Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa z kitu AVT876 nie chce działać

jasny82 13 Paź 2016 22:17 2550 70
  • #32 17 Paź 2016 14:00
    jasny82
    Poziom 4  

Problem został rozwiązany!
    Okazało się, że trzeba było wymienić stabilizator napięcia oraz co najciekawsze ... żarówkę!
    Wydaje mi się, że nie dość, że była przepalona to jeszcze najwyraźniej rozszczelniona - dlatego nie było widać, żadnego efektu.

Chciałem podziękować wszystkim za pomoc w temacie - zwłaszcza zmyslonyy - dzięki!

• #33 18 Paź 2016 09:10
    jasny82
    Poziom 4  

Na koniec przy okazji kilka (być może) przydatnych informacji/wniosków:

- układ działa lepiej/wydajnie przy podmianie IRF na 740
    - nawet mały radiator z wentylatorem (5x5x5 cm) wystarcza na chłodzenie IRFa - po dłuższej pracy nie jest nawet ciepły - przy najmniej w moim przypadku (próby z prądem do 3A)

• #34 18 Paź 2016 09:25
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ciekawe jaki efekt byłby na dużej żarówce 500W? Jakby co to mam ze dwie takie żarówki.
    Mam pytanie, czy układ wymaga uziemienia aby poprawnie pracował?

• #35 18 Paź 2016 09:42
    jasny82
    Poziom 4  

zybex napisał:
    Ciekawe jaki efekt byłby na dużej żarówce 500W? Jakby co to mam ze dwie takie żarówki.

Ja mogłem sprawdzić na żarówce 200W i wszystko działa, ale iskry są mniejsze.
    Najlepszy efekt na ten czas to z żarówką 70W.
    Co do uziemienia to w moim przypadku jest ogromna różnica - bez uziemienia ledwo co widać iskry.
    Jeśli chcesz mogę wrzucić krótki film lub zdjęcie - wtedy sam ocenisz.

• #37 18 Paź 2016 11:54
    jasny82
    Poziom 4  

jdubowski napisał:
    zybex napisał:

Bez uziemienia mogą być problemy, bo WN może się odkładać na izolacji transformatora sieciowego zasilacza.

A swoją drogą mam pytanie dotyczące uziemienia.
    Niby powinno się uziemienie do jakiegoś np. kaloryfera podpinać, ale co by było gdyby np. wykorzystać uziemienie z gniazda zasilającego ?
    Mamy w taki sposób przy prezentacji, problem podłączania kabelka z trafa WN pod kaloryfer załatwiony w kablu zasilającym układ prawda ?
    ....no chyba, że coś złego się może wydarzyć ?

• #38 18 Paź 2016 12:00
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Widziałem kiedyś w podobnych konstrukcjach jak na szklanej bańce żarówki naciągnięte są jakieś druciki, do których to następuje wyładowanie. Oczywiście na tych drucikach jest masa układu bądź uziemienie (dokładnie nie wiem).
    Przykładowe zdjęcia takich konstrukcji:

• #39 18 Paź 2016 12:34
    jasny82
    Poziom 4  

zybex napisał:
    Widziałem kiedyś w podobnych konstrukcjach jak na szklanej bańce żarówki naciągnięte są jakieś druciki, do których to następuje wyładowanie. Oczywiście na tych drucikach jest masa układu bądź uziemienie (dokładnie nie wiem).
    Przykładowe zdjęcia takich konstrukcji:

Tak, takie rozwiązanie powoduje, że widać lepiej iskry - z żarnika 'lecą' do tych uziemionych drucików.
    To tak jakbyś w tych miejscach cały czas dotykał palcami.
    W taki sposób możesz podziwiać prace lampy bez zbędnych ingerencji.

• #40 18 Paź 2016 12:40
    klamocik
    Poziom 26  

Nie każda żarówka będzie ;świecić; akurat kilka dni temu próbowałem różne żarówki i stara sprawna 500-tka w ogóle nie świeciła chyba inny gaz.

• #41 18 Paź 2016 12:55
    jasny82
    Poziom 4  

klamocik napisał:
    Nie każda żarówka będzie ;świecić; akurat kilka dni temu próbowałem różne żarówki i stara sprawna 500-tka w ogóle nie świeciła chyba inny gaz.

Podejrzewam, że chodzi też tu o odległość od żarnika do krawędzi żarówki - w większych mocach mamy większe odległości (długość łuku).

U mnie jest 50VA, ale jak będę miał okazję sprawdzę z większą mocą.

• #42 19 Paź 2016 00:55
    katedroloz
    Poziom 10  

Skoro koledze udało się poprawić układ, to tak na przyszłość i minimum jakie musi być, gasik między źródło i dren 10-20 om rezystor 2W-5W w szeregu z kondensatorem 33nF-100nF i drugie wtórnik emiterowy na bramkę tranzystora mocy, pozwoli na lepszą pracę układu.

• #43 19 Paź 2016 22:03
    jasny82
    Poziom 4  

katedroloz napisał:
    Skoro koledze udało się poprawić układ, to tak na przyszłość i minimum jakie musi być, gasik między źródło i dren 10-20 om rezystor 2W-5W w szeregu z kondensatorem 33nF-100nF i drugie wtórnik emiterowy na bramkę tranzystora mocy, pozwoli na lepszą pracę układu.

Chętnie zastosuje takie ulepszenia, tym bardziej, że mam wszystko rozgrzebane.
    Tak tylko dla pewności chciałem potwierdzić w prostych słowach co mam zrobić:

1. pomiędzy źródło a dren 'wrzucić' rezystor i kondensator (to zapewne gasik:))
    2. połączyć ze sobą bazę i emiter (to jest wtórnik emiterowy ?)

Obie rzeczy dotyczą oczywiście IRFa.
    Troszkę o tym poczytałem i mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem.

Dodano po 5 [godziny] 32 [minuty]:

Niestety pojawił się kolejny problem i nie wiem o co chodzi :(
    Mam (tak jak na zdjęciu) trafo toroidalne 50VA (też 60VA) a na wyjściu jest ~12V.
    Po podłączeniu do wyjścia trafa mostka prostowniczego (KBL04) mam na jego wyjściu napięcie stałe około 2V - czemu ?!? nie powinno być 12V ?
    Trafo jest sprawne tylko coś za mostkiem się dzieje a chyba nie powinno.....no chyba, że jakaś magia o której nie wiem.

• #44 19 Paź 2016 23:01
    katedroloz
    Poziom 10  

1. Tak gasik, szeregowy układ RC rezystor 10-20om o większej mocy i kondensator 20-100nF włączony między dren a źródło - możesz dodać też równolegle do trafa.
    2. Już pokazuję w załączniku wszystko, D1 Q1 i R1 to układ wtórnika. D1 nie jest obowiązkowe, ale przyspiesza pracę układu bo nie pozwala tranzystorowi wejść w trwały stan, a przełączenie go z tego stanu zabrałoby nieco więcej czasu np. jest w 95% zamknięty a nie w 100%. Tak w uproszczeniu.
    3. Mostek leży.

• #45 20 Paź 2016 09:17
    jasny82
    Poziom 4  

@katedroloz - dzięki za wyjaśnienie. Muszę kupić rezystory większej mocy :)

Swoją drogą dziś rano postanowiłem zrobić test i podłączyć układ pod sieć 220V i zobaczyć jak działa, ponieważ wcześniej wszystko było zasilane z zasilacza.
    Po wymianie mostka napięcie prądu stałego za mostkiem w granicach 12.5V czyli wszystko ok, ale jak podłączyłem układ pod to zasilanie to cisza i nic nie działa :O
    Jak to jest, że napięcie 12V z zasilacza uruchamia układ a z sieci poprzez transformator toroidalny a następnie mostek 4A nie ???

• #46 20 Paź 2016 09:31
    zmyslonyy
    Poziom 26  

jasny82 napisał:
    Jak to jest, że napięcie 12V z zasilacza uruchamia układ a z sieci poprzez transformator toroidalny a następnie mostek 4A nie ???

Trzeba jeszcze wstawić za mostkiem kondensator do wygładzenia napięcia pewnie nie mniejszy niż 4700uF/25V

• #47 20 Paź 2016 10:21
    jasny82
    Poziom 4  

zmyslonyy napisał:
    jasny82 napisał:

Trzeba jeszcze wstawić za mostkiem kondensator do wygładzenia napięcia pewnie nie mniejszy niż 4700uF/25V

Tak jest właśnie - nawet według schematu mam 2 takie kondensatory 4700uF/50V

• #49 20 Paź 2016 10:34
    jasny82
    Poziom 4  

zmyslonyy napisał:
    Z tego wynika, że trzeba sprawdzić czy po wcześniejszych działaniach wszystkie elementy działają. Zacząć trzeba od tego by sprawdzić czy w ogóle napięcie jest czy np mostek się nie spalił? albo czy nie ma tzw zimnych lutów.

Sprawdzałem napięcie przed i za mostkiem i jest poprawne - 12V.
    Gdy przełączę zasilanie na zasilanie z zasilacza laboratoryjnego wszystko działa.
    Normalnie paranoja.

• #50 20 Paź 2016 13:54
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Na wejściu stabilizatora jakie masz napięcie? i na uzwojeniach transformatora od strony pierwotnej. (przy tranzystorze MOSFET) Niemniej 12V to jest stanowczo za mało do stabilizowania 12V. Na wejściu musi być najmniej o 3V więcej czyli najmniej 15V.

• #51 20 Paź 2016 15:05
    jasny82
    Poziom 4  

@zmyslonyy to może być to - sprawdzę i dam znać a jako, że nie mam trafo na np. 24V to chyba wyrzucę stabilizator i zobaczę czy układ działa.

• #52 20 Paź 2016 21:11
    jasny82
    Poziom 4  

Pogrzebałem troszkę w układzie i poza nim - znalazłem przyczynę, czemu układ nie chce działać przy zasilaniu z sieci ~220V.
    Porównałem 2 testy - zasilanie z zasilacza i z sieci przez trafo.
    Układ testowany był do stabilizatora napięcia, czyli źródło zasilania, kondensator 4700uF a następnie LM7812.

1. Przy zasilaniu z zasilacza lab. przy napięciu wejściowym =12V napięcie za stabilizatorem wynosiło około =12,5V, czyli jest ok - układ działa.
    2. Przy zasilaniu z sieci ~220V poprzez trafo 50VA ~12V i mostek prostowniczy (za mostkiem napięcie =13,5V) do kondensatora i stabilizatora - za stabilizatorem napięcie po lekkich wahaniach wyniosło =3V.

Mostek sprawny tak samo jak kondensator i stabilizator, więc czemu przy podobnych napięciach wejścia za stabilizatorem mamy aż taką różnice ?!

Sprawdzałem z zasilacza lab. stabilizator i od =12V wzwyż mamy napięcie na wyjściu =12.15V, więc wychodziłoby, że nie potrzebujemy mieć =15V aby go uruchomić.

• #53 20 Paź 2016 21:29
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Mostek jest na pewno sprawny? bo coś mi się wydaje, że coś z nim jest nie tak. Może jedna z diod w mostku jest walnięta? To mostek na pojedynczych diodach czy zintegrowany mostek gretza?

Rozłącz tranzystor mocy lub zasilanie do transformatora i sprawdź jakie wtedy jest napięcie. Nie obciążony taki zasilacz (z odłączonym układem mocy) składający się z transformatorem, mostkiem gretza i kondensatorami powinien dawać napięcie nawet koło 15V.

• #54 20 Paź 2016 21:53
    jasny82
    Poziom 4  

zmyslonyy napisał:
    Mostek jest na pewno sprawny? bo coś mi się wydaje, że coś z nim jest nie tak. Może jedna z diod w mostku jest walnięta? To mostek na pojedynczych diodach czy zintegrowany mostek gretza?

Rozłącz tranzystor mocy lub zasilanie do transformatora i sprawdź jakie wtedy jest napięcie. Nie obciążony taki zasilacz (z odłączonym układem mocy) składający się z transformatorem, mostkiem gretza i kondensatorami powinien dawać napięcie nawet koło 15V.

Tak, sprawdzałem i wymieniałem zintegrowany mostek (KBL04) kilka razy - sprawdzałem napięcie za mostkiem i wynosiło około 12V bez żadnego obciążenia - tylko trafo 220V->12V i mostek. Natomiast zauważyłem, że jak za mostkiem do (+) dam kondensator 4700uF równolegle połączony z LM7812 to na wyjściu LM7812 mam 3-4V .... a powinno być co najmniej 12V prawda ?

Na tą chwilę testuję tylko tą część układu - reszta jest odłączona.

• #55 20 Paź 2016 21:59
    zmyslonyy
    Poziom 26  

A kondensator się nie grzeje? Albo jest uszkodzony ten kondensator albo trafo? A podłączałeś jakąś żarówkę do tego transformatora? Sprawdź uzwojenie wtórne i pierwotne omomierzem czy ma przejście? W pracy jałowej bez obciążenia może dawać napięcie kilkanaście V ale pod obciążeniem wszystko spada.

• #56 20 Paź 2016 22:28
    jasny82
    Poziom 4  

zmyslonyy napisał:
    A kondensator się nie grzeje? Albo jest uszkodzony ten kondensator albo trafo? A podłączałeś jakąś żarówkę do tego transformatora? Sprawdź uzwojenie wtórne i pierwotne omomierzem czy ma przejście? W pracy jałowej bez obciążenia może dawać napięcie kilkanaście V ale pod obciążeniem wszystko spada.

Podłączyłem do samego trafa żarówkę 12V 50W i zaświeciła, ale wcześniej zrobiłem to samo dając pomiędzy trafo a żarówkę kabelki z zakończeniami krokodylowymi i nie chciało działać ;/
    Sprawdzam o co może chodzić.

.....kurcze faktycznie coś z tymi kabelkami jest nie tak bo żarówka nie chce świecić jak są one pomiędzy trafem a żarówką - przecież to zwykłe przewody ? nie mają przerwań - sprawdziłem.

• #58 20 Paź 2016 22:35
    jasny82
    Poziom 4  

Na obecną chwilę aby nie było niepewności testuje wszystko na płytce stykowej oraz poprzez łączenie elementów kabelkami z zakończeniami krokodylowymi.
    Początkującemu zawsze wiatr w oczy :P

• #60 21 Paź 2016 07:30
    jasny82
    Poziom 4  

zmyslonyy napisał:
    Więc sprawdź połączenia omomierzem między nóżkami elementów. Czy na wejściu mostka gretza jest przejście między uzwojeniem wtórnym transformatora?

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, więc opisze prosto jak to sprawdziłem.
    Mamy mostek z 4 nóżkami: (+)DC, AC(1),AC(2), (-)DC oraz 2 końcówki uzwojenia wtórnego UW1 i UW2.

Połączyłem przewodem jedną końcówkę trafo (UW1) do mostka AC(1) i dokonałem pomiaru miernikiem, przykładając jeden przewód pomiarowy do AC(1) a drugi do drugiej końcówki trafo UW2. Po ustabilizowaniu opór wyszedł mi 43,7 kOhm.

Drugi pomiar zrobiłem łącząc ze sobą mostek i trafo (UW1->AC(1) i UW2->AC(2)) oraz sprawdzając opór na AC(1) i AC(2) - wyszło 8,2 mOhm.

Mam nadzieje, że o to chodziło ?

Najbardziej zadziwia mnie fakt, że podłączając żarówkę 12V 50W bezpośrednio do uzwojenia wtórnego trafo ona świeci, ale jeśli do tego uzwojenia podłącze kabelek z krokodylkiem i na jego końcu tą samą żarówkę to ona nie świeci!
    Przed chwilą sprawdzałem. Może to jest powód, że układ nie działa przez te cholerne kabelki ?