Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co mi się bardziej opłaca kolektory czy fotowoltaika

05 Paź 2016 21:26 4611 47
  • Poziom 12  
    Witam.
    Gmina robi akcję dopłat do 85% na ww instalacje.
    Do kolektorów słonecznych dopłacamy 1500zł zaś do fotowoltaiki 5000zł.
    Pytanie mam takie, która opcja będzie mi się bardziej opłacać.
    Wiem, że kolektory słoneczne podgrzewają jedynie wodę zaś instalacja fotowoltaiczna będzie mi wytwarzać prąd, którym mogę zasilić dom.
    Ale czy przy instalacji fotowoltaicznej ten prąd będzie na prawdę za darmo tak jak mówią w gminie?
    Czy to jest na zasadzie, że do póki mam prąd nagromadzony przez instalację fotowoltaiczną to korzystam za darmo a jak się skończy to płacę aż do następnego naładowania baterii?
  • Fabryka prądu
  • Poziom 13  
    Witam
    Zarówno kolektory jak i fotowoltaiki są dobre, ale obie metody pozyskują energię tylko wtedy jak świeci słońce. Ja mam zainstalowany kolektor do podgrzewania wody w zasobniku 300 l i temperatura utrzymuje się w granicach 60 st C Fotowoltaiki są bardziej uniwersalne, ale niestety droższe. W Szwecji bardziej rozpowszechnione są fotowoltaiki również do podgrzewania wody poprzez grzałki.
    Pozdrawiam
  • Fabryka prądu
  • Poziom 12  
    Czyli przy fotowoltaice jest tak że jak świeci słońce prąd mam za darmo jak nie świeci płace normalnie?
    Instalacja nie przewiduje baterii.
    Zaś z solarami jest tak samo tyle że temp wody tak szybko nie spada i ciepło trzyma.
    A tak się zapytam muszę podać ile w każdym miesiącu 2015r zużyłam energii gdzie to się mogę dowiedzieć?
  • Poziom 34  
    pitrus69 napisał:

Instalacja nie przewiduje baterii.

To jest ważna informacja gdyż ...
    pitrus69 napisał:
    Czyli przy fotowoltaice jest tak że jak świeci słońce prąd mam za darmo jak nie świeci płace normalnie?

W prostym tłumaczeniu masz rację. Dokładniej to się odbywa tak, że potrzeby elektryczne domu pokrywane są z paneli a jeśli brakuje mocy w panelach to reszta dobierana jest z sieci.

Jeśli natomiast jest nadwyżka produkcji to energia wysyłana jest do sieci (do ZE) a później gdy będziesz miał potrzebę to 80% nadwyżki będziesz mógł odebrać (pobrać z sieci) za darmo.

To oczywiście uproszczenie ale dające podstawowy obraz.
  • Poziom 43  
    pitrus69 napisał:

No tak właśnie jest, darmowy masz tylko prąd ze słońca. Jak słońca nie ma to pobierasz prąd z sieci energetycznej za który już płacisz.
  • Poziom 12  
    A czy jak mam teraz piec na węgiel i drzewo i mam do niego bojler 120l to czy instalacja z kolektorami solarnymi można podłączyć pod ten bojler czy trzeba osobny zbiornik?
  • Poziom 33  
    pitrus69 napisał:
    A czy jak mam teraz piec na węgiel i drzewo i mam do niego bojler 120l to czy instalacja z kolektorami solarnymi można podłączyć pod ten bojler czy trzeba osobny zbiornik?
    Musisz mieć osobny bojler z podwójną wężownicą.

Dodano po 2 [minuty]:

Z fotowoltaicznych kolektorów można podłączyć grzałkę do tego co masz.

Dodano po 2 [minuty]:

Ja bym wybrał fotowoltaiczne bo w zimie choć trochę prądu jest a z solarów ciężko nagrzać wodę.
  • Poziom 12  
    W zimie i tak pali się w piecu więc woda cały czas ciepła.
  • Poziom 34  
    "W zimie i tak pali się w piecu więc woda cały czas " ... ogrzewana jest z opału wkładanego do pieca a mogłaby być grzana "za darmo".

prose napisał:
    ...Musisz mieć osobny bojler z podwójną wężownicą....

Potrzebny jest z podwójną ale nie wiemy czy osobny bo autor nie napisał czy ma bojler z pojedynczą czy z podwójną wężownicą.

prose napisał:
    Ja bym wybrał fotowoltaiczne bo w zimie choć trochę prądu jest a z solarów ciężko nagrzać wodę.

Też mam podobne zdanie.
  • Poziom 33  
    Erbit napisał:

prose napisał:
    ...Musisz mieć osobny bojler z podwójną wężownicą....

Potrzebny jest z podwójną ale nie wiemy czy osobny bo autor nie napisał czy ma bojler z pojedynczą czy z podwójną wężownicą.

Bo jakby chciał grzać piecem i solarami, to potrzebna jest podwójna wężownica.

Dodano po 2 [minuty]:

Chyba, że osobno dwa bojlery z pojedynczymi wężownicami.
  • Poziom 19  
    Ja mam jeden bojler podłączony przez trójniki tzn z jedną wężownica z kotłem i solarami można to napełnić płynem niezamarzającym , ja mam zwykłą wodę i też działa w zimie przy słońcu solar wspomaga kocioł
  • Poziom 33  
    marekj31 napisał:
    ja mam zwykłą wodę i też działa w zimie przy słońcu solar wspomaga kocioł

Jak jest brak słonka w zimie nie wystudza ci kotła?
  • Poziom 24  
    @pitrus69 Pytanie jak podgrzewasz CWU latem ? jeżeli palisz latem w piecu dla ciepłej wody to lepiej kolektor bo nie będziesz musiał szuflować latem.

z kolei przy tej ustawie co jest teraz bierzesz PV grzałkę w CWU i tak masz prawie za darmo bo nadwyżki odbierzesz sobie kiedy chcesz (0.8 za każdy 1kwh oddany). A jak prądu będziesz miał za dużo to wykorzystasz w domu.

PV znowu jest bezobsługowe włączasz i zapominasz. Z kolektorami różnie bywa, napewno są przeglądy, wymiany glikolu, o przegrzewaniu nie wspomnę. Zależy jeszcze jakie kolektory założą, bo jak płaskie to ok bo z tymi Headpipe zależy od firmy ale są nieciekawe..
  • Poziom 20  
    Ja brałbym fotowoltaikę.
    Jakby zachciało mi się kolektorów, to założyłbym sobie sam.

Odwrotnie wyszłoby mi dużo drożej.
  • Poziom 42  
    Elektryczne tylko on grid. Inaczej fotowoltaika nie ma sensu. A kolektor do cwu swoją drogą. Samo cwu w instalacji wychodzi sporo taniej niż pv plus sterownik plus grzałka. I mała uwaga, jesli kranówa nadaje się do picia to wymiennik płytowy po drodze a nigdy glikol w wężownice.
  • Poziom 24  
    kortyleski napisał:
    I mała uwaga, jesli kranówa nadaje się do picia to wymiennik płytowy po drodze a nigdy glikol w wężownice.

Niby tak bo jak się przedostanie do wody kaplica, ale woda za szybko się zagotuje glikol ma wyższy punkt wrzenia/zamarzania.
  • Poziom 20  
    A dlaczego wymiennik płytowy, przecież może do picia używać tylko zimną wodę, która nie może mieć kontaktu z glikolem. Ja mam obie instalacje obie z dotacji za kolektory z nowym zbiornikiem 300L płaciłem 2600zł a fotowoltaikę 3kW PV 7tyś. Polecam to i to.
  • Poziom 34  
    joy napisał:
    ... Polecam to i to.

Autor pyta o jedno rozwiązanie - które Twoim zdaniem ?
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Jak jest brak słonka w zimie nie wystudza ci kotła?

Nie wychładza mi wody bo jest pompa za nią zawór zwrotny wiec nie ma mowy o grawitacji chociaż jak chce to jest bo mam bypass że mogę np w zimie zrobić mały obieg na solar żeby nie zamarzło .Sterownik jest też przystosowany do pracy z glikolem i wodą mam ustawione na woda i jak temperatura spada poniżej +5 to włącza się pompa solara były już mrozy po -20 i nie zaszkodziły poza tym mam jeszcze zawory odcinające i do spuszczenia wody z solara i jest wtedy pusty .Rozważałem dać przez wymiennik ciepła ale to kolejna pompa , można też napełnić cały układ czynnikiem niezamarzającym :D
  • Poziom 16  
    Panowie a czy do pompy ciepła tez jest potrzebna druga wężownica w bojlerze jeśli ma się piec na gaz i by korzystało z niego tylko awaryjnie?
  • Poziom 8  
    z opcji które podajesz, zdecydowanie wybrałbym fotowoltaikę za 5k. policz sobie na szybko ile rocznie wydajesz na prąd i ogrzewanie i powinno ci to dać do myślenia.
  • Poziom 33  
    Widzę że autor tematu się zgubił , nigdy bym nie instalował solarów tylko fotowoltaiczne ,sprawdziłem jedno i drugie i fotowoltaiczna wychodzi lepiej.
  • Poziom 8  
    ale lepiej pod jakim względem, bo to przecież 2 kompletnie inne urządzenia, aż cięzko porównywać solary z pv, których możliwości są znacznie większe
  • Poziom 34  
    fabiotek napisał:
    ale lepiej pod jakim względem, bo to przecież 2 kompletnie inne urządzenia..

Słyszałem od użytkownika kolektorów, że są one bardziej kłopotliwe w obsłudze i konserwacji a co za tym idzie kosztowniejsze.
  • Poziom 33  
    fabiotek napisał:
    ale lepiej pod jakim względem, bo to przecież 2 kompletnie inne urządzenia, aż cięzko porównywać solary z pv, których możliwości są znacznie większe
    Z Pv są większe możliwości bo masz ciepłą wodę i prąd w dodatku w zimę zawsze coś nabije kWh np u mnie z 5200 Wp mam 200 kWh w zimie co miesiąc z Pv.
  • Poziom 2  
    Moim zdaniem fotowoltaika jest lepszym rozwiązaniem. Kolektory słoneczne zapewniają tylko ciepłą wodę i tylko w słoneczne dni ponieważ wykorzystuję energię promieniowania do podgrzewania czynnika roboczego. Panele fotowoltaiczne pracują natomiast każdego dnia przez cały rok. Dodatkowo kolektory słoneczne wymagają więcej uwagi już w trakcie samej eksploatacji. Instalacja fotowoltaiczna natomiast pozwala na produkcję prądu który można wykorzystać do wielu celów, a jej nadmiar oddawany jest do sieci.
  • Poziom 25  
    Z doświadczenia powiem, że kolektory do podgrzewania wody są bardzo opłacalne w moim przypadku.
    Mam 3 płyty, razem 6m2, beczka 300 litrów. Wode mogę podgrzewać kolektorami, piecem na ekogroszkiem lub prądem.

Dzieki kolektorom w sezonie letnim (od połowy kwietnia do października) mam cały czas wyłączony piec i podgrzewam wodę jedynie słońcem. Odchodzi mi koszt węgla i prądu, a także nie muszę dokładać, czyścić i wynosić popiołu. Naprawdę sporo zyskuję.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Kolektory mają zasadnicza wadę - produkują dużo energii, gdy jej dużo nie potrzebujemy, czyli latem. A tej energii nie możemy na zbyt długo zmagazynować, no bo na ile dni nagrzejemy zbiornik?
    Kolektory praktycznie prawie nic nie produkują w dzień bez słońa.
    Kolektory wymagają serwisowania, maja elementy mechaniczne typu zawory i pompki, które moą nawalić, a jak nawala to może być DUŻY problem w słoneczny dzień.
    Szacowana żywotność kolektorów to 10-12 lat.

PV produkuje energię nawet jak jest pochmurno, oczywiście mniej, ale produkuje.
    Mając prąd masz z niego wiele w domu. Przy kolektorach tylko CWU.
    Dobrze wykonana instalacja nie wymaga serwisowania, ani wymiany czegokolwiek.
    Jak coś nawali to nie wybuchnie, nie rozszczelni się.
    Szacowana żywotność PV to 30-35 lat (pomińmy jakiś podrzędny chiński chłam).