Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik płytowy między podłogówką a buforem

Andrzej550D 03 Paź 2016 22:35 1080 23
  • #1 03 Paź 2016 22:35
    Andrzej550D
    Poziom 9  

Witam.

Kocioł DS 5-7kW+300l bufor+podłogówka ( brak grzejników i innych kotłów)

Stosować wymiennik płytowy czy nie - w celu oddzielenia obiegów wody z uwagi na ryzyko ciśnień (układ otwarty na rurze 1") i co mnie najbardziej trapi to tzw szlam z wody kotłowej i ewentualny kamień kotłowy. Wodę do układu wprowadzę poprzez filtr zmiękczający więc na początek będzie mniej kamienia nawet po przekroczeniu 60st ale szlamu z czasem to chyba się nie uniknie.

Czy ktoś ma taki układ tylko podłogówka plus kocioł na paliwo stałe z buforem?

0 23
  • CControls
  • #3 03 Paź 2016 23:41
    Andrzej550D
    Poziom 9  

>Strumien swiadomosci swia< Tak, te zapowietrzanie czy zagazowywanie parą po zagotowaniu to zatrzymywało by pompy a przepychanie tego wodą to wyłączenie instalacji na jakiś czas. Nic nie napisałeś o buforze czy takowy posiadasz?

0
  • CControls
  • #5 04 Paź 2016 00:20
    Andrzej550D
    Poziom 9  

Ja jeszcze czekam na kocioł może jutro przyjedzie i dopiero jestem na etapie dopracowywania "projektu" kocioł dolnego spalania MPM DS Duo 5-7kW i wybrałem jak najmiejszy bo bedzie grzał ok 50m2 pomieszczeń 25 metrami pexa 16 w 6 pętlach. Co do bufora to niechciałbym zarżnąć kotła skroplinami przy tzw. "duszeniu" na niskich temperaturach tzn poniżej 60st. Na 100% się wykrapla para wodna wraz z tlenkami którę tworzą kwasy i wyżerają blachę kotła. Przy nominalnych temperaturach też są kwasy ale woda jest szybciej odparowywana wraz ze spalinami i kocioł żyje dłużej. Za kotłem dam zawór 4G podtrzymujący temperaturę kotła na 60 conajmniej potem bufor który od razu nie uzyska takiej samej temperatury jak kocioł np na kotle 70 to w buforze trochę to potrwa i na podłogówkę pójdzie max 55st. Bufor głównie będzie po to by kocioł chodził na odpowiedniej temperaturze bez ryzyka korozji kwasami zimnych spalin i druga rzecz ma wziąść na klatę nadwyżki chwilowe temperatury tak by nie uszkodzić pexów.

Dodano po 41 [sekundy]:

250 metrami pexa w 6 pętlach

Dodano po 7 [minuty]:

Zdaję sobie sprawę ze grzało by bez bufora a wymiennik zabezpieczył by podłogówke przed przegrzaniem ale wtedy nadmiar ciepła pozostał by w kotłowni i kominie a wygotowaną wodę zastąpiła by woda zimna z wodociągu.

A na jakiej temperaturze u Ciebie pracuje kocioł?

0
  • #6 04 Paź 2016 08:13
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Wiesz to nic nie da, bo primo paliwo nie może być wilgotne tak węgiel jak i drzewo, po drugie zamknięcie pieca powoduje że para nie ma ujśćia i się skrapla na ściankach.

Węgiel i drzewo nie może być przechowywany w w wilgotnym pomieszczeniu.

Palę głównie 32-50'C jedynie jak grzeję wodę palę na 90'C. Bo jest różnica 10'C na wymienniku CWU i podłogówki, także żeby zagrzać podłogę to 30'C musze mieć na piecu 40' C i analogicznie ciepła woda.

0
  • #7 05 Paź 2016 07:05
    gersik
    Poziom 32  

Andrzej550D napisał:
    Za kotłem dam zawór 4G podtrzymujący temperaturę kotła na 60 conajmniej potem bufor który od razu nie uzyska takiej samej temperatury jak kocioł np na kotle 70 to w buforze trochę to potrwa i na podłogówkę pójdzie max 55st.

Moim zdaniem błąd w sztuce. Powinien być zawór stałotemperaturowy na powrocie i pompa na powrocie. Zawór 4d obniży temperaturę buforu a to nie oto chodzi w instalacji z buforem. Bufor ma być nagrzany do jak najwyższej temperatury aby jak najdłużej oddawał ciepło w czasie jak się nie pali w kotle.

0
  • Pomocny post
    #8 05 Paź 2016 10:07
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Co do bufora to niechciałbym zarżnąć kotła skroplinami przy tzw. "duszeniu" na niskich temperaturach tzn poniżej 60st. Na 100% się wykrapla para wodna wraz z tlenkami którę tworzą kwasy i wyżerają blachę kotła. Przy nominalnych temperaturach też są kwasy ale woda jest szybciej odparowywana wraz ze spalinami i kocioł żyje dłużej.
    Ja nie mam podłogówki, ale mam zamiar ją jeszcze w tym roku zrobić. Mam za to kocioł z dolnym spalaniem 27kW i miarkownik ciągu mechaniczny. Utrzymuję temp ok 60st. Kocioł ma już 19 lat i nic specjalnego się z nim nie dzieje. Moim zdaniem bufor 300l nic nie da (co innego jakby miał 3000l) Wydaje mi się, że lepszy efekt uzyskałbyś stosując za wymiennikiem płytowym regulator termostatyczny np. ESBE który utrzymywałby ci stałą temperaturę na podłogówce, a na kotle utrzymywać 60-80 stopni. Zdrowiej dla kotła, a i lepsza sprawność niż dla niższych temperatur. A w razie zagotowania (z czym należy przy kotle na węgiel zawsze się liczyć) zawsze to jakieś zabezpieczenie podłogówki.

0
  • #9 05 Paź 2016 10:50
    berga
    Poziom 18  

Witam.

Andrzej550D napisał:

Kocioł DS 5-7kW+300l bufor+podłogówka ( brak grzejników i innych kotłów)

Też rozważam taki układ, ale ze względu na wady które też wymieniłeś, zakładam bufor z wężownicą górną, z której zasilana będzie podłogówka w układzie zamkniętym.

0
  • #10 05 Paź 2016 15:30
    Andrzej550D
    Poziom 9  

gresik masz rację że obniży i liczę się z tym oraz że mi więcej opału pójdzie na rozpalaniu ale coś za coś jak chce by kocioł na początek sam się nagrzał a potem i tak dobije bufor do wys temperatur tyle ze z opóżnieniem. Zawór stałotemeraturowy to nic innego jak 4G+ regulator z czujnikiem czyli będzie i tak "schładzał" bufor a raczej go wolniej nagrzewał. Pompa jak najbardziej na powrocie z bufora. W moim przypadku taki mały 300l (50l/1kW) bufor spełnia tu raczej rolę uśredniania temperatur między kotłem a podłogówką i umożliwienie dopasowania optymalnych temperatur dla każdego z urządzeń. W DTR kotła minimalna powrotu to 55 st czyli na wyjsciu będzie wiele więcej wiele za dużo dla podłogówki. Bufora nie mogę grzać do najw temperatur bo to się mija z celem jego zastosowania dla podłogówki max 55st. Jesli miałbym natomiast grzać go do 85 to musiał bym kolejny 4G przed podłogówką dołozyć. Lub tak jak Wawrzyniec sugeruje ESBE zamiast 4G przed podłogówką

Dodano po 56 [minuty]:

Dobra, dużo mi pomogło to forum prawie wiem wszystko ale mam jeszcze jeden dylemat i nie ma co ukrywać chodzi koszty podzespołów. Króćce z kotła 5-7kW to 11/2" w buforze też, natomiast rozdzielacz pompy to 1"ki. Ceny zaworów 4G 11/2 a 1" to róznica 100% prawie i podobnie jest resztą osprzętu. Ja bym zredukował tuż za kotłem odrazu do 1" i tak samo w buforze. W całym układzie są 3 układy pompowe: kocioł bufor, bufor wymiennik płytowy, wymienik rozdzielacz. Więc pompy szczególnie te 2 pierwsze mają krótkie odległości; od kotła max 2+2m 1"w poziomie , od bufora metr do góry i liniowo też z max 2+2m, podłogówka w zasadzie układ zamkniety więc nie ma nic do tego.
    Do ogrzania jest ok 50m2 w 250 metrach pexa 16.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Paź 2016 20:58
    gersik
    Poziom 32  

Andrzej550D napisał:
    Zawór stałotemeraturowy to nic innego jak 4G+ regulator z czujnikiem czyli będzie i tak "schładzał" bufor a raczej go wolniej nagrzewał.

Źle myślisz. Ani nie będzie schładzał bufora ani wolniej go nagrzewał.
    Andrzej550D napisał:
    Jesli miałbym natomiast grzać go do 85 to musiał bym kolejny 4G przed podłogówką dołozyć.

A czym chcesz regulować temp. czynnika grzewczego jak nie masz zamiaru zakładać żadnych mieszaczy?
    Najlepszy układ to najprostszy układ. Powinien być kocioł z buforem połączony poprzez zawór np. 3d vtc512 i pompę na powrocie, bufor z instalacją ogrzewania podłogowego przez zawór np. 3d vta572 23-40C i pompę na zasilaniu. Nie ma zbytnio potrzeby a by wstawiać jeszcze wymiennik płytowy. Oczywiście zrobisz jak uważasz.

0
  • #12 05 Paź 2016 21:43
    Andrzej550D
    Poziom 9  

Bedzie wolniej bufor nagrzewał bo jak 4G rozdzieli strumień i część pójdzie z powrotem do kotła do w tym momecie mniej pójdzie na bufor i z tego powodu go wolniej nagrzeje. Sam wcześniej napisałes że będzie schładzał bufor wiec nie rozumiem czemu sam sobie zaprzeczasz. Z czynnikiem grzewczym są dwie opcje jedna bez mieszacza i wtedy będzie trzeba ustawic miarownik ciągu tak by temeratura na buforze nie urosła powyzej 55 albo wstawić ESBE przed rozdzielaczem i miec święty spokój. Skłaniam się do zastosowania wymienika pomimo ze przy zastosowaniu ESBE i tak podmiesza niedopuszczając zbyt wysokiej temp ale jest jeszcze ćisnienie które w razie zagotowania moze wpłynąc na pexy raczej szkodliwie. Chodzi mi też o te wszytkie ewentualne zanieczyszczenia które w obiegu kocioł bufor powstaną i nie chciałbym by cos się osadziło w pexach-bo lepiej przeczyścić wymienik jak się zapch niz 250m pexa.

0
  • #14 05 Paź 2016 22:43
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Zawór 4D jest zbędny , wręcz niweczy ideę bufora. trzeba dać tylko zawór termostatyczny ochrony przed zimnym powrotem lub gotowy laddomat. Lepszym rozwiazaniem, który nie wychładza bufora przez wygaszony kocioł jest układ z forum muratora ( link ponizej)
    Wymiennik tez jest zbędny gdy zastosujesz na zasilaniu podłogówki mieszacz z zaworem 3D termostsatycznym. Taki zawór uniemożliwia dostanie sie za wysokiej temperatury na podłogę.
    Masz tu pomocny link:
    http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/
    Układ z forum muratora autorstwa nilsan'a zbudowałem w praktyce z kotłem 45kW +2000l. działa bez zarzutu i nie ma wad laddomatu.

0
  • #15 05 Paź 2016 23:43
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Taki zawór uniemożliwia dostanie sie za wysokiej temperatury na podłogę
    Owszem, ale mam obawy w przypadku zagotowania wody. Oczywiście w układzie z dużym buforem to jest niemożliwe, ale bez bufora sam zawór 3D termostatyczny chyba nie jest w stanie zabezpieczyć podłogówkę przed przedostaniem się do niej pary.

0
  • #16 05 Paź 2016 23:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

A niby jak Ci ta para ma się tam dostać. Para ma pójśc w górę do naczynia ( przy prawidłowo wykonanej instalacji) .Odejścia z bufora tez nigdy nie są wspawane w szczycie bufora tylko nieco nizej na boku zbiornika. Zawór termostatyczny zamyka całkowicie przepływ (od strony gorącej) po przekroczeniu nastawy, a ponadto możesz założyć wył. przylgowy wyłączający pompę mieszacza powyżej np 50 stC.
    Jest tez mało prawdopodobne , byś zagotował bufor z zamontowanym miarkownikiem ciągu na kotle zwłaszcza o mocy 5-7kW choc ideałem byłby tu bufor z 600-1000l.

0
  • #17 06 Paź 2016 01:16
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Zawór termostatyczny zamyka całkowicie przepływ (od strony gorącej) po przekroczeniu nastawy, a ponadto możesz założyć wył. przylgowy wyłączający pompę mieszacza powyżej np 50 stC.
    I o taką informację mi chodziło, oczywiście w przypadku kotła bez bufora.

0
  • #18 06 Paź 2016 03:56
    Andrzej550D
    Poziom 9  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Ale zawór 4D w ogóle jest nie potrzebny , bo kocioł grzeje wodę w buforze a z wężownicy zasilana jest podłogówka.

Ale mój bufor bez węża będzie i dlatego wymiennik a 4D do podgrzewania powrotu na kociołek z bufora zresztą taki jest warunek gwarancji: 4D lub 3D na powrocie

Dodano po 3 [minuty]:

Lepszym rozwiazaniem, który nie wychładza bufora przez wygaszony kocioł jest układ z forum muratora ( link ponizej)
    aby mi kocioł nie wystudzał bufora to mozna wstawic zawór zwrotny lub zrobić tzw syfon

0
  • #19 06 Paź 2016 06:50
    gersik
    Poziom 32  

Andrzej 550D Czy ty masz problem ze zrozumieniem tekstu? Tak napisałem że zawór 4d obniży temperaturę dlatego nie powinno się go stosować do układu kocioł bufor. Trzech gości Ci tłumaczy że zawór 4d w tym układzie jest "BE" a ty dalej swoje. Jeśli polegasz na swojej wiedzy to po co ta dyskusja.

0
  • #20 06 Paź 2016 08:18
    ls_77
    Poziom 30  

Andrzej550D napisał:
    Ale mój bufor bez węża będzie i dlatego wymiennik

Wytłumacz dla czego bufor będzie bez wężownicy?
    Jeżeli chcesz oddzielić układ otwarty od zamkniętej podłogówki, to jeśli zastosujesz bufor z wężownicą, to odpada ci wymiennik (pewnie płytowy) i jego późniejsze zakamienienie itp.
    Do kotła jak ci koledzy tłumaczą zawór 3-d, a na wyjściu z bufora 3-d termostatyczny + pompa + termostat zabezpieczający przed zbyt wysoką temperaturą.

0
  • #21 06 Paź 2016 08:47
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Andrzej550D napisał:
    Lepszym rozwiazaniem, który nie wychładza bufora przez wygaszony kocioł jest układ z forum muratora ( link ponizej)
    aby mi kocioł nie wystudzał bufora to mozna wstawic zawór zwrotny lub zrobić tzw syfon

Jak byś obejrzał link, który podałem, to byś zobaczył, ze tam własnie jest ZZi syfon jak najbardziej+ zawór +głowica z kapilarą dla ochrony powrotu oraz termostat sterujący pompą ładującą bufor z kotła.
    ls_77 napisał:
    Jeżeli chcesz oddzielić układ otwarty od zamkniętej podłogówki, to jeśli zastosujesz bufor z wężownicą, to odpada ci wymiennik (pewnie płytowy) i jego późniejsze zakamienienie itp.

A czemu koniecznie musi być układ zamknięty?
    Uważasz, ze wężownica w buforze będzie tańsza niz wymiennik i nie będzie zachodzić kamieniem, a wymiennik bedzie?
    Co łatwiej "odkamienić": wymiennik , czy wężownicę z bufora?
    Przed szlamem i brudem można zastosować dobre filtry siatkowe metalowe samo czyszczące ze spustem.
    Instalacja z wymiennikiem będzie rzeczywiście czystsza , ale sporo droższa ( dodatkowa pompa+ prąd dla niej, wymiennik, śrubunki/przyłącza, zawory, odpowietrznik). Pex nie przyjmuje brudu i kamienia do ścianek wewnętrznych tak jak inne rury.
    Ponadto o kilka stopni spadnie Ci wykorzystanie ciepła z bufora, czyli np 32 st.C na podłogówce wymaga na buforze np. 36-40 st.C przed wymiennikiem by coś jeszcze grzało- zależne od wielkości wymiennika, przepływów oraz różnicy temp. zasil i powrotu z instalacji.

0
  • #22 06 Paź 2016 10:54
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Sprawa jest prosta , energia zgromadzona w bufora rośnie z kwadratem temperatury, więc albo zwiększysz temp z 35'C na 70'C albo zwiększ bufor z 300l na 1200l . Tyle samo energii cieplnej z akumulujesz.

W elektrociepłowni łęg w Krakowie jest bufor 10000m3 jest utrzymywany ciągle w temperaturze 97-98'C.

0
  • #23 06 Paź 2016 11:59
    ls_77
    Poziom 30  

A czemu koniecznie musi być układ zamknięty?
    Uważasz, ze wężownica w buforze będzie tańsza niz wymiennik i nie będzie zachodzić kamieniem, a wymiennik bedzie?
    Co łatwiej "odkamienić": wymiennik , czy wężownicę z bufora?
    Przed szlamem i brudem można zastosować dobre filtry siatkowe metalowe samo czyszczące ze spustem.
    Instalacja z wymiennikiem będzie rzeczywiście czystsza , ale sporo droższa ( dodatkowa pompa+ prąd dla niej, wymiennik, śrubunki/przyłącza, zawory, odpowietrznik).

Po pierwsze to nie ja się upieram do zamykania instalacji podłogówki - tylko autor.
    Po drugie jeśli już rzeczywiście chce ją zamknąć, to bufor z wężownicą będzie tańszy niż bufor bez + "dobre filtry siatkowe metalowe samo czyszczące ze spustem" + "dodatkowa pompa+ prąd dla niej, wymiennik, śrubunki/przyłącza, zawory, odpowietrznik".
    Kocioł podłączyć pod tą wężownicę a podłogówkę do bufora z T.Z.M. + pompa + termostat zabezpieczający.

0
  • #24 06 Paź 2016 13:59
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Panowie ustalmy najważniejsze fakty nim Kolega wyda bez sensu pieniadze...
    Wężownica w buforze do celów grzewczych w ogóle się nie sprawdzi. W momencie rozpalania i ostatniej fazie rozładowania bufora ogrzana będzie 1/5, albo i mniej jej powierzchni, więc nie ma mowy o odbiorze ciepła aż do choć 50%-go załadowania bufora.
    W normalnym odbiorze ( objętościowym) po rozpaleniu kotła praktycznie od razu można pobierać ciepło, bo kocioł pracuje na instalacje, a nie ładuje wtedy bufora.

0