Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100W A1JA zamiast Torusa Economic, c.u. nietypowo!

al-czerniawski 05 Paź 2016 13:08 573 0
 • #1 05 Paź 2016 13:08
  al-czerniawski
  Poziom 10  

  Wymieniłem po jakichś 15 latach starego Torusa Economic (wtedy ok. 1500 zł) na Vitopend 100W A1JA (dziś 2746 zł), dwubiegowy, też z otwartą komorą spalania. Plus odzyskiwanie części ciepła z rury komina przez wymuszoną wentylację przestrzeni w murowanym kominie. Dwubiegowy bo może kiedyś wreszcie się dorobię dużego zasobnika współpracującego także z solarami, których też nie mam:-(
  Mój problem polega na pełnym wykorzystaniu Vitopenda w starym systemie połączeń hydraulicznych.
  Torusa miałem podłączonego do c.o. przez mały zbiornik buforowy ok. 30l i dwa wymienniki, po 20kW każdy. Drugie 20 kW dołożyłem teraz gdy miałem zamiar wymienić stary spodziewając się w nim zakamienienia, a był czyściutki. Na wymienniku mam zainstalowany termik nc 60 stopni który mi służył jako detektor przepływu wody użytkowej, chłodzony przez wodę przy wlocie na wymiennik. Elektronika Torusa dawała mi taką możliwość konfiguracji. Plus oczywiście sterowanie termostatem pokojowym.
  Kiedyś było to dla mnie najprostszym i najtańszym wyjściem w zapewnieniu rodzinie ciepłej wody w kranach.
  Zawiesiłem na miejsce Torusa nowego Vitopenda i kocioł pięknie chodzi jako jednofunkcyjny dynamicznie modulując płomień czego nie potrafił Torus. Ciepłą wodę użytkową też mam.
  Zdjąłem silnik sterujący zaworem trójdrożnym i zablokowałem dźwignię tak by cała woda szła w obieg c.o..

  To czego mi brakuje to, jak wspomniałem wcześniej, pełne wykorzystanie możliwości elektroniki Vitopenda.
  Chciałbym go zmusić do działania w trybie c.u. z niepodłączonym faktycznie obiegiem c.u.
  Łatwo mogę przenieść czujnik pomiaru temperatury wody użytkowej. Mam natomiast dylemat jak zastąpić detektor przepływu c.u.

  Początkowo myślałem, że tylko pomiar temperatury wody użytkowej wystarczy do uruchomienia trybu c.u..

  Stąd moje pytanie o to jak sobie poradzić z "oszukaniem" Vitopenda i uruchomić go w trybie c.u. bez uruchamiania jego instalacji c.u.?

  Dodatkowo spytam o pracę pompki cyrkulacyjnej. W Torusie włączała się ona na czas pracy palnika z pewną czasową zakładką. Vitopend włącza pompkę na stałe? Nie ma możliwości pracy z przerwami podobnie jak w Torusie? Było to dla mnie wygodne bo wraz z pompką włączał mi się wentylator odzyskujący ciepło z rury kominowej. Stąd moje pytanie o Vitopenda.

  Dodam:
  Wymontowałem czujnik przepływu wody użytkowej z kotła i wiem, że jest to czujnik VFS 1-20, mierzący przepływ i temperaturę wody z analogowym wyjściem sygnałów.
  Dokładne dane są tu: http://heatpumps.co.uk/website%20files/Application%20Note%20VFS%20for%20boilers%20v2.pdf
  Czyli, że jest to czujnik bez ruchomych elementów z zaawansowaną elektroniką w środku.
  Z oglądu podłączenia mojego czujnika widzę, że ma wyprowadzone tylko trzy przewody do kontrolera kotła. Jeden +(4), drugi GND (3), trzeci sygnałowy(od przepływu) (2). Z czwartego (1) od temperatury kocioł nie korzysta.
  Może się okazać, że nie obejdzie się bez podłączenia mojej obecnej hydrauliki do obiegu kotła jeśli będę się upierał na pełnym wykorzystaniu elektroniki kotła.
  Nie wiem czy się na to zdecyduję bowiem w tej chwili mam już ciepłą wodę użytkową w dostatecznej ilości, wydajności i temperaturze choć kocioł działa tylko w części c.o. Utrudnieniem jest w moim przypadku konieczność ciągnięcia dodatkowych rur z sąsiedniego pomieszczenia gdzie mam zainstalowane zewnętrzne wymienniki i mały baniak buforowy.

  Ale może jednak doczekam się jakieś rady od forumowiczów. Ideałem by było załatwić sprawę na poziomie elektryki a nie hydrauliki.
  Pomocny by był adapter w którym jest możliwość zamontowania tego czujnika i dodanie go do mojej instalacji. Tyle, że zakup takiego adaptera to spory wydatek jak na moje możliwości, ok. 80 euro.

  Jeszcze raz dodam 7.X.:
  Problem rozwiązałem.
  Podłączyłem dwa jednakowe oporniki (na próbę dałem 180 ohm, ale mogą być znacznie większe, ostatecznie dałem oporniki 5,6 kohma każdy) na wtyczce kabelka do czujnika przepływu wody użytkowej między +(4) i GND(3) uzyskując w ten sposób dzielnik napięcia z 5 V na 2,5 V i to napięcie przez trzeci taki sam opornik podałem na wejście sygnału przepływu (2). Katalogowe napięcie z czujnika mieści się w zakresie 0,35 V - 3,5 V. Stąd mój pomysł podziału napięcia 5 V.
  Uzyskałem przełączenie się kotła w tryb c.u. z możliwością regulacji temperatury wody c.u. dzięki czujnikowi temperatury i tym samym uzyskałem modulację płomienia palnika dla utrzymania zadanej temperatury.

  W praktyce zamierzam podawać sygnał na sterownik kotła przez kabelek czujnika (2) przepływu z dzielnika napięcia poprzez termik 60 stopni Celsjusza (zmieniłem ostatnio na termik 45 stopni Celsjusza), który służył mi dotąd za detektor przepływu wody użytkowej.
  Dodatkowo czujnik temperatury c.u. zainstaluję na rurze za wymiennikiem ciepła uzyskując w ten sposób pełną regulację temperatury wody użytkowej przy optymalizacji zużywania spalanego gazu.
  Jednym słowem pełnia szczęścia.

  Z dodatkowych uwag jakie mi się nasuwają to:
  Jest możliwość wzbogacenia dzielnika napięcia o potencjometr, który pozwoli symulować różne wielkości przepływów. Choć nie wiem czy to do czegoś się przyda.
  Druga uwaga: jest to sposób na ominięcie problemu uszkodzonego oryginalnego czujnika przepływu wykorzystując tani termik i parę oporników.
  Trzecia uwaga: w ten sposób można weryfikować poprawność działania pracy zespołu sterownik-czujnik przepływu.

  Wiedza elektroniczna zdobyta pół wieku temu pozwoliła mi na "ogarnięcie" problemu. Mam nadzieję, obserwując ilość wejść na ten temat, że komuś się ta wiedza przyda.
  Główny temat uważam za zamknięty. Jednak chętnie bym usłyszał jakieś sugestie poprawy rozwiązania.
  Może też ktoś biegły w temacie wypowie się nad możliwością wyłączania się pompki cyrkulacyjnej gdy palnik nie pracuje.

  Dodam 16.X. zamykając temat także z wątpliwościami co do wyłączania się pompki cyrkulacyjnej. Otóż po podłączeniu termostatu pokojowego pompka się wyłącza gdy i kocioł przechodzi w stan uśpienia po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej.

  Pokuszę się jeszcze o krótką recenzję dotychczasowej pracy kotła okrojonego do pracy jako jednofunkcyjny z wykorzystaniem możliwości jego elektroniki w zakresie uzyskiwania c.u. z zewnętrznymi wymiennikami.
  W tej chwili gdy temperatury zewnętrzne mam rzędu 5-15 stopni kocioł chodzi na minimalnych nastawach. Czyli c.o. wodę ma ustawioną na ok. 50 stopni Celsjusza, a c.u. na absolutne minimum nastawy regulacji. Tryb pracy c.u. podbija mi i tak temperaturę wody ponad 45 stopni jaką ma obecny termik działający jako sygnalizator przepływu. Dom ma powierzchnię 110 m.kw. a termostat pokojowy (nastawiony na 20 stopni) mimo tak oszczędnych nastaw wyłącza mi kocioł co jakiś czas. Oczywiście płomień jest modulowany na minimum jego możliwości.
  Generalnie jestem bardzo zadowolony z zamiany Torusa Economica na Vitopenda. Mam nadzieję, że i w kosztach będzie oszczędniejszy od starego kotła, który nie posiadał modulacji palnika. No i oby nie był awaryjny. Nie będę miał przynajmniej problemów z serwem zaworu trójdrożnego i czujnikiem przepływu c.u., które odłączyłem.

  Dodam 10 I 2017 r.
  W czasie mrozu poniżej 20 stopni ujawnił się problem z kotłem wynikający z dużej histerezy pracy kotła.
  Mimo stosunkowo dużej mocy nominalnej kocioł nie dogrzewa mi domu.
  Problem ująłem w osobnym temacie i tam szukam pomocy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3293130.html#16186666

  Zamykam temat. Nie otrzymałem wsparcia, ale mam nadzieję, że komuś się moje doświadczenia przydadzą.

  0 0
 • Deimic Smart Home