Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana bezpiecznika automat na esa

maris801801 01 Paź 2016 21:18 1749 27
  • #1 01 Paź 2016 21:18
    maris801801
    Poziom 2  

Witam.

W swoim garażu posiadam bezpiecznik automat aby działała elektryka.
    Problem mam z tym, że podpinając coś mocniejszego zamiast wyłączyć mój, wybija główny w rozdzielni. W innych garażami mają zainstalowane esy szybko reagujące, czy coś w tym stylu (dokładnie nie wiem jak się to nazywa) i podczas wyższego obciążenia wybija właśnie owy es, a nie bezpiecznik w rozdzielni - jest szybszy. Poniżej dodaje zdjęcia obecne. Prosiłbym o instrukcje jaki to miałby być es i jak można jak go podłączyć.
    Dzięki!

0 27
  • #2 01 Paź 2016 21:22
    Rysiek2
    Poziom 33  

To jest robota dla profesjonalnego elektryka. Charakterystyka zabezpieczenia zależy także od rodzaju obciążeń. Nie jest to takie całkiem proste.

0
  • #4 02 Paź 2016 10:15
    maris801801
    Poziom 2  

Witam.
    W rozdzielnicy głównej ma każdy swój licznik i odpowiednio do tego bezpiecznik takiej samej wielkości L10A jak ja ten na garażu (każdy takie ma bo widziałem). Dawałem mniejsze ale i tak wybija zawsze ten w "szafie". W garażu jak na zdjęciu dochodzi jeden kabel ze szafy i dalej do mojego bezpiecznika. stamtąd wychodzi do puszki gdzie mam porozkładane na lampy, kontakty itd.

0
  • #6 02 Paź 2016 10:52
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

jaszczur1111 napisał:
    Dałem odpowiedź żeby zastosować bezpiecznik o charakterystyce A. Proponuję by był na 6A.

Prosimy zatem o wklejenie tutaj linku, nawet do allegro, z wyłącznikiem (vel bezpiecznikiem) o charakterystyce A.

0
  • #7 02 Paź 2016 13:02
    zbich70
    Specjalista elektryk

maris801801 napisał:
    Problem mam z tym, że podpinając coś mocniejszego

Coś "mocniejszego" czyli co ???
    10A x 230V = 2300W
    To dla garażu jest wystarczające nawet dla "garażowicza" majsterkującego.
    Chyba że masz tam spawarki, migomaty etc.

Napisz najpierw jakie odbiorniki użytkujesz. Póżniej można gdybać o instalacji.

0
  • #8 02 Paź 2016 13:02
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

mawerix123 napisał:

A jakie mają wartości i typ zabezpieczenie w głównej rozdzielnicy i garażu, jaki jest rodzaj i przekrój zasilania garażu :?:

To ma kluczowe znaczenie, bez tej informacji dyskusja jest bezsensu.
    Obawiam się, że główne zabezpieczenie garaży, jest tak dobrane aby "starczało" jedynie na oświetlenie. Zapewne jest to "es", tak więc obojętnie co zrobi autor, selektywności nie uzyska. Pozostaje nie podłączać urządzeń nieprzeznaczonych do instalacji w garażu i jednocześnie nie narażać na koszty energii innych najemców.

U moich teściów jest ciąg garaży zabezpieczony B2, tylko po to aby zlikwidować lodówki, zamrażarki i przydomowe warsztaty.

0
  • #9 02 Paź 2016 13:08
    vodiczka
    Poziom 43  

Łukasz-O napisał:
    Obawiam się, że główne zabezpieczenie garaży, jest tak dobrane aby "starczało" jedynie na oświetlenie.
    Na doładowanie akumulatora wystarczy :)

0
  • #11 02 Paź 2016 13:29
    zbich70
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Pozostaje nie podłączać urządzeń nieprzeznaczonych do instalacji w garażu i jednocześnie nie narażać na koszty energii innych najemców.

W poście #4
    maris801801 napisał:
    W rozdzielnicy głównej ma każdy swój licznik

Więc kwestia wspólnego rozliczania i ewentualnego kradziejstwa raczej nie powinna dotyczć autora.

Problem jest w tym, że autor zasila z tej instalacji odbiorniki o większej mocy (być może nie uwzględnia rozruchu) niż instalacja może dostarczyć.

Wiemy tylko, że dwa L10 są w szeregu i wyzwala tylko jeden.
    Jest to oczywiste, bo te wyłączniki mają spory "rozrzut" charakterystk.

0
  • #12 02 Paź 2016 13:32
    jaszczur1111
    Poziom 33  

http://www.plcs.net.pl/index.php/nowosci-ze-s...ia-wylacznikow-selektywnosc-zabezpieczen.html

Najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd. Chodziło mi o charakterystykę B.Wynikła z tego mała sprzeczka z kol. kozi ca co serdecznie przepraszam. Pomyliłem oznaczenia. Zaś w skrzynce " wspólnej" dać bezpiecznik 10A charakterystyka C

0
  • #13 02 Paź 2016 13:37
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

zbich70 napisał:

W poście #4

Przyznaję rację. Tej informacji nie dostrzegłem.
    Nie zmienia to faktu braku w tej sytuacj selektywności.
    Garaż to nie warsztat. Zawsze można wystąpić o zmianę mocy przyłączeniowej, a nie kombinować.

0
  • #14 02 Paź 2016 13:53
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 02 Paź 2016 13:55
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

WojcikW napisał:
    Jeżeli oba zabezpieczenia to L10A to wystarczy zamienić je miejscami (między sobą). :D Nic nie trzeba przerabiać i nic nie kosztuje.

Ale selektywności autor i tak nie uzyska :D

0
  • #16 02 Paź 2016 14:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:

Nigdy nie uzyska, jeśli nie zmierzy IPZ i nie naniesie wyników na charakterystyki zabezpieczeń.

Pytanie tylko, po co "walczyć" o selektywność, skoro chodzi tylko o to jak daleko trzeba biegać w pidżamie lub gaciach... ;)

0
  • #17 02 Paź 2016 14:53
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Paź 2016 15:34
    zbich70
    Specjalista elektryk

WojcikW napisał:
    Powiedzmy zmierzył, IPZ = 0,001Ω i co dalej?

Ma Iz=230kA...
    Czyli ma problem dużo "grubszy" niż selektywność. ;)

0
  • #19 02 Paź 2016 16:06
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 02 Paź 2016 16:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

maris801801 napisał:
    Problem mam z tym, że podpinając coś mocniejszego zamiast wyłączyć mój, wybija główny w rozdzielni.

Odpowiedź może być tylko jedna- zabezpieczenie w garażu jest wyższe (większe) niż zabezpieczenie główne. Brak selektywności (przeciążeniowej).
    To, że działa elektryka wcale nie znaczy że jest dobrze. To jest jak jazda samochodem z niesprawnymi hamulcami- jedzie?- oczywiście, do czasu, czyli zakrętu lub skrzyżowania...

Pozdrawiam.

0
  • #21 02 Paź 2016 16:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie ma sensu się rozpisywać.
    Nadal brak informacji jakie odbiorniki autor przyłącza do instalacji.

0
  • #22 02 Paź 2016 16:56
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kolego Zbyszku, odbiorniki nie mają nic do rzeczy, bo istotne jest Idd przewodu oraz warunek:
    Ib ≤ In ≤ Iz
    I2 ≤ 1,45 x Iz

0
  • #23 02 Paź 2016 16:56
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 02 Paź 2016 17:34
    CYRUS2
    Poziom 37  

maris801801 napisał:
    W swoim garażu posiadam bezpiecznik automat aby działała elektryka. Problem mam z tym, że podpinając coś mocniejszego zamiast wyłączyć mój, wybija główny w rozdzielni.
    Zainstalowanie S-ki nie zmieni.
    maris801801 napisał:
    W rozdzielnicy głównej ma każdy swój licznik i odpowiednio do tego bezpiecznik takiej samej wielkości L10A jak ja ten na garażu (każdy takie ma bo widziałem).
    Jeżeli nie jest plombowany to zastosować wkręcany bezpiecznik topikowy 10A o odpowiedniej charakterystyce.
    Zwarcie autorowi dokucza, bo pewnie używa odkurzacza o dużym prądzie rozruchowym.
    WojcikW napisał:
    Wyłączniki wkrętkowe mają duży rozrzut parametrów, dlatego dla skrajnych przypadków możliwe jest uzyskanie selektywności, bądź selektywności warunkowej dwóch L10A.
    W tych automatach prąd reakcji elektromagnesu jest regulowany. Źle wyregulowali.
    Niektóre firmy nie zalewają tego regulatora, tak że można samodzielnie zrobić ogranicznik mocy.

0
  • #25 03 Paź 2016 06:50
    Wawrzyniec
    Poziom 34  

Łukasz-O napisał:
    Ależ autor selektywność ma, tylko że odwrotną:
    maris801801 napisał:
    podpinając coś mocniejszego zamiast wyłączyć mój, wybija główny w rozdzielni
    Jeżeli oba zabezpieczenia to L10A to wystarczy zamienić je miejscami (między sobą). I wtedy pierwszy będzie wyłączał w garażu. Najtańsze rozwiązanie, pod warunkiem, że autor ma dostęp do bezpieczników w rozdzielnicy.
    CYRUS2 napisał:
    W tych automatach prąd reakcji elektromagnesu jest regulowany. Źle wyregulowali.
    Niektóre firmy nie zalewają tego regulatora, tak że można samodzielnie zrobić ogranicznik mocy.
    Lepiej tego rozwiązania nie podpowiadać autorowi bo jeszcze spali garaż albo go zabije.

0
  • #26 03 Paź 2016 13:54
    lukiiiii
    Poziom 26  

Niech w końcu autor poda co za urządzenia podłącza? Może jakiś SOFTSTART wystarczy?

0
  • #27 03 Paź 2016 18:27
    mawerix123
    Poziom 38  

lukiiiii napisał:
    Może jakiś SOFTSTART wystarczy?

Patrząc po rozdzielnicy w garażu autora raczej nie wystarczy ;) tu jest potrzebny elektryk

Przewód niebieski podłączony do podstawy bezpiecznikowej, brązowy łączy się z czarnym na listwie zaciskowej. A może tu tkwi problem..... :D

0
  • #28 03 Paź 2016 19:26
    Akrzy74
    Poziom 39  

Więc tak- zabezpieczenie w garażu powinno być o mniejszej wartości niż zabezpieczenie główne. W przypadku zwarcia w obwodzie, nie ma to wielkiego znaczenia. Temat selektywności zwarciowej i/lub przeciążeniowej omawiany wielokrotnie. Przypominam, że wyłączniki instalacyjne typu "S" są zabezpieczeniami bezzwłocznymi bez względu na charakterystykę, a wydaje mi się, że właśnie chodzi o zwarcie a nie o przeciążenie.
    Zamykam.

1