Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RTLSDR - Upconverter na TA7358, dobór cewek, przedwzmacniacz

ORMO_PL 05 Oct 2016 20:45 1716 8
 • #1
  ORMO_PL
  Level 19  
  Witajcie!


  Składam Konwerter oparty na TA7358

  Pytanie szybkie, i przyjemne - czy jest sens dobudowania stopnia wzmacniającego za filtrem wejściowym, na przykład na BF245? Dongle sam z siebie ma spore wzmocnienie, do tego jeszcze wzmacniacz za nogą 1 samego układu. Czy podniosłoby to czułość?

  W związku z brakiem odpowiedniego drutu nawojowego przeliczyłem cewki. Będę korzystał z miedzianego drutu 0,35 mm ze skrętki komputerowej w izolacji. Na fi=5mm powychodziło mi wartości od 3 do 8,5 zwoja. Czy wpłynie to na dobroć? Jak rozumieć pojęcie dobroci filtra/cewki, i jak ona wpływa na odbiornik?


  Pozdróweczki
 • #2
  Zielonka
  Level 22  
  Witam
  Po pierwsze schemat się nie otwiera. Po drugie jeżeli będzie to wzmacniacz szerokopasmowy to oprócz wzmocnienia użytecznego sygnału wzrośnie poziom szumów i to dość wyraźnie. Proponuję wzmacniacz z przełączanymi filtrami wejściowymi.
  Pozdrawiam
  W.B.
 • #3
  ORMO_PL
  Level 19  
  Cały PDF otwiera się u mnie poprawnie.


  Filtr wejściowy ma dość dużą szerokość, jest to dolnoprzepustowy filtr o granicznej około 45 MHz, nawiązując do treści PDF.
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  Cewki w tym układzie nie muszą mieć wysokiej dobroci, gdyż pracują w filtrach szerokopasmowych (jedna z definicji dobroci: Q=fo/Δf, gdzie fo - częstotliwość środkowa, a Δf - szerokość pasma, ).
  Konwersja stacji KF do pasma UKF nie jest "ciekawa", gdyż zakres UKF w odbiornikach radiofonicznych pracuje na FM-ie z dewiacją 75kHz, a transmisje foniczne KF/FM są wąskopasmowe (5kHz) - będziesz miał jazgot, ale niezbyt głośny, bo w demodulatorze dewiacja "przekłada sie" na amplitudę ...
  Autor tej konstrukcji podał wartościowy link do "kalkulatora cewek", skorzystaj z niego!
 • #5
  ORMO_PL
  Level 19  
  SDR# umożliwia zawężenie pasma przy odbiorze. Chodzi tylko o to, żeby "przerzucić" częstotliwości z zakresu poniżej 24 MHz, by dongle mógł je odebrać.
 • Helpful post
  #6
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ORMO_PL wrote:
  Pytanie szybkie, i przyjemne - czy jest sens dobudowania stopnia wzmacniającego za filtrem wejściowym, na przykład na BF245? Dongle sam z siebie ma spore wzmocnienie, do tego jeszcze wzmacniacz za nogą 1 samego układu. Czy podniosłoby to czułość?


  Czułość podniesiesz, ale kosztem większych szumów w dodatku ten tranzystor BF245. Lepszy J310, ale i tak ogólny efekt będzie mizerny. Odbiornik szumi + konwerter który też szumi i jeszcze szumiący wzmacniacz. Generalnie bez wzmacniacza będzie lepiej.

  Może taki konwerter Cię zainteresuje z aktywną anteną. Sprawuje się całkiem nieźle.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101-240.html

  Najlepszym rozwiązaniem jest mieszacz diodowy.
 • #7
  ORMO_PL
  Level 19  
  Tak, ten projekt też widziałem. Zdecydowałem się jednak na TA, bo wydają się być lepiej dostępne, i choć mam kilka sztuk NE602/SA612, to wolę je zostawić na bardziej zaawansowane konstrukcje.

  Lubię po prostu czasami analizować pewne rozwiązania, i sprawdzać jak one pracują w praktyce. W schemacie, który podał kriss - rozumiem, że filtr na rezystorach pełni rolę tłumika, i daje na wyjściu 200mVpp ? Jak projektować takie filtry? Jak określić rezystancję wejściową i wyjściową filtra (pytam ogólnie, nie tylko o te konstrukcje)? A jak to zrobić w przypadku wzmacniacza?
 • Helpful post
  #8
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ORMO_PL wrote:
  rozumiem, że filtr na rezystorach pełni rolę tłumika


  To nie jest filtr w roli tłumika tylko czysty tłumik. Bardzo łatwo i przyjemnie można obliczyć taki tłumik i nie tylko w programie RFSim99.
 • #9
  ORMO_PL
  Level 19  
  Okej, zmontowałem konwerter na TA7358. Konwerter generalnie działa, udało mi się odebrać jakąś stację broadcastingową w okolicach 7 MHz. Martwi mnie tylko jedna rzecz.

  Zrozumiałym jest, że należy mieć odpowiednią antenę na pasma KFowe. Jednak kilka metrów przewodu wetknięte w skrzynkę antenową nie gwarantuje poprawnego odbioru choćby P1 PR.

  Część samej aplikacji TA7358 uważam za poprawną, ponieważ RTLSDR reaguje na dotknięcie pęsetą zarówno wejścia, jak i wyjścia. Marwią mnie jedynie filtry. Nawinąłem je na 3,5 mm średnicy, używając drutu ze skrętki komputerowej - 0.35 mm miedzi w izolacji. Wychodziło mi po 12 - 19 zwojów.
  Czy próbować nawijać filtr na amidonach?


  Edit!

  Nawinąłem filtry wejściowe na Amidonach T37-2. Rzeczywiście, czułość wzrosła! Dobudowałem także antenę mini Whip, którą zasilam bateryjnie. Na RTLSDR nastawiam na przykład 225 kHz - rzeczywiście - pojawia się sygnał, jednak zamiast PrI pojawia się brum przypominający 50 Hz. - Konwerter zasilam z zasilacza - to fakt. Czy to jest przyczyna?
  Czy nawinięcie filtrów wyjściowych na amidonach również poprawi pracę konwertera?