Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniami

Radzioo1991 02 Paź 2016 18:14 3390 12
  • #1 02 Paź 2016 18:14
    Radzioo1991
    Poziom 3  

Witam.
    Zepsuł mi się monitor Samsunga. Dioda stanu czuwania przestała świecić, a dotknięcie włącznika nie wyzwalało żadnej reakcji. Po rozebraniu znalazłem przepalony kondensator. Niestety uległ on przepaleniu w takim miejscu, że nie widać jego oznaczeń. Nie mogę znaleźć nigdzie żadnego schematu elektrycznego ani nic na temat tego modelu w internecie.
    Byłem z tym u sąsiada znającego się nieco na elektronice i połaził z tą płytką po sklepach i serwisach próbując coś dobrać lub oddać do naprawy, ale bez skutku.

Szukałem identycznego uszkodzonego monitora ale też nic. Jedyne, co mi się nasuwa do głowy na rozwiązanie tego problemu to kontakt z kimś, kto ma identyczny model i zechciałby go rozebrać, aby odczytać oznaczenia tego kondensatorka.

Jeśli ktoś ma inny pomysł bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję.
    Radek
    Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016100...ighres.jpg Download (4.4 MB) Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016100...ighres.jpg Download (4.47 MB) Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016100...ighres.jpg Download (5.82 MB) Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016100...ighres.jpg Download (4.34 MB) Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016100...ighres.jpg Download (5.24 MB) Samsung T27B300EW - przepalony kondensator z niewidocznymi oznaczeniamiWP_2016092..006.jpg Download (348.02 kB)

0 12
  • #2 02 Paź 2016 18:43
    miecho18
    Spec od komputerów

Wrzuć zdjęcie od strony ścieżek w okolicach tego kondensatora oraz STR-W6053S (?).

0
  • #3 02 Paź 2016 18:48
    eldomek
    Poziom 17  

Kondensator ma zwarcie które spowodowało uszkodzenie kilku innych elementów. Typowe uszkodzenie w wielu zasilaczach tak rozwiązanych. Odczytaj wszystko z niego za pomocą solidnej lupy, przeważnie daje się.

0
  • #4 02 Paź 2016 20:53
    Radzioo1991
    Poziom 3  

Załączam zdjęcie od drugiej strony.
    W międzyczasie znalazłem prawdopodobnie oznaczenie tego kondensatora szukając poprzez oznaczenie miejsca wbudowania w płytce - CM804.
    W innym telewizorze samsunga (bo mój monitor ma tuner telewizyjny) pod tym oznaczeniem CM804 wbudowany jest kondensator LB 101K 1kV.
    A przyglądając się tym resztkom oznaczenia które widnieje na spalonym kondensatorze można się domyślać że będzie to identyczne oznaczenie jak to powyższe.
    Prosiłbym jeszcze o rozwinięcie tematu co poza kondensatorem mogło się spalić, bo rozumiem że wymiana samego kondensatorka nie koniecznie może pomóc?? a jak określić co się spaliło jeśli wszystko wygląda w porządku??
    Swoje przemyślenia odnośnie naprawy zacząłem od obejrzenia filmiku na YT gdzie koleś naprawił 4 monitory LED samsunga poprzez wymianę 3 albo 4 spalonych kondensatorków, tylko to były te kondensatory cylindryczne. Dlatego tutaj też myslałem początkowo że wymiana samego kondensatorka załatwi sprawę.

0
  • #5 03 Paź 2016 19:52
    eldomek
    Poziom 17  

Rozumie że masz niewielkie pojęcie o elektronice... poszukaj lepiej fachowca. Lub kup sprawny używany moduł.

0
  • #6 03 Paź 2016 20:46
    Radzioo1991
    Poziom 3  

Mam wpisane w specjalizacji "konstrukcje stalowe" więc nie siedzę w elektronice na co dzień i nie interesuje się tym, ale jak się zepsuło to próbuje rozwiązać problem jako inżynier, bo fachowcy się tego podjąć nie chcieli z uwagi na brak oznaczeń na kondensatorze.
    Dlatego też zwróciłem się tutaj z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, ale widzę, że tutaj niektórzy tylko mądrzyć się umieją jakimi to specjalistami nie są, ale pomóc już ciężko.
    Powiem Ci kolego że takie stwierdzenie "Rozumie że masz niewielkie pojęcie o elektronice..." jest ewidentnym wywyższaniem się z twojej strony i zarozumiałością jak to Ty wspaniale nie znasz się na elektronice i pozjadałeś wszystkie rozumy.

Po pierwsze jak nie chcesz pomóc to nie pisz, a po drugie jak już się wyrażasz to traktuj proszę ludzi z szacunkiem , a nie udzielaj raz z wielką łaską, żeby poszli do fachowca...
    Jeśli dałoby się załatwić to u fachowca to bym to zrobił, ale wspominałem, iż był sąsiad z tą płytką u fachowców i nikt się tego podjąć nie chciał.
    Nie widzieli oznaczeń na spalonym kondensatorze, a schematu elektrycznego nigdzie znaleźć nie można. Co więcej używanego monitora też nigdzie nie ma, ani zepsutego. Dlatego zwróciłem się tutaj z prośbą o inne pomysły jak rozwiązać problem. I co? i sam sobie musiałem wymyślić żeby poszukać oznaczenia na kondensatorze po miejscu wbudowania na płytce - CM804 następnie znaleźć w googlu takie oznaczenie dla innego telewizorka samsunga i sprawdzić jaki kondensator tam zastosowali- okazało się ze to LB 101K 1kV i faktycznie porównując zdjęcie dobrego kondensatora z moim spalonym resztki widocznych oznaczeń wyglądają identycznie jak na tym dobrym. Dlatego dziś byłem u fachowca i powiedziałem mu co trzeba zamówić i wymienić.
    I np o takie rozwiązanie mi chodziło. Jednak nikt nic nie zaproponował.
    Wymieni kondensator to zobaczymy co będzie dalej. Jak będzie śmigał to temat do zamknięcia, ale jak nie to dobrze by było tutaj podyskutować co możne być nie tak, bo czasem to fachowcom trzeba tłumaczyć co mają robić...

1
  • #7 03 Paź 2016 20:57
    kazikszach
    Poziom 33  

Radzioo1991 napisał:
    Dlatego dziś byłem u fachowca i powiedziałem mu co trzeba zamówić i wymienić.
    I np o takie rozwiązanie mi chodziło. Jednak nikt nic nie zaproponował.

Coś to kiepski fachowiec, któremu należy wyszukać i wskazać jakie części wymienić, więc z naprawą może być problem.

1
  • #8 03 Paź 2016 21:22
    Radzioo1991
    Poziom 3  

no jak sie mieszka na zadu... to tak jest hehe. Dlatego jakbym miał profesjonalny serwis pod domem to bym tutaj nie pisał;) Ale to nie pierwszy raz jak sam sobie ogarniam takie sprawy gdy coś się zepsuje- w aucie to z sąsiadem silnik V6 nawet zmieniliśmy bo mechanicy się podjąc nie chcieli. Tacy to fachowcy są dookoła co robią tylko to co jest proste i szybkie bo najłatwiejszy zarobek, ale takie rzeczy to i zwykły Kowalski zazwyczaj potrafi. Tylko czasu szkoda na zagłębianie się w tym, no ale cóż zrobić;/

A wracając do tematu fachowca to filozofii nie ma w tym co ma zrobić. Ma podane parametry kondensatora i ma go tylko wymienić a co potem to będziemy myśleć dalej.
    Ja nic nigdy nie lutowałem to się za to brał nie będę. Przynajmniej póki co, bo jak częściej ta elektronika będzie się psuła to widzę, że i za to będzie trzeba się zabrać.

0
  • #9 10 Paź 2016 22:35
    Radzioo1991
    Poziom 3  

przygody ciąg dalszy...
    bylem dziś odebrać płytkę z wymienionym kondensatorem. zapłaciłem w sumie 30zł w tym połowa to cena kondensatorów z kurierem tak więć spoko, ale...
    I tak dalej nie działa;/
    Pójdę jutro zapytać czy nie podjąłby się naprawy całości jakbym dostarczył cały monitor, jednak jeśli jest ktoś z okolicy, kto mógłby ewentualnie polecić jakieś dobre serwisy gdzie wskrzesiliby mi ten monitor to będę wdzięczny. Ustrojstwo kosztowało 1,2k zł i szkoda to na śmieci teraz wywalać, a nie ma też nigdzie używki ani uszkodzonego żeby tylko taką płytkę ewentualnie przełożyć.
    Wiem że do tego samsunga nie idzie nigdzie znaleźć schematu elektrycznego a oglądając tę płytkę gołym okiem też nigdzie nie widać żeby coś byłoby przepalone i obawiam się że niejeden fachowiec może mi go oddać w stanie nienaruszonym oznajmiając że się tego nie podejmie. Dlatego też prosiłbym o sugestie co ewentualnie mogło tutaj jeszcze się spalić i można tanim kosztem wymienić, bądź polecenie serwisów, albo proponować inne rozwiązania.

Pozdrawiam
    Radek

0
  • #10 11 Paź 2016 13:37
    Telo
    Poziom 39  

Cześć

Naprawiałem niedawno podobną przetwornicę też z uszkodzonym kondensatorem i do wymiany był kondensator ,układ STR-W.... nie wiem którą wersję masz odczytaj,bezpiecznik sieciowy wymiana wszystkich kondensatorów elektrolitycznych po stronie pierwotnej i w moim przypadku należało wylutować transformator przetwornicy i sprawdzić wyprowadzenia, ja miałem przerwane przepalone wyprowadzenia strony pierwotnej ale po drobnej naprawie dało się polutować i monitor/telewizor działa do dziś.Był to samsung LT22C300EW/EN.

1
  • #11 17 Paź 2016 15:33
    akserr
    Poziom 2  

Witam,

wydaje mi się, że mam podobny problem z tym samym modelem Samsunga z tym, że różnica jest taka, iż po włączeniu monitor działa jakiś czas, następnie zaczyna się samoistnie włączać i wyłączać. Niestety nie mam pojęcia o elektronice. Jeśli założyciel tego tematu wyraża chęć to mogę odsprzedać swój monitor, a jeśli nie to czy mógłby ktoś polecić jakiś serwis w Warszawie, który mógłby mi naprawić monitor w miarę rozsądnej cenie? Byłem u jednego fachowca to zażyczył sobie 200zł za samo rozkręcenie.

e: ewentualnie może forum elektroda.pl zechce nauczyć coś kompletnego elektronicznego laika i doradzić mi jak mogę sam naprawić mój monitor?

0
  • #12 22 Lis 2016 19:05
    azzzaoo6
    Poziom 1  

Witam mam dokładnie ten sam model z tego samego wadliwego kondensatora spalone w tym samym miejscu nie u znaleźć to, co było nie tak
    thanx Im w Wielkiej Brytanii

0
  • #13 25 Sie 2017 11:16
    Keli
    Poziom 12  

Stary temat, ale posługiwałem się nim przy naprawie. Niebieski kondensator wystrzelony wymieniłem, wstawiłem ciut większą pojemność, bo nie miałem 330uF. Wymieniłem również STR W6053 oraz główny bezpiecznik i monitor ożył.

0
  Szukaj w 5mln produktów