Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocny subwoofer do pokoju, jaki kupić głośnik ?

kacperos9371 03 Paź 2016 19:59 1005 17
  • #1 03 Paź 2016 19:59
    kacperos9371
    Poziom 12  

Witam.
    Potrzebuję zrobić mocny subwoofer do pokoju o wymiarach 25m2.
    Zależy mi na mocnym, mięsistym basie, który nisko zejdzie i dosłownie zatrzęsie pokojem.
    Aktualnie mam 2 kolumny Tonsil altus 200, bas jest ale dla mnie nie zadowalający,
    brakuje mi takiej głębi, mocniejszego strzału.

Myślałem żeby zbudować coś na głośniku tonsila 30/120 ?
    Czy nie będzie za słaby ?
    Może polecicie mi coś rozsądnego ?
    Wzmacniacz dokupię potem więc nie mam w tym polu ograniczeń.
    Pozdrawiam.

• #3 03 Paź 2016 20:20
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

To brakuje tobie niskiego zejścia czy mocnego "kopnięcia"? Na początek doradzę zmianę pokoju na większy, niższe częstotliwości lepiej będą się rozchodzić.

Moderowany przez telecaster1951:

Czy Kolega żarty sobie robi?
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #4 03 Paź 2016 22:12
    kacperos9371
    Poziom 12  

Co do budżetu to około 300 zł na sam głośnik
    Zmiana pokoju nie wchodzi w grę :P
    Chodzi o to żeby bas był mocny, mięsisty, dało się go odczuć, a po odkręceniu gaina sub "strząsł pokojem"

• #5 04 Paź 2016 13:37
    kacperos9371
    Poziom 12  

Oczywiście używane głośniki też wchodzą w grę.
    Jednak ciągle myślę nad tym tonsilem, co myślicie, będzie dobry ?

• #6 04 Paź 2016 18:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

kacperos9371 napisał:

Myślałem żeby zbudować coś na głośniku tonsila 30/120 ?
    Ileż razy można to pisać. To nie jest głośnik do subwoofera. To jest typowy głośnik to 3 dróg. Niezbyt udany z resztą.
    Kup sobie na przykład tego STXa W.22.250.8.FCX, albo jego większego brata W.27.500.8.FCX.

• #7 04 Paź 2016 21:03
    kacperos9371
    Poziom 12  

Ten stx jest ponad mój budżet i nie jest on czasem za mocny 500 wat ?

• #8 04 Paź 2016 22:12
    marian133
    Poziom 37  

kacperos9371 napisał:
    nie jest on czasem za mocny 500 wat ?

Za mocny?
    W jakim sensie?
    Możesz wytłumaczyć?

Znasz się choć trochę na parametrach głosnika?
    Jeśli nie (a z Twojego postu to właśnie wynika) to zaufaj bardziej doświadczonym użytkownikom.

Z mojej strony mogę tylko napisać, że nie dostaniesz nowego, domowego głośnika subniskotonowego 12" w cenie do 300zł.
    Te które możesz kupić to są niskotonowe.
    Jeśli chcesz prawdziwy głosnik do suba to tylko uzywany w tej cenie.

Niestety czytając Twój pierwszy wpis odnoszę wrażenie że takiego to Ty nie potrzebujesz.
    Spokojnie wystarczył by W.32.500.8.MC + do tego panel min. 300W przy 8 ohmach.

telecaster1951 napisał:
    ...albo jego większego brata W.27.500.8.FCX.

Ten głośnik nie jest dla Niego, wzmacniacz do tego głosnika będzie kosztował 2x więcej niż sam głosnik.

• #9 05 Paź 2016 00:28
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

marian133 napisał:

Z mojej strony mogę tylko napisać, że nie dostaniesz nowego, domowego głośnika subniskotonowego 12" w cenie do 300zł.
    Ja generalnie nie wiem po kiego autorowi 12 calówka do 25 metrów. Lepiej kupić 10" czy nawet 8", które będą lepiej grały w niskich rejestrach. Wszak nie tylko od średnicy membrany zależy rozciągnięcie jego pasma w dół.
    Też zależy czego szuka Autor. Jeżeli chce mieć 50 litrową szafę, no to ten W.32 będzie dobry. Ja bym osobiście zdecydował się na W.22.250.8.FCX. Wiem że potrafi dobrze zagrać.

• #10 06 Paź 2016 14:22
    kacperos9371
    Poziom 12  

Powiem tak.
    Coś się tam znam ale nie umiem dobrać głośnika do tego pokoju.
    Chodzi o to żeby dźwięk z suba był mocny, mięsisty, dosłownie trzęsło pokojem.
    Dużo osób polecało mi tego tonsila, ale po waszych opiniach widzę że się nie nada.
    Teraz mam ogólnie suba na jakimś audionie w mniejszym pokoju było dobrze ale w tym bas jest tylko w miejscu suba a potem się gubi.
    Dlatego składając nowego suba nie chcę żeby tak było.

Ok. Podsumowując najlepszy będzie ten stx W.32.500.8.MC lub ten stx W.27.500.8.FCX. tak ?
    Pisząc za mocny źle przeczytałem moc pomyliłem szczytową z rms.
    Co do wielkości obudowy to też nie ma za dużego znaczenia, tylko żeby to nie była szafa na 150 litrów.

• #11 06 Paź 2016 14:47
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

kacperos9371 napisał:
    jest tylko w miejscu suba a potem się gubi.
    Wina akustyki pomieszczenia, a nie subwoofera.
    kacperos9371 napisał:
    Ale głośnik nie może być za mocny.

• #12 06 Paź 2016 15:04
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

kacperos9371 napisał:
    w tym bas jest tylko w miejscu suba
    Może i przesadziłem z tą zmianą pokoju, ale przykładowo długość fali dźwiękowej przy częstotliwości 35 Hz to niecałe 10m. Natomiast pokój twój ma 25 m², zakładając że pokój to 5x5 m to nawet i przekątna wychodzi 7 m. Przez to w zależności od miejsca odsłuchowego i rozmieszczenia kolumn głośnikowych/subwoofera fale dźwiękowe mogą się znosić. Wrażenie może być takie, że basu mało słyszymy.

Spróbuj poeksperymentować z miejscem obecnego subwoofera, tak aby niższe zakresy były jak najlepiej słyszane. Subwoofer który wytworzy większe ciśnienie akustyczne owszem można zrobić, lecz i tak nie należy zapominać o odpowiednim rozmieszczeniu.

• #13 06 Paź 2016 15:05
    marian133
    Poziom 37  

telecaster1951 napisał:
    Ja bym osobiście zdecydował się na W.22.250.8.FCX. Wiem że potrafi dobrze zagrać.

W porównaniu z 12" to ten 8" to popierdułka (nie mam na myśli tutaj jakości dźwięku).

kacperos9371 napisał:
    Chodzi o to żeby dźwięk z suba był mocny, mięsisty, dosłownie trzęsło pokojem.

Chce mieć dyskotekę w pokoju niech bierze 12".

kacperos9371 napisał:
    Dużo osób polecało mi tego tonsila

Bo się nie znają.
    Jeśli ktoś poleca Tonsila (jakiegokolwiek), wiedz że się nie zna, a przynajmniej nie jest na bierząco z technologią.

kacperos9371 napisał:
    Ok. Podsumowując najlepszy będzie ten stx W.32.500.8.MC lub ten stx W.27.500.8.FCX. tak ?

Ten drugi nadaje się bardziej na suba (zejdzie niżej), ale ma mniejszy SPL dlatego wzmacniacz do niego musi być prawie 2x mocniejszy niż do tego pierwszego.

Ten pierwszy będzie miał większego kopa z racji większej membrany i zapewne będzie szybszy.

Wszystko zależy od tego jakiej muzyki słuchasz i jaki bas preferujesz.

kacperos9371 napisał:

Nie ma to nic do rzeczy, po prostu nie ogarniasz jeszcze parametrów i to podstawowych.
    Moc podana w watach informuje, jaką głośnik jest w stanie wytrzymać moc, przy jakiej częstotliwości i w jakim czasie.
    Każdy amator myli waty z głosnością głosnika, lecz to parametr SPL pokazuje jak głosnik głośno zagra.
    Oczywiście waty też się liczą, ponieważ im więcej watów podamy na głosnik tym głośniej on zagra.

Zwróć uwagę, oba głosniki o których mowa mają podaną tą samą moc.
    I teraz zagadka dla Ciebie, który głośnik głośniej zagra? :)

• #14 06 Paź 2016 15:22
    kacperos9371
    Poziom 12  

OK.
    Ten subwoofer audiona to ogólnie ścierwo, bas jest głuchy ogólnie szkoda gadać, nie będę do niego wracał.
    Czyli brać tego 32 ?
    Polecicie mi jakąś fajną skrzynie do niego ? Na około 35 hz jeśli jest to możliwe.
    Z góry dzięki.

• #16 06 Paź 2016 16:28
    kacperos9371
    Poziom 12  

Nie nie umiem

• #18 06 Paź 2016 20:09
    kacperos9371
    Poziom 12  

Ok, dziękuję :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME