Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewijanie silnika komutatorowego AC na DC

02 Paź 2016 15:27 720 8
  • Poziom 9  
    Mam maszynkę zasilaną przemiennym napięciem 230V o mocy 400W. Czy jest możliwe przewinięcie silnika komutatorowego z tej maszyny, na napięcie stałe 12V, by maszynka działała?
    Szczotki są dwa razy mniejsze niż powierzchnia styków - szczotki da się upchać większe dla większego prądu. Da się tam upchać drut o średnicy 3-krotnie większej niż oryginał.
    Zapewne moc silnika się zmniejszy, wystarczy mi 100W.

ZZ
  • Poziom 29  
    Teoretycznie wszystko się da, na początek podaj obroty tego silnika i daj foto silnika.
    Jak jest tabliczka znamionowa to też - foto.
    Dlaczego to ma byc 12V, przy tym napięciu pobór prądu to około 35A.
    To tak z grubsza 30 procent poboru rozrusznika samochodowego, zasilenie tego nie będzie łatwe.
  • Poziom 9  
    oldking napisał:
    Teoretycznie wszystko się da, na początek podaj obroty tego silnika i daj foto silnika.
    Jak jest tabliczka znamionowa to też - foto.
    Dlaczego to ma byc 12V, przy tym napięciu pobór prądu to około 35A.
    To tak z grubsza 30 procent poboru rozrusznika samochodowego, zasilenie tego nie będzie łatwe.

20 tysięcy obrotów na minutę ma przy zasilaniu 230V, osiągnięcie przy 12V 10.000rpm byłoby zadawalające.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    mosiekboy napisał:
    Mam maszynkę zasilaną przemiennym napięciem 230V o mocy 400W. Czy jest możliwe przewinięcie silnika komutatorowego z tej maszyny, na napięcie stałe 12V, by maszynka działała?

Nierealna sprawa.

Kup silnik o właściwych parametrach.
  • Warunkowo odblokowany
    Niestety nie jest to realne zwłaszcza przewinięcie wirnika dla takich obrotów bez wyważarki może skończyć się tragicznie. Zresztą takich obrotów i tak nie osiągnie. Pozostaje zakup odpowiedniego silnika.
  • Poziom 22  
    mosiekboy napisał:
    Szczotki są dwa razy mniejsze niż powierzchnia styków - szczotki da się upchać większe dla większego prądu. Da się tam upchać drut o średnicy 3-krotnie większej niż oryginał.
    Zapewne moc silnika się zmniejszy, wystarczy mi 100W.

ZZ

Z Twojego opisu wynika że chcesz to urządzenie zasilane napięciem 230 V AC , zasilać napięciem stałym 12 V . Jeżeli tak to może alternatywnym rozwiązaniem było by zastosowanie przetwornicy 12V V DC / 230 V AC ?
  • Poziom 43  
    2 problemów nie rozwiążesz "sposobami amatorskimi":
    - prąd komutatora 10x większy - zmiana komutatora i szczotek,
    - wyważenie.
    Mirek99 napisał:
    ... zastosowanie przetwornicy 12V DC / 230V AC ...
    - lub 12DC / 230V DC. Silnik komutatorowy jest "uniwesalny", pracuje zarówno na AC, jak i DC.
  • Warunkowo odblokowany
    Rzuuf napisał:
    Silnik komutatorowy jest "uniwesalny", pracuje zarówno na AC, jak i DC.

Zgadza się, jednak trzeba przewinąć zarówno stojan jak i wirnik. W tym przypadku po amatorsku jest to niewykonalne a w firmach nieopłacalne. Ponieważ trzeba przeliczyć wszystko od podstaw. Taniej i prościej będzie zakupić taki silnik i obejdzie się bez nerwów.