Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja komputera do nowych gier

didus141 04 Oct 2016 17:42 840 14
    didus141
    Level 15  
    Witam! Chciałbym wymienić podzespoły żeby pograć w nowe gry Forza Horizon 3, GTA V, NASCAR Heat Evolution i premiery na 2017 np. Watch Dogs 2

Aktualnie komputer:
    ASRock 970 Extreme4
    AMD FX-6100 6x3.3GHz (Black Edition)
    Radeon HD7750 1GB DDR5 (Sapphire)
    GOODRAM 1x4GB 1066MHz
    Seagate Barracuda 3.5'' 500GB SATA III
    Fortron 450W
    Spartan PRO HE924

Chciałbym zostać przy procesorze AMD. Myślałem już nad:
    AMD X8 FX-8350 albo AMD X8 FX-8370
    HyperX Savage Red XMP (2x8GB 2133MHz DDR3)
    Jeżeli chodzi o grafikę to nie mam pojęcia...
    Dysk bym zostawił...
    Nie wiem jakiej mocy zasilacz, pod jaką grafikę

Wypowie się ktoś na temat ww procesorów i zaproponuje jakąś grafikę, zasilacz do zestawu?
    masterpcradom

Level 14  
    Jeśli koniecznie chcesz zostać przy AMD co nie jest dobrym wyborem oczywiście nie będę narzucał, jednak procesory AMD to obecnie potoczna,,padaka"
    Wówczas jednak i tak trzeba zmienić płytę główną.Do swojej obecnej nie wsadzisz modułów 2133.proponowałbym na podmianę asus 970Pro Gaming/auraRam HyperX jak najbardziej dobry.
    Zasilacz do tego bequiet pure power l8 w zupełności wystarczy.
    Co do procesora najlepszy byłby AMD X8 fx 9590 +chłodzenie typu scythie Iori
    n.vision
    Level 30  
    Słuchaj, procesor na razie zostaw, jako tako będzie ogarniał. Jeśli nie będzie, możesz wymienić później(ale myślę, że da Ci znośne minimum). Mocniejsze FXy jeszcze jako tako dają dzisiaj radę. Masz przede wszystkim bardzo słabą kartę graficzną i za mało pamięci RAM. Dołóż jedną kość 4GB RAM, spokojnie wystarczy, a później zastanów się, ile chcesz wydać. W tej chwili najbardziej opłaca się kupować karty graficzne w kwocie około 600zł, a później dopiero od 950zł wzwyż, pomiędzy stosunek cena/wydajność jest kiepski.

Zasilacz - żeby coś napisać, musisz podać pełną nazwę, albo dać zdjęcie tabliczki znamionowej, bo "450W" to za mało informacji

Pozdrawiam
    didus141
    Level 15  
    @n.vision Zasilacz FSP/Fortron 450-60EGN90+
    Jeżeli chodzi o części to wolałbym nowe, nieużywane. Pamięć RAM mogę dołożyć szybszą? Będą z sobą współpracować, tylko wolniej? Nastawiałem się na wydanie 1000-1200zł za kartę graficzną. Co polecisz?
    n.vision
    Level 30  
    Robiłeś OC procesora? Jeszcze co do cześci, polecam Ci używany procesor, jeśli zdecydujesz się na wymianę, bo używane procesory są w porządku. Słyszałeś kiedyś, żeby komuś kiedykolwiek popsuł się procesor? Dzieje się jedna rzecz, z czasem pasta termoprzewodząca między rdzeniem a obudwą traci właściwości termoprzewodzące, ale traci je też leżąc w magazynie

Nigdzie nie mogę znaleźć tabliczki znamionowej tego zasilacza. Na morele.net piszą tylko, że ma biedne okablowanie. Weź chociaż zobacz, czy posiada którąś z tych wtyczek. Modernizacja komputera do nowych gier

Na oko mocy wystarczy, ale na oko to wiesz co...

Z kart graficznych masz w tych cenach RX 470, RX 480 i GTX 1060. Wersje tych kart z mniejszą ilością pamięci RAM (czyli odpowiedni 4, 4 i 3 GB) są ciut wolniejsze od tych z większą jej ilością, ale powinny Cię zupełnie zadowolić. Wszystkie moim zdaniem są warte uwagi, przy czym RX 470 jest najwolniejsza, ale i najtańsza. RX 480 i GTX 1060 to trochę dziwota, bo ceny mają podobne, a wydajnościowo zależnie od gry różnią się jak woda i ogień : ) To dlatego, że RX 480 jest lepiej przystosowany do obsługi DirX 12, cała jego architektura jest stworzona do tej wersji Directa(poza tym AMD jest głównym projektantem tego sterownika graficznego), a GTX 1060 jest stworzony pod DirX 11 i w tej wersji sterownika radzi sobie znacznie lepiej. Którą wybierzesz i tak będą miały przyzwoitą wydajność. Pomyśl, to dobierze się jakąś tańszą wersję.
    (btw, odpuść sobie od razu wersje OC kart, bo to strata pieniędzy, OC możesz zrobić w domu za darmo, chłodzenie jest ważne i długość gwarancji)

Edit: doczytałem, że nie masz zasilania PCI-E 6pin, więc musisz podłączyć nową karte graficzną przez przejściówkę, bodaj molex to 6pin
    didus141
    Level 15  
    @n.vision nie, nie ma wtyczek PCI-E... W poprzedniej karcie właśnie potrzebowałem zasilanie i kupiłem przejściówkę na 6pin. To samo z zasilaniem procesora 8pin ATX wtyczkę potrzebowałem i musiałem zastosować przejściówkę... W OC się nie bawiłem, raczej nie miałem takiej potrzeby. Pastę wymieniam co parę miesięcy i przed OC musiałbym poszukać chyba lepszego chłodzenia... Obecnie w stanie "spoczynku" czyli przy włączonej mozilli temp. ~35 stopni. Zobaczę później jeszcze przy obciążeniu.
    Jeżeli chodzi o grafikę to też zostałbym przy Radeonie, w takim razie raczej będzie to RX 480. Przeglądałem i znalazłem więcej wersji tej karty (MSI, Saphhire, Gigabyte, Asus, XFX)... MSI wychodzi najdrożej ale czy najlepiej?
    n.vision
    Level 30  
    Bierz najtansza, ktora ma dobre chlodzenie i dluga gwarancje. Jak pisalem, nie patrz na oc : ) W razie potrzeby zrobisz w domu. Nie mam jak Ci teraz pomoc, bede dopiero wieczorem w domu, z telefonu nie dam rady
    didus141
    Level 15  
    Poczekam na więcej informacji i wskazówek
    n.vision
    Level 30  
    Chcesz wersję 4 czy 8 GB? różnią się nie tylko pojemnością pamięci, ale też trochę wydajnością. Najtańsze modele odpowiednio około 1070zł za wersję 4GB i 1350zł za wersje 8GB (w tej drugiej kategorii są jeszcze XFXy za 1250zł, ale mimo 3 lat gwarancji brakuje mi zaufania do tej marki, kiedyś wypuszczali awaryjne karty)

Z wersji 4GB przejrzałem ofertę i wyhaczyłem 3 modele.
    Nitro od Sapphire, ma nudny wygląd i tylko 2lata gwarancji, ale Sapphire robi dobre karty od dawna (co widać po ilości zakupów na morele)
    https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphi...t-dvi-d-2xhdmi-2xdp-box-11260-02-20g-1004500/

Dual O4G od Asusa, wygląda lepiej i ma aż 3 lata gwarancji, ale nie udało się znaleźć żadnej recenzji, więc jakość wykonania i głośność chłodzenia jest tajemnicą (premiera tej wersji była jakoś niedawno, może dlatego)
    https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-r...d-box-90yv09i0-m0na00-dual-rx480-o4g-1023455/

G1 Gaming od Gigabyte, wygląd też ciekawszy od wersji NITRO, 3 lata gwarancji, ale w komentarzach piszą, że chłodzenie nie jest bardzo ciche (ale też nie ma uwag, że jest specjalnie głośne)
    https://www.morele.net/karta-graficzna-gigaby...mi-dvi-3xdp-box-gv-rx480g1-gaming-4gd-974961/
    didus141
    Level 15  
    Nie wiem czy rzucać się na 8GB, przeglądałem fora i proponują ją dla wyższych rozdzielczości jak 1080p a u mnie większej nie ma. Prawda z tym? Wybrałbym kartę od Gigabyte, najbardziej się podoba :P

Różnica między 4GB a 8GB od Gigabyte to ok. 170zł
    n.vision
    Level 30  
    prawda, ale zobacz tez, ze jest roznica w wydajnosci, poogladaj filmy na yt na ten temat. zaleznie od gry roznica jest wieksza, albo mniejsza
    didus141
    Level 15  
    To którą bardziej proponujesz?
    n.vision
    Level 30  
    to zalezy, ile warte sa dla Ciebie pieniadze : ) Ja tu tylko doradzam. Ale mysle, ze wersja 4GB zadowoli Cie, wiecej vRAM pewnie nigdy lub b.dlugo nie wykorzystasz, a moc jest przyzwoita
    didus141
    Level 15  
    Zobaczymy jak się sprawa pieniędzy potoczy :D

Doradzisz coś jeszcze na szybko z procesorami? Najlepiej max do 125W bo więcej płyta chyba nie pociągnie...
    n.vision
    Level 30  
    Nie ma tu co pisać. Powyżej FXów 8350 i 8370 z TDP 125W, o których pisałeś, nie ma już nic - poza FX 9370 i FX 9590 o TDP 220W, kaloryfer. Pewnie dlatego ceny na allegro za używane są prawie jak za nowe. Bierze też pod uwagę, że "nowe Bulldorzery" (czyli Piledrivery) oznaczone są trójką, czyli FX x3xx (np. FX 4300 3,8GHz) i przy tym samym poborze mocy trochę wydajniejsze, niż FX x1xx (np. FX 4100 3,6Ghz)

A tak btw: ponoć DirX 12 (jeśli używasz Windows 10 ofc...) odblokowuje moc FXów, które mają przeciętną wydajność z jednego rdzenia i przeciętnie radzą sobie w tytułach korzystających z wysokiej wydajności na jednym rdzeniu (np. seria NFS, która używa tylko 2 rdzeni). FXy mają za to dużo rdzeni, ale do tej pory wykorzystywały je skutecznie tylko programy profesjonalne, np. do renderingu. DirX 12 lepiej korzysta z wielordzeniowych procesorów i gry na tych procesorach mają dostać dużego boosta. Nie wiem, czy interesowałeś się tematem