Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińskie Line Array 12" + 3 x 1,5"

damianojsp112 12 Paź 2016 19:52 3159 48
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    Nie mogę znaleźć parametrów JBL'a 2407H ale jeśli reperaturki są zamienne to być może to ten sam głośnik?

Ja też nie mam parametrów tego JBL, nigdy mi nie były potrzebne. Wiem natomiast że reperaturka od BMS pasuje na 100%. Jednakże to, że reperaturka pasuje, to nie oznacza że głośnik ma takie same parametry. Reperaturka to tylko cewka z membraną, a wbrew pozorom dość dużą rolę odgrywa sam obwód magnetyczny.
    Nigdy nie porównywałem wprost jednego i drugiego głośnika. Fakt, że pasują reperaturki odkryłem przypadkiem - dostałem do naprawy 2407, rozkręciłem i stwierdziłem "ja już gdzieś coś takiego widziałem".
    Jest to w sumie ciekawostka, bo Niemcom do USA trochę daleko. Pewnie ktoś kupił od kogoś licencję, albo obaj producenci kupili tą samą licencję.
    Tak samo jak nasz krajowy GDWT 9/100 i APT80 Eminence. Nie wiem kto od kogo kupił, pewnie oba na starej licencji Pioneer-a. Głośniki praktycznie identyczne, części pasują zamiennie, ale jednak Eminence lepiej się zachowuje niż Tonsil.
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany
    Wszystko z chin kupione w chinach jest "markówką" bez drogiego znaczka - nie warto kupować pseudo liniówki VRX jak 2x taniej można mieć to samo tyle, że bez pięknego pomarańczowego znaczka.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    To akurat nie jest prawda. Jeśli chodzi o JBL, to sprzęt wyższej półki nie jest produkowany w Chinach tylko w Meksyku, w dodatku wszystko wskazuje na to że jest ręcznie robiony.
    Tak jest z VerTec i z systemami kinowymi, spróbuję się dowiedzieć czy VRX też, choć wygląda na to że jednak VRX jest robiony w Chinach - stąd tak wiele jest kopii/podróbek.
    Jakiś czas temu zdjąłem siatki z 4 modułów VerTec i potem trochę mi zajęło ich ponowne włożenie ponieważ musiałem je dopasowywać. Nie dawały się łatwo włożyć w inne miejsce niż w to z którego je wyjąłem. To oznacza że nie robi tego automat, tylko człowiek. Automat zrobiłby wszystkie takie same, a tamte różniły się minimalnie od siebie.
    Co do znaczka - na VRX nie ma pomarańczowego znaczka - logo jest wycięte w maskownicy.
    Z tyłu też go nie ma - jest logo Crown. :)

Znalazłbym Ci mnóstwo chińszczyzny wyglądającej jak markowy sprzęt, a w rzeczywistości to kiepska podróbka. Były kiedyś mikrofony Shure z Chin - z zewnątrz takie same, ale brzmienie niestety pozostawiało wiele do życzenia. Kolumny/głośniki to samo - najbardziej popularny model chińskiej kolumny wyglądający tak:
    http://technika100v.pl/1185-2876-large/rh-sound-rha-15-2-300p.jpg
    Sprzedawany pod wieloma markami, to przecież kopia EV, tylko że z EV one nie mają nic wspólnego.
    To samo drivery EV bodajże DH2. Oryginalna reperaturka kosztuje chyba ok. 200 euro, w Chinach 100zł. Tylko że oryginalna cewka ma aluminiowe uzwojenie, zaś ta z chin - miedziane.

Także nieprawdę piszesz Kolego, w Chinach trzeba wiedzieć co kupić żeby było dobre. W chinach jest kilka rynków - oryginały, oryginały zrobione "przy okazji", dobre podróbki i tania chińszczyzna.
    Mój kolega jeździ czasami do Chin, opowiadał mi jak to wygląda - możesz kupić np. zegarek Rolexa, nie odróżnisz go od oryginału. Dopiero jak kupisz dwa to się połapiesz że coś jest nie tak, bo oba będą miały wytłoczony ten sam numer seryjny.
    Tak to właśnie jest z Chinami.

Dodano:

Wychodzi na to, że VRX jest montowany w Meksyku, ale nie wiem na razie czy również produkowany. Trzeba by zobaczyć czy nie ma jakiegoś napisu na paczce, na opakowaniu napisali tak:
    Może w przyszłym tygodniu będę miał takie paczki w rękach to je obejrzę dokładnie. Nowych z pudełek nie będę odpakowywał.
    Ciekawe co dokładnie rozumieją pod pojęciem "Assebled", że składają to akurat jasne, ale co jest rozumiane pod pojęciem składania. Składać można na różnym poziomie - z komponentów wyprodukowanych gdzieś indziej, albo można część produkować na miejscu, a część sprowadzać i potem wszystko razem składać w całość.
    Na pewno to, co jest produkowane w Meksyku jest jednoznacznie oznaczone:

Może faktycznie z tym VRX jest tak, że komponenty robione są w Chinach i dlatego tak duża liczba kopii dostępna w Chinach. Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz - w oryginalnych VRX głośnik niskotonowy wykorzystuje "technologię" Differental Drive, ciekawe jakie LF siedzą w tych chińczykach.
    Tu też warto byłoby zadać pytanie chińczykowi, ciekawe tylko czy prawdę napisze, bo niestety na zdjęciu może nie być widać. Trzeba byłoby taki głośnik rozebrać żeby mieć 100% pewność.
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Póki ktoś bezpośrednio nie porówna BMS'a i JBL'a nie będziemy wiedzieli czy to takie same głośniki - racja. Przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon.

Klasyfikacja chińskich wyrobów/fabryk niesamowicie trafna ze strony kolegi @Artur k.

"My assembled z chińskie części" podejrzewam że tak mogli by powiedzieć w Meksykańskiej fabryce JBL. A może tylko doklejają znaczki do gotowych paczek ?

Differential drive akurat u 86speaker.com nie ma. Sami przyznają otwarcie że moduł ma 600W a nie 800W jak oryginał. Ale zapewniają że ich inżynierowie starają się aby paczka nie odbiegała brzmieniem od oryginału. Neodym wygląda tak:

Chińskie Line Array 12" + 3 x 1,5" Chińskie Line Array 12" + 3 x 1,5"

W sumie ja dalej czekam na wykres z fazą. Ale jak kolega będzie miał na warsztacie VRX'y to można na odlewie falowodu popatrzeć czy nie ma jakichś sygnatur chińskich, porobić dokładnie zdjęcia wszystkich nalepek wewnątrz itp, może jak nie ja to ktoś kiedyś zamówi i będzie na porównanie czy rzeczywiście coś "na lewo" wychodzi z fabryki.

Są inne fabryki które mają też VRX'y w których to miały by być przetworniki
    differential drive.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    Differential drive akurat u 86speaker.com nie ma. Sami przyznają otwarcie że moduł ma 600W a nie 800W jak oryginał. Ale zapewniają że ich inżynierowie starają się aby paczka nie odbiegała brzmieniem od oryginału.

Czyli są to zupełnie inne kolumny, jedynie wyglądają jak JBL. Starać się mogą, ale kwestia jak im wychodzi, tego akurat można się domyślić - gorzej niż oryginał. Nie twierdzę że te kolumny grają źle, bo być może grają całkiem dobrze - nie wiem, nie słyszałem więc nie będę się wypowiadał. Jednak w tym momencie mamy całkowitą pewność, że twierdzenie:
    PANICZKAMIL napisał:
    Wszystko z chin kupione w chinach jest "markówką" bez drogiego znaczka - nie warto kupować pseudo liniówki VRX jak 2x taniej można mieć to samo tyle, że bez pięknego pomarańczowego znaczka.

jest nieprawdziwe, gdyż to nie jest to samo. Jedynie z zewnątrz wygląda tak samo.

damianojsp112 napisał:
    "My assembled z chińskie części" podejrzewam że tak mogli by powiedzieć w Meksykańskiej fabryce JBL. A może tylko doklejają znaczki do gotowych paczek ?

Nie sądzę by tylko doklejali znaczki. Biorąc pod uwagę to, co napisałeś, to pewnie jest tak żę obudowy i falowody są robione w Chinach i stamtąd płyną do Meksyku - w Meksyku wkładają do obudowy komponenty.
    To by całkowicie wyjaśniało skąd w Chinach tyle takich VRX ale z innymi "bebechami".

damianojsp112 napisał:
    Ale jak kolega będzie miał na warsztacie VRX'y to można na odlewie falowodu popatrzeć czy nie ma jakichś sygnatur chińskich, porobić dokładnie zdjęcia wszystkich nalepek wewnątrz itp, może jak nie ja to ktoś kiedyś zamówi i będzie na porównanie czy rzeczywiście coś "na lewo" wychodzi z fabryki.

Na warsztacie miał raczej nie będę. Bardzo rzadko biorę takie rzeczy na warsztat, bo po kilku dniach nie miałbym się jak ruszyć. Biorę tylko to, co jest uszkodzone - po co mi cała kolumna, skoro uszkodzony jest np. tylko wzmacniacz?
    W przyszłym tygodniu powinienem mieć w rękach nówki, ale z oczywistych powodów nie będę ich rozkręcał.

damianojsp112 napisał:
    Są inne fabryki które mają też VRX'y w których to miały by być przetworniki
    differential drive.

Głośnik z Differential Drive ma znacznie wyższy magnes i nabiegunnik, gdyż ma po prostu dwie cewki umieszczone jedna za drugą.
    Można próbować poznać po zdjęciu, jednak nie zawsze to się da jednoznacznie stwierdzić. Te głośniki których zdjęcia zamieściłeś na pewno nie są Differential Drive, tu od razu to widać ale nie zawsze tak jest.
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Artur k. napisał:

Czyli są to zupełnie inne kolumny, jedynie wyglądają jak JBL. Starać się mogą, ale kwestia jak im wychodzi, tego akurat można się domyślić - gorzej niż oryginał. Nie twierdzę że te kolumny grają źle, bo być może grają całkiem dobrze - nie wiem, nie słyszałem więc nie będę się wypowiadał.

Tutaj wracam do początku tematu - nie szukam "podróbek VRX" tylko w miarę taniej linijki jeśli już. I jeśli to miało by fajnie zagadać to niech wygląda nawet jakby było wystrugane u "Mietka" za flaszkę.

Artur k. napisał:

Głośnik z Differential Drive ma znacznie wyższy magnes i nabiegunnik, gdyż ma po prostu dwie cewki umieszczone jedna za drugą.
    Można próbować poznać po zdjęciu, jednak nie zawsze to się da jednoznacznie stwierdzić. Te głośniki których zdjęcia zamieściłeś na pewno nie są Differential Drive, tu od razu to widać ale nie zawsze tak jest.

Głośniki które widziałem u chińczyków miały znacznie wyższe nadbiegunniki i kosz w formie radiatora jak w oryginalnych JBL z tą technologią. Nie spodziewał bym się tam jednak Differential Drive a jeśli już to dosyć nieudanego.

Dokładne foty nówek też mile widziane, szczególnie falowód wewnątrz czego nie widać na większości zdjęć. Oczywiście jeśli będzie taka możliwość.

Co ciekawe chińczyk proponujący wersję z Differential Drive ma też zerżnięte parametry z oryginału, głośniki podpisane dokładnymi symbolami co oryginał tylko na czerwonym tle jest logo fabryki a nie JBL.

Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    nie szukam "podróbek VRX" tylko w miarę taniej linijki jeśli już. I jeśli to miało by fajnie zagadać to niech wygląda nawet jakby było wystrugane u "Mietka" za flaszkę.

To może napisz ile masz do wydania na ten sprzęt. :)

damianojsp112 napisał:
    Co ciekawe chińczyk proponujący wersję z Differential Drive ma też zerżnięte parametry z oryginału, głośniki podpisane dokładnymi symbolami co oryginał tylko na czerwonym tle jest logo fabryki a nie JBL.

Jeśli te głośniki kiedykolwiek były produkowane w Chinach, to całkiem możliwe że Chińczycy skopiowali rozwiązanie. U nich to normalne. Kwestia jak dobrze to zrobili, bo nawinąć taką cewkę to w sumie nie jest wielki problem mając sprzęt, a jeśli oni to produkowali to sprzęt mają. :)
    Kwestia jednak materiałów użytych do wykonania obwodu magnetycznego oraz samej cewki. JBL lubuje się w aluminiowych cewkach, ale prawdę mówiąc nie wiem czy głośniki Differential Drive były nawijane miedzią, czy aluminium. Jeśli były miedziane, to istnieje duża szansa że to co Chińczycy oferują jest całkiem niezłą podróbką JBL-a. Jak widać na zdjęciu które zamieściłeś, to nawet oznaczenia głośników dają takie same jak JBL i się nie czają.
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Cytat:
    To może napisz ile masz do wydania na ten sprzęt.

Licząc że najtańsze firmowe rozwiązania to kwota 4 tyś za moduł, no to powiedzmy że chciałbym wydać 2 tyś za moduł.

Inny chińczyk wysłał mi wreszcie to co prosiłem, czyli wykres z fazą. Może jednak skośnoocy przyjaciele coś się nauczyli w dziedzinie audio :)

Artur k.
    Admin grupy audio
    Jak na LA to szału nie ma zarówno częstotliwościowo jak i fazowo.
    Tak naprawdę fazowo to działa w miarę prawidłowo od ok. 200Hz, natomiast częstotliwościowo - cóż, różnice po 8-10dB i to w środku pasma to chyba jednak za dużo. Pewnie akurat te trochę ponad 2kHz to jest częstotliwość podziału w tych kolumnach, stąd takie zawirowania fazowe i częstotliwościowe. W ogóle to co tu widać w paśmie drivera nie wskazuje na obecność falowodu, a zwykłej tuby.

Spójrzmy na znanych producentów:
    http://www.jblpro.com/ProductAttachments/DOC_577.pdf
    http://www.jblpro.com/ProductAttachments/JBL_VT4886_v3.pdf

http://www.dasaudio.com/wp-content/uploads/do...entos_d/hojas%20tecnicas/aero/te_ae12a_03.pdf
    http://extranet.dasaudio.com/ficheros_sw/docu...os/Technical/spec_sheets/AERO/HT_AE40A_01.pdf

http://www.axiomproaudio.com/image/data/documents/pdf/AX2010A_data%20sheet.pdf

Wszystkie mniej lub bardziej podobne do siebie, ale do tego Chińczyka jakoś nie bardzo.

damianojsp112 napisał:
    Może jednak skośnoocy przyjaciele coś się nauczyli w dziedzinie audio :)

Chyba jednak nie, nadal próbują szkłem tyłek podcierać...
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Ja nie mówię że nagle stali się pionierami. ALE pamiętajmy że z ich rąk wyszły wypusty typu Ibiza, Skytec itp firmy krzak gdzie to nie jest nawet w 1% podobne do tego co zakładają "parametry" czy też bajkowe opisy.

Nie usprawiedliwiam tu w żaden sposób chińskich rączek lecz jeśli za cenę klasycznej kolumny aktywnej z niezbyt wysokiej półki możemy zakupić moduł pasywny line array charakteryzujący się takimi parametrami no to "wow" poniekąd.
    Pomiar częstotliwości wydaje mi się jakoś źle uśredniony.
    Już nie porównuję tego do JBL'a nawet, ponieważ kosztuje ~1/7 ! tego co oryginał.

Ten falowód to sprawa dyskusyjna w dalszym ciągu, niby jest ale nie (do końca) działa jak powinien.

Korci okropnie żeby chociaż to usłyszeć, przetestować po swojemu. I miło się zaskoczyć najlepiej.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    pamiętajmy że z ich rąk wyszły wypusty typu Ibiza, Skytec itp firmy krzak gdzie to nie jest nawet w 1% podobne do tego co zakładają "parametry" czy też bajkowe opisy.

Powiem Ci, że akurat wymieniona przez Ciebie Ibiza nie ma sobie równych jeśli chodzi o funkcjonalność. Sam niedawno poleciłem pewnej osobie takie rozwiązanie dlatego że nie znalazłem żadnego innego przenośnego zestawu który ma wszystko - CD, USB, SD, mikrofony bezprzewodowe i do tego zasilane jest akumulatorem. Po prostu nie ma, a jak już coś znajdziesz np. LDM czy Rehard to nie dość że nie ma wszystkiego, to jeszcze kosztuje tyle co 4 takie Ibizy i wcale nie brzmi lepiej.
    Skytec to znów zewnętrznie kopia EON serii 500 i też jak za te pieniądze wcale nie jest takie najgorsze.

damianojsp112 napisał:
    Nie usprawiedliwiam tu w żaden sposób chińskich rączek lecz jeśli za cenę klasycznej kolumny aktywnej z niezbyt wysokiej półki możemy zakupić moduł pasywny line array charakteryzujący się takimi parametrami no to "wow" poniekąd.

Właśnie o to chodzi, że tu w parametrach nie ma żadnego wow. Takie (a nawet lepsze) charakterystyki jak tu przedstawiłeś są do osiągnięcia w klasycznych kolumnach, więc po co komu liniówka, która jedyne co ma wspólnego z liniówką to wygląd. Powieś zwykłe kolumny i efekt będziesz miał ten sam lub podobny, na dodatek markowe i za te same pieniądze co ta chińszczyzna.
    Ja wiem że kusi i pewnie jakbyś posłuchał jednej sztuki to nawet byś uznał że dobrze gra. Kłopoty się zaczną jak będzie ich kilka - właśnie za sprawą braku falowodów.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    damianojsp112 napisał:
    Pomiar częstotliwości wydaje mi się jakoś źle uśredniony.

No właśnie - "uśredniony" - nie chciałbym nawet sobie wyobrażać jak to by wyglądało bez tego wygładzenia...
    damianojsp112 napisał:
    line array charakteryzujący się takimi parametrami no to "wow" poniekąd.
    Poniekąd... tylko.
    damianojsp112 napisał:
    Ten falowód to sprawa dyskusyjna w dalszym ciągu, niby jest ale nie (do końca) działa jak powinien.
    Bo nie wszystko co z zewnątrz jak falowód wygląda jest nim w rzeczywistości.
    Po mojemu to przednia wytłoczka zrobiona na "wzór i podobieństwo", a najważniejsza część (czyli ten fragment w którym fale dźwiękowe z poszczególnych głośników są odpowiednio opóźniane i dalej przesyłane do przedniego "roztrabu" (gdzieś widziałem taką nazwę na ten fragment wylotu tuby) już nie koniecznie odpowiada oryginałowi... Nie wiem w sumie czemu - jeśli mają dostęp (np. jeśli robią też i "oryginały") mogli by (chyba?) skopiować jeden do jednego... a może odbiorca zastrzegł sobie kształt tego elementu i musieli zrobić tylko podobny (w wylocie)?
    Ogólnie biorąc to cały ten LA wygląda jak by ktoś miał przez chwilę dostęp do rysunków oryginału, ale nie miał jak skopiować i powstało potem tylko to, co zdołał zapamiętać...
    Niby podobne, ale "diabeł tkwi w szczegółach", które tu zostały "uśrednione".
    Artur k.
    Admin grupy audio
    398216 Usunięty napisał:
    No właśnie - "uśredniony" - nie chciałbym nawet sobie wyobrażać jak to by wyglądało bez tego wygładzenia...

Jakby nie było uśrednione w ogóle, to byłoby zupełnie nieczytelne. To samo zresztą byłoby z charakterystykami markowych wyrobów.

398216 Usunięty napisał:
    Ogólnie biorąc to cały ten LA wygląda jak by ktoś miał przez chwilę dostęp do rysunków oryginału, ale nie miał jak skopiować i powstało potem tylko to, co zdołał zapamiętać...
    Niby podobne, ale "diabeł tkwi w szczegółach", które tu zostały "uśrednione".

Bo pewnie same obudowy były lub są robione w Chinach, a reszta nie. Stąd Chińczyk ma szablony do obudów, ale do falowodów już nie. :)
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Cytat:
    Ibiza nie ma sobie równych jeśli chodzi o funkcjonalność.

Cytat:
    Skytec to znów zewnętrznie kopia EON serii 500 i też jak za te pieniądze wcale nie jest takie najgorsze.

Nie wierzę w to co czytam, przecież to są marki pojawiające się na wszelkich czarnych listach. Sam miałem to w rękach i chyba tylko wrogowi na złość bym polecił. Idą tą drogą no to po co kupować l'acuoustica, kupmy jakiś chiński odpowiednik i też będzie spoko ;) Bo będzie miał funkcjonalność, będzie tani i wszystko cacy.
    Ale ok, każdy ma swoje zdanie i szanujmy się nawzajem bo i tak było tyle wojen na forum że odeszło wielu ludzi z niepodważalną ogromną wiedzą - a szkoda.

Cytat:
    Właśnie o to chodzi, że tu w parametrach nie ma żadnego wow. Takie (a nawet lepsze) charakterystyki jak tu przedstawiłeś są do osiągnięcia w klasycznych kolumnach, więc po co komu liniówka, która jedyne co ma wspólnego z liniówką to wygląd. Powieś zwykłe kolumny i efekt będziesz miał ten sam lub podobny, na dodatek markowe i za te same pieniądze co ta chińszczyzna.

Tutaj wracamy do problemu z początku posta. Potrzeba nagłośnić większy obszar gdzie wieszanie 6-8 czy więcej źródeł punktowych nie będzie miało sensu a nawet będzie ciężkie do wykonania. Dlatego szukam liniówki - taniej liniówki.

Teraz trochę z drugiej strony świata. Co sądzicie o tym:
    http://spragueaudioworks.com/LA112.html
    Już nie chińskie a USA. Czy domorosły inżynier ma prawo skonstruować dobrze grającą linię którą da się wykonać samemu w kwocie ~2 tyś za moduł ?
    Podrzucam pomiar głośnika średniotonowego, niestety o pomiar całości wraz z fazą nie mogę się doprosić...

Ktoś teraz może rzucić hasłem - "kup Polana i nie dziaduj". Ja nie dziaduję, ja szukam tańszych alternatyw na zadania opisane we wcześniejszych postach.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    Nie wierzę w to co czytam, przecież to są marki pojawiające się na wszelkich czarnych listach. Sam miałem to w rękach i chyba tylko wrogowi na złość bym polecił.

Daj spokój z czarnymi listami, już kilka takich funkcjonuje i ma się to nijak do rzeczywistości. Ja też to miałem w rękach, ba nawet naprawiałem. :)
    Wszystko jest kwestią potrzeb. Jak pisałem - znajdź inny sprzęt typu np. Ibiza Port 15 (bo o takim mowa) który ma wszystko co wymieniłem wyżej. Pomijam już cenę.
    Podaj przynajmniej dwa modele żeby było w czym wybierać.
    Nie masz pojęcia ile tego działa w przeróżnych szkołach, przedszkolach, domach kultury, szkołach tańca itp. Swoje zadanie w 100% i wszyscy są zadowoleni, a jak się rozwali to nawet nie szkoda.

damianojsp112 napisał:
    Idą tą drogą no to po co kupować l'acuoustica, kupmy jakiś chiński odpowiednik i też będzie spoko

Mylisz pojęcia - jak napisałem - znajdź nie chiński funkcjonalny odpowiednik wyrobów o których mowa wyżej.

damianojsp112 napisał:
    eraz trochę z drugiej strony świata. Co sądzicie o tym:
    http://spragueaudioworks.com/LA112.html
    Już nie chińskie a USA. Czy domorosły inżynier ma prawo skonstruować dobrze grającą linię którą da się wykonać samemu w kwocie ~2 tyś za moduł ?

Inżynier ma prawo skonstruować dobrze grającą kolumnę, ale raczej za 2 tysiące to nie jest system liniowy, chyba że te 2 tysiące to w dolarach. Zresztą cena którą podałeś coś nie trzyma się cennika na stronie:
    http://spragueaudioworks.com/contact.html
    To kosztuje w całości 985 dolarów, czyli jakieś 4 tysiące złotych.
    Takich garażowych wyrobów jest pełno na całym świecie, to że z USA wcale nie oznacza że będzie grało.

damianojsp112 napisał:
    Podrzucam pomiar głośnika średniotonowego, niestety o pomiar całości wraz z fazą nie mogę się doprosić...

To raczej nie jest pomiar, a symulacja. Zresztą widać tam z jakiego programu pochodzi wykres - Eminence Designer. Nic mi nie wiadomo by ten program umożliwiał pomiary. To jest program do projektowania obudów i nawet kiedyś miałem z nim styczność.
    Poza tym jak na głośnik średniotonowy to coś nisko gra - od 100Hz. :) Nie mówiąc o tym, że kolumna LA112 jest kolumną dwudrożną, więc jest tam raczej głośnik niskośredniotonowy, a nie średniotonowy. I to nawet pasuje - nie ma innych charakterystyk bo nikt nigdy niczego nie mierzył, a ta pochodzi z programu symulacyjnego bo przecież obudowę dla LF chłop zaprojektować musiał. Dla HF przecież nie projektował, więc i nie ma charakterystyk.

Jeśli już mowa o firmach z AW w nazwie, to może zainteresuj się NAW:
    http://www.naw.com.pl/produkty/systemy-liniowe/naw-d181-duke-1x82x1
    Stosunkowo niedrogie i na dodatek polskie, ale nie wiem jak to gra. Nigdy nie miałem z tym styczności.
    Jakbym miał wybierać pomiędzy SAW albo NAW to zdecydowanie bym wybrał NAW, zwłaszcza że nie trzeba się za ocean wybierać żeby tego posłuchać, a cena podobna.

damianojsp112 napisał:
    ja szukam tańszych alternatyw na zadania opisane we wcześniejszych postach.

A mnie za proponowanie komuś najtańszych rozwiązań spełniających oczekiwania prawie zlinczowałeś.
    Wiesz co? Mam wrażenie że to właśnie przez takie myślenie jak Twoje, jak sam twierdzisz odeszło stąd wielu ludzi. Nikt nie ma ochoty na kopanie się z koniem i udowadnianie że się nie jest wielbłądem. :)
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Duke słyszałem - nie gada to jak dla mnie za fajnie a i grono musiało by być dosyć duże aby sprostać mojemu zapotrzebowaniu. Wydaje mi się że że NAW też ma coś wspólnego z produkcją w Państwie Środka.

Rzeczywiście to symulacja - zwracam honor w pełni. Kosztuje około 4 tyś ale mam plany budowy i taką wersję na najlepszych przetwornikach z zaproponowanych przez konstruktora można wykonać za niewiele ponad 2 tyś = dużą mają marżę za markę :D

Oczywiście kopać się z koniem nikt nie chce a każdy chce stać twardo przy swoim że tak powiem.
    Z g*wna bata nie ukręcisz jak to mówią ale z drugiej strony nie chodzi tu o sytuację ekstremalnie niedorzeczną typu "mam 1000zł i muszę nagłośnić stadion narodowy". Chodzi bardziej o to że mam kilkanaście tysięcy ale nie mam dwudziestu kilku tysięcy i za te pieniądze które mam chciałbym po prostu wybrać jakieś najlepsze rozwiązanie problemu :?:

Ibiza - spotkałem jedną rzecz którą pochwalę że działała i nawet się nie zepsuła przez 2 lata - sterownik DMX, co prawda był lekko opóźniony w fukcjonowaniu ale działał jako tako pod kilkoma parami i skanerami w małym klubie.
    Wspomniany przez Ciebie głośnik "all in one", no wiem że ludzie to kupują i może to jakoś działa w szkołach itp gdzie trzeba "pójść po najmniejszej linii oporu" <- no właśnie. A no i plus największy "nie szkoda" :D
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    Wydaje mi się że że NAW też ma coś wspólnego z produkcją w Państwie Środka.

Tego nie wiem, ale raczej wątpię - nie widziałem nigdzie żadnych podobnych choćby wyglądem zestawów. Jakby było produkowane w Chinach, to znalazłyby się takie same pod inną marką. Na pewno projektowane i składane jest w Polsce. Zresztą właściciel NAW niejaki Kamil Kieca jest też dystrybutorem głośników B&C na Polskę i zapewne na tych głośnikach są oparte wyroby NAW.

Jak to gra naprawdę nie wiem, nie miałem styczności z tym sprzętem, pomyślałem o tym bo skojarzyła mi się nazwa tego wynalazku SAW z NAW (a także z EAW ale to nie ta półka) a i cenowo mieści się w Twoim zasięgu (ok. 4000zł za moduł).

damianojsp112 napisał:
    Kosztuje około 4 tyś ale mam plany budowy i taką wersję na najlepszych przetwornikach z zaproponowanych przez konstruktora można wykonać za niewiele ponad 2 tyś = dużą mają marżę za markę

Czyli innymi słowy mówiąc - wbrew temu co twierdzisz, chcesz oszklić tyłek.
    damianojsp112 napisał:
    Z g*wna bata nie ukręcisz jak to mówią ale z drugiej strony nie chodzi tu o sytuację ekstremalnie niedorzeczną typu "mam 1000zł i muszę nagłośnić stadion narodowy". Chodzi bardziej o to że mam kilkanaście tysięcy ale nie mam dwudziestu kilku tysięcy i za te pieniądze które mam chciałbym po prostu wybrać jakieś najlepsze rozwiązanie problemu :?:

Twoje "mam kilkanaście tysięcy i chcę kupić liniówkę na duże imprezy" można porównać właśnie do "mam 1000zł i chcę nagłośnić stadion".
    Przyzwoita liniówka to nie jest wydatek kilkunastu tysięcy, czy nawet dwudziestu kilku tysięcy, tylko 10x więcej. Jeden moduł VRX932 kosztuje sporo ponad 10k, nie wiem czy trzema na stronę byś załatwił imprezę na 2000 osób. Trzy na stronę to ja widywałem w średniej wielkości klubach, gdzie choćby ze względu na zamkniętą przestrzeń są zupełnie inne warunki akustyczne. W sumie 6 modułów to masz już na dzień dobry prawie 100 tysięcy, a to tylko VRX, który mimo wszystko szału nie robi.

Pol Audio tak samo - jeden moduł SLA112 to wydatek ok. 7 tysięcy - znacznie taniej niż JBL, ale też potrzebujesz przynajmniej ze 4 moduły na stronę żeby taką przestrzeń nagłośnić. Za 8 modułów musiałbyś zapłacić ok. 60 tysięcy.

Co by nie wziąć, to masz przynajmniej 6x za mało funduszy na same górki, a gdzie reszta - bas, wzmacniacze, procesory?
    Jak dla mnie to, co uprawiasz niczym nie różni się od tego co uznajesz za sytuację niedorzeczną:
    damianojsp112 napisał:
    "mam 1000zł i muszę nagłośnić stadion narodowy".

Masz za mało kasy żeby kupić cokolwiek normalnego i to nie jest nawet 2x za mało, jakby tak wszystko dokładnie policzyć to jest przynajmniej 10x za mało.
    Niestety Kolego - taka jest prawda.
    damianojsp112
    Poziom 18  
    Basy, końcówki, procesory, monitory to wszystko jest. Jest odpowiednie jak najbardziej na imprezy 2000 os + jak i na "gwiazdy" które się robi. Jedynie te topy bolą - przecież to nawet komicznie będzie wyglądać jak na scenie o szerokości 6m będzie wisiała co 1m zwykła paczka, czy jeszcze gorzej klastry po 3 na stronę... Że nie wspomnę o filtrze grzebieniowym.

No mało kasy, wszystko mało - dobra. Ale rynek goni warunki a nie daje za nie kasy - do czego to zmierza ?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    damianojsp112 napisał:
    Jedynie te topy bolą - przecież to nawet komicznie będzie wyglądać jak na scenie o szerokości 6m będzie wisiała co 1m zwykła paczka, czy jeszcze gorzej klastry po 3 na stronę... Że nie wspomnę o filtrze grzebieniowym.

Dlaczego komicznie? Każdy gra na tym co ma. Jeśli się sprawdza to dlaczego na tym nie grać?

Jeśli chodzi o filtr grzebieniowy - właśnie dlatego się tak dzieje, że nie ma porządnego falowodu. Kąty promieniowania HF są szerokie i powstają interferencje.
    Dlatego nie ma sensu kupować LA bez falowodów, bo to tak naprawdę nie jest LA tylko zwykła kolumna zamontowana poziomo. Jedna może grać dobrze, ale z kilkoma będzie tragedia.

damianojsp112 napisał:
    rynek goni warunki a nie daje za nie kasy - do czego to zmierza ?

Zmierza do tego, że ci którzy zaniżają poziom spajtują i się sytuacja wyjaśni.
    Dziś jest tak - masz graty, to masz robotę. Nie masz gratów, to nie robisz. I tak 90% firm ma wszystko na kredyt czy w leasingu - dlatego w ogóle mają.