Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór CWU do istniejącej instalacji CO.

marrog 06 Paź 2016 20:16 648 19
  • #1 06 Paź 2016 20:16
    marrog
    Poziom 22  

Witam

Mam problem z doborem zasobnika CWU.
    Zamieszkane są dwa poziomy przeze mnie , żonę i córkę (4 latka) oraz przez rodziców.
    Na obu poziomach są łazienki i kuchnie.
    Do tej pory ciepła woda przygotowywana była z przepływowego podgrzewacza gazowego.
    Problem jest jak obie "rodziny" na raz chcą odpalić kran z ciepła wodą.
    Ponadto szykuje się remont mojej łazienki, a w niej jest terma.
    Zatem muszę coś postawić, aby mieć na dole ciepłą wodę.

Teraz tak, piec stoi w budynku gosp., zasila dom jak i halę. Dwie pompy przy piecu. Dom ma pow. użytkowej gdzieś 110m2 x 2,65m H i 110m2 x 2,10m H, hala to 127m2 x 3,30H.
    Wszystko ocieplone. Piec jaki to zasila to 25kW, temp na nim to max 45°C, bo jest zdecydowanie za gorąco.
    Ostatniej wiosny zamontowałem termostaty u siebie do góry i jest o niebo lepiej.
    Na hali mam jakieś 20°C st przy temp na zewn w okolicach 0°C i na piecu jakieś 43°. Pojemność pieca to 125l.
    Myślałem, aby dać CWU o pojemności 200-250l.
    U rodziców jest prysznic, ja mam wannę i przy tym pozostanę.
    Teraz druga sprawa.
    Jak ugryźć temat podgrzewacza gazowego, czy sprawdziłby się piec jednofunkcyjny, gdzie zamiast CO, miałby podpięta tylko wężownicę z CWU?

pozdrawiam

0 19
  • #2 06 Paź 2016 23:02
    Sono2020
    Poziom 19  

Proponuje bufor z 1000l z przepływową nagrzewnicą CWU ewentualnie zbiornik w zbiorniku bufor 1000l i w nim bojler jakieś 300l, poprawi Ci się spalanie w kotle nie będziesz kisił opału i będziesz miał dużo ciepłej wody.
    Kocioł gazowy zamiast CO do CWU to pomyłka może podgrzewać w taki sposób bojler ale nie wodę przepływowo.

0
  • #3 06 Paź 2016 23:26
    marrog
    Poziom 22  

Ale on by podgrzewał (mowa o gazowym) wodę w bojlerze, tylko zamiast instalacji CO wpięta by była tylko wężownica od bojlera (chyba, że ja mylę jednofunkcyjny z czymś innym).
    Nie chodzi mi o przepływowy (w momencie odkręcenia kranu zapala się gaz - tak mam teraz).

0
  • #4 07 Paź 2016 19:37
    Sono2020
    Poziom 19  

Kocioł gazowy jednofunkcyjny działa podobnie do kotła zasypowego czyli ogrzewa wodę kotłową której raczej nie należy używać do spożycia i mycia. Jeżeli podłączysz do niego bojler poprzez wężowcinę CO to możesz spokojnie go ogrzewać takim kotłem. Podaj jaki to model i jaki masz sterownik do niego bo temperatura 45 na CWU to mało powinno być około 60-80, jednofunkcyjne potrafią (w zależności od sterownika) ogrzewać w osobnym obiegu i CWU ale żeby Ci coś doradzić musisz więcej szczegółów podać typu kocioł taki i taki itp...
    Co do wielkości to musisz sam mniej więcej zdecydować ile jest Ci potrzebne wody jedni całą rodziną wymyją się przy 100l innym 300l będzie mało, tak czy inaczej proponuje min 200l .

0
  • #5 07 Paź 2016 20:59
    marrog
    Poziom 22  

Nie mam jeszcze kotła gazowego.
    Muszę coś dobrać sobie.
    Piec na paliwo stałe, to Pawlak całodobowy 25kW
    Przy dołożeniu CWU, muszę przerobić CO, dać drugą pompę (w zasadzie trzecią) na sam CWU i zawór czterodrożny.

Jeśli chodzi o CWU, myślałem nad Viessmann z nierdzewki, ale używka, bo nowe sa poza zasięgiem... No i czy nie musiałby mieć dwóch wężownic, czy aby osad z kotła CO na paliwo stałe nie będzie miał złego wpływu na kocioł gazowy?
    czy da radę to zrobić na jednej wężownicy? (wiadomo gazowy ogrzewać będzie poza sezonem grzewczym, więc CO, będzie "odcięte zaworami", ale część wody jednak będzie wspólna, choćby ta z samej wężownicy.

Obecnie mam z Termet-a podgrzewacz przepływowy, stary typ jeszcze ze świeczką dyżurującą, problem w nim taki, że wywala sporo kamienia, bo w pierwszej chwili zagotowuje wodę, po chwili woda ma ok 45°C.
    No i problem przy poborze z wielu źródeł.

Myślałem nad Termet-em, z zamkniętą komorą spalania, jakiś jednofunkcyjny. Nie wiem jaki by musiałby być, aby taki zbiornik 200-300l ogrzać.

0
  • #6 08 Paź 2016 08:34
    ls_77
    Poziom 25  

Skoro chcesz ogrzewać CWU tylko kotłem gazowym, to nie lepiej zdecydować się na pojemnościowy gazowy ogrzewacz wody, tzw. Richmond / American.
    Nie ma tam żadnej pompy, ani zaworów 3-drogowych itp. części.

0
  • #7 08 Paź 2016 08:40
    marrog
    Poziom 22  

No nie tylko gazem.
    Gazem tylko poza sezonem grzewczym, ew. od czasu do czasu przepalić w piecu, ale wiadomo jak wszyscy patrzą jak się latem w piecu pali... Zaś zima ten sam CWU zamiast gazem ogrzewałbym piecem na paliwo stałe.
    W układzie podgrzewacz gazowy z CWU i CWU z centralnego na paliwo stałe, miałbym dwa baniaki...
    Dlatego, kombinuje (wymyśliłem sobie) aby dać piec jednofunkcyjny który będzie mi ogrzewał tylko CWU, kiedy w piecu na paliwo stałe nie palę...

0
  • #8 08 Paź 2016 09:07
    Sono2020
    Poziom 19  

Po pierwsze to "kocioł" nie piec bo piece to są kaflowe np, po drugie strasznie kombinujesz od tzw dupy strony, kocioł jednofunkcyjny tylko do podgrzewania CWU to przerost formy nad treścią, jak już tak to kup właśnie jak kolega pisał bojler gazowy pojemnościowy o pojemności np 200l i po sprawie, a o paleniu na niskich temperaturach w kotle zasypowym poczytaj sobie np tutaj:
    http://czysteogrzewanie.pl/
    A jak już to naprawdę polecam duży bufor z CWU dołożyć do kotła na paliwo stałe i będzie komfortowo i tanio.

0
  • #9 08 Paź 2016 09:18
    ls_77
    Poziom 25  

Chciałem powiedzieć to samo co kolega Sono2020 tylko może nie takimi samymi słowami.
    Dwa kotły do grzania zasobnika CWU to za bardzo i niepotrzebnie skomplikuje instalację, a potem zaczną się problemy. Nie zna m osób które po zamontowaniu pojemnościowego ogrzewacza gazowego były by niezadowolone - jedno urządzenie tylko do jednej funkcji - montujesz, uruchamiasz, ustawiasz temp. w zbiorniku i zapominasz o urządzeniu na kila/kilkanaście lat - oczywiście pamiętać trzeba o jakimś serwisie typu anoda magnezowa, naczynie przeponowe, filtr na gazie i dosłownie to wszystko.

0
  • #10 08 Paź 2016 09:54
    marrog
    Poziom 22  

Sono2020, dobra już rozróżniam kocioł od pieca ;-)
    Ponadto zdaję sobie sprawę jakie są konsekwencje palenia na niskiej temp., wiem, że będę musiał dać zawór za kotłem, aby podnieść na nim temp.

Czyli odradzacie mi sam CWU wpięty pod CO, zamiast niego dać gazowy podgrzewacz.
    Tylko tam, gdzie mam gaz, nie mam miejsca aby zamontować taką bańkę 200l, tam gdzie mam miejsce, nie bardzo mam możliwość podpięcia gazowego - brak kominów itd, za mała kubatura...
    Dlatego kombinuję...
    Ew. gdybym dał CWU i z niego brał wodę w sezonie grzewczym, a latem ew. dać jakiś nowy gazowy ale przepływowy, jakiś np Termet z zapłonem elektronicznym.

0
  • #11 08 Paź 2016 10:12
    Sono2020
    Poziom 19  

To pozostań przy tym co masz czyli podgrzewacz przepływowy w mieszkaniu i dodaj do kotła bojler na CWU i będziesz miał załatwioną CWU a co się dzieje z obecnym podgrzewaczem jak nie wyrabia to najwyżej dodaj drugi w drugiej łazience.

0
  • #12 08 Paź 2016 10:16
    marrog
    Poziom 22  

Właśnie przeglądam ofertę Junkers-a.
    W ich ofercie występuje WRP , z opisu wynika, że to sam palnik, który zasila osobno CWU.
    Czyli jakbym dał np w jednym pomieszczeniu tego WRP, zaś w drugim CWU, to sprawdzi się to??
    Ogranicza mnie możliwość instalacji...
    Kolego, nie mam możliwości dać u rodziców drugi podgrzewacz, już nad tym myślałem, sprawy techniczne nie przeskoczę tego, tyle co zrobiłem u nich remont rok temu.
    Po roku czasu muszę powiedzieć, że przy przepływowym podgrzewaczu, o ile latem jeszcze ujdzie, to zimą porażka... trzeba zwracać uwagę, czy ktoś nie pobiera wody w tym momencie, bo z drugiego kranu leci bo leci... Dlatego kombinuje z CWU.

Jak nic nie wymyślę innego, to dam sam CWU pod kocioł CO na paliwo stałe, a do tego na lato przepływowy na gaz. No trudno...

Tylko zastanawia mnie taka opcja przy dwóch wężownicach wpiętych w CWU i pod jedną kocioł, a pod drugą WRP. WRP załączam tylko gdy kocioł jest wyłączony i odwrotnie. Ma to sens??

0
  • #13 08 Paź 2016 12:19
    Sono2020
    Poziom 19  

Rób jak uważasz i uważaj jak robisz.
    Piszesz strasznie niezrozumiale ogarnij się !
    Piszesz że w jednym WRP a w drugim CWU o co Ci chodzi dokładnie jakie CWU i nie rozumiesz zasady tego WRP chcesz podłączyć żeby podgrzewał bojler ???
    A może coś takiego:
    http://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/wrdp-2g.html
    WRDP 14 jest o większej wydajności wodnej albo:
    To już kolosy
    http://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe-duzej-mocy/

0
  • #14 08 Paź 2016 12:34
    marrog
    Poziom 22  

Sono, sam nie wiem co będzie lepsze.
    Dlatego pytam, kogoś, kto ma w tym doświadczenie.
    Obecnie mam przepływowy 17,4kW. Ten WRDP14 to już 23,6kW, zaś ten WRDP11 to 19,2kW.

Powiem Ci skąd u mnie problem z kotłem. Jak padł mi poprzedni oleśnicki 2m2 i chyba 14-16kW (nie pamiętam dokładnie), miałem stare fafiry, dom byl ocieplony styropianem 5cm. Dach jak to w PRL, szlaka i stropodach. Zimą przy -5 z dachu leciała woda.
    Pojechałem do producenta kotłów (patrz wyżej link), a on mi mówi, że mam dać ten 4m2 czyli 35kW, dla budynku wówczas jeszcze zamieszkanego na jednym poziomie, gdzie dół był tylko lekko ogrzewany.
    Zapytałem się go czy przy takim piecu temp na nim to 30 st bo jak dam jak do tej pory 50-60 st to będzie sauna.
    przyjechał do mnie i stwierdził, że optymalnie będzie 3m2 czyli 25kW.
    Zamontowałem taki jaki doradził i zaczęło się palenie po wymianie grzejników na fondital calidor na temp 40 st. Miałem nadzieję, że jak podłączę halę na której mam 3 grzejniki stalowe płytowe, o powierzchni 600*2400 C22 chyba się oznacza, że będę mógł podnieść temp, bo tam będzie miał gdzie piec oddać, nic bardziej mylnego.
    Ściany docieplone styropianem 12cm, strop 20-25 cm wełny. i przy 40 st i okolicach 0 na dworze, jest ok 20 st na hali.
    W domu w ubiegłym roku zmieniłem dach, na dwa spady, na strop zamiast szlaki (wagon kolejowy szlaki - masakra....) dałem 30 cm wełny. i była przy 40 st na piecu sauna. Jakoś w lutym dałem termostaty u góry i jest ok. Tzn grzejniki są więcej zimne niż ciepłe, a w domu jest 22 st.
    Dlatego miałem nadzieję, że jak dam CWU to jakoś ten piec pójdzie na wyższej temp i sprawność spalania się poprawi.

0
  • #15 08 Paź 2016 12:38
    ls_77
    Poziom 25  

Dalej proponuję ci pojemnościowy ogrzewacz gazowy, ale jeśli nie masz miejsca na stojący 120 / 150 l. to masz jeszcze do wyboru wiszące o pojemnościach 50-120 l. z otwartą komorą spalania, czyli jak twój podgrzewacz przepływowy, ale też są takie ogrzewacze pojemnościowe z zamkniętą komorą spalania 80 lub 100 l. i możesz wtedy zastosować w innej łazience gdzie nie ma komina - komin przez ścianę lub odpowiednio inne rozwiązanie jak dla kotłów turbo. Zobacz na stronie Aristona - oni mają różne modele. Można jeszcze szukać innych producentów.
    Można powiedzieć że to taka "terma elektryczna" tylko że na gaz (tańszy niż prąd) i o większej mocy palnika niż w tych elektrycznych (szybszy czas nagrzewania).
    Albo zostaw ogrzewacz przepływowy (lub kup nowy ogrzewacz przepływowy) w starej łazience, a w nowej termę elektryczną lub termę gazową z zamkniętą komorą spalania (jeśli komin przeszkadza). Są też przepływowe ogrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania.
    Ktoś powinien do ciebie wpaść i ocenić zakres robót i ocenić co łatwiej przerobić.

0
  • #17 08 Paź 2016 12:47
    marrog
    Poziom 22  

Sono, właśnie czytałem kilka minut temu ten artykuł. Szkoda, że nie jadę kupić kotła jutro, a kupowałem, zanim był artykuł....
    Drugi raz by mnie nikt nie namówił na takiego wielkiego smoka....

0
  • #18 08 Paź 2016 13:18
    Sono2020
    Poziom 19  

To czytaj od dechy do dechy masz tam też opisane jak zmniejszyć moc kotła.

0
  • #19 22 Paź 2016 14:53
    marrog
    Poziom 22  

Witam

Po przemyśleniu wszelkich za i przeciw, jestem skłonny zamontować pojemnościowy podgrzewacz wody.
    Teraz jakiej f-my najlepiej wybrać?
    Najlepiej aby był wiszący. Liczba osób: czterech dorosłych, jedno dziecko.
    Ogranicza mnie też średnica, najlepiej aby miał max 500mm.
    Patrzyłem na junkers, nie wiem jak się spisuje Beretta, czy Termica. Termet ma tylko zasobniki pod kotły jednofunkcyjne.

W Termica ma dość ciekawe rozwiązanie, jest palnik gazowy i dodatkowo wężownica dla kotła CO. Takie coś by mnie urządzało. Miał ktoś z tym styczność??

0
  • #20 23 Paź 2016 00:01
    Cenikos
    Poziom 9  

Zadzwoń do producenta, na pewno doradzi. Jak pisałem w innym temacie, jeżeli jest POLSKI produkt jakością nie ustępujący innym to moim zdaniem warto wspierać naszych producentów.

Dużo ludzi dzwoni po porady do sklepu FUEGO.pl ja też 2 razy skorzystałem z ich pomocy. Co ciekawe potrafią godzinę porozmawiać, doradzić a wcale nie naciskają żeby u nich coś kupić. Chociaż najprościej zawsze dzwonić do producenta jeżeli nie jest w Chinach :)))))). Pozdrowienia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo