Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw brama przesuwna z automatem proteco i furtka z siłownikiem.

02 Paź 2016 11:28 2421 12
  • Poziom 8  
    Witajcie. Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość.
    Chcę połączyć bramę przesuwną automatyczną i zrobić furtkę obok (też z siłownikiem), aby po otwarciu obu uzyskać szerszy wjazd. Chcę żeby furtka i brama były sterowane z pilota niezależnie oraz furtka mogła się otwierać niezależnie też z pilota, z domofonu oraz czytnika kart RFID.
    Brama ma długość 3,5 metra, a furtka 1,2 m. - zamontowana na przeciwległym słupku.
    Nie chcę mieć żadnego ogranicznika na kostce.
    Jaki w miarę tani siłownik z centralą kupić do furtki (max 1000 zł)?
    Proszę o porady. Zestaw brama przesuwna z automatem proteco i furtka z siłownikiem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Jeśli chcesz żeby furtka dodatkowo była otwierana ręcznie (nie na guziki tylko bez prądu) - to zasadniczo brak takiego napędu. Można spróbować (ale głowy nie dam czy to się sprawdzi) siłownika Came Flex - jako jedyny na rynku nie jest samohamowny czyli teoretycznie można go otworzyć bez rozblokowania (ale nie miałem go w rękach i nie wiem czy takie działanie się sprawdzi - z drugiej strony bez elektrozamka każdy będzie mógł otworzyć ale w przypadku furtki właściwie o to chodzi...).
    Dodatkowo - jeśli twój rysunek odwzorowuje rzeczywistość (ściana za słupkiem furtki) to Flex z ramieniem ślizgowym jest dobry z powodu zajmowania na otwarciu małej ilości miejsca w świetle słupka. Do tego ramię ślizgowe z ogranicznikami i pasuje do twoich warunków.
    Jeśli nie przewidujesz otwierania ręcznego - to nowsza i już samohamowna odmiana - Came Stylo.
    Albo podziemny do małych skrzydeł - Came Frog J. Także ma wbudowane ograniczniki więc nie trzeba odboju w kostce.

Jeśli słupek furtkowy jest spory - tzn za otwartą furtką będzie chociaż 20 cm miejsca (i furtka ma zawias tam gdzie namalowałeś - tzn blisko wewnętrznej krawędzi słupka) - to podejdzie każdy mały - standardowy siłownik z ogranicznikami- np. Nice Wingo 2024, Beninca BOB 30 z mechanicznymi ogranicznikami, FAAC 413 lub 415 z elektrycznymi krańcówkami itp. (nawet słynne chińskie PowerJacki - ale przygotuj się na powolność oraz niedogodności - np. brak możliwości ręcznego rozsprzęglenia, niedokładne elektryczne krańcówki).

Jak chodzi o ceny - same siłowniki Came (te na samym początku) oraz właściwie wszystkie inne liniowe to cena ok 800 zł za sztukę, (podziemny Frog-J nawet do 1000), do tego centralka w okolicach 700 zł (centralki Came są drogawe pozostałe tylko nieco - od 500 zł - tańsze) i niżej nie zejdziesz.

Można sporo - ponad 300 zł - przyciąć używając krajowej (chińskiej?) ale niezłej centralki uniwersalnej RSB-2S za poniżej 300 zł do siłowników 24V lub jeszcze tańszej Bramster STP do 220V z krańcówkami elektrycznymi.

Zejście poniżej 1000 zł (z dużym zapasem) za całość z pilotami i tak dalej wydaje się możliwe tylko z zestawem chińskiego PowerJacka i w/w centralki.
  • Poziom 38  
    W przypadku braku prądu lub awarii centrali jak wyobrażasz sobie wejście na posesję ?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Dla tego na samym początku napisałem o siłowniku który nie jest samohamowny i którego można otworzyć "z ręki". A reszta - wybór autora.
    Przecież można centralkę zasilić z UPS a albo kupić centralkę z opcją bateryjną ale po pierwsze to podroży instację o kolejne kilkaset złotych a po drugie to już temat na inną dyskusję.....
    Istnieją mechanizmy ( do drzwi ewakuacyjnych) z możliwością otwierania ręcznego i z samozamykaczem ale po pierwsze - są do zabudowy pod dachem a po drugie - kosztują powyżej 2 tys.
  • Poziom 38  
    Moźna zastosować silnik od drzwi automatycznych, niesamohamowny.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za podpowiedzi...
    Silnik musi być samohamowny, nie będzie żadnego zamka czy elektrozaczepu. Będzie otwierany i zamykany tylko elektrycznie.
    Zbigniew 400 napisał:
    W przypadku braku prądu lub awarii centrali jak wyobrażasz sobie wejście na posesję ?

Jest stara furtka w innym miejscu więc nie ma problemu w przypadku awarii.
    Zbigniew 400 napisał:
    Moźna zastosować silnik od drzwi automatycznych, niesamohamowny.

...chyba nie mają one możliwości pracy w warunkach zewnętrznych...

Myślałem o normalnym siłowniku na 230 V z ogranicznikiem mechanicznym, ale czas pracy jest trochę za długi. Z kolei Came Stylo, czy Nice Walky są za drogie...
    A co sądzicie o Mhouse WT1S? To też Nice.. Czy to nie ta sama konstrukcja co Walky?

A może jest jakiś inny?
    Może można jakoś inaczej zamontować "zwykły" siłownik aby się szybciej otwierał - chodzi o wymiary montażowe. Skrzydło jest małe, ażurowe i waży ok 50 kg..
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Można przyspieszyć - zjedź z oboma wymiarami w okolice 10 cm (o ile kant słupka na to pozwoli). Tylko mocowanie siłownika do furtki ( i sama furtka) musi być solidne i jak najmniej sprężynujące bo skrzydło zacznie żabkować.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za podpowiedzi.
    Myślę że zrobię tak:
    zastosuję siłownik z mechanicznym ogranicznikiem na zamykaniu, z centralą na 230V i z regulacją siły o skoku 400mm gdyż zależy mi na sztywności zamkniętej furtki. Siłownik ma czas 15 sekund do całkowitego otwarcia lub zamknięcia. Dzięki radzie kolegi powyżej zmienię wymiary montażowe tak aby pracował na skoku 200-250mm dzięki czemu uzyskam czas otwarcia czy zamknięcia poniżej 10 sekund.
    Całość będzie sterowana pilotem, a furtka domofonem, kartą RFID oraz przyciskiem wyjścia.
    Pilot na pierwszym kanale będzie otwierał bramę a na drugim furtkę. Brama oczywiście jest wyposażona w fotokomórkę. Furtka nie, ale planuję to tak zgrać że jeżeli brama jest zamknięta, to furtka zamyka się po określonym czasie. Natomiast jeżeli brama jest otwarta, to rozwarty kontaktron zamontowany na bramie i podłączony pod wejście foto centrali furtki nie pozwoli furtce się zamknąć.
    Oczywiście siła furtki będzie tak dobrana aby nie zrobiła krzywdy.
    Co Koledzy myślą o takim rozwiązaniu?
  • Poziom 14  
    Co do czasu otwarcia bramki. Zmniejszając wymiary montażowe na pewno nie zejdziesz poniżej 10 s z czasem otwarcia. Eksperymentowałem z bramami zmniejszenie wymiarów powoduje bardzo małe spadki czasu 2-3 s jak uzyskasz mniej to max. Lepiej dorzuć trochę pieniędzy i kup dedykowane siłowniki do furtek jak pisze kotbury. Wolne otwieranie jest niesamowicie denerwujące. Albo zamontuj do furtki Twoja wersje siłownika a w bramie zrób wersje furtki i ta opcja wchodź na posesje. Zmierz czas w jakim brama się otwiera na zadowalająca Cie odległość i porównaj. A furtkę otwieraj tylko w razie potrzeby powiększenia wjazdu
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedź, ale z tymi wymiarami i czasem coś mi nie pasuje.
    Siłownik który wybrałem ma wysuw 40 cm. Czas otwarcia do 90 stopni to 15 sekund. Wymiary montażu maksymalne czyli A i B to po 20 cm. Rozumiem, że w tym czasie następuje całkowite wysunięcie lub wsunięcie siłownika. Jeżeli zmienię wymiar A i B na ok.12 cm tak jak pisał "kotbury" to ograniczę skok wysuwu do 24 cm. Więc przy tej samej prędkości obrotowej powinienem uzyskać o 40% krótszy czas czyli ok. 9 sekund.
    Czy moje obliczenia są błędne?
  • Poziom 9  
    Witam,
    Proponuję to rozwiązać centralą proteco Q60A (obsługuje 2 siłowniki, cyfrowe ustawianie parametrów pracy, spowolnienia itp).
    Siłownik przesuwny Meko 5 lub 8 w zależności od ciężaru bramy (obwód silnika włączony w szereg z wyłącznikiem krańcowym aby brama zatrzymywała się w odpowiednim momencie).
    Siłownik do skrzydła Leader 3 lub 4 w zależności od wymiarów słupka.
    W cenie 900,00 się nie zmieścisz ale napewno da się wszystko ustawić.
    Pierwszy kanał pilota np całkowite otwarcie całej bram a drugi kanał furtka czyli np skrzydło.