Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynne sterowanie przepływem wody

Matelekt 07 Paź 2016 00:17 750 10
 • #1 07 Paź 2016 00:17
  Matelekt
  Poziom 7  

  Witam
  chciałbym na rurze 1/2 cala umieścić zawór sterowany elektronicznie do płynnej regulacji przepływu wody. Ogółem jest to prosty układ w którym woda ma być spuszczana z odpowiednim przepływem z jednego zbiornika do drugiego.

  Szukam rozwiązań jak najtańszych(chociaż wiem że w automatyce słowo "tanio" jest raczej rzadko spotykane) ponieważ jest to mój prywatny projekt na który mam ograniczony budżet, dlatego każdy pomysł, każde rozwiązanie jest na wagę złota.
  Czy ktoś z was miał z takimi urządzeniami do czynienia? jestem też ciekawy jak wyglądają rozwiązania przemysłowe, ponieważ wszędzie widzę raczej elektrozawory sterowane poprzez cewkę, czyli albo 1 albo 0.

 • #2 07 Paź 2016 01:46
  bubu1769
  Poziom 32  

  A moze zwykły zawór z serwem i przekładnia?

  Link

 • #3 07 Paź 2016 09:43
  Matelekt
  Poziom 7  

  Myślałem o takim rozwiązaniu, ale u mnie może być problem z przekładniami, nie jestem na tyle dobrze obeznany w temacie drukarek 3D żeby takie coś stworzyć, ale może uda mi się przerobić i dopasować jakieś standardowe przekładnie.

 • #5 07 Paź 2016 22:31
  Matelekt
  Poziom 7  

  Siłownik, to konieczność wprowadzenia dodatkowego medium, za mały projekt by móc się w to bawić. Będę próbował z tymi przekładniami, ew. pomyśle też nad takim rozwiązaniem: https://www.youtube.com/watch?v=gS-IDhyEPxM
  jeśli się nie uda to trudno, będę musiał skorzystać ze zwykłych elektrozaworów.
  Miałbym jeszcze jedno małe pytanie, trochę odbiegające od tematu, mianowicie chciałbym wykorzystać wentylator z laptopa jako małą turbinę wodną, strumień wody pochodziłby ze zbiornika ok 10l umieszczonego 1m wyżej , wiem że to zależy od wielu czynników, ale czy w takim układzie jest w ogóle możliwe by wentylator wytworzył dość energii do zasilenia 3-4 małych diod?

 • #7 08 Paź 2016 08:55
  Matelekt
  Poziom 7  

  W zasadzie to racja, konstrukcyjnie trochę więcej miejsca zajmuje, ale za to mniej skomplikowany. To będę musiał jeszcze przemyśleć,
  Także dzięki za pomysły.

 • #8 08 Paź 2016 11:10
  linx
  Poziom 21  

  Matelekt napisał:
  jestem też ciekawy jak wyglądają rozwiązania przemysłowe, ponieważ wszędzie widzę raczej elektrozawory sterowane poprzez cewkę, czyli albo 1 albo 0.


  Witam,
  w pracy mam najczęściej do czynienie z zasuwami firmy Auma z napędem silnikowym. Z reguły umieszczone są za przepływomierzami firmy E+H, a regulator PI zaimplementowany jest w sterowniku PLC. Są wersje Aumy z potencjometrami pozycji, ale z reguły nie jest to potrzebne.
  Płynne sterowanie przepływem wody

 • #9 08 Paź 2016 11:32
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  

  Do zawodu kulowego dopinamy silnik od wycieraczek z przekłądnią i mamy regulację.

 • #10 08 Paź 2016 16:42
  wowka
  Poziom 28  

  Zawór kulowy niezbyt nadaje się do płynnej regulacji przepływu. Auma jest do dużych średnic, poza tym duże, ciężkie i bardzo drogie.

  Ile masz pieniędzy na ten zawór ?

  A to ze zdjęcia cię interesuje ?

  Płynne sterowanie przepływem wody

 • #11 09 Paź 2016 23:37
  Matelekt
  Poziom 7  

  Rozwiązań przemysłowych byłem ciekawy ponieważ jeszcze podczas mojej kilkuletniej nauki nie spotkałem się z takimi urządzeniami. Sam zawór w moim przypadku ma posłużyć do pewnej makiety a automatyczna regulacja to powiedzmy taki dodatek. Dlatego w kwestii ceny to mam dość okrojony budżet.
  Także jak na razie dzięki za odpowiedzi, jak coś zdziałam to dam znać.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME