Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator pamięci Flash NAND Lite! TSOP48

funak 02 Lut 2018 15:58 74874 154
  • #91 02 Lut 2018 15:58
    lens-men
    Poziom 2  

Mój programista jest montowany przez godzinę, a cena przedmiotów wynosi 15 USD

• #92 02 Lut 2018 16:04
    tplewa
    Poziom 37  

lens-men napisał:
    Mój programista jest montowany przez godzinę, a cena przedmiotów wynosi 15 USD

Ale nie widzę ani schematu, ani linku do oprogramowania. Natomiast z forum wnioskuję (o ile dobrze zrozumiałem) że cena z adapterami to 200$.

Zresztą koszt części programatorów nijak ma się do ceny części i skomplikowania konstrukcji. Całkiem niezły programator (nie tylko do NAND) można zrobić używając FPGA + jakiś interfejs USB od Cypress. Niestety tutaj dalej najważniejsze jest oprogramowanie i wsparcie.

To że sam potrafię też zbudować programator za kilka $ i napisać sobie do niego oprogramowanie nie ma większego znaczenia dla innych zainteresowanych. Z drugiej strony nie mam takiej potrzeby bo stać mnie na kupno firmowego programatora (gdzie mam dobre wsparcie producenta)...

• #93 02 Lut 2018 16:19
    lens-men
    Poziom 2  

Schemat i oprogramowanie nie mają zastosowania. Programator jest przeznaczony tylko do pracy z nand flash. Dodatkowe adaptery zostaną opracowane później.
    Mój nick został tu zbanowany, Lensmen, ponieważ źle to zrozumieli.

• #94 02 Lut 2018 16:34
    tplewa
    Poziom 37  

lens-men napisał:
    Schemat i oprogramowanie nie mają zastosowania

No ale jak nie ma schematu i oprogramowania to programator jest niewiele warty. W tym temacie kolega funak udostępnia kompletną dokumentację i każdy może sobie programator zbudować.

To tak jak ja bym wkleił tutaj linki do kilku moich filmów na YouTube pokazujących urządzenia do których nie opublikowałem schematów :)

Natomiast co do bana to kolega funak robi wszystko za darmo i trzeba to uszanować czy coś doda do oprogramowania czy nie doda. Poświęca na to swój wolny czas i nikt mu za to nie płaci, jak widać nie chce też robić z tego produktu komercyjnego.

• #95 02 Lut 2018 16:35
    Freddy
    Poziom 43  

lens-men napisał:
    Mój nick został tu zbanowany, Lensmen, ponieważ źle to zrozumieli.
    To wyjaśnij to z administratorem serwisu (gulson), a nie zakładaj kolejnego konta

• #96 02 Lut 2018 16:53
    rob1
    Poziom 23  

lens-men@
    "Mój programista jest montowany przez godzinę, a cena przedmiotów wynosi 15 USD"
    czyli czesci do programatora 15USD a cena gotowego 200 USD ??

• #97 02 Lut 2018 17:50
    tplewa
    Poziom 37  

rob1 napisał:
    lens-men@
    "Mój programista jest montowany przez godzinę, a cena przedmiotów wynosi 15 USD"
    czyli czesci do programatora 15USD a cena gotowego 200 USD ??

No właśnie dokładnie tego nie rozumiem bo to ktoś inny napisał i chodziło chyba o cenę z adapterami tylko czy akurat tego rozwiązania. No i już się chyba nie dowiemy czy to 15$ to cena za programator czy za soft i dokumentację bo kolega dostał kolejnego bana.

Z drugiej strony z tego co piszą wynika że to ZIF + Cypress czyli najprościej jak się da, ale bez softu jakikolwiek programator nie jest wiele warty... Kiedyś myślałem nad budową hardware z bardzo uniwersalnymi pin-driverami + FPGA + Cypress, ale stwierdziłem że nie ma sensu bo kto będzie soft rozwijał i dodawał układy...

Inna sprawa to branie się za budowę kolejnego programatora bo ktoś nie chce od ręki czegoś dodać do swojego - to tak średnio to widzę. Ot z takim podejściem raczej projekt "umrze śmiercią naturalną" - jak wiele podobnych...

• #98 03 Lut 2018 11:22
    funak
    Poziom 21  

Pokusiłem się o porównanie programatora Lens-Men'a i mojego NANDLite.

Wnioski są następujące:
    NANDProger:
    - brak obsługi pamięci "4 die" czyli takich, które mają wyprowadzone 4 sygnały sterujące, do czterech osobnych pamięci w jednej obudowie
    - szybkość transmisji wg filmiku ~14MB/s, to już fajnie się czyta
    - bardzo szybko skanuje uszkodzone bloki, 7 sekund wszystkie bloki, zatem czyta tylko wg dokumentacji układu odpowiednie bajty w obszarze SpareArea
    - wg filmiku zauważyłem dosyć istotny element tego programatora, polegający na tym, że nie ma możliwości zaprogramowania pamięci NAND, odczytać tak, ale nie zapisać, to jest ciekawe
    - program do obsługi programatora póki co ubogi bardzo, nie widać jawnie jakie układy obsługuje, ale być może definicje tych układów leżą gdzieś w pliku tekstowym

NANDLite:
    - obsługuje pamięci "4 die", bardzo ciężko spotkać takie pamięci, ale już przechodząc przejściówką TSOP48 -> LGA52 to pamięci "4 die" są często spotykane
    - u mnie jeszcze jest to 750kB/s, być może się to zmieni niebawem
    - muszę również to u siebie zrobić, aby była ta funkcja, obecnie kasuję bloki i widzę który się nie skasował prawidłowo, w sumie niezgodnie ze specyfikacją, niebawem zmienię i dodam pod przycisk Skanuj Pamięć - po to jest ta funkcja przygotowana, obecnie nieaktywna.
    - u mnie nie ma tego problemu, programator robi dużo więcej, niż się od niego tradycyjnie oczekuje, mianowicie bada pełne odczyty statusów, zapisuje statystykę czasów itd.
    - u mnie aplikacja niebawem się rozwinie, niech się tylko odkopię z zajęć bieżących

Ponadto czy zauważyliście, że:
    - sygnatura układu Samsung K9GAG08U0E nie jest prawidłowo odczytywana? Może nie, ale jak ja już ponad rok spędziłem czasu przy tych pamięciach, to na pamięć znam sygnaturę tego układu, na filmie jest pokazana: EC D5 84 72 E0 E0, a u mnie wygląda tak: EC D5 84 72 50 42 EC D5, a w dokumentacji jest napisane, że sygnatura to: EC D5 84 72 50 42. Ja dokonałem pewnego ujednolicenia sygnatur układów, zatem u mnie wszystkie są 8 bajtowe. Natomiast producenci dają sygnatury od 2 do 8 bajtów. Producent pokazuje, że ma 6 bajtów, ja dokonuję odczytu kolejnych dwóch bajtów i mam 8 bajtów. Większość pamięci dokonuje ponownego odczytania sygnatury, zatem bajty się powtarzają, ale np. Toshiby mają zakodowane dodatkowe info nie występujące w dokumentacji, gdzie te dane czasem się zmieniają. Więc czytając 2x z rzędu ID pamięci Toshiba, mamy dwie różne sygnatury. Jednakże, zmiany są niewielkie, zwykle 1-2 bitowe, dlatego czasami jeden układ występuje pod dwoma, trzeba sygnaturami.
    - liczba bloków pamięci pokazana w NANDProger wynosi 2048, gdzie w rzeczywistości ta pamięć ma 2076 bloki, ale to i najwięksi gracze mieli z tym problem
    - szybko kasuje pamięć, chyba za szybko. W sumie aby skasować 2048 bloków wg dokumentacji potrzebujemy 1,5ms/blok = 3 sekundy, tutaj robi w sekundę, ale zapewne gdzieś jest błąd pomiaru albo czasu, albo wogóle nie kasuje, dlatego trwa to tak szybko.
    - i na zakończenie diody nie świecą, hmm... ale to pewnie drobny niuans, ale jak są to powinny świecić, więc mogę domniemywać, że ten prog nie jest wogóle podłączony do komputera.

Podsumowując, chyba chłopaki się pospieszyli z chwaleniem się programatora, bo widać duże braki (nie wspomnę już o projekcie PCB, ale to pewnie każdy konstruktor coś wynajdzie jakieś niedopatrzenie, niestaranność u innego projektanta PCB), niemniej jednak niech próbują.
    Ja ze swojej strony cieszę się że powstaje alternatywa, ponieważ wzmaga to proces projektowy, więcej osób nad tym siedzi, jest rywalizacja, tym bardziej motywacja, a efektem wszystkich tych działań jest nowy lepszy programator, czyli narzędzie na które wszyscy czekamy.

• #99 03 Lut 2018 20:26
    tplewa
    Poziom 37  

funak napisał:

- u mnie jeszcze jest to 750kB/s, być może się to zmieni niebawem

Tutaj głównym ograniczeniem będzie szybkość transmisji po USB. Jak coś też byś musiał użyć coś z popularnych układów Cypress-a, w sumie chyba najtańsza i najprostsza opcja implementacji szybkiego USB. Ot stosowana w wielu programatorach komercyjnych, analizatorach stanów logicznych SALEAE, USPR i wielu wielu innych :) Obecnie to już można się pokusić o jakiś nowszy układzik wspierający USB 3.0 ot Z-USB FX3 itp. :) W sumie bardzo fajne układy tylko nie wiem dlaczego u nas mało popularne (głownie używane u nas do wykonywania klonów różnych urządzeń).

• #100 04 Lut 2018 10:38
    funak
    Poziom 21  

Patrzyłem na ten układ Z-USB FX3, fajna sprawa, faktycznie, ale w obudowie tylko FBGA, co mija się z celem na dwuwarstwowej PCB. Zatem kierowałbym się raczej w stronę FTDU FT601. Ale w związku z tym, w parze musiałby iść FPGA, wówczas całość nabiera dużych rozmiarów i już idziemy w kierunku TNM5000.

Zatem obecnie widzę tylko modyfikację układu zasilania, aby móc przystosować NANDLite do napięć 1,8V.

• #101 04 Lut 2018 13:54
    tplewa
    Poziom 37  

W przyjaźniejszych obudowach masz serię FX2 USB 2.0 (które już daje spore prędkości).

http://www.cypress.com/documentation/datashee...68014a-cy7c68015a-cy7c68016a-ez-usb-fx2lp-usb

Ot np. CY7C68013A stosowane w popularnych tanich analizatorach stanów logicznych. Więc do kupienia w formie urządzenia w chinach za parę groszy (idealne do testów), ewentualnie inny jak potrzeba więcej GPIO...

Zapewne coś w tym stylu zastosowano w rozwiązaniu o którym pisze lens-men

FPGA tutaj nie jest raczej konieczna to bardziej jak chcesz mieć w hardware obsługę różnych algorytmów obsługujących pamięci - czyli właśnie uniwersalny programator itp.

• #102 07 Lut 2018 19:38
    Adewag
    Poziom 20  

Na pewnym forum Lens-Men jako admin pisze:

Я предлагал funak посотрудничать в разработке или точнее в доработке его прогера, он тупо промолчал, я писал об этом на первой странице, тогда и было принято решение сделать свое.

Поляк нихрена толком сделать не умеет.
    1. В софте нет английского языка,
    2. Таблицы софта так растянуты, что нереально что то увидеть даже на 22 мониторе.
    3. В софте напихал кучу лишних таблиц. LUN, TARGET, и тд.
    4. Самому добавить нужные микрухи нет возможности.
    5. Короче, недоделанное гуано как и все остальные. !!

• #103 07 Lut 2018 21:39
    funak
    Poziom 21  

Cytując:

tplewa napisał:

Natomiast co do bana to kolega funak robi wszystko za darmo i trzeba to uszanować czy coś doda do oprogramowania czy nie doda. Poświęca na to swój wolny czas i nikt mu za to nie płaci, jak widać nie chce też robić z tego produktu komercyjnego.

Odnosząc się do wypowiedzi lens-men'a:

Aplikacja przygotowana została aby móc użytkować na komputerze z rozdzielczością min. 1366x768, a taką rozdzielczość ma np. mój laptop 14" HP. Nie trzeba mieć 22" monitora do tego. Rozdzielczość została wybrana taka, aby moc wyświetlić wszystkie najważniejsze informacje, również te których nie ma jeszcze ponieważ są jeszcze do końca nie przetestowane.
    Aplikacja jest przygotowana, aby móc zapewniać dużą możliwość konfiguracyjną. To nie jest zwykły programator typu odczytaj/zaprogramuj. To narzędzie diagnostyczne pamięci NAND, wszystkie możliwości nie zostały jeszcze wykorzystane.
    Definicje pamięci zarządzane są centralnie, jednakże istnieje możliwość edycji pliku z sygnaturami. To jest moja osobista decyzja, aby wszystkie sygnatury przechodziły przez moją osobę. Jeśli ktoś pragnie poznać, co należy zrobić, aby mieć własne sygnatury, proszę o kontakt. Przekażę odpowiednią wiedzę.
    Programator został tak przygotowany, aby kosztował jak najmniej, włącznie z możliwością własnego montażu. Odpowiedni firmware jest dostępny bez ograniczeń.
    Inicjatywą całego przedsięwzięcia było udostępnienie narzędzia aby móc łatwo wdrożyć się w technologię pamięci NAND nie wydając ogromnych pieniędzy na programator, który w początkowym etapie i tak nie wykorzystamy.
    W mojej ocenie pamięci NAND są bardzo ciekawe i chciałbym aby po prostu więcej ludzi poznało ich zasadę działania "od podszewki". W dobie obecnych dysków SSD, pendrive, kart pamięci, taka świadomość uważam za bardzo cenną, "jest na topie", tym samym im więcej nas będzie, tym szybciej opanujemy problemy z nimi związane, dążąc do tego, by były tak samo proste jak znane nam wszystkim pamięci typu NOR.

• #104 07 Lut 2018 22:27
    Adewag
    Poziom 20  

funak napisał:
    Programator został tak przygotowany, aby kosztował jak najmniej, włącznie z możliwością własnego montażu.
    Coś więcej można w tym temacie?

• #105 08 Lut 2018 20:55
    funak
    Poziom 21  

Możliwość własnego montażu tutaj polega na tym, że jest schemat, jest firmware procesora, zatem można to polutować w całość chociażby używając tylko adapterów:

TSOP48 -> DIP48 - dla pamięci NAND
    TQFP44 -> DIP48 - dla procesora
    SSOP28 -> DIP28 - dla kontrolera USB

W sumie jest jeszcze jedna możliwość, aby jeszcze obniżyć koszt montażu we własnym zakresie, aby dopisać kod dla obsługi USB bezpośrednio z procesora. Wówczas można by pominąć kontroler USB. Ja tego nie zrobiłem z powodów prawnych, ale można by umożliwić amatorom samodzielną aktualizację oprogramowania z funkcją bezpośrednią USB.

• #107 27 Mar 2018 12:57
    Ruslan_hi
    Poziom 1  

Good afternoon, I want to assemble your programmer, share a link to the file PCB.

• #109 04 Kwi 2018 09:55
    funak
    Poziom 21  

Nowa wersja aplikacji: 1.0b1014.88

+ Dodano menu kontekstowe panelu Zawartości pliku. Można teraz dowolną stronę pamięci wyeksportować do pliku, jak również załadować.
    UWAGA: wczytanie strony z pliku nadpisuje zawartość załadowanego pliku BIN.
    + Dodano sympatyczną ikonę aplikacji

Od teraz można łatwiej podmieniać strony w pliku BIN, niebawem będzie można podmieniać indywidualne strony bezpośrednio w pamięci NAND bez potrzeby reprogramowania całej pamięci.

Dodano po 12 [minuty]:

W międzyczasie zostały również opracowane algorytmy korekcji danych ECC:

- NAND_ECC_HW3_256
    - NAND_ECC_HW3_512
    - NAND_ECC_HW6_512
    - NAND_ECC_HW8_512

Tworzę obecnie interaktywny edytor zawartości, w którym kody korekcyjne będą liczone na bieżąco, co w powiązaniu z bezpośrednią edycją pamięci NAND stanie się bardzo ciekawym narzędziem.

• #110 26 Kwi 2018 22:57
    acsz
    Poziom 15  

Mam pytanie:
    Czy jest dostępna wersja aplikacji: 1.0b1014.88 do pobrania i zainstalowania na komputerze nie podłączonym do internetu?

• #111 27 Kwi 2018 21:40
    1st
    Poziom 17  

A jak w ogóle mogę to zainstalować? Windows 10 Pro 64Bit, Chrome 66.0.3359.139. Ciągle mam komunikat jak poniżej, a w internecie ciężko coś na ten temat znaleść :-(

• #112 27 Kwi 2018 22:24
    funak
    Poziom 21  

Zabezpieczenie związane jest z brakiem zweryfikowania podpisu cyfrowego. Obecnie korzystam z tymczasowego podpisu cyfrowego. Niestety w obliczu Windows 10 będę musiał zaopatrzyć się w prawdziwy podpis cyfrowy. Chwilę to potrwa i troszkę będzie kosztować.

Tymczasem zamieszczam oprogramowanie w wersji Portable.

• #113 28 Kwi 2018 00:43
    1st
    Poziom 17  

Dziękuję bo dłuższy czas walczyłem bez rezultatów...

• #114 28 Kwi 2018 12:12
    mahcin
    Poziom 27  

Win10 ja bym w ogóle nie brał pod uwagę (nie jako producent a jako użytkownik) bo po co się męczyć? Elektronika + win10 = wielkie nieporozumienie. Za kilka lat zapewne to się może zmienić ale na tą chwilę nie lepiej win7 zakupić do wszystkiego? Mó sprzęt to 7 i xp i z niczym nie mam problemu bo jak na jednym nie ruszy to na 2gim działa i nie ma za co tu mieć żalu do producentów różnych sprzętów, po prostu po co robić sobie pod górkę ;-)

• #115 29 Kwi 2018 22:59
    acsz
    Poziom 15  

Dziękuję za wersję Portable.
    Do zainstalowania na system XP musiałem dodać jeszcze
    .NET Framework 2.0 (x86) "dotnetfx.exe"
    link: https://www.itechtics.com/net-framework-versions-offline-installers/

Program uruchamia się, ale mam problem z zainstalowaniem sterowników.
    Brak jest połączenia programatora z COM, brak na liście odpowiedniej pozycji.
    Jest tylko Com1 i Com2.
    Menadżer urządzeń widzi "USB Serial Converter", ale z wykrzyknikiem.
    Próba instalowania sterowników na różne sposoby nie powiodła się, pomimo, że komunikat instalacji przebiega prawidłowo i podaje komunikat gotowości:
    Bus/D2XXDriver(02/24/2017 2.12.26) Gotowy
    VCP Driver (02/24/2017 2.12.26) Gotowy.
    W tym momencie mam pytanie:
    Czy załączone sterowniki obsługują XP?
    Próbowałem na kilku różnych PC-tach.

• #116 29 Kwi 2018 23:15
    funak
    Poziom 21  

Witam

Sterowniki można pobrać z tej strony:
    http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

Natomiast faktycznie dla systemu Windows XP sterowniki należy zainstalować wcześniejsze, gdyż w najnowszej wersji brak jest obsługi systemów starszych niż W7:
    Windows XP x32 - INF
    http://www.ftdichip.com/Drivers/CDM/CDM%202.08.24%20WHQL%20Certified.zip

Windows XP x32 - EXE
    http://www.ftdichip.com/Drivers/CDM/CDM20824_Setup.exe

NET Framework 2.0 x32
    http://download.microsoft.com/download/5/6/7/...58a3-759e-473e-bf8f-52154438565a/dotnetfx.exe

NET Framework 2.0 ServicePack 2
    http://download.microsoft.com/download/c/6/e/...178-4c6c-b5f3-158ff77b1f38/NetFx20SP2_x86.exe

• #117 10 Maj 2018 21:43
    tomasz wojcicki
    Poziom 19  

Ruszyło sie cos z nandami do D5500 ??

• #120 14 Maj 2018 15:38
    funak
    Poziom 21  

Witam

Z NAND'ami K9GAG08U0E do telewizorów serii D5500 póki co jeszcze w zastoju niestety.

Natomiast co do pytania o eMMC to obecnie nie ma obsługi tych pamięci, ale jest to przewidywane.

Na chwilę obecną przebudowuję aplikację NANDLite! aby obsłużyć nowe funkcji, jeszcze chwilę mi to zejdzie, niemniej jednak spodziewać się należy sporych zmian, myślę, że na lepsze.

Również w parze z nią pójdzie aktualizacja oprogramowania układowego NANDLite!-r1.0. Dotychczas ta funkcja nie była używana, zatem jak będzie oczywiście zamieszczę szczegóły jak zrobić upgrade firmware programatora.