Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócanie radia przez oświetlenie LED

05 Paź 2016 18:45 4776 9
 • Poziom 6  
  Dużo szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Chodzi o to, że mam oświetlaną halę kilkunastoma naświetlaczami LED 50 W, w momencie włączenia oświetlenia mam straszne zakłócenia radia, im więcej LED-ów świeci równocześnie, tym większy szum w radio. Próbowałem na różnych fazach podłączać, odsunąć daleko antenę - nic to nie pomaga... W Internecie znalazłem jakieś filtry przeciwzakłóceniowe, ale wszystkie znalezione są do radia samochodowego, więc chyba nie będą działać na zwykłej, stacjonarnej wieży?
  Będę wdzięczny za podpowiedź, jak sobie poradzić z tym problemem.
 • Szafy Rack
 • Poziom 37  
  Problem jest dość czesto spotykany, przy tej skali nie będę radził poszukać innych LED ;)
  Głownym rozwiązaniem problemu jest szukanie u źródła (na hali). U Ciebie jest znaczna moc, nieznany schemat (ile obwodów itd???) więc na odległość ciężko coś doradzić.

  Jakie radio, jakiś plastik, czy np wieża z możliwością anteny zewnętrznej?
  Jakiś bardzo prosty test, radio podłączyć przez dobrą listwe zasilającą którą już masz (choć nie spodziewam się po tym dużo)
 • Szafy Rack
 • Poziom 6  
  Witam,

  Sprzęt to: Wieża Philips FW548C. Antenę mam zewnętrzną, jak pisałem próbowałem ją oddalić od hali, w tej chwili jest na zewnątrz jakieś 5m od budynku, na wysokości około 3.5m, ale mam też 3 te ledy na zewnątrz i jak je włączam to praktycznie nie ma radia... Dodam, że w odległości około 10m są kolejne 3 takie ledy, ale one już nie mają wpływu na radio...
  Co do listwy zasilającej, nie ma zmian.

  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Zakłócenia:
  Jeden , dwa oświetlacze można by tłumić filtrem symetrycznym LC (jak mają dobre zasilacze komputerowe na wejściu 230V), blisko źródła zakłóceń. Dałoby się udowodnić, ze te lampy nie spełniają norm kompatybilności elektromagnetycznej, ale w tym "państwie prawa" nie ma to znaczenia.
  http://www.tme.eu/pl/katalog/filtry-przeciwzakloceniowe_100342/

  Zasadniczo jest drogie ulepszenie tanich lamp. Taniej, kupowałem demobile takie w blaszanym ekranie z DW_RADIO za około dychę (oczywiście na 230V !!!)

  Jak większą siec oświetleniowa, może aktywny instalator się odezwie.

  Radio:
  wynika że nie wchodzi to zasilaniem, czego się zbytnio nie spodziewałem, ale łatwe do sprawdzenia

  Antena, podsumujmy:
  ze zdjęć w googlu wnioskuję (choć nie są wyraźne) że wieża ma gniazdo koncentryczne (ok). Czy ma solidne ekranowanie obwodów, nie wiem, z naciąganych opisów marketingowych (1500W PMPO) w moich oczach idzie w stronę chińczyków.
  rzetelna wtyczka współśrodkowa (koncentryczna) i rzetelny kabel 75 Ohm
  antena zewnętrzna to rozumiesz co? Jak daleko od nadajników?
  Ja "dobra antena" rozumiem działająca przez prawidłową konstrukcję fizyczną, bez wbudowanych wzmacniaczy (co jest postawą siatkowych - one niemal nie działają same z siebie, a tani wzmacniacz wspaniale zwiększa wszystkie zakłócenia, potrafi je "przenieść" do pasma gdzie by ich nie było)

  Że zakłócają, rozumiem, ale UKF FM jest względnie odporny. Jest jakiś czynnik, że masz "szczególnego" pecha.
  a) zobaczymy co powiesz o antenie
  b) ktoś, kto zna klasę tej wieży co do wewnętrznej konstrukcji

  EDIT: założyłem, że te lampy są zasilane 230V tzn nie mają zewnętrznej przetwornicy. Skoryguj moje domysły.
 • Poziom 6  
  Anteny nie mam jakiejś specjalnej, coś takiego: Link ale dokładnie jaki model to nie wiem, nie ma nic na niej. Ale jak wymiana anteny może pomóc to mogę wymienić, wtedy prosiłbym o podpowiedź jaką. Wzmacniaczy oczywiście ona nie ma. Nadajnik w linii prostej 8km.
  Tak, lampy są zasilane prądem o napięciu 230V, z opisu zobaczyłem, że mają wbudowany hermetyczny zasilacz.

  Zakłócanie radia przez oświetlenie LED

  pozdrawiam
 • Poziom 37  
  GieeM napisał:
  Anteny nie mam jakiejś specjalnej, coś takiego:
  ...
  Nadajnik w linii prostej 8km.


  To na tzw gwoździu powinno odbierać. Antena samochodowa ... teoretycznie do pracy potrzebuje "masy" czyli przeciwwagi. Masz coś do powiedzenia o kablu antenowym? Powinien mieć co metr powtórzony symbol. Prawidłowy i dobrze zainstalowany by był niezłym odpowiednikiem przeciwwagi nawet anteny samochodowej (mniej więcej).
  Idzie w pobliżu zasilania lamp? Ekran jest ciągły aż do ekranu gniazda antenowego?

  Na 8km to nie będę proponował Yagi itd... dopisz w temacie symbol wieży, może szybkiej ktoś to oceni.
  Generalnie technika UKF o centymetry od przetwornic zwykle gra dobrze i to na przypadkowych antenach (z tym że mowa o normalnych realizacjach których nie projektowali księgowi)

  GieeM napisał:

  Tak, lampy są zasilane prądem o napięciu 230V, z opisu zobaczyłem, że mają wbudowany hermetyczny zasilacz.

  Zakłócanie radia przez oświetlenie LED

  pozdrawiam


  Tak malutki zasilacza nieprawdopodobne aby był chroniony przez zakłóceniami (choć da się konstruować przetwornice mniej zakłócające, ale tzreba chcieć, i tańsze przez to nie są.) Nie powiem jak dać filtry, aby to spełniało wymogi elektryczne (hermetyczność itd)
 • Poziom 6  
  Hej.

  Nie, zasilanie lamp jest oddalone o jakieś 5m od radia, próbowałem podłączyć przedłużaczem 50m z innego budynku, nawet inny licznik tam jest, nic to nie wniosło do sprawy.
  Wymieniłem dzisiaj przewód, bo kawałek był łączony bez ekranu, teraz jest od samego radia do anteny 7mb przewodu takiego: "conotech ns113 tri hq coaxial cable 75 Ohm". Chodziłem z anteną po dachu, w niektórych miejscach lepiej, w innych gorzej, ale generalnie było troszkę lepiej, ana tym kablu jest ciut gorzej.
  Lampy wyłączone wszystko super, lampy włączone katastrofa ;/

  pozdrawiam

  EDIT: Jak trzymam antenę to w niektórych miejscach jest OK.
 • Poziom 37  
  GieeM napisał:


  EDIT: Jak trzymam antenę to w niektórych miejscach jest OK.


  Co masz na myśli? Trzymasz za ekran kabla ("masę") ??? To by było zbieżne z tym, że to samochodowa i brakuje jej "masy" (przeciwwagi).

  Nie mam serca na 8km mówić o kupowaniu, zresztą nie wiem co. Wrzuć w google "dipol pionowy" np taki. Zakłócanie radia przez oświetlenie LED


  Ze zmianą, że na radio FM długość ma być nie 49 a ok 70,5 cm. Słowa "metr od ściany" rozum tak, że kabel ma przychodzić do tego z boku (nie z dołu). Wtedy antena ma najlepsze warunki do pracy z kablem 75 Ohm.

  To tyle co wynika z wiedzy ogólnej. O samym odbiorniku ja Ci nie powiem nic.

  EDIT: "zależnie od wpływu pełni księżyca na życie seksualne mrówek w Górnej Wolcie" niekiedy się tłumi kable do kolumn przewijając je kilka razy przez rdzeń ferrytowy tuż przy wieży, (przy złej konstrukcji działają jako anteny, tędy wchodzą zakłócenia ). Raczej nie obiecuję, ale mówię co niekiedy się robi. Na próbę na czymkolwiek co znajdziesz.
 • Poziom 6  
  Trzymam za kabel, nie za ekran. Za parę dni znajdę dopiero trochę czasu, żeby pokombinować ten dipol pionowy. A czy zmiana anteny by pomogła? Jeśli tak to co byś zaproponował?

  pozdrawiam
 • Poziom 37  
  GieeM napisał:
  Trzymam za kabel, nie za ekran. Za parę dni znajdę dopiero trochę czasu, żeby pokombinować ten dipol pionowy. A czy zmiana anteny by pomogła? Jeśli tak to co byś zaproponował?

  pozdrawiam


  1.
  Zasadniczo wyczerpuję pomysły ws toru odbiorczego, ze zmianą anteny mniej więcej dojdzie to do wykonania "jak ma być". Nie znam opinii o klasie radia.

  Tzw warunki antenowe masz szczególnie złe? To by jeszcze był obszar do rozważania.
  Fatalne obiżenie terenu?
  Masz wskazania siły sygnału na tym odbiorniku? Nie znajduję o nim nic, tylko mat. marketingowe


  2.
  Z torami elektrycznymi pewnie da się cos zrobić (filtry tuz przy lampach albo w lampach), ale koszty i spełnienie norm bezpieczeństwa elektryki to się nie wypowiadam. Zwłaszcza jak piszesz te trzy lampy najblizej.