Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 Bramy/3 piloty - jak to przerobić na jeden pilot?

skwari 07 Paź 2016 07:46 3096 15
  • #1 07 Paź 2016 07:46
    skwari
    Poziom 10  

Witam,
    mam w domu 3 bramy sterowane 3 różnymi pilotami.
    Proszę o podpowiedź do którego systemu to najlepiej (kosztowo najkorzystniej) sprowadzić aby sterować wszystko z jednego pilota.

Wjazd:Nice Mhouse WG2 + Pilot GTX4 (433,92MHz) - 4przyciski
    Garaż1:Hormann Promatic + Pilot HSP4 (868MHz) - 4 przyciski
    Garaż2:Somfy GDT100 + Pilot Keytis 2RTS (433,92MHz)- 2 przyciski

dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
    pozdrawiam
    Skwari

0 15
  • Relpol
  • #2 07 Paź 2016 10:06
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

No mógłbyś pogoolować. Poniższa sonda zajęła mi 20 minut na upierdliwym androidzie.

Hormann w ogóle odpada (kosmiczne ceny pilotów oraz odbiorników i ciężko o zamienniki)
    Oryginały piloty 4 kanałowe Mhouse lub Somfy zaczynają się od 70 zł (Nice/Mhouse nieco droższy).
    Do obu są zamienniki po 50 zł.
    Odbiorniki zamienniki zarówno do Mhouse jak i do Somfy robi Proxima. Cena ok 110 zł
    Między Somfy a Mhouse - twój wybór.

0
  • Relpol
  • #3 07 Paź 2016 10:19
    skwari
    Poziom 10  

Witam, mam ten pilot Hormann.
    3 Bramy/3 piloty - jak to przerobić na jeden pilot?

Ale po co ma mnie interesować w tym przypadku pilot jak tu chodzi głównie o centralke? Do tego pilota są zamienniki, ale to jak rozumiem tylko na na wypadek uszkodzenia/zgubienia.

To nie jest tak że nie googlowałem...ale nie do końca rozumiem te systemy kodowania itp. bo z tego co wyczytałem to ta sama częstotliwość nie oznacza że pilot będzie ją obsługiwał.

Jeżeli dobrze zrozumiałem inne posty to coś takiego:
    http://jusyrsklep.pl/pl/radio-odbiornik-zewnetrzny-do-hormann-1k.html

wstawione do dwóch pozostałych centralek (i tu nie wiem czy się da) obsłuży mi i hormanna i dwie pozostałe bramy pilotem HSP4.

Podobne radia czy to Somfy/Nice są w podobnej cenie, wiec jak rozumiem jedyna wątpliwość to który pilot sobie wybrać z tych 3 (tzn 2 - 4przyciskowych) do obsługi całości..... ? no chyba że jeszcze czegoś nie doczytałem.....

i tu będę wdzięczny za info czy dobrze temat rozumiem.
    pozdrawiam
    Skwari

0
  • #4 07 Paź 2016 10:52
    kotbury

Ogólnie rzecz wygląda tak:
    Wybierasz wiodącą radiolonię a do reszty dokupujesz zewnętrzne odbiorniki czyli np będziesz sterować pilotami Somfy - tu akurat może nienajszczęśliwszy przykład bo musisz dokupić piloty 4 kan gdyż masz 2 kan, za mało kanałow na 3 napędy i będzie drożej. To może MHouse. Dokupujesz 2 odbiorniki Proximy zgodne z Mhouse i jeden montujesz w Hormanie, drugi w Somfy i wszystkim sterujesz z pilotów MHouse

Co do Hormanna - jeśli masz DOKŁADNIE takiego samego pilota Hormann ( tzn czarny z czarnymi guzikami a nie szary z niebieskimi -tutaj kolory są istotne) to jest wersja BiSecur i NIE MA zamienników czyli wydasz sporo na oryginalne odbiorniki ( ok 250 zł).

0
  • #5 07 Paź 2016 11:42
    skwari
    Poziom 10  

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.

Jedyna moja wątpliwość to czy to radio zamontuje w napędzie Somfy GDT100...bo jest on mocno okrojony i nie ma nawet wyjść na wyłącznik ścienny.
    A co do Hormannów to nie wiem czy coś nie pomyliłem ale mam dwa typy pilotów (oba działają) i jeden jest ten okrągły z poprzedniego postu, a drugi kwardratowy szary z niebieskimi guzikami (tego na codzien nie uzywam) - możliwe ?

pozdr
    Skwari

1
  • #6 07 Paź 2016 14:18
    kotbury

Cytat:
    Jedyna moja wątpliwość to czy to radio zamontuje w napędzie Somfy GDT100...bo jest on mocno okrojony i nie ma nawet wyjść na wyłącznik ścienny.

No faktycznie , wyższe modele mają, ten nie. Czyli albo można zastosować karkołomne rozwiązanie typu odbiornik z osobnym zasilaczem podpięty kabelkami do włącznika rozparcelowanego pilota Somfy, albo przejść w całości na system Somfy (i dokupić ile trzeba 4 przyciskowych pilotów)

W pilotach Hormanna możliwe. Ten kłódka może pracować w starszym standardzie tego z niebieskimi guzikami i w tym momencie jest możliwe użycie zamienników do Hormanna - ale sprawa z Somfy pozostaje.

0
  • #8 08 Paź 2016 07:39
    kotbury

Tak ale do każdego urządzenia dokładasz odbiornik odbierający piloty pozostałych - czyli np. przy 3 urządzeniach każde będzie miało 2 dodatkowe odbiorniki odbierające piloty w standardzie 2 pozostałych. (w niektórych przypadkach - jeśli wszystkie albo część używanych pilotów jest z układem HCS - można użyć jednego odbiornika uniwersalnego kosztem zmniejszenia bezpieczeństwa transmisji)

0
  • #9 12 Paź 2016 08:14
    skwari
    Poziom 10  

Pojawił sie dodatkowy problem ponieważ jeden z odbiorników/ brama (Mhouse Wg2) jest na cyfrowej szynie i nie można do niego podłączyć nic zewnętrznego.

Więc do garażu w domu(Hormann) daje dodatkowy odbiornik w kodowaniu Mhouse`a i mam to na jednym pilocie, a garaż zewnętrzny (Somfy) zostawiam na osobnym.

...no chyba że istnieje jeszcze jakaś inna opcja ale póki co nic nie wymyśliłem.

Nauka z tego taka że najlepiej kupować napędy jednego producenta lub/i przy zakupie sprawdzać czy da się to później sprowadzić do jednego uniwersalnego sterowania...

pozdrawiam
    Skwari

0
  • #11 12 Paź 2016 11:16
    jega
    Poziom 24  

Przy tylu utrudnieniach może warto gdzieś w garażu zrobić "centralkę", dać tam dowolny uniwersalny odbiornik i z niego sterować co się da, przewodowo, resztę wykorzystując oryginalny pilot jako "przedłużacz" sterowany z tej "centralki"?

Ja planuję podobne rozwiązanie, tyle że jednym z powodów jest dodatkowa funkcja takiej "centralki" - przy braku zasilania w sieci będzie włączała przetwornicę zasilaną z akumulatora żeby można było otworzyć bramy i wjechać.

0
  • #12 12 Paź 2016 11:56
    skwari
    Poziom 10  

bhtom napisał:
    Witam,

Moje pytanie: Czy z któregoś miejsca (np: z garażu) jest możliwość (jest zasięg) do sterowania wszystkich urządzeń za pomocą oryginalnych pilotów?

Pozdrawiam.

Tak. Będąc w garażu jestem w stanie aktywować pilotami wszystkie napędy.

jega napisał:

Przy tylu utrudnieniach może warto gdzieś w garażu zrobić "centralkę", dać tam dowolny uniwersalny odbiornik i z niego sterować co się da, przewodowo, resztę wykorzystując oryginalny pilot jako "przedłużacz" sterowany z tej "centralki"?
    .

Nie mam możliwości doprowadzenia przewodów do innych sterowników.

A tak się jeszcze zastanawiam, czy jeżeli cetralka Mhousa (tak która ma tą cyfrową szynę) posiada złącze które jak się zewrze zamyka/otwiera bramę, to nie da się właśnie pod nie podłączyć uniwersalnego odbiornika (jak z linka poniżej)?
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

pozdrawiam
    Skwari

0
  • #13 12 Paź 2016 12:29
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

skwari napisał:
    Będąc w garażu jestem w stanie aktywować pilotami wszystkie napędy.

Możesz zrobić coś takiego... W garażu, w obudowie (najlepiej plastikowej) montujesz nową radiolinię o liczbie kanałów potrzebnej do obsługi wszystkich bram / napędów. Założenie jest takie, jeden używany przycisk w obecnym pilocie, to jeden kanał nowej radiolinii. Demontujesz obudowy z jednego kompletu obecnych pilotów, "wyciągasz" przyciski pilotów na przewodach, przewody podłączasz do przekaźników nowej radiolinii i gotowe. Nowa radiolinia, za pomocą swoich przekaźników, "wciska" przyciski w starych pilotach.
    Potrzebujesz jeszcze zasilacz 12VDC do zasilania radiolinii. Oczywiście jeśli Twoje piloty zasilane są z baterii 12V, też możesz podłączyć je pod ten zasilacz.
    Może trochę to skomplikowane, ale myślę, że będzie działać.

Pozdrawiam.

0
  • #14 12 Paź 2016 22:34
    jega
    Poziom 24  

bhtom napisał:
    Demontujesz obudowy z jednego kompletu obecnych pilotów, "wyciągasz" przyciski pilotów na przewodach, przewody podłączasz do przekaźników nowej radiolinii i gotowe.
    To właśnie proponowałem, oczywiście tylko w przypadku tych napędów, gdzie nie ma możliwości podłączenia sterowania przewodowego (lub jest to niecelowe np. ze względu na odległość).
    skwari napisał:
    A tak się jeszcze zastanawiam, czy jeżeli cetralka Mhousa (tak która ma tą cyfrową szynę) posiada złącze które jak się zewrze zamyka/otwiera bramę, to nie da się właśnie pod nie podłączyć uniwersalnego odbiornika (jak z linka poniżej)?
    Tego już nie rozumiem, czyż nie jest to właśnie pomyślane pod zewnętrzne sterowanie przewodowe? Oczywiście użyj tego wejścia i ten sterownik masz z głowy bez kombinowania z pilotami.

0
  • #15 13 Paź 2016 00:01
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

W Mhouse jest wejście do sterowania przyciskiem ( OPEN).
    Pomysł z istniejącymi pilotami podłączonymi do nowej radiolinii jest najtańszy, alo to zawsze "druciarstwo". Poza tym z garażu/domu bramy otworzysz, ale z samochodu z ulicy otwarcie bramy wjazdowej może się nie udać...
    Jedyne z rozwiązań wydaje się optymalne , czyli jak pisał @kotbury dwa odbiorniki kompatybilne z Somfy...

0
  • #16 13 Paź 2016 15:44
    skwari
    Poziom 10  

No to wiem już wszystko...
    Temat do zamknięcia.

Dziękuję Wszystkim za pomoc.

pozdrawiam
    Skwari

0