Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lucjan - internetowy sterownik kotła C.O. z podajnikiem

uzi18 19 Paź 2016 07:02 33030 98
  • MetalworkMetalwork
    Adam Cisowski
    Uczeń
    Czy ja tam widzę raspberry pi ?
    mark3k
    Poziom 12  
    Kolejny moduł dodany do sterownika. Tym razem wyświetlacz LCD 2x16.
    Docelowo będzie możliwość wyboru wyświetlacza: 2x16 lub 4x20. Wybór i zmiana opcji przy pomocy enkodera.
    jamrjan
    Poziom 12  
    Witam

Czytam o sterowniku, ale podobają się mi rozważania o ekonomice, buforze, fotovoltaice.
    Pytanie dla kogo tego typu instalacje mają być ekonomiczne.
    Chodzi o to aby kocioł i sterownik był tani, nie zanieczyszczał środowiska(w miarę możliwości) i był wygodny w użytkowaniu. Można przecież zatrudnić palacza który będzie tego wszystkiego pilnował i dodatkowo przełączał wodę do bufora, ale pozostaje jedno pytanie kogo na to stać i czy to ma sens.

Sterownik - bo o niego tu chodzi, wydaje się być ciekawą propozycją. Jako rozwiązanie dla hobbisty - świetny pomysł bo można przystosować do własnych potrzeb. Do do codziennej obsługi to musi sobie poradzić z nim żona(jak pisał SylwekK). Konfiguracja i rozruch pieca po raz pierwszy - to żona nie musi sobie z tym poradzić, tak samo jak z instalacją pieca. Chętnie poczytał bym porady, w jaki sposób rozróżnić czy spalanie jest ekologiczne, co zrobić aby zmienić sposób palenia(jak skierować strumień powietrza, wydatek powietrza itp), chyba jak każdy chciałbym informacji od praktyka, a nie teoretyczne dywagacje na temat ekologii i ekonomiki. Dlatego prośba do tych którzy próbowali zapanować nad tematem aby napisali o swoich doświadczeniach lub rozwiązaniach.
  • MetalworkMetalwork
    SylwekK
    Poziom 31  
    zbyszekkr
    Poziom 15  
    SylwekK napisał:
    Znak stopnia zróbcie z literki "o", a nie "zero", bo wygląda trochę dziwnie :-)
    To nie jest znak stopnia ale dziesiąta cześć stopnia celsjusza.

Dodano po 8 [minuty]:

jamrjan napisał:

Sterownik - bo o niego tu chodzi, wydaje się być ciekawą propozycją. Jako rozwiązanie dla hobbisty - świetny pomysł bo można przystosować do własnych potrzeb. Do do codziennej obsługi to musi sobie poradzić z nim żona(jak pisał SylwekK). Konfiguracja i rozruch pieca po raz pierwszy - to żona nie musi sobie z tym poradzić, tak samo jak z instalacją pieca. Chętnie poczytał bym porady, w jaki sposób rozróżnić czy spalanie jest ekologiczne, co zrobić aby zmienić sposób palenia(jak skierować strumień powietrza, wydatek powietrza itp), chyba jak każdy chciałbym informacji od praktyka, a nie teoretyczne dywagacje na temat ekologii i ekonomiki. Dlatego prośba do tych którzy próbowali zapanować nad tematem aby napisali o swoich doświadczeniach lub rozwiązaniach.
    Przecież sterownik dopiero od niedawna naprawdę pracuje samodzielnie, stąd obsługa jak na razie wymaga trochę wiedzy. Jeśli wszystko wgramy i skonfigurujemy w config.txt, to obsługa ogranicza się do włączenia zasilania. A jeśli chodzi o spalanie ekologiczne węgla, to sprawa jest banalna: jak się nie dymi z komina (ani biało ani czarno) - palimy ekologicznie. Ot cała filozofia.
    kamilb9
    Poziom 13  
    Witam wszystkich konstruktorów,
    Buduję swojego Lucjana do sterowania piecem kotłem CO TERMEKO 13kW, z podajnikiem i dmuchawą WPA X6. Do sterowania dmuchawą chce zastosować układ AVT1613 - stąd moje pytanie jakie elementy w nim zmieniliście? Czy tylko kondensator C4 do zmiany na 10nF i dodany optotriak PC817? Czy moge zastosować zamiast tego jakiś inny optotriak? Np. FL817C ?
    uzi18
    Poziom 23  
    Dodałem do repozytorium opis modyfikacji AVT1613 - autor Stan
    AVT1613-dodanie-wejscia-PWM
    U mnie zmiana C4 nic nie wniosła do pracy dmuchawy - myślę że jeśli nie potrzebujesz nie musisz go zmieniać.

FL817C to zamiennik - możesz użyć, podejrzewam ze praktycznie każdy transoptor można tam wcisnąć.

Więcej o możliwościach sterowania dmuchawami AC przez Lucjana Tutaj
    kamilb9
    Poziom 13  
    Dziękuje. Czy mógłby ktoś pomóc mi zrozumieć jak działają parametry:

DM_ROZRUCH_CZAS = //??
    DM_ROZRUCH_MOC = //moc dmuchawy podczas rozruchu?
    DM_PLUS_CZAS = //??
    DM_PLUS_MOC = //moc dmuchawy podczas jakiegoś trybu plus? kiedy się włącza ten tryb?
    DM_DOPALANIE_CZAS = //kiedy włącza się to dopalanie?
    DM_DOPALANIE_MOC = //??
    DM_TLO_MOC = //jak działa tło?

RR_PODTRZYMANIE_CZAS = //w minutach ale czym sięróżni od RR_PODTRZYMANIE_PODANIE ??
    RR_PODTRZYMANIE_PODANIE = //czas pracy podajnika w podtrzymaniu?
    RR_PODTRZYMANIE_POSTOJ = //czas postoju podajnika w podtrzymaniu?
    RR_PODTRZYMANIE_MOC = //moc dmuchawy w podtrzymaniu?
    RR_PRACA_PODANIE = //czas pracy podajnika w sekundach?
    RR_PRACA_POSTOJ = //postój podajnika w sekundach?
    RR_PRACA_MOC = //moc dmuchawy w sekundach?
    uzi18
    Poziom 23  
    Opcje DM to modulacja nadmuchu podczas palenia i po jego zakonczeniu, dopalania i tla na razie lepiej nie uzywac bo sa do przeorganizowania.
    Plus dodaje podana ilosc mocy nadmuchu na podany czas, przydaje sie podczas rozpalania nowej dawki gdyz ogranicza kopcenie.

Jesli uruchomisz modulacje to na wykresie zobaczysz jak ona pracuje.

Podawanie i podtrzymanie maja takie same opcje
    Czas w sekundach podawania i postoju, moc nadmuchu.
    RR_PODTRZYMANIE_CZAS to czas po jakim ma sie wlaczyc cykl podtrzymania (zaru)
    bodzio_g
    Poziom 2  
    No więc kilka dni pracy z trybem wielomocowym z tłem na Lucjanie mam za sobą.
    Jakie wnioski ?
    Jest lepiej, a nawet znacznie lepiej, już tryb dwustanowy z tłem bardzo poprawiał jakość spalania, a tryb wielomocowy jeszcze to poprawił. Nie jest to automat więc wymaga znacznej uwagi od usera podczas ustawiania parametrów, ale po tym pracuje już jak automat. Ostatnio wprowadzone zabezpieczenia załatwiły problem "krateru" na palniku powstającego na skutek źle ustawionych parametrów tła lub "nagłego ocieplenia klimatu" :) .
    Stały nadmuch rozwiązuje problem spieków (delikatne koksowe) które mój węgiel "Energo" tworzył przy pracy na wyższych mocach, w tej chwili to co się tworzy wypala się całkowicie i rozpada praktycznie samo.

Przed nami ciągle jeszcze poprawki w oprogramowaniu, które już teraz działa zupełnie dobrze i integracja z interfejsem do wizualizacji i sterowania "Domoticz".
    Tak więc nie poddajemy się i w Lucjanie sporo się dzieje.
    uzi18
    Poziom 23  
    Lista zmian:
    Code:

v0.1.0.122 - dodanie trybu AUTOLATO z kilkoma parametrami i trybami pracy
    - pompy poprawka pracy w momencie gdy t_pieca spadnie ponizej minimalnej
    - drukujemy info o nieudanym pobraniu czasu z NTP
    - drukujemy info o znalezionym EEPROM na terminal

# temperatura zewnetrzna auto przejscia CO w tryb lato
    AUTOLATO_TEMP = 0
    # histereza powrotu CO do trybu zima
    AUTOLATO_HISTEREZA = 0
    # temperatura dla twew auto przejsca CO w tryb lato
    AUTOLATO_TWEW = 0
    # dodatkowe tryb pracy autolato
    AUTOLATO_TRYB = 0
    # poza przejsciem w tryb lato wylaczamy calkowicie piec
    #AUTOLATO_TRYB = WYL_ALGO

v0.1.0.123
    - w trybie lato dodanie mozliwosci ustawienia odrebnego czasu miedzy podtrzymaniami: RR_PODTRZYMANIE_CZAS_LATO
    - dodanie ograniczenia krotnosci podnoszenia zaru domyslnie wylaczone - PODAJNIK_T_WYSOKA_POWTORKI
    - domyslna histereza dla autolato to 1,5deg

v0.1.0.124
    - LCD: poprawki w kodzie
    - LCD: dodanie edycji mocy dmuchawy w trybie recznym - podwojne klikniecie
    - poprawienie komunikatu dla detektora - delta > 9800
    - oszczedzamy RAM
    - update RTC lib

v0.1.0.125 - dmuchawa: dodanie alternatywnego algorytmu regulacji mocy nadmuchu
    DM_TYP=1 nowy
    DM_TYP=0 stary
    - dodanie nowego portu szeregowego TXD1/RXD1 do komunikacji ze sterownikiem
    na razie bez wiekszosci komunikatow.
    - dodanie mozliwosci ustawienia daty/czasu dla rtc
    RTC=2017-04-07 12:13:14
    RTC_DATA=2017-04-07
    RTC_CZAS=12:13:14

v.0.1.0.126
    - ESP: uzywamy ntp z esp o ile to mozliwe
    - wsparcie dla ESP8266 z esp-link
    - wsparcie dla EthernetShield z chipami: W5100,W5200,W5500
    - przejscie z Serial1 na Serial2
    - dodanie na terminal informacji o zmianie typu sterowania dmuchawa

UWAGA! Wprowadzony zostal zupelnie nowy alternatywny algorytm sterowania dmuchawa,
    jest mega stabilny i obiecujacy, mozna sobie testowac najlepiej od wersji 0.1.0.126

Ponadto przygotowany zostal skrypt przekazujacy pomiary z Lucjana do Domoticz i Nettemp
    Lucjan wspiera aktualnie caly szereg shieldow Ethernet oraz ESP

W sam raz na lato ... :)
    BANANvanDYK
    Poziom 39  
    uzi18 napisał:
    W sam raz na lato ... :)

Mając na myśli grzanie CWU odpowiedź brzmi:
    BANANvanDYK
    Poziom 39  
    Typowe polskie myślenie. Mam kocioł na ekogroszek to go nie wygaszam, chodzi cały czas.
    Producenci kotłów lub producenci podajników nakazują wykonać raz na rok (w okresie letnim) konserwację, co oznacza rozebranie wszystkiego i dokładne wyczyszczenie, ew. wymianę zużytych części eksploatacyjnych. Kto coś takiego robi?
    Wracam spocony do domu w upał, a tu ktoś oznajmia na całą wieś "Habemus papam". W kronice PSP wyjazdy do pożaru sadzy w budynku jednorodzinnym. (dotyczy śmieciuchów)
    Sterowniki, pompki, dmuchawy, podajniki i spalanie węgla na bardzo niskiej mocy i sprawności generuje CO2.
    Elektrownie węglowe same się proszą o pobieranie energii poza szczytem oraz w weekendy. (co innego że gdy są upały następuje wzrost zużycia przez klimatyzatory).
    Dlaczego nie włączysz grzałki żeby mieć czysto w okolicy?
    michcior
    Poziom 30  
    Jakby oszacować sprawność grzania wody latem, to wyjdzie może 10%. Jak szacujesz u siebie tą sprawność?
    Grzanie prądem ma same zalety oprócz ceny. Nawet przy 10% lepiej jechać na węglu przynajmniej tak ludziom wychodzi. Jak jeszcze sobie w śmieciuchu przepalą syfem raz na kilka dni to są cali dumni że po taniości mają ciepłą wodę.
    Jeżeli już, to latem lepiej palić niskokalorycznym opałem, takim na węglu brunatnym.
    uzi18
    Poziom 23  
    Zasobnik wegla miesci 6-7 workow 25kg (niskokaloryczny workowany w cenie ok. 500zl/t.)
    wystarcza na 4-5tygodni - uzywam zasobnikow CWU 200L i 140L czyli razem 340L.
    Te szacunki sa bez dogrzewania panelami, bo nie robilem jeszcze z nimi pomiarow.
    uzi18
    Poziom 23  
    Code:
    v0.1.0.127 - dodanie poprawek do nowego algorytmu sterowania dmuchawa

- poprawienie wyliczania obciazenia polaczenia z esp-link
        - dodanie poszukiwania eeprom pod adresem 0x57

v0.1.0.128 - dodanie sygnalu odwroconego dla dmuchawy AC na pin 33
        - poprawienie listy parametrow dla trybu zasypowego

v0.1.0.129 - LCD: przebudowa menu
        - LCD: dodanie podmenu ustawienia
        - LCD: dodanie ustawien ZADANA CO
        - LCD: dodanie konfiguracji algorytmu RR.
    slon1
    Poziom 11  
    Temat umarł? Czy sterownik jest nadal rozwijany? Jestem na etapie tworzenia własnego do kotła z podajnikiem ślimakowym i ten temat bardzo mnie zainteresował. Może nie zauważyłem w temacie i gdzieś mi to umknęło ale jak w Lucjanie rozwiązane jest bezpieczeństwo kiedy temperatura kotła lub podajnika przekroczy bezpieczną granicę tj. żar cofnie się w kierunku podajnika, np. w sterownikach kotłów Defro (Ag LUX) przy przekroczeniu temperatury 90 stopni na kotle wyłącza się dmuchawa, podobnie z podajnikiem jak wzrośnie temperatura to włącza się ciągłe podawanie ekogroszku przez zdaję się 10 minut powodując wypchnięcie żaru do tak zwanej węglarki (szuflady na popiół)?
    uzi18
    Poziom 23  
    slon1 napisał:
    Temat umarł? Czy sterownik jest nadal rozwijany? Jestem na etapie tworzenia własnego do kotła z podajnikiem ślimakowym i ten temat bardzo mnie zainteresował. Może nie zauważyłem w temacie i gdzieś mi to umknęło ale jak w Lucjanie rozwiązane jest bezpieczeństwo kiedy temperatura kotła lub podajnika przekroczy bezpieczną granicę tj. żar cofnie się w kierunku podajnika, np. w sterownikach kotłów Defro (Ag LUX) przy przekroczeniu temperatury 90 stopni na kotle wyłącza się dmuchawa, podobnie z podajnikiem jak wzrośnie temperatura to włącza się ciągłe podawanie ekogroszku przez zdaję się 10 minut powodując wypchnięcie żaru do tak zwanej węglarki (szuflady na popiół)?

To ze tutaj malo kto pisze to nie znaczy ze umarl :)
    Najlepiej zerknac na github, porozmawiac z nami online na Gitter - link jest na github.
    Od wersji 0.1.0.129 mielismy 22 aktualizacje softu - wiec chyba nie zle ;)

Jesli wzrosnie niebezpiecznie temperatura podajnika jest uruchamiany podajnik na okreslony czas. Jesli to nadal nie pomoze cykl jest powtarzany.
    Przekroczenie max temp. pieca powoduje uruchomienie wszystkich pomp i wylaczenie dmuchawy i podajnika.
    Trudno tu cos innego w sumie wymyslic.

Pamietac nalezy o montazu termostatu bimetalicznego w razie gdyby czujnik nie dzialal aby odcial napiecie na dmuchawe powyzej 90deg.
    slon1
    Poziom 11  
    Dzięki. Cieszę się, że temat nie umarł.
    Co do zabezpieczeń obecnie w kotle Defro Duo Uni z oryginalnym sterownikiem są te zabezpieczenia o których piszecie. Termik wyłączający dmuchawę po osiągnięciu 90 stopni, w przypadku awarii sterownika. Mam też zabezpieczenie o nazwie strażak, które powoduje zalanie wodą podajnika w przypadku kiedy żar się cofnie a nie ma prądu i nie może zadziałać zabezpieczenie włączające ślimak aby wypchnąć żar do pojemnika na popiół.
    slon1
    Poziom 11  
    uzi18 napisał:
    Będziesz sterownik od zera robił?

Myślę nad tym. Mam Defro Duo Uni (podajnik ślimakowy) i do tego kotła chce zrobić. Tam są czujniki temperatury zdaje się na kty81-210 więc nie chciał bym tego zmieniać (mniejsze koszty a i zawsze mogę bez zbędnej roboty podpiąć oryginalny sterownik).

uzi18 napisał:
    Byłeś na wiki Lucjana, widziałeś jakie zmiany są?

Przeglądam, czytam i dużo myślę.
    slon1
    Poziom 11  
    uzi18 napisał:
    Moge dopisac obsluge tych czujnikow do Lucjana.

W sumie i tak miałem w planach bo do bruli i ecoal też są takie używane.

W sumie jest to dobry pomysł chociaż tak myślę, że ds-y są łatwiejsze w zastosowaniu.