Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji przemienników częstotliwości.

supchem 04 Paź 2016 16:27 1779 26
  • #1 04 Paź 2016 16:27
    supchem
    Poziom 21  

Witam, w jaki sposób wykonać pomiar rezystancji izolacji przemiennika częstotliwości by go nie uszkodzić? Przemienniki są mocy od 0,75 kW do 7,5 kW. Pomiar trzeba wykonać ponieważ coś powoduje wyłączanie się RCD. Silniki sprawdzone, przewody i instalacja też, pozostały tylko przemienniki. Bardzo możliwe że są one zawilgocone.

0 26
  • #2 04 Paź 2016 16:35
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 04 Paź 2016 16:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

supchem napisał:
    Witam, w jaki sposób wykonać pomiar rezystancji izolacji przemiennika częstotliwości by go nie uszkodzić?

Co mówi DTR-ka tego urządzenia. ?

0
  • #5 04 Paź 2016 17:19
    supchem
    Poziom 21  

zbich70 napisał:

Niestety DTR-ka niedostępna. Właściwie to nie istnieje. Są to urządzenia wykonywane przez jakiegoś prywatnego rzemieślnika (prawdę mówiąc partacza bo nawet nie słyszał o tulejkach zakładanych na końcówki przewodów) i kupując to urządzenie nikt nie dostaje żadnej instrukcji itp. Po zamontowaniu RCD w instalacji która zasilała te urządzenia ciągle się wyłącza. Wyłącza się tylko przy urządzeniach z falownikami, czasem nawet nie przy włączaniu tylko przy wyłączaniu urządzenia. Instalacja została pomierzona, silniki również, falowników nie ruszałem bo trochę boję się najechać je napięciem 500 V.
    Gdzieś czytałem że należy zewrzeć 3 zaciski wejściowe falownika i 3 wyjściowe i tam podłączyć jeden biegun induktora, a drugi biegun do zacisku ochronnego połączonego z uziemieniem. Ale co gdy np. mamy do czynienia z falownikiem zasilanym jednofazowo, który ma na wyjściu 3 fazy (3x230 V na wyjściu).

0
  • #6 04 Paź 2016 17:24
    zbich70
    Specjalista elektryk

supchem napisał:
    zbich70 napisał:

Niestety DTR-ka niedostępna. Właściwie to nie istnieje. Są to urządzenia wykonywane przez jakiegoś prywatnego rzemieślnika

Zmiłuj się. Liczysz że ktoś ma szklaną kulę i z niej wyczyta co ów rzemieślnik miał na myśli ?

0
  • #7 04 Paź 2016 17:32
    supchem
    Poziom 21  

zbich70 napisał:
    Zmiłuj się. Liczysz że ktoś ma szklaną kulę i z niej wyczyta co ów rzemieślnik miał na myśli ?

Jaką szklaną kulę? Co Ty gadasz w ogóle? To co jeśli ktoś by zapytał jak zmierzyć rezystancję izolacji instalacji elektrycznej to zapytasz go czy elektryk wykonujący instalacje zostawił mu DTR-kę do niej i co w niej pisze?
    Ja pytam tylko w jaki sposób mierzy się rezystancję izolacji falowników i nic więcej. Jeśli komuś ma to pomóc to falowniki są firmy Danfoss i Powerflex.

0
  • #8 04 Paź 2016 17:59
    zbich70
    Specjalista elektryk

supchem napisał:

Ja pytam tylko w jaki sposób mierzy się rezystancję izolacji falowników i nic więcej..

A ja odpowiadam,że mierzy się tak, jak producent urządzenia przewidział.
    Jeśli nie przewidział, to niestety - trzeba kupić paczkę ryżu i zacząć zgłębiać tajniki języka madnaryńskiego.

0
  • #9 04 Paź 2016 19:02
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Co to za RCD jego parametry .
    Co do pomiarów samego falownika był bym ostrożny jeśli instrukcja tego nie zaleca .
    Niektóre falownik mają duże upływności jest to efektem starzenia się ich lub dziadowskiego wykonania .

0
  • #10 04 Paź 2016 19:16
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Nie wiem na co tam RCD. Chyba żeby mieć zajęcie.
    Filtr falownika albo RCD. Oba razem nie pogodzą sie.
    Osobiście nie traciłbym czasu na pomiary izolacji falownika, ale jest to wykonalne- trzeba tylko być przygotowanym na kupno nowego falownika

0
  • #11 05 Paź 2016 00:38
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Reszka napisał:
    Co to za RCD jego parametry .

Wyłącznik różnicowo- prądowy o prądzie zadziałania 30 mA. Ten wyłącznik jest zastosowany ponieważ część silników jest z falownikami, a część bez falowników. Ponadto pomieszczenie w którym znajdują się wszystkie maszyny jest dość wilgotne, maszyny podczas pracy używają wodę więc są wiecznie zachlapane i zabłocone, a w dodatku pracują przy nich ludzie, czasem zmieniają kierunek obrotów, regulują prędkość obrotową i z tego powodu została zamontowana różnicówka.

Czyli nie da się zamontować różnicówki do urządzenia zasilanego przez przemiennik częstotliwości i należy go wyeliminować? Czy może zamontować wyłącznik o większym prądzie zadziałania?

0
  • #12 05 Paź 2016 01:03
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

A może inny typ RCD, uwzględniający przeznaczenie?
    Swoją drogą nie jestem zwolennikiem dawania RCD przed falownikami ale widziałem takowe rozwiązania.
    W poprzedniej firmie zajmującej się gospodarką wodno-ściekową pomiary rezystancji falowników nie były wykonywane.

0
  • #13 05 Paź 2016 01:16
    supchem
    Poziom 21  

JohnySpZOO napisał:

Też tak właśnie pomyślałem, czytałem właśnie o charakterystykach RCD i ich przeznaczeniu. RCD typu "U" służą podobno do zabezpieczania obwodów w których znajdują się falowniki.

0
  • #14 05 Paź 2016 08:43
    JohnySpZOO

supchem napisał:
    Niestety DTR-ka niedostępna. Właściwie to nie istnieje. Są to urządzenia wykonywane przez jakiegoś prywatnego rzemieślnika (prawdę mówiąc partacza bo nawet nie słyszał o tulejkach zakładanych na końcówki przewodów) i kupując to urządzenie nikt nie dostaje żadnej instrukcji itp.
    Co zrobić w takim wypadku - ja bym zlecił owemu producentowi wykonanie pomiarów.
    Co do RCD to zwróć uwagę na cenę i opłacalność zastosowanego zabezpieczenia. Ostatnio jak przeglądałem to takie RCD kosztowało ok 4 000netto. Kwestia czy jest ono wymagane ale o tym powinien zadecydować producent urządzenia / projektant instalacji lub osoba odpowiadająca za eksploatację.

0
  • #15 05 Paź 2016 09:07
    15kVmaciej
    Poziom 35  

JohnySpZOO napisał:
    Swoją drogą nie jestem zwolennikiem dawania RCD przed falownikami ale widziałem takowe rozwiązania.
    W poprzedniej firmie zajmującej się gospodarką wodno-ściekową pomiary rezystancji falowników nie były wykonywane.

Kolego, na chłopski rozum- prawidłowo zainstalowany falownik ma filtr- w zależności od obciążenia i zadanej częstotliwości wyjściowej, powstaje sporo "śmieci" które filtr jak nazwa wskazuje, filtruje. Do utylizacji, czyli do PE. I nawet tylko te śmieci potrafią potrzepać po palcach, tak więc uszczęśliwianie takich obwodów różnicówkami jest błędne. Co do strony wyjścia falownika, one nie lubią takiego trybu zdejmowania z nich obciążenia i zapewniam, to kwestia krótkiego czasu gdy falownik padnie, jeśli zatrzymujesz motor a nie falownik. Pomijając fakt że na wyjściu możesz mieć częstotliwość nawet 400Hz. Nawet jak znajdziesz RCD o takim zakresie pracy 0-400Hz to wtedy przekonwertuj sobie całą wiedzę o np migotaniu komór sercowych przy prądach 100-400Hz

0
  • #16 05 Paź 2016 10:45
    Krzysztof Reszka

supchem napisał:
    Też tak właśnie pomyślałem, czytałem właśnie o charakterystykach RCD i ich przeznaczeniu. RCD typu "U" służą podobno do zabezpieczania obwodów w których znajdują się falowniki.

Powoli , w którym miejscu jest ten RCD przed czy po falowniku bo czegoś nie rozumiem.
    Druga kwestia montaż RCD jest w obwodach zasilania falowników dość kłopotliwą sprawą, bo instrukcje producenckie nawet piszą o niewielkich uplywnościach tych urządzeń między innymi wspomniany Danfoss .

0
  • #17 05 Paź 2016 11:33
    JohnySpZOO

Kolego Macieju. Wiem o co Ci chodzi i zgadzam się z Tobą w 100%.
    RCD przed falownikiem można dać i widziałem takowe rozwiązania kilkunastokrotnie zarówno w projektach jak i w realizacji ale będą to układy sterowania małych mocy (widziałęm do 5kW). Czym było to podyktowane? Zapewne dupochronem projektanta przynoszącym więcej problemów niżli korzyści. Na jednym z obiektów widziałem RCD z samopowrotem a falowników było tam przynajmniej z 50.

Odbiegając od tematu:
    Co do pomiaru prądów upływowych to byłem na jednym obiekcie (inwentaryzacja przed przetargiem) gdzie napędy pomp był o mocy 130-180kW zasilane indywidualnie poprzez falowniki. Układy pomiarowe oparte na przekładnikach zabudowanych w wydzielonych szafach sterowniczych danej pompy i sprowadzone do układu centralnego sterowania na obiekcie pomimo tego że z falownika można wydusić parametry pracy w trybie online.
    Po co? Wymysł projektanta, zamawiającego? Wymogi technologiczne? Automatyka zabezpieczeniowa.
    Zdjęcia które posiadam:
    Pomiar rezystancji izolacji przemienników częstotliwości. Pomiar rezystancji izolacji przemienników częstotliwości.
    P.S. To nie ja na zdjęciu.
    Tematu firma nie wziewała bo było za dużo niuansów a przetarg był zaprojektuj i wybuduj na ryczałcie.

W innym temacie - napęd 350kW:
    Pomiar rezystancji izolacji przemienników częstotliwości.
    Tu akurat zdjęcia szafy sterowniczej oraz falownika nie posiadam - falownik zabudowany na ścianie poziom niżej.

0
  • #18 05 Paź 2016 21:18
    Darom
    Specjalista elektryk

supchem napisał:
    Ponadto pomieszczenie w którym znajdują się wszystkie maszyny jest dość wilgotne, maszyny podczas pracy używają wodę więc są wiecznie zachlapane i zabłocone, a w dodatku pracują przy nich ludzie, czasem zmieniają kierunek obrotów, regulują prędkość obrotową i z tego powodu została zamontowana różnicówka.
    To nie ma tam połączeń wyrównawczych?

pzdr
    -DAREK-

0
  • #19 06 Paź 2016 01:23
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Reszka napisał:
    Powoli , w którym miejscu jest ten RCD przed czy po falowniku bo czegoś nie rozumiem.

Różnicówka zamontowana jest przed falownikami.

0
  • #20 06 Paź 2016 16:54
    Krzysztof Reszka

supchem napisał:
    Różnicówka zamontowana jest przed falownikami.

No to się nie dziw że może wyłączać . Dlaczego to już pisałem . A może by sprawdzić jaki ten prąd upływnościowy jest .
    Montowałem nówki sztuki firmy DELTA różnicówki musieliśmy wyeliminować z projektu i szafy . A co dopiero jakiś starszy model .
    Tu fragment z pracy Doktora Musiała na ten temat.
    Dr inż. Edward MUSIAŁ
    Dr inż. Stanisław CZAPP
    Katedra Elektroenergetyki
    Politechnika Gdańska
    WYŁĄCZNIKI OCHRONNE RÓŻNICOWOPRĄDOWE.
    POWSTANIE, ROZWÓJ, PRZYSZŁOŚĆ

Identyfikacja prądu różnicowego „uszkodzeniowego”
    Wyłączniki różnicowoprądowe są przeznaczone do pracy tylko w urządzeniach prądu przemiennego. Prądy upływowe i zarazem prądy różnicowe takich urządzeń w warunkach normalnego
    użytkowania, a także prądy różnicowe przy uszkodzeniu miały dawniej prosty przebieg, sinusoidalny o częstotliwości sieciowej, potem zdarzały się przebiegi jednokierunkowe pulsujące i przebiegi
    sinusoidalne o zwiększonej częstotliwości. Intensywny rozwój energoelektronicznych przekształtników i sterowników sprawił, że obecnie te prądy mają przebiegi tyleż złożone, co różnorodne, ma-
    ją złożone widmo, wymykające się prostej klasyfikacji. Zwłaszcza w przypadku użycia wyłączników w roli ochrony uzupełniającej ważne jest poprawne ustalenie nieprzekraczalnej górnej wartości
    prądu różnicowego zadziałania, uwzględniającej pierwotne kryteria bezpieczeństwa. Zarazem chodzi o obwody, w których naturalne prądy upływowe i różnicowe są duże i prąd różnicowy zadziałania wyłącznika nie może być zbyt mały w obawie przed zbędnym wyzwalaniem.
    Koniec cytatu .

0
  • #21 06 Paź 2016 17:11
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Czuję się niedowartościowany. Kolega mógł użyć wyszukiwarki, pisałem o tym samym co kolega inżynier Edward ze trzy lata temu. Nawet sporo wykresów ze stron Hager i Schneider prezentowałem.

0
  • #22 06 Paź 2016 19:01
    Krzysztof Reszka

15kVmaciej napisał:
    Czuję się niedowartościowany.

Nie potrzebnie tak myślisz , teraz nowe idzie więcej pomagamy .

0
  • #23 14 Paź 2016 01:07
    Qiu52
    Poziom 12  

Na co dzień pracuje z falownikami ,
    nie stosuje się RCD do falowników , softstartów i innych ,
    prawie wszystkie silniki jakie spotykam pracują w ciężkich warunkach woda, pył oraz temperatura,
    do zasilania stosuje się układ sieci TT,
    a w praktyce to wygląda to tak, że do silnika w puszcze jest podłączony przewód ochronny z przewodu zasilającego i dodatkowo jest podłączony na obudowe jeszcze jedne przewód ochronny o znacznych średnicach od 10mm2 po 25mm2 lub szyny dobrane w ten sposób aby spełnić warunek samoczynnego wyłączenia zasilania jaki jest dla sieci TT,
    i jeszcze nikomu krzywda się nie stałą,
    duże firmy też tak robią , jak TetraPak , GEA;
    oczywiście obudowa falownika jest też uziemiona dobranym przekrojem.
    a pomiar izolacji obwodów głównych falownika jak wymienił kolega też stosuje.

0
  • #24 14 Paź 2016 02:24
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 14 Paź 2016 12:24
    supchem
    Poziom 21  

WojcikW napisał:
    Ciekawe. W mojej okolicy układ TT jest niedostępny. Wszystkie transformatory Sn/400V są w układzie TN. Zakłady pracy zasilone ze średniego napięcia mają własne transformatory też w układzie TN.

Jest coś takiego jak wyspa TT w układzie TN.

0
  • #26 14 Paź 2016 15:31
    Qiu52
    Poziom 12  

Mogłem wprowadzić kolegów w błąd z tą siecią kwazi układ TT, za co przepraszam,
    piszę więcej.
    Strona wtórna transformatora jest połączona w układ TN-c,
    w rozdzielni jest utworzona sieć TN-S przewód PEN połączony z uziomem
    a później przewód PE i N są oddzielne,
    sam silnik w puszce jest połączony przewodem PE
    oraz
    obudowa silnika dodatkowo jest połączona do głównej szyny wyrównawczej oraz
    wszystkie inne elementy jak konstrukcje metalowe , rury.. też są połączone z główną
    szyną wyrównawczą , a sam szyna jest połączona w rozdzielni z uziomem oraz jeśli sam silnik jest znacznej mocy obudowa jest podłączona bezpośrednio do szyny uziemiającej a to z kolei jest przyspawana z uziomem fundamentowym.
    Rzeczywiście impedancja pętli zwarcia jest małych wartości,
    dla silników poniżej 50kW jest to do zrobienia.
    Protokoły są pisane dla sieci TN
    By zapewnić czas (0,4sek lub 0,2sek ) samoczynnego wyłączenia zasilania, są potrzebne małe impedancje, ale dopuszcza się czas wyłączenia dłuższy dla odbiorników stałych, lecz nie przekraczający 5sekund oraz powinien być spełniony jedne z warunków:
    -impedancja przewodu ochronnego pomiędzy rozdzielnią lub wewnętrzną linią zasilającą i punktem w którym przewód ochronny jest przyłączony do głównej szyny uziemiającej nie przekracza: (napięcie dotykowe bezpieczne / napięcie znamionowe względem ziemi ) * ( impedancja zwarcia)
    - w rozdzielnicy lub wlz powinny znajdować się połączenia wyrównawcze przyłączone do tych samych części przewodzących obcych co połączenia wyrównawcze główne, które spełniają wymagania dla połączeń wyrównawczych głównych.
    Zatem podczas zwarcia zazwyczaj ochrona przeciwporażeniowa jest spełniona, a wszystkie elementy znajdują się na jednym potencjale.

0
  • #27 14 Paź 2016 20:11
    Tuning Marek
    Poziom 20  

15kvmaciej= ma racje można temu zaradzić może przy rcd selektywnych falowniki dają dużo śmieci poprzez filtry ucieka do PE , falowniki do pomp obiegowych miały w dtr upływność 7mA .

0