Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się pozbyć dławika w świetlówce ?

• #1 09 Lip 2005 16:36
    Poziom 35  

Jakim układem można zastąpić klasyczny układ zapłonowy świetlówki ? Znalazłem kilka schematów zimnych startów do świetlówek ale i tak one wymagają dławika a ja che się tego elementu pozbyć bo jest ciężki, o przystosowaniu elektroniki ze świetlówek kompaktowych chyba też nie ma co mówić bo lampy mają moc 140watt i długość 2m !
    Dłąwiki do takich lamp są duże i dużo ważą ... problemu nie ma jak potrzba takich "tylko" 10 ale jak lamp jest 40-50 to to już stanowi problem ....z tąd moje pytanko :) myślałem nad jakimś schematem przetwornicy impulsowej .. ale taka przetwornica wpierw musiała by dawać 1kV (na zapłon lampy) a potem mniejsze napiecie..... nie wiem jak to rozwiązać

• #2 14 Lip 2005 10:12
    Preskaler
    Poziom 37  

Pytanie jest z gatunku - "jak się pozbyć kół w samochodzie?" Świetlówka wymaga podwyższonego napięcia do zapłonu (ok. 1500V). Można to uzyskać stosując transformator (nie wiem czy mniejszy od dławika?). Póżniej, w czasie pracy, dławik działa jako ogranicznik prądu. Też można zastosować (np.) rezystor ale nie wiem czy taki rezystor ( 8 - 40 W mocy) będzie lepszym rozwiązaniem? Można też wytworzyć silne pole elektrostatyczne i wtedy świetlówka będzie "sama" świeciła. Nie będzie trzeba stosować dławika, startera a nawet przewodów!

• #3 15 Lip 2005 13:59
    kura999
    Poziom 12  

a moze wyprostowac napiecie z sieci jakies zrodlo pradowe na tranzystorze? pewnie potrzebny bedzie radiator ale mozna poprobowac aluminium jest lzejsze od stalowego rdzenia i miedzi...

• #4 15 Lip 2005 17:39
    Preskaler
    Poziom 37  

No i co to da? I skąd wziąć te 1,5 kV? Można wprawdzie zrobić powielacz i tak dobrać jego elementy, żeby po zapłonie napięcie "siadało" do tych 100 V ale kondensatory na tak duże napięcie do powielacza musiały by być strasznie duże! Teoretycznie jest to do zrobienia ale problemów będzie znacznie więcej jak przy dławiku.

• #5 15 Lip 2005 17:53
    kura999
    Poziom 12  

problemow na pewno bedzie wiecej :) ale mozna zrobic dodatkowy uklad zaplonowy polaczony rownolegle z zasilaniem (tym wlasciwym) odseparowane diodami jak juz nastapi przeskok elektronow to pociagnie za soba reszte ;)

• #6 15 Lip 2005 21:01
    Poziom 35  

narazie robie eksperymenty z zasilaczem od TV <impuslowym> wysterowuje go z 555 daje impuls 900V troszke za maly ale uklad wazy o wiele mniej od dlawika

• #7 15 Lip 2005 23:26
    pawelboch
    Poziom 11  

Jakim układem można zastąpić klasyczny układ zapłonowy świetlówki ? Znalazłem kilka schematów zimnych startów do świetlówek ale i tak one wymagają dławika a ja che się tego elementu pozbyć bo jest ciężki, o przystosowaniu elektroniki ze świetlówek kompaktowych chyba też nie ma co mówić bo lampy mają moc 140watt i długość 2m !
    Dłąwiki do takich lamp są duże i dużo ważą ... problemu nie ma jak potrzba takich "tylko" 10 ale jak lamp jest 40-50 to to już stanowi problem ....z tąd moje pytanko :) myślałem nad jakimś schematem przetwornicy impulsowej .. ale taka przetwornica wpierw musiała by dawać 1kV (na zapłon lampy) a potem mniejsze napiecie..... nie wiem jak to rozwiązać

Wydaje mi się że nie wymyślisz nic innego.
    Najlżejsze są balasty elektroniczne, nawet te profesjonalne ważą coś rzędu 0,1 kg to dużo??
    Jak chcesz wogóle wywalić zasilacze "poza" obszar oświatlania to mam kilka pomysłów (profesjonalnych) np. neony. Napisz co chcesz oświetlić, może coś podpowiem.
    pzdr., PB

• #8 22 Lip 2005 20:39
    apistograma
    Poziom 12  

W swoim akwarium mam świetlówki 18W zasilane przez ukł. ze swietlówek kompaktowych. Koszt 1 szt. to 5zł. Otwierasz obudowę, odcinasz druciki i w miejsce tych podłączonych do gwintu podpinasz zasilanie 230V, a w miejsce drucików ze szklanych rurek lutujesz przewody od zwykłej świetlówki. Hula już 1,5 roku. Nie można tylko przeciążyć przetworniczki świetlówką o większej mocy, niż była kompaktowa.

• #9 24 Lip 2005 10:37
    pawelboch
    Poziom 11  

apistograma napisał:
    W swoim akwarium mam świetlówki 18W zasilane przez ukł. ze swietlówek kompaktowych. Koszt 1 szt. to 5zł. Otwierasz obudowę, odcinasz druciki i w miejsce tych podłączonych do gwintu podpinasz zasilanie 230V, a w miejsce drucików ze szklanych rurek lutujesz przewody od zwykłej świetlówki. Hula już 1,5 roku. Nie można tylko przeciążyć przetworniczki świetlówką o większej mocy, niż była kompaktowa.

Wszyskopięknie i ładnie jak masz 1 dławik.
    Jak sądzisz dlaczego ten układzik w świetlówkach kompaktowych jest taki mały i tani??
    Otóż jest pozbawiony wszystkiego "zbędnego" byle tylko świeciło.
    Takie układziki:
    1. zero zabezpieczeń
    2. wprowadzają do sieci wyższe harmoniczne
    3. produkują moc bierną
    i in.

Reasumując - kilka sztuk tak, kilkadziesiąt - NIE.

pzdr., PB

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson