Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze silnika krokowego

Fisherr52 03 Paź 2016 23:59 570 11
  • #1 03 Paź 2016 23:59
    Fisherr52
    Poziom 4  

Cześć wszystkim,

planuję stworzyć takie oto cudo: http://bloggopro.blogspot.com/2014/07/jak-zrobic-slider-do-timelapsow-za.html . Jest to slider który ma służyć do płynnego przesuwania aparatu/kamerki podczas robienia serii zdjęć przez dłuższy czas (nawet do paru godzin).

Prosiłbym o podpowiedź jaki silnik dobrać do tego sterownika: https://sklep.avt.pl/avt1525.html . Pasuje mi ze względu na możliwość sterowania obrotami oraz możliwością zmiany kierunku ruchu silnika. Zależy mi na 3 rzeczach:

1) silnik musi dać radę wciągnąć ciężar ~ 1 kg po skosie ew w pionie.
    2) całość przy musi być lekka i mobilna.
    3) ze względu na mobilność zależy mi na zasilaniu najlepiej z power bank'u albo małych akumulatorków.

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi i wszelkie sugestie. Nie upieram się przy konkretnych modelach sterowników, po prostu ten wpadł mi w oko.

Pozdrawiam!

0 11
  • #2 04 Paź 2016 00:36
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Zasilanie tego modułu może być od 5V ale nie wiem jakie prędkości chcesz uzyskać. Dlaczego o to pytam, otóż można zastosować dowolnie słaby silnik i odpowiednią przekładnię pod warunkiem, że nie musi szybko się przesuwać. Większe ciężary (1kg) przy odpowiednio szybkim przesuwie wymagają większej mocy silnika. Łatwiej o taki na 12V.
    Potrzebujesz silnika z 5-cioma przewodami.

Popraw 2 punkt, bo nie wszystko jasne.

0
  • #3 04 Paź 2016 12:28
    Fisherr52
    Poziom 4  

Dzięki za odpowiedź!

Bardzo mnie ucieszyłeś faktem że może to być silniczek 5V z 2 powodów ale o tym zaraz.

Prędkości zakrawają o minimalne ponieważ suwnica którą chcę stworzyć będzie miała 70 - 100 cm długości. Chcę żeby kamerka/aparat przesuwał się po niej płynnie przez czas od 30 minut do paru godzin (dlatego potrzebuję regulacji prędkości). Stąd wychodzi że tempo jest ślimacze - niecałe 2 m/h i wolniej.

Potrafiłbyś podpowiedzieć jaka powinna być przekładnia do 5V silnika żeby udźwignęła 1 kg ciężar?

Jeżeli chodzi o 2 punkt że musi być lekka i mobilna. Suwnica będzie wykorzystywana w terenie często zabierana razem z plecakiem, namiotem itd więc mała waga i mobilność całości sprzętu jest niezbędna. Chodzi głównie o to żeby silnik nie ważył 1,5 kg i nie wymagał akumulatora samochodowego ;P dlatego się ucieszyłem że silnik może być 5V bo większość power banków ma napięcie wyjściowe 5V.

0
  • #4 05 Paź 2016 11:40
    crobe
    Poziom 17  

Niestety źle kombinujesz z tym sliderem jezeli ma być do timelapse.

0
  • #5 05 Paź 2016 11:43
    Fisherr52
    Poziom 4  

Crobe - mógłbyś rozwinąć co masz na myśli?

0
  • #6 05 Paź 2016 12:36
    crobe
    Poziom 17  

Silnik krokowy do timelapse OK.
    Tylko slider tylko do timelapse najlepiej zrobić na pręcie gwintowanym.
    Slider wtedy nie potrzebuje dużego samochodowego akumulatora bo silnik wlaczony jest tylko na chwilkę.
    Nie ma driverów silnika z mikrokrokiem na 5v.
    Dodatkowo co zrobisz jezeli silnik zrobi krok w momencie robienia zdjęcia, na przykład wieczór czasy naświetlania są długie i slider powinien stać nieruchomo.

Dodano po 41 [minuty]:

Link

Cos takiego.

0
  • #7 05 Paź 2016 19:38
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Trzeba zsynchronizować robienie zdjęcia z przerwą w przesuwie.

Cytat:
    Nie ma driverów silnika z mikrokrokiem na 5v

No ten z linku właśnie pracuje od 5V, przynajmniej tak podają.
    Pomysł z prętem gwintowanym uważam za doskonały.
    Wyliczenie przekładni wynika z momentu obrotowego silnika. Dla każdej przekładni trzeba przyjąć jakieś opory no i zapas dla całości.

Jak ja bym to wyliczył tak:

silnik przykładowo 1Nm czyli 0,1kG siły na 1m ramienia. Na 10cm podniesie 1000G, czyli jak dasz koło o średnicy 10cm to jego promień wynosi 5cm. Linka nawinięta na takim kole uciągnie 2000G. pomijając sprawność przekładni i inne opory.

0
  • #8 05 Paź 2016 19:50
    crobe
    Poziom 17  

No fakt ten z linku pracuje na 5v, ale jak pisałem nie nadaje się do timelapse, ponieważ pracuje on ciągle. Jeżeli będzie noc / wieczór i migawka będzie otwarta do sekundy on w tym czasie wykona ruch , a co za tym idzie zdjęcie będzie nieostre.

Zalecane jest wiec zgranie aparatu ze sliderem, a dokładniej robi się to tak ze slider wyzwala aparat co ileś sekund i ileś mm.

0
  • #9 08 Paź 2016 02:37
    Fisherr52
    Poziom 4  

to fakt, przyznaję że nie przemyślałem długiego naświetlania które jest dość kluczowe przy nocnych time lapsach.

widziałem takie urządzenia które, umożliwiają ustlony ruch i pauzy ale kosztowały majątek tak jak zresztą gotowe slidery z silnikiem.

Kwestię udźwigu, konstrukcji i przekładni wstępnie rozwiązałem, ale utknąłem w tym momencie na sterowniku, który umożliwiłby takie cuda...

0
  • #10 08 Paź 2016 06:02
    crobe
    Poziom 17  

A jaki masz aparat, czym można wyzwalać. Kabelek /IR /USB czy cos innego.

0
  • #12 09 Paź 2016 07:29
    crobe
    Poziom 17  

To zrób mechanikę, a ze sterownikiem pomyślimy jak przyjdzie czas...

0