego.
  Więc nie zmyślaj.
  Podałem też jak wyliczyć pojemność
  Wystawiłem ci też na PW linki które nie były multimetrami. Więc dokładnie wiedziałeś o czym piszę
  Więc nie zmyślaj.
  Mam pokazać które to mierniki ci pokazałem czy zrobisz to sam?
  Pisałem też że ponoszą odpowiedzialność za to napisałem a nie to co ty zmyśliłeś.

  vodiczka napisał:
  kkknc napisał:
  Pojemność wyliczysz z prawa Ochma, dając żarówkę na obciążenie i woltomierz
  Podaj przykładowe wyliczenie, bo chyba coś pomyliłeś i nie chodzi o poprawną pisownię nazwiska Ohm :)

  Piszę z telefonu który czasem wie lepiej i na złe poprawia to co napisałem stą też drobne potknięcia w ortografii.
  Tu masz potrzebne wzory. Ich zastosowanie było w szkole podstawowej.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1182466.html
  Bierzesz żarówkę samochodową np. BA15S o mocy 21W i wyliczasz z tego koła pobór prądu na 1.75A. Wskazać ci palcem ten wzór czy znajdziesz? Podłączasz ją do naładowanego akumulatora a woltomierz wskaże ci punkt rozładowania akumulatora czyli 10,5V. Do tego mierzysz czas. Na tej podstawie wyliczasz przybliżoną pojemność akumulatora. Ale na tyle dokładną by wiedzieć czy można liczyć na ten akumulator czy nie. Ten o którymtórym pisze autor powinien zasilać tą żarówkę ponad 10h. Jeżeli oczywiście ma swoją pojemność. Możesz też wziąć H4 o mocy 60/65W czy też dwie 21W. I liczysz.

 • Katalog Megger
 • #32 03 Paź 2016 00:02
  freebsd
  Poziom 34  

  kkknc napisał:
  Bierzesz żarówkę samochodową np. BA15S o mocy 21W i wyliczasz z tego koła pobór prądu na 1.75A.
  Nim Cię koledzy "zaorają", to przemyśl zależność natężenia i napiecia przy danej rezystancji. Czy napięcie rozładowywanego akumulatora jest stałe?

 • Katalog Megger
 • #33 03 Paź 2016 00:11
  kkknc
  Poziom 42  

  Nie muszą zależności znam zdaję sobie sprawę ze spadku napięcia akumulatora wraz z jego rozładowaniem. Dokładność wykonania samej żarówki też na to wpływa. Co jednak jak pisałem wcale nie przeszkadza w poznaniu w miarę dokładnego wyniku prostym sposobem.
  Ale przedstaw swój pomysł uwzględniający wszystkie zależności i komplikując na maxa prosty stosowany od poprzedniego wieku sposób.
  A ja gwarantuje ci że błąd z moich wyliczeń nie przekroczy paru %. Sprawdzałem to swoimi icharger 106b+.
  Zresztą w czasach gdy nic nie był tak się robiło, a prostownik z funkcją rozładowywania stałym prądem pojawiły się dopiero w latach 80 ubiegłego wieku.

 • #34 03 Paź 2016 00:46
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Nie chodzi o jak to ująłeś " dokładność wykonania żarówki " lecz o jej nieliniową charakterystykę rezystancji włókna. Błąd takich obliczeń żarówkowych sięga nie kilku lecz kilkunastu procent. Wystarczy też że temperatura otoczenia się zmieni i już mamy błąd pomiaru. Do takich pomiarów potrzebny jest rezystor precyzyjny dużej mocy.

 • #35 03 Paź 2016 01:05
  kkknc
  Poziom 42  

  Wąż z pudełka parę sztuk żarówek podłącz do zasilacz labolatoryjnego i pomierz dokładny pobór prądu, dla każdej będzie inny.
  Oczywiście zdaję sobie sprawę z temperatury i nieliniowości włókna. Tak jak pisałem. Co naprawdę ma niewiele znaczenie. Poczytaj dalej.
  Autor pisał o akumulatorze 18Ah więc tak jak pisałem jak będzie się swiecić około 10h to jest OK. Pół godziny w tą czy w tą jest bez znaczenia. Wiesz że akumulator ma dobrą pojemność. A jak będzie się świeciło 4h to wiesz że masz złom a nie akumulator. I dokładniejszy pomiar tego nie zmieni. Bo nie zyskasz utraconej pojemności.
  A czy z pomiaru żarówką wyjdzie ci około 6,5Ah a z pomiaru icharger 106b+ 6,9Ah to jaki ma to znaczenie? Złom to złom.
  Przy czy mierząc nawet dokładnie icharger 106b+ też za każdym razem pomiar był inny i obarczony pewnym błędem. Niedużym ale jednak.

 • #36 03 Paź 2016 07:55
  trymer01
  Moderator Projektowanie

  Koledzy, wystarczy tej sprzeczki!

 • #37 03 Paź 2016 12:56
  vodiczka
  Poziom 43  

  kkknc napisał:
  Podłączasz ją do naładowanego akumulatora a woltomierz wskaże ci punkt rozładowania akumulatora czyli 10,5V. Do tego mierzysz czas.
  Gdybyś wyrażał się poprawnie (technicznie)nie byłoby nieporozumienia ze mną ani z innymi forumowiczami. Masz na myśli określenie pojemności akumulatora poprzez jego rozładowanie znanym prądem przez czas potrzebny do spadku napięcia do dopuszczalnej wartości minimalnej. Zamiast przelać swą myśl na papier, piszesz bzdurę:
  kkknc napisał:
  kkknc napisał:Pojemność wyliczysz z prawa Ochma, dając żarówkę na obciążenie i woltomierz
  Pojemności nie wyliczysz z prawa Ohma bo we wzorze opisującym to prawo nie ma jednostki czasu. Wyliczysz tylko prąd przepływający przez żarówkę i to z dużym przybliżeniem bo włókno żarówki jest elementem nieliniowym - jego oporność zależy od temperatury włókna. Dokładniej wykonasz pomiar używając woltomierza i amperomierza.

 • #38 03 Paź 2016 13:53
  ^ToM^
  Poziom 33  

  ZADRYK napisał:
  Witam,
  jest akumulator 12V/18ah, aby go nie uszkodzić napięcie mierzone na jego zaciskach podczas pracy z obciążenie nie powinno spaść poniżej 10,5V, a jak wygląda sytuacja z prądami. Wiadomo, że im większy prąd pobierany z akumulatora tym większy spadek napięcia na nim. Teraz pytanie jakim prądem można obciążyć taki akumulator bez jego uszkodzenia (tak aby jego wydajność i ilość cykli ładowania była jak największa), chodzi mi o prąd chwilowy jaki może być maksymalny oraz przez jaki czas może być pobierany oraz prąd ciągły pobierany przez dłuższy czas. Akumulatory to nie moja mocna strona dlatego proszę o pomoc i z góry dziękuję :).
  Pozdrawiam


  Większość informacji, o które pytasz znajdują się w poradniku technicznym KOBE dotyczącym akumulatorów, który to wrzuciłem na elektrodę jakiś czas temu - post #311 KOBE Poradnik Techniczny. Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że większość Twoich wątpliwości się rozwieje.

  Pozdrawiam

  Szukaj w 5mln produktów