Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynne sterowanie przepływem wody

Matelekt 07 Paź 2016 00:17 750 10
  • #1 07 Paź 2016 00:17
    Matelekt
    Poziom 7  

Witam
    chciałbym na rurze 1/2 cala umieścić zawór sterowany elektronicznie do płynnej regulacji przepływu wody. Ogółem jest to prosty układ w którym woda ma być spuszczana z odpowiednim przepływem z jednego zbiornika do drugiego.

Szukam rozwiązań jak najtańszych(chociaż wiem że w automatyce słowo "tanio" jest raczej rzadko spotykane) ponieważ jest to mój prywatny projekt na który mam ograniczony budżet, dlatego każdy pomysł, każde rozwiązanie jest na wagę złota.
    Czy ktoś z was miał z takimi urządzeniami do czynienia? jestem też ciekawy jak wyglądają rozwiązania przemysłowe, ponieważ wszędzie widzę raczej elektrozawory sterowane poprzez cewkę, czyli albo 1 albo 0.

• #2 07 Paź 2016 01:46
    bubu1769
    Poziom 32  

A moze zwykły zawór z serwem i przekładnia?

Link

• #3 07 Paź 2016 09:43
    Matelekt
    Poziom 7  

Myślałem o takim rozwiązaniu, ale u mnie może być problem z przekładniami, nie jestem na tyle dobrze obeznany w temacie drukarek 3D żeby takie coś stworzyć, ale może uda mi się przerobić i dopasować jakieś standardowe przekładnie.

• #5 07 Paź 2016 22:31
    Matelekt
    Poziom 7  

Siłownik, to konieczność wprowadzenia dodatkowego medium, za mały projekt by móc się w to bawić. Będę próbował z tymi przekładniami, ew. pomyśle też nad takim rozwiązaniem: https://www.youtube.com/watch?v=gS-IDhyEPxM
    jeśli się nie uda to trudno, będę musiał skorzystać ze zwykłych elektrozaworów.
    Miałbym jeszcze jedno małe pytanie, trochę odbiegające od tematu, mianowicie chciałbym wykorzystać wentylator z laptopa jako małą turbinę wodną, strumień wody pochodziłby ze zbiornika ok 10l umieszczonego 1m wyżej , wiem że to zależy od wielu czynników, ale czy w takim układzie jest w ogóle możliwe by wentylator wytworzył dość energii do zasilenia 3-4 małych diod?

• #7 08 Paź 2016 08:55
    Matelekt
    Poziom 7  

W zasadzie to racja, konstrukcyjnie trochę więcej miejsca zajmuje, ale za to mniej skomplikowany. To będę musiał jeszcze przemyśleć,
    Także dzięki za pomysły.

• #8 08 Paź 2016 11:10
    linx
    Poziom 21  

Matelekt napisał:
    jestem też ciekawy jak wyglądają rozwiązania przemysłowe, ponieważ wszędzie widzę raczej elektrozawory sterowane poprzez cewkę, czyli albo 1 albo 0.

Witam,
    w pracy mam najczęściej do czynienie z zasuwami firmy Auma z napędem silnikowym. Z reguły umieszczone są za przepływomierzami firmy E+H, a regulator PI zaimplementowany jest w sterowniku PLC. Są wersje Aumy z potencjometrami pozycji, ale z reguły nie jest to potrzebne.

• #9 08 Paź 2016 11:32
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Do zawodu kulowego dopinamy silnik od wycieraczek z przekłądnią i mamy regulację.

• #10 08 Paź 2016 16:42
    wowka
    Poziom 28  

Zawór kulowy niezbyt nadaje się do płynnej regulacji przepływu. Auma jest do dużych średnic, poza tym duże, ciężkie i bardzo drogie.

Ile masz pieniędzy na ten zawór ?

A to ze zdjęcia cię interesuje ?

• #11 09 Paź 2016 23:37
    Matelekt
    Poziom 7  

Rozwiązań przemysłowych byłem ciekawy ponieważ jeszcze podczas mojej kilkuletniej nauki nie spotkałem się z takimi urządzeniami. Sam zawór w moim przypadku ma posłużyć do pewnej makiety a automatyczna regulacja to powiedzmy taki dodatek. Dlatego w kwestii ceny to mam dość okrojony budżet.
    Także jak na razie dzięki za odpowiedzi, jak coś zdziałam to dam znać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME