Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RC switch - Wpisanie pliku *hex do PIC10F202

lucjanma 06 Paź 2016 11:26 3045 26
  • #1 06 Paź 2016 11:26
    lucjanma
    Poziom 6  

Witam wszystkich!
    Posiadam programator PIC KIT 2 (produkcji AVR-opublikowany w EP), oraz oprogramowanie PicKit 2.Programowałem nim kilka mikrokontrolerów i wszystko ok.
    Teraz potrzebuję zaprogramować Pic10F202 i program podaje błąd w postaci "zła wartość OSCCAL". Nie wiem jak sobie z tym poradzić, a potrzebuję rc switch do modelu. Może trzeba jakiś dodatkowych ustawień, o których nie wiem?
    Czy ktoś mógłby pomóc
    pozdrawiam

0 26
  • #3 10 Paź 2016 16:13
    lucjanma
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedż. w jaki sposób można to pominąć?
    Program pickit 2 wyświetla komunikat błędna wartość OSSCAL i jeżeli mimo tejinformacjii próbuję wpisać plik hex, program niby wgrywa a na końcu podaje komunikat że wpisywanie pliku się nie powiodło.
    programator i program działają dobrze (wpisałem już kilka plików hex do różnych pic i wszystko działa, nie ma żadnych komunikatów negatywnych(świadczących o niepowodzeniu.

0
  • #5 10 Paź 2016 17:49
    lucjanma
    Poziom 6  

autogenerate---na końcu procesu wpisywania pojawia się błąd
    manually---nie wiem jaką wartość wpisać

mogę załączyć plik z programem (hex), linka do strony. tyle programów wpisałem a ztym nie mogę sobie poradzić...
    w Datashet układu piszą .że nawet w przypadku kasowania najpierw musi zostać odczytana wartość OSSCal a potem można kasować. Ja jeden układ skasowałem z błędną wartością OSSCAL więc jeden procek chyba do wyrzucenia

Dodano po 22 [minuty]:

sofki podczas autogeneracji pojawia się komunikat" regenerating osccal faiiled unable to program part" czy procek uszkodzony?(próbowałem na procku który wykasowałem mimo złej wartośći OSCCAL) czy mam spróbować na nowym procku?

0
  • #7 10 Paź 2016 19:45
    lucjanma
    Poziom 6  

Dzięki zaraz spróbuję!

Dodano po 8 [minuty]:

Zrobiłem tak jak pisałeś i tosamo! Wyskakuje ta sama informacja, a w oknie programu "programming failed at program memory address 0x000000

0
  • #9 10 Paź 2016 20:18
    lucjanma
    Poziom 6  

a co mam odczytac jak jest pusty?

Dodano po 4 [minuty]:

można odczytać same zera-czyli układ jest pusty

0
  • #10 10 Paź 2016 20:26
    zmyslonyy
    Poziom 26  

lucjanma napisał:
    a co mam odczytac jak jest pusty?

Masz sprawdzić czy jest komunikacja między programatorem a PIC poprzez odczyt.
    Jeśli odczytuje to wgraj do programu PICkit2 Programmer plik hex który chcesz wgrać następnie wejdź w zakładkę
    Tools\OSCCAL\Set Manually i w pisz wartość odczytaną z innego egzemplarza a następnie write.
    Ostatecznie nic gorszego się z tym egzemplarzem już stać nie może więc przedtem możesz go całkowicie wyczyścić też.

0
  • #11 10 Paź 2016 20:48
    lucjanma
    Poziom 6  

Odczytany OSCCAL z nowego to 0CFF i nadal po write pokazuje invalid osccal i pyta czy kontynuowa c, jeżeli dam ok wgrywa i w oknie programu podaje w/W KOMUNIKAT PROGRAMMING.....Gdy próbuję odczytać (niby)zapisany plik pojawiają się same zera

0
  • #12 10 Paź 2016 21:07
    zmyslonyy
    Poziom 26  

A czy na pewno dobrze wybrałeś typ procesora? Aż teraz praktycznie sprawdziłem na PIC10F200 z oryginalnym PICkit2 i działa to wedle tego co pisałem. Mało tego auto regenerate również działa.
    Jedynie mi się coś przypomina, że chyba gdzieś czytałem, że na nie oryginalnych programatorach chyba się nie da przywrócić wartość OSCCAL....ale pewności nie mam.

0
  • #13 10 Paź 2016 21:26
    lucjanma
    Poziom 6  

co do przywrócenia to nie wiem, typ procka pic 12 f 202-czyli dobrze, mało tego włożyłem pic 12f629 i wszystko jest ok/ co do programatora ma tego a AVT

Dodano po 2 [minuty]:

czyli co? mam zainwestować w oryginalny pickit2? trochę drogo, tym bardziej, że nie jestem programistą i używam tego raczej sporadycznie

Dodano po 7 [minuty]:

Co ciekawe program zaraz po wybraniu typu procesora (przed wgraniem softu) z automatu ustawia prawidłową wartość osccal, dopiero po wgraniu do programu pliku hex osccal zmienia się na 0000 i podaje invalid value osccal

Dodano po 3 [minuty]:

i jeszcze jedno autor softu podaje "WDT: Enabled
    MCLR: Disabled
    Code Protection: Disable
    A ja nie wiem gdzie znależć WDT w programie, czy to może mieć wpływ na to ?

0
  • #14 10 Paź 2016 21:42
    zmyslonyy
    Poziom 26  

lucjanma napisał:
    i jeszcze jedno autor softu podaje "WDT: Enabled
    MCLR: Disabled
    Code Protection: Disable

Tego typu ustawienia są już w pliku hex i powinien automatycznie włączyć odpowiednie bity konfiguracyjne.
    Kupowanie PICkit2 tylko po to mija się z celem. Spróbuj wyczyścić pamięć erase i zwrócić uwagę co będzie komunikować. Potem spróbować jeszcze raz. Problem z OSCCAL nie powinien stanowić problemu w wyczyszczeniu pamięci.
    Jeśli jesteś z Warszawy to mogę pomóc i sprawdzić swoim programatorem.

Jeśli nic z tego nie pomagało to wynikało, że jest procek uszkodzony ale, że masz klona to ja takiej pewności nie mam. Zresztą o ile pamiętam to pusty PIC w odczycie daje 0xFF.

0
  • #15 10 Paź 2016 21:49
    lucjanma
    Poziom 6  

Ja jestem z Poznania ,co prawda mam rodzinę w Warszawie. zaraz spróbuję zrobić tak jak piszesz

Dodano po 3 [minuty]:

sygnalizuje inwalid osccal value detected i pyta co mam zobić abort czy continue

0
  • #17 10 Paź 2016 22:35
    lucjanma
    Poziom 6  

i nadal to samo ! po wybraniu procka Osccal 0CFF a po zaimportowaniu pliku Hex OSCCAL invalid value 0000 --już jest żle i nie mam pomysłu co dalej

0
  • #19 10 Paź 2016 22:50
    lucjanma
    Poziom 6  

Tak odczytuje same zera, ale na drugim procku jest to samo---mam włożyć trzeciego i go odczytać? a jakie powinno być napięcie?

0
  • #21 10 Paź 2016 23:00
    lucjanma
    Poziom 6  

na trzecim-nowym po odczytaniu też są same zera , napięcie 5V i "invalid value 0000---nie mam pojęcia co jest grane

Dodano po 2 [minuty]:

Mam prośbę gdybym ci wysłał procki i plik wsadowy zaprogramowałbyś? ja już nie mam slły walczę z tym od miesiąca niemal codziennie

0
  • #22 10 Paź 2016 23:06
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Ewidentnie wygląda na to, że coś masz źle ustawiony programator. W ogóle program widzi Ci programator? Co piszę w okienku w PICkit2 Programmer?
    Jeśli jest skomunikowany to musisz wybrać programowany procesor w tym przypadku PIC10F202 zgodnie z tym co wkładasz do programowania. No i najważniejsze połączenia z PICkit2 czy aby na pewno są poprawne?
    Jeśli odczytujesz PIC12F629 (n7 GP0 ICSPDAT; n6 GP1 ICSPCLK) to PIC10F202 (n5 GP0 ICSPDAT; n4 GP1 ICSPCLK) ma zupełnie inaczej wyprowadzone linie danych i zegara. W związku z tym masz źle podłączonego procka do programatora.

0
  • #23 10 Paź 2016 23:28
    lucjanma
    Poziom 6  

Program widzi programator poza tym skoro programuje pic12 f629 (który ma tak samo ułożone wyprowadzenia sygnałów)no to chyba wszystko ok.Po podłączeniu programatora program podaje"PICkit2 connectedID =OIHoss" z listy wybieram pic10f202 program podaje OSCCal )cff cONFIGURATION 0CFF User iDs FF FF FF FF Checksum EE1D wgrywam program OSCCAL Invalid value 0000 Configuration0FEF User IDe31 2E 30 20 Checksum 5511

0
  • Pomocny post
    #24 10 Paź 2016 23:33
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Tak jak wyżej. PIC12F629 nie ma tak samo ułożonych sygnałów ICSPDAT i ICSPCLK do programowania jak PIC10F202. Wyżej wypisałem Ci, że to są zupełnie inne nóżki.
    W PIC12F629 ICSPDAT to nóżka 7 a w PIC10F202 nóżka 5. W PIC10F629 ICSPCLK to nóżka 6 a w PIC10F202 to nóżka 4. W PIC10F202 w obudowie DIP-8 dwie nóżki są w ogóle nie używane.
    Wynika z tego, że Ty nigdy nie odczytywałeś PIC10F202 bo i nie mogłeś gdyż masz źle ustawione linie do programowania.

0
  • #25 10 Paź 2016 23:43
    lucjanma
    Poziom 6  

Z połączeniem nóżek możesz mieć rację sprawdzę w specyfikacji ja połączyłem dokładnie tak jak w tabeli podał AVT(EP)

Dodano po 9 [minuty]:

EP podaje dla wszystkich układów ośmio nóżkowych to sam tzn 1-VCC 4-MCLR 6-PGC 7-PGD 8-GND ---spisałem to z tabeli----moja wina ,że tego nie sprawdziłem ! Dzięki! Jutro posprawdzam resztę, tzn specyfikacje dziś już nie mam siły. Jeszcze raz dziękuję ipozdrawiam (jak sprawdzę i ew przerobię programator odezwię się)

0
  • #26 15 Paź 2016 15:18
    lucjanma
    Poziom 6  

Zmyslonyy wielkie dzięki, za naprowadzenie mnie na właściwy trop ,za poświęcony czas i pomoc!
    Po sprawdzeniu wyprowadzen pic10f202, właściwym podłączeniu do programatora nie było żadnych problemów z wgraniem oprogramowania.
    po zmontowaniu układu na płytce stykowej wszystko działa jak należy.

0