Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodanie na klatce schodowej wyłącznika czasowego

ZaquPL 01 Paź 2016 22:22 723 7
  • #1 01 Paź 2016 22:22
    ZaquPL
    Poziom 4  

Witam,

Na klatce schodowej chciałbym zamontować wyłącznik czasowy, który po naciśnięciu przełącznika monostabilnego będzie utrzymywał włączone żarówki jeszcze przez kilkanaście sekund.

Obecnie na mojej klatce schodowej znajdują się dwie strefy (zaznaczyłem je kolorem niebieskim i czerwonym). Każda posiada po dwa włączniki schodowe które zapalają podłączone do nich żarówki. Wszystko opisuje poniższy schemat. Łopatologicznie: Włącznik na poziomie 0 i 1 zapala dwie żarówki na poziomie 0 i 1, a włącznik na poziomie 2 i drugi włącznik na poziomie 1 włącza żarówkę na poziomie 2. Tak to wygląda w skrócie.

Dodanie na klatce schodowej wyłącznika czasowego

Planuję rozwiązać to w taki sposób, że z dwóch stref zrobię jedną. Na piętrze 0 i 2 wstawię przełączniki monostabilne, a na piętrze 1 zlikwiduję jeden wyłącznik, a drugi (bistabilny!) zostawię. Finalnie chciałbym aby naciskając przycisk na najwyższym/najniższym piętrze światło zapalało się na określony okres czasu, a na środkowym piętrze powinno działać bistabilnie z pominięciem wyłącznika czasowego (czyli tak jak dotychczas).

Moje pytanie jest następujące: Jak przerobić ten układ na kartce tak, aby jak najmniej kuć w ścianach i w którym miejscu dodać wyłącznik czasowy (jego schemat na kartce). Czy da się wykorzystać aktualnie istniejące okablowanie? Na pewno nie uniknę kucia pomiędzy przełącznikami na 1 piętrze, ale jeżeli obejdzie się bez dodatkowych prac to tym lepiej! Jak to wszystko połączyć aby działało?

0 7
  • #2 01 Paź 2016 22:43
    masterpcradom

Poziom 13  

Według mnie najprostszym i najbardziej optymalnym rozwiazaniem byłoby dac czasówkę na pietrze o i piętrze 2 za włącznikiem wówczas załączenie konkretnego pietra zadziała na niego nie mając wpływu czasowego na obwód pietra srodkowego. Jeżelibym źle zinterpretował sytuację niech jakiś kolega mnie poprawi.

0
  • #3 01 Paź 2016 22:53
    ZaquPL
    Poziom 4  

Zapomniałem chyba dodać (przeedytuje posta), że chciałbym z tych dwóch stref zrobić jedną, aby światło włączało się wszędzie, na całej klatce schodowej.

0
  • #4 01 Paź 2016 23:08
    masterpcradom

Poziom 13  

Nie wiem czy w pełni zrozumiałem twoje założenie, ale celowałbym w taki układ , że oświetlenie robimy jako szereg.
    wówczas mamy trzy równoległe linie piętra jako załączenie.i cześc świetlną
    parter załączy nam wsztstko dając na początek obwodu świetlnego a przed nim czasówka.
    1 piętro włącznik bistabilny, jeden stan na załączenie początku oświetlenia i wymuszenie na czasówkę drugi na załączenie 1 piętra na stałe
    2 piętro sytuacja identyczna jak parteru. punktem wspólnym byłby oczywiście wyłącznik czasowy na początku obwodu oświetleniowego

0
  • #5 02 Paź 2016 01:25
    mar_uda
    Poziom 15  

Wbrew pozorom sterowanie tego typu może okazać się wcale nie trywialne, a brakować może nie tylko przewodów. Trzeba dokładnie przemyśleć jak ma działać oświetlenie.
    1. Jeśli załączono je na pierwszym piętrze, to:
    a) można je wyłączyć TYLKO na pierwszym piętrze (przełączanie wyłączników na parterze i drugim piętrze NIC nie zmienia),
    b) wyłączyć można je natychmiast na pierwszym piętrze, na pozostałych po upłynięciu nastawionego na czasówce okresu?
    2. Jeśli załączono je na parterze lub drugim piętrze, to:
    a) można je wyłączyć na pierwszym piętrze (wyłączenie nastąpi natychmiast),
    b) nie można go wyłączyć na pierwszym piętrze (wyłączenie nastąpi dopiero po upłynięciu okresu nastawionego na czasówce).
    3. Kolejne przyciśnięcie przycisku na parterze lub drugim piętrze powinno:
    a) "resetować" czasówkę wydłużając okres świecenia,
    b) wyłączyć oświetlenie natychmiast,
    c) nic nie robić.

W zależności od odpowiedzi może się okazać, że zaproponowany automat należy wymienić na inny lub dodać do niego jeszcze inne urządzenia.

0
  • #6 02 Paź 2016 01:59
    ZaquPL
    Poziom 4  

Chciałbym po prostu aby naciśnięcie dowolnego przycisku włączało światło na określony czas.

W przypadku środkowego przycisku (bistabilnego, na piętrze 1) założyłem, że czasem zajdzie potrzeba aby pozostawić na klatce schodowej włączone światło na dłużej. Na przykład podczas remontu albo żegnania się z gośćmi problematyczne będzie naciskanie włącznika co 30 sekund. Z drugiej strony gdyby wyłączało się od razu, a nie z opóźnieniem, to próbując wyjść z domu po zmroku i nie zostawiając zapalonego światła, po drodze do wyjścia zabiłbym się w ciemnościach - tego chyba tłumaczyć nie trzeba :D Dlatego w tym miejscu chciałbym włącznik bistabilny. Oczywiście, wychodząc z mieszkania na 1 piętrze będę pamiętał, żeby przełączyć go dwa razy, by światło zgasło po tych 30 sekundach.

A odpowiedzi na powyższe pytania to:
    1. Jeśli załączono je na pierwszym piętrze, to można je wyłączyć TYLKO na pierwszym piętrze (przełączanie wyłączników na parterze i drugim piętrze NIC nie zmienia).
    2. Jeśli załączono je na parterze lub drugim piętrze, to nie można go wyłączyć na pierwszym piętrze (wyłączenie nastąpi dopiero po upłynięciu okresu nastawionego na czasówce).
    3. Kolejne przyciśnięcie przycisku na parterze lub drugim piętrze powinno "resetować" czasówkę wydłużając okres świecenia.

0
  • #7 02 Paź 2016 08:44
    mar_uda
    Poziom 15  

Skoro tak, to czasówkę najlepiej umieścić na pierwszym piętrze. Wszystkie źródła światła należy połączyć równolegle i dołączyć do wyjścia czasówki, natomiast wszystkie wyłączniki podłączyć równolegle zgodnie ze schematem z aparatu.
    Biorąc pod uwagę, że wyjście czasówki jest wspólne z zasilaniem źródeł światła i powrotem z wyłączników, to (jeśli przewody do lamp schodzą się w wyłącznikach) pomiędzy wyłącznikami potrzeba 3 żył "sygnałowych" + oczywiście PE.

0
  • #8 06 Paź 2016 19:49
    ZaquPL
    Poziom 4  

Udało mi się rozwiązać ten problem. Temat zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo