Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cablecam - Dobór silnika i regulatora

07 Paź 2016 03:28 1614 25
  • Poziom 9  
    Witam,
    Rozpoczynam budowę , a prawdę powiedziawszy zbieram potrzebne elementy do budowy CABLECAM https://www.youtube.com/watch?v=oMtlNX1z7Uo
    (link pokazujący czym jest cablecam)
    Projekt do wycięcia elementów laserem wykonam w ACad'zie , lecz przed przystąpieniem do rysowania muszę zebrać wszystkie potrzebne części aby móc je usadowić. I w tym momencie mam mały problem.
    Kupiłem już :
    - Aparature Turnigy 9X
    - 2 Pakiety Zippy 2450 lipo 4s 14.8V
    - Ładowarkę IntellPeak ICE
    -Zastanawiając się nad wyborem silnika , trafiłem na silnik od elektrycznej hulajnogi 12v 150w , pod obciążenie - moment N.m 0.57 - obroty/min 2750 - prąd 19,2A.
    http://magma.sklep.pl/product-pol-3641-Silnik...quada-zebatka-SKUTERA-SILNIK-ELEKTRYCZNY.html

-Regulator dwukierunkowy do silnika
    http://mmhobby.pl/elektroniczny-regulator-obr...c-320a-wersja-high-voltage-2-silniki-p-3.html

Jestem laikiem w sprawach RC wiec chciałbym zapytać czy regulator pasuje do silnika i czy baterie które już posiadam są odpowiednie?
    A może ktoś doradzi jaki inny silnik lub regulator mógłbym zastosować? Zależy mi również na niezbyt drogim sprzęcie. Dodam też
    że koło napędowe będzie miało średnice około 70mm (lub mniejsze w zależności od obrotów silnika) i napędzane bedzie bezpośrednio z silnika tak jak na załączonym filmie.

Bardzo liczę na waszą pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Regulator prąd wyjścia: przód 320A , tył 300A to maksymalne chwilowe dopuszczalne obciążenie rzeczywiste to około 45A, do sprawdzenia czy na pewno jest hamulec większość tanich regulatorów w opisie ma hamulec a w rzeczywistości hamulca nie posiadają.
    Regulator silników szczotkowych obsługuje zakres ilości uzwoien 8-23T 540/550.
    Przy max. dopuszczalnym napięciu długo nie pociągnie. Regulator 2 silnikowy droższy od 1 silnikowego.
    Będziesz miał kłopoty z płynny ruszaniem przy takim układzie. Silnik wymieniony w opisie nie nadaje się do tego układu, jeśli to raczej silnik od wkrętarki.
    Polecam regulator i silnik bezszczotkowy sensorowy z programatorem, ilość obrotów silnika KV moc silnika W uzależniona od średnicy rolek i planowanej szybkości maksymalnej jaką chcesz osiągnąć, oraz ciężaru całej konstrukcji.
  • Poziom 9  
    Pawle mogłbyś podesłać jakiś silnik i regulator który by tu pasował ?
    Masa całej konstrukcji to około 3kg , prędkosci jakie chciałbym osiągnąć to 50km/h
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Polecam zakup zestawu bezszczotkowego silnik i regulator z programatorem
    znalezienie silnika około 500Kv nie stanowi problemu.
    Przy napięciu 14.8V ilość obrotów silnika to dla 500Kv - 7400 obr/min bez obciążenia
    powinien wystarczyć dla szybkości około 60 km/h.
    Zastosowanie niższego napięcia 11,1V - 5500obr/min.

https://pl.aliexpress.com/item/DUALSKY-X-moto...0KV-640KV-745KV-880KV-for-RC/32331662439.html

Lub na napięcie 7,4V układ sensorowy samochodowy 1800Kv - 13320obr/min
    z redukcją przełożenia zmniejszając średnicę rolki napędowej.
    Można zastosować przekładnię pasową z kołami uzębionymi.
    Silnik bezszczotkowy konieczny gdy zależy na łagodnym starcie i powolnym ruszaniu.

Zestaw szczotkowy wymagana przekładnia zwalniająca

REGULATOR SZCZOTKOWY 60A 2S-3S HOBBYWING WP1040 (6537442158)
    SILNIK 1/10 540 55T SZCZOTKOWY 7,2V-11,1V RC CAR (6537439733)
    Silnik pod obciążeniem około 8000 - 9000obr/min.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jest tylko wybór albo bezkompromisowy regulator i silnik jeśli jest na to kasa
    lub wybór to co podałem w Post#4, w tym przypadku osiągniesz około 6000obr/min przy 500Kv.
    Też drogo ale jeśli masz mieć zachowana funkcjonalność i przydatność napędu to taki układ polecam.
    Jeśli do zabawy to układ szczotkowy ale bez rewelacji przy ruszaniu oraz płynności ruchu przy powolnym starcie.
    Na układzie szczotkowym można użyć silnik od wkrętarki z obrotami pod obciążeniem około 6000obr/min przy napięciu 14,8V.
    Oczywiście z redukcją obrotów napędzie.
  • Poziom 41  
    Można by zastosować plus redukcja obrotów na napędzie rolki i cena się też liczy.
    Przy redukcji 1:5 uzyskasz 2960obr/min bez obciążenia.
    Lepszym wyjściem jest silnik sensorowy ale ciężko dostać o małej ilości Kv/V.
  • Poziom 9  
    Na tym silniku podanym z olx :
    1000kv * 14,8V = 14800obr/min
    Przekładnia 1:3 obniży obroty do 4933obr/min
    Przy założeniu Koła napędzającego line Fi7
    Obwód koła 21,89 cm * 4933obr/min = 108427,34 cm/min * 60min = 6505640,4 cm/h : 100000cm = 65,5 km/h

Czy moje wyliczenia są prawidłowe ?
    Bedzię miał siłę ten silnik rozpędzić to na małym kawałku ?
  • Poziom 41  
    Ok, napęd paskiem zębatym.
    Silnik wał o średnicy 5mm.
  • Poziom 9  
    A co z moimi obliczeniami ,są prawidłowe ?
    I co z silnikiem , biędzie miał on wystarczającą moc przy przekładni 1:3 aby rozpędzić urządzenie na doscy krótkim dystansie ?
  • Poziom 41  
    Tak dobrze policzone przełożenie. Ale obwód dla koła 70mm jest 219,8mm .Wystarczy przy napięciu 14,8V będzie około 900W.
    Pod mocowanie silnika na płycie zrób regulację.
  • Poziom 9  
    Czyli jak zastosuje przekładnie 1;3 to w teori będzie on miał moc 2,7KW ?
    Mocowanie na płycie , chodzi o napinanie paska ?
    Czyli rozumiem ze ten silnik z tym przełożeniem śmiało zda egzamin ?

Dodano po 3 [minuty]:

Obwód koła
    2Πr
    2x3,14*3,5=21,98 ;)
  • Poziom 41  
    Loontek napisał:
    będzie on miał moc 2,7KW
    :)
    Na pewno tak optymistycznie nie jest. :)
  • Poziom 9  
    A odpowiesz mi na moje pytanie "Czyli rozumiem ze ten silnik z tym przełożeniem śmiało zda egzamin ?"
  • Poziom 41  
    Tak będzie ok, trochę martwi mnie napęd paskowy czy nie za duży opór przy ruszaniu?
  • Poziom 41  
    Przekładnia pasowa zębata stawia większy opór ze względu na naciąg pasa i opory toczenia, oczywiście jest regulacja naciągu,
    można trochę nie za mocno naciągać pas.
    To tylko rozważania przy bardzo wolnym ruszaniu.
  • Poziom 9  
    Myślałem na przełożeniem zębatym ale to powoduje spory hałas ?
  • Poziom 41  
    Można duże koło plastyk a małe metal.
    Pozostań przy pasku, niezbyt mocnym naciągu.
  • Poziom 9  
    Więc tak zrobię tak więc zamawiam silnik , koła pasowe i paski.
    A mógłbyś polecic jakis regulator do tego silnika z olx ?
  • Poziom 41  
    Jak chcesz dobry regulator to za 200 zł EZRUN-WP-SC8 120A na ebbbay....polskim od chińczyka. Bez obaw kupowałem 3 szt 120A i 150A super.
    Nie mogę podawać linku.

lub regulator esc hk80a / 270a 1/8 1/5 bezszczotkowy! (4952370964)

2 Pakiety Zippy 2450 lipo 4s 14.8V jaka wydajność prądowa C?

Zapomniałem dodać że do regulatora potrzebna będzie karta programatora,
    fabrycznie regulatory mają ustawioną szybkość niesymetrycznie
    to znaczy wsteczny około 60% szybkości obrotowej osiąganej przez silnik do jazdy do przodu.
  • Poziom 41  
    Ciekawy projekt udane wykonanie, czy silnik od hulajnogi lub motoru szczotkowy ile wat mocy?
    Regulator jakie dopuszczalne obciążenie w amperach.
    Napęd bezpośredni rolki przez silnik?
    Jaki ciężar całości przyspieszenia dość spore.