Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator pamięci Flash NAND Lite! TSOP48

funak 28 Sie 2017 10:51 37236 73
  • #61 28 Sie 2017 10:51
    funak
    Poziom 18  

Witam

Jest pierwszy sukces!

Dzięki serdecznej uprzejmości serwisanta który wykonał dla mnie szereg testów najnowszego oprogramowania w wersji 1.0b1014.84 udało się uruchomić pierwszy telewizor na innej pamięci używając oprogramowania NANDLite.

Zaprogramował pamięć K9GAG08U0E uprzednio zmodyfikowanym wsadem przez NANDLite. Po zalutowaniu, telewizor ożył, wymagał jedynie resetu Smart'a, aby wszystko wróciło do normy.
    Jako dawca został wykorzystany wsad odczytany z innej zaprogramowanej pamięci K9GAG08U0E zakupionej na Allegro - co ciekawe zawierała tylko jedną tablicę BBT.

Po przejrzeniu LOGów które napływają do mnie, wnioskuję, że jeszcze kilka drobnych modyfikacji będzie trzeba wykonać. Zwłaszcza gdy wsad - dawca posiada dwie tablice BBT.
    Zatem zapraszam do dalszego testowania i zgłaszania mi problemów, ja zaś dokonam zmian w algorytmie na podstawie przesłanych informacji.

• #62 28 Sie 2017 11:11
    Lensmen
    Poziom 10  

Popraw przełączanie języków i rozmiar okna oprogramowania.
    Czy problem został rozwiązany c BB?

• #63 28 Sie 2017 11:23
    funak
    Poziom 18  

Przełączanie języków będzie zrobione niebawem. Muszę jedynie zmodyfikować całą aplikację i zastąpić każdy tekst odpowiednim wpisem z listy łańcuchów string, chwilę mi to zejdzie.

Tak, BB(Bad Block - uszkodzone bloki) są odpowiednio zaznaczane w tablicy BBT.
    Po wykonaniu kasowania docelowej pamięci K9GAG08U0E jest tworzona nowa lista uszkodzonych bloków i na etapie przetwarzania wsadu wpisywane są w odpowiednie miejsce.
    Co ważne tworzona jest NOWA tablica, zaś dotychczasowe uszkodzone bloki wracają na swoje miejsce.
    Jednakże jeszcze nie wszystkie warianty tablic BBT są oprogramowane. Wynika to z ciągłej małej ilości różnorodnych wsadów, aby móc wywnioskować o co z nimi chodzi.

• #64 28 Sie 2017 12:00
    Lensmen
    Poziom 10  

Czy masz możliwość dodawania żetonów? Listę można utworzyć z rozwijanego menu, które zmniejszyłoby okno, można usunąć niepotrzebne dane dla użytkownika. W głównym oknie pozostaw tylko nazwę, symbol, rozmiar

• #66 29 Sie 2017 06:48
    Lensmen
    Poziom 10  

Użytkownik sam będzie w stanie dodać chip, który nie jest w oprogramowaniu?
    Jak już napisałem, użytkownik nie potrzebuje danych wpływających na wygląd oprogramowania.

• #67 29 Sie 2017 08:01
    funak
    Poziom 18  

Zdecydowałem, że dodawanie sygnatur nowych układów będzie odbywać się centralnie. Zaś użytkownik nadal posiada możliwość ustawienia własnych parametrów geometrii układu pamięci.

Postaram się jeszcze przebudować nieco interfejs aplikacji, aby zajmowała mniej miejsca na ekranie.

Założeniem NANDLite! było udostępnić maksymalnie możliwość nastaw stąd taki rozszerzony interfejs.

• #68 29 Sie 2017 08:33
    Lensmen
    Poziom 10  

Im bardziej złożony jest programista, tym mniej popularny jest dla mistrzów, jeśli jest wygodny, a mistrz może dodać to, czego potrzebuje, tym większy popyt i sprzedaż

• #69 06 Wrz 2017 02:27
    funak
    Poziom 18  

Witam.

W dniu wczorajszym pojawiła się nowa wersja aplikacji [85] a w niej nowy adres serwera obsługujący wysyłkę wsadów.

Również musiałem wygenerować nowy podpis cyfrowy do aplikacji z powodu upływającej ważności. W przypadku problemów z uruchomieniem NANDLite proszę odinstalować z poziomu Dodaj/Usuń Programy a nastepnie ponownie zainstalować.

Dziękuję wszystkim za przesłane wsady. Jako że temat z pamięciami D5500 jest prawie rozwiązany (obecmie wymaga dalszych testów oraz drobnych korekt) toteż zachęcam do składania propozycji jakim następnym wsadem mam się zająć.

W tym tygodniu dołożę graficzną mapę bloków która będzie pokazywać puste bloki, uszkodzone, dobre, zajęte. Oraz jednocześnie generowanie pliku MAP do odczytanego wsadu.

Zachęcam również mocno do wsparcia inicjatywy związanej z pamięciami NAND. Temat mocno mnie zainspirował, jest ciekawy i nie tylko związany z telewizorami. Dziękuję za kontakt telefoniczny, emailowy. Dziękuję również za uźytkowanie NANDLite. Wsady mozna rownież wysyłać nie mając fizycznego programatora NANDLite korzystając z samej aplikacji w zakładce wsady.
    Mam już długą listę propozycji co zrobić aby programator był jeszcze lepszy, użyteczny i pomocny.

Za każde wspacie będę ogromnie wdzięczny.

• #70 03 Paź 2017 18:58
    funak
    Poziom 18  

Witam

Przy kasowaniu pamięci K9GAG08U0E proszę zwrócić uwagę na konkretne numery bloków uszkodzonych.

Blok 2073 w każdej pamięci jest uszkodzony i tym blokiem nie należy się przejmować.

Zaś jeśli chociaż jeden blok z zakresu 2044-2046 jest uszkodzony, wówczas algorytm Prepare file D5500 obecnie nie radzi sobie z omijaniem uszkodzonych bloków, dlatego też nie ma sensu zapisywać tej pamięci.

W przypadku zaś weryfikacji zapisu pojawiające się błędy weryfikacji typu Count bit 1 oznaczają, że pamięć jest prawidłowo zapisana i zweryfikowana. Ilość błędnych bitów może wynosić dla tej pamięci nawet 24 a nadal będzie wszystko w porządku za sprawą dodatkowych bitów korekcyjnych które znajdują się w obszarze SpareArea każdej strony pamięci.

• #71 19 Paź 2017 08:42
    orion
    Poziom 23  

Witam a czy próbował ktoś z kolegów zaprogramować NAND512W3A2CN6 do tv sony seria S5600 ? Mi się nie udało poprawnie zaprogramować tego układu tym programatorem. Wellon natomiast programuje to prawidłowo tylko znacznie dłużej to trwa .

• #73 19 Paź 2017 08:59
    orion
    Poziom 23  

Nowy układ zarówno nand512 jak i odpowiednik na którym ten tv działa czyli K9F1208U0B(programowałem jako U0C) bez bad sektorów programowanie i weryfikacja ok a w tv nie działa .

• #74 19 Paź 2017 09:29
    funak
    Poziom 18  

W sumie do tej pory nikt nie zgłaszał mi problemu odnośnie NAND512W3A i ich odpowiedniki. Skoro weryfikacja przeszła OK, to w zasadzie jest pewność, że pamięć została prawidłowo zapisana, ponieważ odczytana zawartość nie jest nigdzie buforowana w pamięci aplikacji i jest odczytywana bezpośrednio z pamięci Flash NAND.

Odnotowałem sukcesy również postaci uruchomienia routerów bazujących na tych pamięciach po ataku złośliwego oprogramowania.

Porównałem dokumentacje obu pamięci : K9F1208U0B oraz U0C.

Geometrycznie są identyczne, jednakże różnią się dostępnymi rozkazami, mianowicie:

U0B:
    - umożliwia szybsze programowanie korzystając z instrukcji MultiPlane Program.
    - zawiera blok OTP (One Time Programmable)

U0C:
    - zawiera instrukcję zabezpieczenia zapisu do pamięci.

NAND512W3A
    - zawiera Unique ID, poza tym, to taki podstawowy model pamięci.

Nie sądzę, by telewizor korzystał z zaawansowanych możliwości tych pamięci, jak np. OTP, czy Block Protected.

Zgłoszenie przyjąłem, przyjrzę się temu bliżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME