Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie licznika trójfazowego.

01 Paź 2016 19:33 17925 18
  • Poziom 6  
    Witam, chcę zamontować pod licznik na siłę i na 230. Chcialem zamontować z tych starszych bo sa stosunkowo tanie. Teraz pytanie, czy musze założyć dwa liczniki, czy jest opcja podłączenia pod jeden (podkreślam że chce uczyć starego typu licznika)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 39  
    Na "siłę" i na 230V - jeśli to jeden odbiorca to wystarczy jeden licznik trójfazowy.
  • Poziom 6  
    Tylko nigdy nie miałem takiego w rękach i ile jest w takim liczniku wejść 8, 4 wejścia i 4 wyjścia i jak podłączyć jeszcze do tego 230 podpiąć jeszcze do jednej fazy osobny kabel 230 i drugi do masy czy jak?
  • Poziom 6  
    Co ty piszesz, w garażu sam instalacje robilem z 1 i 3 fazowe dwie lampki 3 gniazdka na 1 faze dwa na 3 fazy i jeszcze do tego na jedno i grugie bezpieczniki tylko po prostu chce się dowiedzieć a nie sztukowac bo nie ma żartów.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 39  
    Podałem Ci tematy gdzie koledzy rozwiązują temat podłączenia liczników trójfazowych i jednofazowych. Nadal nie sprecyzowałeś jak ma wyglądać ta Twoja instalacja. Czy "odbiorca" jest jeden czy dwóch? Czy ten jeden ma mieć zainstalowany licznik trójfazowy a drugi jednofazowy?

kojak2464 napisał:
    Witam, chcę zamontować pod licznik na siłę i na 230. Chcialem zamontować z tych starszych bo sa stosunkowo tanie. Teraz pytanie, czy musze założyć dwa liczniki, czy jest opcja podłączenia pod jeden (podkreślam że chce uczyć starego typu licznika)

Z tej wypowiedzi trudno coś wywnioskować. Licznik prądu trójfazowego mierzy pobór prądu w układzie gwiazda trójkąt czyli mierzy "siłę" i 230V jednocześnie.
  • Poziom 6  
    Odbiorca jeden, tak krótko idzie jeden kabel 3 fazy idzie drugi 1 faza to razem pod licznik później pod bezpieczniki 3 faz i jedna faza które już mam i funkcjonują. Dzięki za linki co prawda zobaczyłem narazie jeden i jest tam schemat rozdzielni ale trochę nie zrozumiały bo dużo tam rzeczy. Może jakiś schemat by się przydał i było by zglowy:-)

• Poziom 39  
    Proszę.

• Poziom 6  
    Mnie obowiązuje wykres tn-c czyli dwa górne. Sa dwa, jedno dla 3 faz i drugie dla jednej i to się podlancza w jednym liczniku? Dobrze rozumie?.

Dodano po 39 [minuty]:

Mam tu licznik lcd 3 fazy i gdzie mam podpiąć 1 faze Podłączenie licznika trójfazowego. Podłączenie licznika trójfazowego. Podłączenie licznika trójfazowego.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 14 [minuty]:

Albo jeszcze taki Podłączenie licznika trójfazowego. Podłączenie licznika trójfazowego.

• Poziom 39  
    To są liczniki prądu trójfazowego a nie jednofazowego. Tutaj jednej fazy nie podłączysz.
  • Poziom 6  
    To jaki potrzebuje licznik żeby podłączyć jedno i drugie?

• Poziom 39  
    Jeden licznik jednofazowy i jeden licznik trójfazowy.
    Według Twojego widzimisię robisz błąd. Doprowadzasz do pod-licznika trzy fazy, wyprowadzasz trzy fazy, robisz oddzielną skrzynką, trzy bezpieczniki i dystrybuujesz jedną fazę którą masz już podłączoną do odbiorcy. Napięcie fazowe po między fazami L1 L2 L3 wynosi 400V natomiast międzyfazowe po między fazą L1-N L2-N L3-N wynosi 230V.
  • Poziom 6  
    Ale niby nie powinno się wyciagac jednej fazy z trzech faz, bo się ją nadmiernie obciaza choć kabel dalem w garażu 4x4. Z tego co dzisiaj oglądałem licznik klowny to jest typu drugiego ze zdjęć i jakoś normalnie jest wszystko pociągnięty na cały dom 230 tak i sala. Czyli podsumowując podlanczam kabel siłowy pod licznik wejście wyjście i z wyjścia dodatkowo kable L1 i N która będzie służyła jako 230 dobrze rozumie?

• Poziom 39  
    Powtarzam zleć tę robotę fachowcowi. To, że sam coś zrobiłeś, nie upoważnia Cię do dalszej zabawy z prądem. A jak chciałeś podłączyć tę jedną fazę to niby po co? Ona nie była by obciążona?

Nie ma znaczenia czy obciążasz tylko jedną fazę a pozostałe nie. Nawet w domu z kilkoma obwodami nigdy nie masz symetrycznego obciążenia. Wyliczasz prąd zwarcia, stosujesz odpowiedni przekrój przewodów do obciążenia oraz stosowne zabezpieczenie nad prądowe lub bezpiecznik topikowy.

Jeśli odbiorca ma mieć jedną fazę to na przewodach które dostarczają prąd do niego załóż licznik prądu jednofazowego np taki:

http://orno-sklep.pl/1-fazowy-licznik-zuzycia...rycznej-50a-legalizacja-mid-dds353-p-158.html

i załóż stosowny bezpiecznik lub wyłącznik nad prądowy.

Jeśli odbiorcy chcesz dostarczyć prąd trójfazowy to doprowadź owe trzy fazy do np. takiego licznika:

https://hurtownia.elektromag.pl/licznik-energ...rycznej-3-fazowy-lcd-3x20-120,56,43022,100092

zrób za licznikiem rozdzielnie ze stosownymi bezpiecznikami i możesz dystrybuować prąd z jednej, dwóch lub trzech faz.
  • Poziom 6  
    Te całe zamieszanie z prądem jest dla mnie, w garażu sporo grzebie z elektro narzędziami. W budynku jest jeden licznik na 4 rodziny a tylko ja grzebie i ciągnę prąd na resztę rodziny. Zakładam licznik dla siebie zaplace sobie tyle ile z użyłem.
    W garażu jest instalacja 230 i później dociaglem siłę, ale zrobię tak jak piszesz, siłę podlacze pod licznik i z niego wyprowadze kable na 230 do bezpieczników i kable do bezpiecznikow na siłę. Jak gadalem z kumplem i mi powiedział że faktoruje wymianę żarówki na 60 zł to mimo że to fucha zrobię sobie sam bo zaplace krocie nawet za samo podłączenie.
  • Poziom 12  
    Witam chciałbym się podłączyć pod temat. Sytuacja bardzo podobna jak u kolegi z garażu. Również chodzi o podlicznik.

Pytanie jedna nieco bardziej precyzyjne.

1. Czy istnieje jakaś zależność w kolejności podłączenia faz L1 L2 L3 do licznika?
    2. Czy jak zostaną podłączone w innej kolejności to będzie to miało wpływ na pomiar zużycia prądu?
    3. Jak można rozpoznać kolejność faz? (pomijając kolory kabli)

Proszę o odpowiedź,
  • Poziom 12  
    Sprawdzałem , szukajka nie zawsze doprowadzi do poszukiwanego tematu. Wskazany temat nie daje jednoznacznej odpowiedzi , ale po jego przeanalizowaniu przyjąłem że kolejność faz przy podłączaniu licznika nie ma znaczenia. Montowałem licznik elektroniczny który według tematu z linku powinien mnie poinformować przy niewłaściwym podłączeniu. Licznik nic nie komunikuje więc przyjmuję że jest ok.

Dodam jeszcze że kontynuowałem rozpoczęty przez kogoś stary temat, a nie rozpocząłem nowy. Co znaczy że przeglądam forum a nie bezmyślnie pisze na łatwiznę żeby mi tylko ktoś odpowiedział.... To tyle jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie "A po co?"

Teraz kontuję zapytanie. Zmontowałem licznik jak na zdjęciach.

Do czego służą piny 2; 20; 21; 13; 15;

• Specjalista elektronik
    2 jest zmostkowany z 1, nie widzę dla niego zastosowania, ale może w instrukcji od licznika coś o tym napisano. Może zasilanie lampki do oświetlenia licznika przy odczytywaniu?

Do 20 i 21 można podłączyć licznik impulsów - z oznaczenia wnioskuję, że tam jest optoizolacja, więc wejście licznika musi mieć własne zasilanie, '+' do 20, '-' do 21, i nie dostanie żadnego napięcia - tylko łączenie/rozłączanie; można by to podpiąć np. pod port komputera (tylko który? nie USB; drukarkowy może być, ale jaki komputer go teraz ma? szeregowy ma napięcia +-12V, a może być tylko jeden znak; jakieś wejście Raspberry Pi, albo Arduino może być tam podłączone, musi mieć własny pull-up), żeby komputerem zliczać impulsy i mieć niezależne zliczanie (samo przetworzenie energii na impulsy będzie to samo), pewnie są tam te same impulsy, które sterują miganiem LED-a.

13 i 15 wygląda na końcówki cewki przekaźnika - ale nie wiem, co on ma łączyć, trzeba by poszukać w instrukcji. Ale... nie widzę ich na zdjęciu. Może są w miejscu dostępnym tylko po zdjęciu plomb i służą np. do resetowania sygnału błędu?