Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RTLSDR - Upconverter na TA7358, dobór cewek, przedwzmacniacz

ORMO_PL 05 Oct 2016 20:45 1716 8
    ORMO_PL
    Level 19  
    Witajcie!

Składam Konwerter oparty na TA7358

Pytanie szybkie, i przyjemne - czy jest sens dobudowania stopnia wzmacniającego za filtrem wejściowym, na przykład na BF245? Dongle sam z siebie ma spore wzmocnienie, do tego jeszcze wzmacniacz za nogą 1 samego układu. Czy podniosłoby to czułość?

W związku z brakiem odpowiedniego drutu nawojowego przeliczyłem cewki. Będę korzystał z miedzianego drutu 0,35 mm ze skrętki komputerowej w izolacji. Na fi=5mm powychodziło mi wartości od 3 do 8,5 zwoja. Czy wpłynie to na dobroć? Jak rozumieć pojęcie dobroci filtra/cewki, i jak ona wpływa na odbiornik?

Pozdróweczki
    Zielonka
    Level 22  
    Witam
    Po pierwsze schemat się nie otwiera. Po drugie jeżeli będzie to wzmacniacz szerokopasmowy to oprócz wzmocnienia użytecznego sygnału wzrośnie poziom szumów i to dość wyraźnie. Proponuję wzmacniacz z przełączanymi filtrami wejściowymi.
    Pozdrawiam
    W.B.
    ORMO_PL
    Level 19  
    Cały PDF otwiera się u mnie poprawnie.

Filtr wejściowy ma dość dużą szerokość, jest to dolnoprzepustowy filtr o granicznej około 45 MHz, nawiązując do treści PDF.
    Rzuuf
    Level 43  
    Cewki w tym układzie nie muszą mieć wysokiej dobroci, gdyż pracują w filtrach szerokopasmowych (jedna z definicji dobroci: Q=fo/Δf, gdzie fo - częstotliwość środkowa, a Δf - szerokość pasma, ).
    Konwersja stacji KF do pasma UKF nie jest "ciekawa", gdyż zakres UKF w odbiornikach radiofonicznych pracuje na FM-ie z dewiacją 75kHz, a transmisje foniczne KF/FM są wąskopasmowe (5kHz) - będziesz miał jazgot, ale niezbyt głośny, bo w demodulatorze dewiacja "przekłada sie" na amplitudę ...
    Autor tej konstrukcji podał wartościowy link do "kalkulatora cewek", skorzystaj z niego!
    ORMO_PL
    Level 19  
    SDR# umożliwia zawężenie pasma przy odbiorze. Chodzi tylko o to, żeby "przerzucić" częstotliwości z zakresu poniżej 24 MHz, by dongle mógł je odebrać.
  • Helpful post
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ORMO_PL wrote:
    Pytanie szybkie, i przyjemne - czy jest sens dobudowania stopnia wzmacniającego za filtrem wejściowym, na przykład na BF245? Dongle sam z siebie ma spore wzmocnienie, do tego jeszcze wzmacniacz za nogą 1 samego układu. Czy podniosłoby to czułość?

Czułość podniesiesz, ale kosztem większych szumów w dodatku ten tranzystor BF245. Lepszy J310, ale i tak ogólny efekt będzie mizerny. Odbiornik szumi + konwerter który też szumi i jeszcze szumiący wzmacniacz. Generalnie bez wzmacniacza będzie lepiej.

Może taki konwerter Cię zainteresuje z aktywną anteną. Sprawuje się całkiem nieźle.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101-240.html

Najlepszym rozwiązaniem jest mieszacz diodowy.
    ORMO_PL
    Level 19  
    Tak, ten projekt też widziałem. Zdecydowałem się jednak na TA, bo wydają się być lepiej dostępne, i choć mam kilka sztuk NE602/SA612, to wolę je zostawić na bardziej zaawansowane konstrukcje.

Lubię po prostu czasami analizować pewne rozwiązania, i sprawdzać jak one pracują w praktyce. W schemacie, który podał kriss - rozumiem, że filtr na rezystorach pełni rolę tłumika, i daje na wyjściu 200mVpp ? Jak projektować takie filtry? Jak określić rezystancję wejściową i wyjściową filtra (pytam ogólnie, nie tylko o te konstrukcje)? A jak to zrobić w przypadku wzmacniacza?
  • Helpful post
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ORMO_PL wrote:
    rozumiem, że filtr na rezystorach pełni rolę tłumika

To nie jest filtr w roli tłumika tylko czysty tłumik. Bardzo łatwo i przyjemnie można obliczyć taki tłumik i nie tylko w programie RFSim99.
    ORMO_PL
    Level 19  
    Okej, zmontowałem konwerter na TA7358. Konwerter generalnie działa, udało mi się odebrać jakąś stację broadcastingową w okolicach 7 MHz. Martwi mnie tylko jedna rzecz.

Zrozumiałym jest, że należy mieć odpowiednią antenę na pasma KFowe. Jednak kilka metrów przewodu wetknięte w skrzynkę antenową nie gwarantuje poprawnego odbioru choćby P1 PR.

Część samej aplikacji TA7358 uważam za poprawną, ponieważ RTLSDR reaguje na dotknięcie pęsetą zarówno wejścia, jak i wyjścia. Marwią mnie jedynie filtry. Nawinąłem je na 3,5 mm średnicy, używając drutu ze skrętki komputerowej - 0.35 mm miedzi w izolacji. Wychodziło mi po 12 - 19 zwojów.
    Czy próbować nawijać filtr na amidonach?

Edit!

Nawinąłem filtry wejściowe na Amidonach T37-2. Rzeczywiście, czułość wzrosła! Dobudowałem także antenę mini Whip, którą zasilam bateryjnie. Na RTLSDR nastawiam na przykład 225 kHz - rzeczywiście - pojawia się sygnał, jednak zamiast PrI pojawia się brum przypominający 50 Hz. - Konwerter zasilam z zasilacza - to fakt. Czy to jest przyczyna?
    Czy nawinięcie filtrów wyjściowych na amidonach również poprawi pracę konwertera?