Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi

Intre 07 Oct 2016 12:00 20802 42
Suntrack
  • Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi


    I Opis ogólny urządzenia:

    Chciałbym przedstawić mój projekt bazujący na mikrokontrolerze STM32 dokładnie na modelu STM32F11RET6 http://www.st.com/content/st_com/en/products/microcontrollers/stm32-32-bit-arm-cortex-mcus/stm32f4-series/stm32f411/stm32f411re.html. Jest to sterownik dla urządzenia popularnie zwanego „wytrawiarką” przydatnego podczas prototypowania płytek PCB, czyli przyrządu podgrzewającego nadsiarczan sodu (B327) do temperatury 40 stopni i utrzymującym go na tym poziomie zapewniając przy tym ruch kąpieli trawiącej miedzianą płytkę PCB, w przedstawianym przeze mnie projekcie za pomocą napowietrzania.





    Samo urządzenie nie jest innowacyjne i jego zasada działania jest ogólnie znana natomiast zastosowanie mikrokontrolera STM32 w roli układu wykonawczego wg. mnie już tak, korzystając z popularnej przeglądarki zasobów internetowych „Google” nie udało mi się znaleźć podobnego urządzenia wykorzysującego ten typ mikrokontroler`a np. jako projekt DIY, aczkolwiek nie twierdzę że takowe urządzenie oparte o ten mikrokontroler nie istnieje. Myślę również że sporą innowacją jest zastosowanie modułu Wi-Fi w sterowniku tego typu umożliwiającym komunikacje ze światem zewnętrznym. W przedstawianej przeze mnie aplikacji urządzenie łączy się z telefonem komórkowym opartym o system Android, pokazując na ekranie podstawowe informacje o stanie jego pracy, temperaturze B327, a także dając możliwość kontroli jego pracy. Dodatkowym urozmaiceniem są komunikaty głosowe podające np. osiągniętą zadaną temperaturę, potwierdzające wystąpienie zdarzenia, a największym rzekłbym jak dla mnie „bajerem” i chyba nie spotykaną innowacją w takim sterowniku jest wydawanie komend głosowych. Może to trochę dziwić, zastanawiać po co to w sumie jednakże dla mnie jest to dość praktyczne ponieważ ja mam swój hobbystyczny warsztat w przydomowym garażu i zamiast pilnować, chodzić sprawdzać czy czekać, aż zostanie osiągnięta pożądana temperatura nadsiarczanu (mimo zastosowania zmodyfikowanej akwariowej grzałki 300W w okresie zimowym zwykle to trochę twa) to wolę wykonywać inne czynności, będąc nawet w innym pomieszczeniu w domu i otrzymując komunikat na telefon.
    Całe urządzenie zostało tak pomyślane nie jak to zwykle robione jest w projektach DIY różnych „wytrawiarek” jakie można znaleźć w sieci Internet, że układ sterowania, napowietrzania i akwarium stanowią jedność, ja zrobiłem specjalnie osobny sterownik i peryferia dołączane do niego by w razie jakiejkolwiek awarii wymienić tylko grzałkę, akwarium czy moduł termometru lub napowietrzacza jak również zastąpić je innymi modelami. W ogóle na potrzeby pokazania jak urządzenie pracuje na filmie i zdjęć stało ono przy akwarium z B327 docelowo jednak będzie ono znajdowało się z boku na biurku i sterowało tylko hermetycznym gniazdami prądowym dla napowietrzania i grzałki w takim jakby dygestorium z podświetleniem specjalnie do tego celu przeze mnie zrobionym. Głownie to ze względu na niekorzystne warunki panujące związane z wilgocią i unoszącymi się oparami nadsiarczanu wokół akwarium, jak i również pracy z wodą podczas płukania PCB po wyjęciu.
    Tutaj właśnie też się przydaje proponowana przeze mnie innowacja związana z obsługą urządzenia przez telefon. Mianowicie użyty model Sony M4 Aqua jest hermetyczny zgodny z normami IP65 oraz IP68 więc podczas pracy z zakładaniem czy wyciąganiem płytki PCB z trawienia można go ze spokojem trzymać obok urządzenia i nim zarządzać nie przejmując się jego zalaniem czy zamoczeniem, a sam serownik stoi sobie bezpiecznie z boku.

    II Opis części elektronicznej:

    1. PCB sterownika:

    Sercem całego urządzenia jak wspomniałem jest mikrokontroler STM32F11RET6 w obudowie LQFP64, który jest może trochę nadmiarowy jak na specyfikę tego urządzenia ja jednakże chciałem żeby był szybki (zwłaszcza dla magistrali SPI wyświetlacza) i miał sporą ilość pamięć FLASH, RAM dla użytych bitmap i czcionek, zmiennych oraz posiadał jeden z najnowszych rdzeni ARM jakie są obecnie dostępne, a także był przyszłościowy jak bym chciał rozwijać dalej obecne oprogramowanie w urządzeniu czy dodając jeszcze jakieś dodatkowe funkcjonalności. O jego wyborze miało również znaczenie dostępności platform sprzętowych do testów takich jak NUCLEO-F411RE czy STM32F411-DISCO.
    Użyty model wyświetlacza to 3,5 calowy ekran dotykowy TFT 320x480 firmy ADAFRUIT model 2050 ze sterownikiem HXD8357D https://botland.com.pl/wyswietlacze-lcd-tft/2666-wyswietlacz-dotykowy-tft-lcd-35-320-x-480-z-czytnikiem-microsd.html. Można było oczywiście skorzystać z innego bardziej nowoczesnego, szybszego wykorzystującego potencjał mikrokontrolerów ST takich jak MIPI-DSI i Chrom-ART (wówczas nie było by tak długiego odświeżania) jednakże ja osobiście mam wielki sentyment do niego ponieważ otrzymałem go na walentynki od bliskiej mi osoby :D i w zasadzie to zdecydowało o jego wykorzystaniu, a także kształcie oraz wyglądzie obudowy czy elektroniki sterującej. Ten moduł wyświetlacza mimo posiadania slotu na karty SD (elektrycznie podłączonego do mikrokontrolera jednakże nie wykorzystywanego w tym projekcie) nie posiada jednak sprzętowego sterownika dotyku dlatego do tego celu wykorzystuje układ również firmy ST, a mianowicie STMPE811. Na PCB sterownika jest jeszcze jeden mały układ firmy ST mianowicie nieregulowany stabilizator LDO: LD1117AS33TR dający napięcie 3,3V dla części logicznej urządzenia.
    Za pomiar temperatury odpowiada znany powszechnie i lubiany wśród hobbystów czujnik DS18b20, normlanie korzystam z innych zdecydowanie wg. mnie lepszych, szybszych, dokładniejszych jednakże w tym projekcie został użyty ten model ponieważ można go otrzymać jako moduł w specjalnej wodoodpornej obudowie ze stali nierdzewnej np. tu: https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/1713-sonda-wodoodporna-z-czujnikiem-temperatury-ds18b20-1m.html?search_query=ds18b20&results=31, który wręcz idealnie nadaje się do użycia dla budowy „wytrawiarki” (ja jeszcze go dodatkowo zabezpieczyłem koszulka termokurczliwą z klejem). Dodatkowo w przypadku jakiejkolwiek jego awarii wg. mnie jest on nie drogi i nawet na szybko do ewentualnego zastąpienia własną „samoróbką”.
    Za komunikacje z telefonem odpowiada moduł ATNEL-WIFI232-T firmy ATNEL https://sklep.atnel.pl/pl/p/ATNEL-WIFI232-T-ant/110 użyty w jego podstawowej aplikacji komunikujący się z mikrokontrolerem za pomocą UART. Zdecydowałem się na niego ponieważ dzięki wsparciu producenta, a zwłaszcza dedykowanemu oprogramowaniu jest łatwy w konfiguracji, zarządzaniu oraz obsłudze i tak naprawdę problematyka jego używania sprowadza się do uruchomienia obsługi UART. Dodatkowo na płycie sterownika znalazł się jeszcze BUZZER informujący o wciśnięciu danego klawisza jak i dioda informacyjna LED pierwotnie służąca do debugowania aplikacji, a finalnie informuje dodatkowo o pracy urządzenia przy otwartej obudowie.

    Sposób połączenia omówionych wyżej peryferii i modułów można zobaczyć na schemacie oraz poglądowych zdjęciach:

    Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFiIntre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi

    2. PCB zasilania i triak`ów:

    Płyta sterownika łączy się z drugą płytką, która stanowi moduł zasilania wraz z triakami sterującymi. Napięcie 230V idzie do transformatora 9V, a po wyprostowaniu trafia na moduł przetwornicy ATB-PWR-3 firmy ATNEL https://sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-PWR3-przetwornica/20, która to daje 5V na wyjściu. Dzięki jej wykorzystaniu w obudowie nie podnosi się temperatura natomiast dodatkowa jej funkcjonalność wykorzystywana jest do załączania urządzenia przez przełącznik na przednim panelu. Do załączania grzałki i napowietrzacza służą triaki firmy ST BTA08-600C o wydajności prądowej 8A więc ze sporym zapasem mocy aniżeli podłączone urządzenia. Mikrokontroler komunikuje się z nimi przez optotriaki MOC3043 firmy Fairchild Semiconductor z wbudowanym układem przejścia przez zero. Zastanawiałem się pierwotnie czy nie zrobić własnego pomiaru tego przejścia oraz dać inne optotraki by sterować intensywnością napowietrzania jednakże mam takowe w budowane już w napowietrzacz ACO-9602 firmy HAILEA http://hailea.pl/pl/napowietrzacz-hailea-aco-9602.html, a z mojego doświadczenia wynika, że używam praktycznie jednej nastawy bliskiej pełnej mocy więc zrezygnowałem z tego pomysłu. Dodatkowo dodałem kondensator filtrujący na wejściu do transformatora oraz w ramach zabezpieczenia w urządzeniu występują dwa bezpieczniki osobny 6A znajdujący się w gnieździe wprowadzającym zasilanie 230V i osobny 1A dla części logicznej. W całej sekcji zasilania jak i na PCB sterownika występują kondensatory tantalowe i ceramiczne MLCC by zapewnić jak najlepszą filtracje zasilania dla mikrokontrolera. Warto też wspomnieć że przy triakach znajdują się 1W metalowe rezystory pracujące w roli gasików.
    Płytki zaprojektowałem w programie Eagle w wersji 7.6 Maker firmy Autodesk Inc., a po przetestowaniu prototypów zleciłem ich wykonanie w firmie MERKAR z Katowic http://www.merkar.pl/.

    Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi

    3. Opis programu:

    Program dla mikrokontrolera został napisany w języku „C” w środowisku TrueSTUDIO w wersji 5.5.2 Lite firmy ATOLLIC http://atollic.com/truestudio/z wykorzystaniem bibliotek HAL i uprzednio wygenerowanym kodem konfiguracyjnym w STM32CubeMX. Zegar STM32F11RET6 pochodzący z PLL rezonatora kwarcowego 8Mhz skonfigurowany jest na jego maksymalną moc 100Mhz, do odliczania czasu wykorzystywany jest również zewnętrzny rezonator dla RTC 32,768KHz. W CubeMx zostały skonfigurowane takie peryferia mikrokontrolera jak RTC, TIM2, TIM10, I2C1, SPI1 i USART2 oraz odpowiednie przerwania i porty GPIO dla poszczególnych wyjść wg. dołączonego schematu. Plik wynikowy konfiguracji z programu CubeMX dołączam jako załacznik do wglądu podobnie jak plik main.c który teraz skrótowo omówię tutaj:

    Code: c
    Log in, to see the code



    Program działa w następujący sposób, iż po załadowaniu i skonfigurowaniu zegarów oraz poszczególnych peryferii mikrokontrolera inicjalizuje wyświetlacz po SPI oraz uruchamia kontroler dotyku STMPE811 na I2C1. Następnie po przywitaniu się krótkim „intro” i wydaniu komunikatu dźwiękowego załącza menu główne i w tym momencie mikrokontroler zaczyna oczekiwać na przerwanie EXTI9_5_IRQHandler zgłaszane przez dotkniecie ekranu. Następnie po przeanalizowaniu danych odebranych z STMPE811 wylicza miejsce dotknięcia i na tej podstawie załącza wybraną opcję. W tle na przerwaniach wykonuje się cały czas pomiar temperatury oraz odbieranie i wysyłanie danych przez WiFi za pomocą UART dla telefonu o ile jest od włączony, jego podłączenie sygnalizowane jest zmiana stanu ikony w menu głównym. Cała obsługa ekranu i tego co jest na nim wyświetlane zachodzi w pliku "interface.c" Sama obsługa klawiszy jest natomiast w pętli głównej programu. Za odliczanie czasu dla Timer`a po wciśnięciu klawisza „AIR” odpowiedzialny jest układ RTC i wykorzystanie z niego przerwania RTC_WKUP_IRQHandler, w nim również znajduje się obsługa animacji termometru wówczas gdy pracuje grzałka. SysTick_Handler używany jest dla wydawania komunikatów dźwiękowych po wciśnięciu klawisza przez BUZZER, a w momencie wybrania klawisza „HOT” czyli uruchomienia grzania dla dwu stopniowej histerezy. Po wybraniu menu „SETUP” dostajemy możliwość ustawienia temperatury w zakresie 20-60 stopni (domyślnie po włączeniu na 40 stopni) oraz wybrania funkcji pracy TIMER`a, jako zwykły zegar odmierzający czas, a także odmierzający czas w dół w ustawionym zakresie od 1 do 90 minut po którym to nastąpi wyłączenie zarówno grzania jak i napowietrzania. Osobną nastawą jest załączanie sekwencyjne napowietrzania w zakresie 2-9 sekund, przydatne podczas podgrzewania B327. Klawiszem „BACK” wracamy z powrotem do menu głównego. W zależności od wybranych ustawień w menu setup zmienia się na nim opis i sposób pracy TIMER`a. Po włączeniu klawiszy „HOT” czy „AIR” oprócz zmiany ich kolorów dodatkowo podawany jest stan pracy zmiennymi ON/OFF. Gdy temperatura osiągnie zadany próg, termometr zmienia kolor na zielony i wyświetlany jest napis OK.

    Użyte biblioteki do obsługi poszczególnych peryferii zostały prze zemnie przeportowane bądź napisane od nowa jednakże wykorzystując znalezione fragmenty kodów w sieci Internet bądź książkach czy notach katalogowych. Niektóre jej fragmenty zwłaszcza do obsługi czcionek z systemu Windows i wyświetlania ich na urządzeniu są kodami komercyjnymi chronionymi prawami autorskimi, mianowicie do ich wygenerowania użyłem programu PixelFactory firmy ATNEL https://sklep.atnel.pl/pl/p/Pixel-Factory/35 oraz fragmentów kodów pochodzącego z książki „Język C. Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych" Mirosław Kardaś https://sklep.atnel.pl/pl/p/Jezyk-C-Pasja-programowania-mikrokontrolerow-8-bitowych-Ksiazka-PENDRIVE-/138 by ich używać w moim programie. W związku z tym nie chciałbym publikować i udostępniać pełnego kodu programu by nie zostać posądzonym o łamanie praw autorskich. Jednakże jak najbardziej gdyby ktoś chciał wykonać sobie taki sterownik jako DIY udostępnię plik wynikowy HEX w załączniku.

    Wspomnieć należy także o programie napisanym na telefon z systemem Android współpracującym z programem sterownika. Jest on stworzony w programie B4A firmy Anywhere Software Link w wersji 6.00 czyli w języku „Basic for Android”.Oprogramowanie to stanowi swego rodzaju nakładkę na Java SDK i Android SDK umożliwiającym w dość szybki i prosty sposób napisanie działającej aplikacji na system Android. Pokazywaną aplikację z jakiś czas jak zakończę jej testy na innych telefonach udostępnię do pobrania w sklepie Android „Play”. Samo działanie aplikacji jest uproszczoną wersją tego co widzimy na sterowniku wykrawarki tematycznie, kolorystycznie i layoutem nawiązującym do menu głównego na niej. Jak wspomniałem wcześniej mikrokontroler nadaje paczkę danych w postaci tzw. „stringa” po UART przez moduł Atnel WiFi, która to jest odbierana przez telefon i odpowiednio obrabiana. Do sterowania głosem używany jest aplet firmy Google łączący się przez Internet i analizujący wypowiedziane słowo. Po uruchomieniu programu na telefonie łączymy się z urządzeniem co jest sygnalizowane na nim sygnałem dźwiękowym oraz zmianą ikony „VOICE”. Kiedy urządzenia są ze sobą połączone to to co dzieje się na jednym dzieje się również i na drugim. Program telefoniczny stanowi tylko uzupełnienie projektu więc nie posiada możliwości zmiany nastaw urządzenia, to zachodzi tylko w samym urządzeniu.

    4. Podsumowanie:

    Na koniec dodam jeszcze że sam sterownik mimo, iż tworzony na potrzeby sterowania „wytrawiarką” PCB nawet bez specjalnych modyfikacji programowych jest jak dla mnie dość ciekawą, innowacyjną i uniwersalną platformą do sterowania czymkolwiek załączanym na 230V np. może posłużyć do zdalnego bądź czasowego wyłączania oświetlania jakiś stojących lamp w pokoju, żaluzji elektrycznych czy światełek na świątecznej choince albo i nawet być sterownikiem dla bojlera grzejącego wodę. Mając do dyspozycji mikrokontroler STM32F11RET6 „na pokładzie” oraz moduł Atnel WiFi sprawia to, iż możliwości tego urządzenia są ogromne. Spersonalizowana obudowa w standardzie dla urządzeń audio przez firmę EX-OR model Galaxy GX287 http://www.modushop.pl/237,galaxy-gx287-panel-3mm-srebrny-1gx287-.html pozwala jak dla mnie postawić to urządzenie w dowolnym miejscu w domu czy pracy, więc modyfikując już trochę oprogramowanie urządzenia może ono np. stać się eleganckim zegarkiem z budzikiem i ramką do zdjęć oraz synchronizacją czasu przez Internet, podającym temperaturę pokojową czy nawet krótkie wiadomości z Internetu, np. kursy waluty, pogodę.

    Zdjęcia urządzenia:
    Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFiIntre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Intre
    Level 11  
    Offline 
    Intre wrote 38 posts with rating 93, helped 2 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2011 year.
  • Suntrack
  • #2
    komatssu
    Level 29  
    Daje się zauważyć lekki przerost formy nad treścią :)
  • #3
    __Maciek__
    Level 20  
    Bardzo ładnie wykonanie na 5+ ... nie doczytałem się czy algorytm kontroli temperatury to ON/OFF , PID, Fuzzylogic czy coś jeszcze bardziej wyrafinowanego. :-)

    Z barków wskazał bym na automat wyjmujący płytkę po tym jak się już wytrawi, lub przenoszący do kąpieli myjącej ... no i kamerę + analizę czy już się wytrawiło czy jeszcze musi trochę posiedzieć. .. myślę że udało by się to upchnąć w taki procesorek ;-)

    W sumie nie rozumiem w jakim celu strzelać do muchy z armaty ale można i tak.

    Jak już autor wspomniał o stosowaniu rozwiązań komercyjnych .. może zastosowane było coś o otwartym źródle .. myślę że to w szczególność warto by przytoczyć.
  • Suntrack
  • #5
    398216 Usunięty
    Level 43  
    A po co zdalne włączanie skoro i tak musisz włożyć płytkę ręcznie? To samo ze sterowaniem głosowym - najpierw trzeba uruchomić tryb głosowy ręczne a potem wydać komendę...
    Jako model urządzenia - piękne wykonanie w najdrobniejszych szczegółach, ale (jak to pisał Kolega wyżej) przerost formy nad treścią.
    A - ustawianie temperatury i czasu - po co aż tak niskie wartości? Płytę w wytrawiaczu jak na filmie i tak powinno się trawić w temperaturze co najmniej 60*C, a czas - minimum kilka minut - po co więc sekundy?
    Ja tam wolę trawić w kuwecie podgrzewanej płytą grzewczą (kiedyś zrobiłem do suszenia płytek metodą foto). Efekt końcowy jest taki sam i nie ma możliwości przetrawienia druku - i tak trzeba co jakiś czas sprawdzać ile zostało...
    Ale za samo wykonawstwo - masz u mnie dużego plusa... :)
  • #6
    Intre
    Level 11  
    Dziękuję za miłe komentarze. I cieszę się, iż projekt się podoba.


    Quote:
    Bardzo estetyczny projekt. Tak nieśmiało zapytam: ile to urządzenie kosztowało ?


    Jeżeli chodzi o koszty to raczej tak szacunkowo, gdyż nie wszystko musiałem kupić na raz,
    część rzeczy miałem w przysłowiowej "szufladzie" .

    Najdroższym elementem jest niewątpliwie obudowa, razem z personalizacją około 400 zł.
    wyświetlacz LCD TFT - 200 zł
    płytki PCB - 200 zł
    transformator, rezystory, kondensatory triaki etc. - 100 zł
    przycisk i gniazda - 100 zł
    moduł Atnel Wi-Fi - 80 zł
    mikrokontoler STM32F411RET6 - 40 zł
    moduł - ATB-PWR3 - 20 zł
    radiatory - 20 zł
    akwarium z napowietrzaniem, uchwytem PCB, rurkami - 200 zł

    czyli tak na zaokrąglając części +- ok. 1400-1500 zł całość.

    Ilość włożonej pracy i czasu - Bezcenne :D
  • #7
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Intre wrote:
    czyli tak na zaokrąglając części +- ok. 1400-1500 zł całość.

    Kuweta tańsza... :)
    Intre wrote:
    Ilość włożonej pracy i czasu - Bezcenne

    No i z tym akurat się zgodzę.
  • #9
    michał_bak
    Level 21  
    Rewelacja. To chyba najlepszy projekt w historii elektrody.
    Mogę postawić dolary przeciwko orzechom, że wytrawiarka to tylko pretekst i uwagi o przeroście formy itd. wynikają z niezrozumienia.
  • #10
    pheonix
    Level 13  
    Obudowa ładna i wykonanie, tak jak przedmówcy ja też uważam że to jest przerost formy nad treścią. Nie lepiej by to wyglądało w formie kompaktowej ?
  • #11
    krzysssztof
    Level 21  
    A czemu nie zastosowałeś sieci neuronowych do regulacji temperatury?
    Obawiam się, że bez tego może ona nie być dostatecznie dokładna.
  • #12
    MasMas
    Level 16  
    Ludzie, którzy piszą, że przerost, próbują mówić o wadach itd... chyba nie przeczytali "Podsumowania" w 1 poście i nie zrozumieli idei - przecież oczywiste, że to chodziło o przyjemność robienia ;)

    Co do Autora - powiedz coś więcej o tej obudowie? Strasznie droga, ale jestem ciekaw tej personalizacji. Ten link co podałeś to obudowa kosztuje te 130zł, a to frezowanie aż 270zł?

    Taka rada: coś drogo Ci te podzespoły wyszły. Poszukaj tańszych sklepów internetowych, popatrz na allegro, ebaych, płytki zamów w chinach (nawet z kurierem, które dostarcza paczki w 3-6 dni za ~80zł i tak wyjdzie taniej...)
  • #13
    Intre
    Level 11  
    Quote:
    Co do Autora - powiedz coś więcej o tej obudowie? Strasznie droga, ale jestem ciekaw tej personalizacji. Ten link co podałeś to obudowa kosztuje te 130zł, a to frezowanie aż 270zł?



    Tak dokładnie, frezowanie + zrobienie napisów laserem ok. 150 zł za każdą ze stron. Firma EX-OR też mi pomogła w rysunku technicznym i "spomiarowaniu" odpowiedniej wielkości otworów, zwłaszcza pod wyświetlacz.

    Quote:
    Taka rada: coś drogo Ci te podzespoły wyszły. Poszukaj tańszych sklepów internetowych, popatrz na allegro, ebaych, płytki zamów w chinach (nawet z kurierem, które dostarcza paczki w 3-6 dni za ~80zł i tak wyjdzie taniej...)


    Kupuje głownie w TME z Łodzi, Botalnd z Kępna, Electropark z Wrocławia, Atnel ze Szczecina, Kamami z Legionowa, Piekarz z Warszawy, a płytki zleciłem firmie Merkar z Katowic słowem wiem i mam świadomość "chińskich" sprzedawców i producentów ale sam prowadzę w tym grajdole firmę i jakoś osobiście może też trochę patriotycznie wolę wspierać rodzimy biznes sprzedawców i producentów mimo nawet trochę wyższych kosztów wykonania projektu :)
  • #14
    aklosek
    Level 13  
    Coś słabo ta personalizacja wyszła w tej firmie (i za taką kasę), widać , że krzywo został wyświetlacz zamocowany bo widać w prawym górnym rogu jego ramkę.
    A swoją drogą , według mnie cały efekt psują te śruby mocujące wyświetlacz.
  • #15
    Elclipse
    Level 11  
    Szczęka mi opadła jak zobaczyłem ten projekt. Gratulacje dla autora za jakość
    wizualną wykonania. Urządzenie spokojnie może stać w salonie. Projekt napawa optymizmem, że jednak da się wykonać urządzenie super estetyczne wizualnie w garażu. W sumie Bentleya też wykonują ręcznie :).Tylko żeby nie te koszty, które trochę porażają.
  • #16
    patrx
    Level 16  
    Urządzenie wygląda świetnie jak z fabryki. Zastanawia mnie w jaki dokładnie sposób są robione te czarne opisy na froncie? Aluminium w miejscu tekstu jest wypalane laserem i robi się jednolite czarne? Czy może jakaś farba idzie później na to? Białe tylne opisy też laserowo?



    Quote:
    Taka rada: coś drogo Ci te podzespoły wyszły. Poszukaj tańszych sklepów internetowych, popatrz na allegro, ebaych, płytki zamów w chinach (nawet z kurierem, które dostarcza paczki w 3-6 dni za ~80zł i tak wyjdzie taniej...)



    Taka rada: trochę więcej patriotyzmu i szerszych horyzontów myślowych
    wychodzących czasami poza czubek własnego nosa...
    Trzeba wspomagać naszych polskich producentów a nie wszystko
    w chinach zamawiać, bo taniej o kilka złotych... Jak by tak wszyscy robili to wiesz co z naszym przemysłem będzie? Ja wolę zapłacić więcej ale zamówić u Polaka bo mam świadomość tego, że pieniądz zostaje wówczas u nas w kraju i choć w mikroskopijnym stopniu to nakręca to naszą gospodarkę. Oczywiście chodzi o zakupy detaliczne, inna sprawa jeśli ktoś prowadzi firmę i hurtem sprowadza z chin.
  • #17
    michalko12
    MCUs specialist
    Intre wrote:
    wiem i mam świadomość "chińskich" sprzedawców i producentów ale sam prowadzę w tym grajdole firmę i jakoś osobiście może też trochę patriotycznie wolę wspierać rodzimy biznes sprzedawców i producentów mimo nawet trochę wyższych kosztów wykonania projektu :)


    Twoja sprawa, ale i tak ich wspierasz tych dalekowschodnich, tyle że przez pośredników
    Link

    Trzeba było zastosować np. coś takiego Link - też z polskiej firmy, pewnie wyszłoby taniej i możliwości niewspółmiernie większe.

    Jak dla mnie całkowicie bez sensu, stracony czas i pieniądze. Za te 1500 trochę w tych Merkarach byś pozamawiał i też w jakości dużo lepszej niż z tej trawiarki.
  • #18
    Intre
    Level 11  
    michalko12 wrote:


    Trzeba było zastosować np. coś takiego Link - też z polskiej firmy, pewnie wyszłoby taniej i możliwości niewspółmiernie większe.



    Po pierwsze w tym projekcie nie chodziło o żadne oszczędności, a jak ktoś już wcześniej zauważył o przyjemność i radość robienia ale też chęć sprawdzenia siebie umiejętności, ugruntowania wiedzy czy wręcz nawet nauczenia się czegoś nowego. Ja osobiście robiąc jakikolwiek projekt się najwięcej uczę. A to wszystko traktuje jak hobby.

    I naprawdę jakbym chciał to zrobić tanio to bym może dał jakieś Attiny i 2 diody nawet bez wyświetlacza i też by działało, więc dyskusja na temat kosztów tego urządzenia uważam za bezsensowną. Bo one były robione wręcz z premedytacja wbrew wszelkiej logice. Ot po prostu zabawa.

    Po 2-gie mam w/w zestaw jak i inne od firmy ST np. STM32F746G Link posiadam i korzystam w nich w innych projektach.

    A dlaczego w tym projekcie użyłem tego wyświetlacza ADAFRUIT HXD8357D? (po mimo jego wad i niedoskonałości chociażby buforów 74LVC245, które znacząco spowalniają komunikacje, brak sterownika dotyku) to wyjaśniłem w opisie i do niego zapraszam. ;)

    Jak to mówi Grucha w "Chłopakach nie Płaczą" - [..] Historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał [...] ot całe wyjaśnienie użycia tego wyświetlacza :D

    michalko12 wrote:

    Jak dla mnie całkowicie bez sensu, stracony czas i pieniądze. Za te 1500 trochę w tych Merkarach byś pozamawiał i też w jakości dużo lepszej niż z tej trawiarki.


    No i wiadomo Merkar to profesjonalna firma więc na pewnoe zrobi płytki iedalnie zresztą dlatego u nich je zamówiłem ale myślę że z płytkami z tej wytrawiarki nie jest też tak najgorzej, i do zrobienia proff`a przed zleceniem na produkcje by sprawdzić czy nawet dla jednorazowego domowego urządzenia jak dla mnie idealnie no ale to oczywiście moje zdanie:

    Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi Intre ARM PCB Digestion Controller LCD Touch WiFi
  • #19
    janek1815
    Level 38  
    Boisz się że sterownik zawilgotnieje od oparów z wytrawiarki. Natomiast o telefon nie masz obaw. Jemu też będą szkodziły opary. Aż tak wodoodporny to on nie jest.
    Wielki plus za estetykę reszta to już koledzy pisali wielkie działo na komara.
  • #20
    aklosek
    Level 13  
    Nie doczekałem się odpowiedzi, dlaczego ten wyświetlacz jest krzywo przymocowany, albo otwór źle wyfrezowany, że wystaje trochę ramka tego wyświetlacza ??
  • #21
    Intre
    Level 11  
    aklosek wrote:
    Nie doczekałem się odpowiedzi, dlaczego ten wyświetlacz jest krzywo przymocowany, albo otwór źle wyfrezowany, że wystaje trochę ramka tego wyświetlacza ??


    Tak, celowo przykręciłem go krzywo żeby podkreślał wyraz artystyczny i dramaturgie prezentowanego urządzenia. :D
  • #22
    Jatsekku2
    Level 12  
    Jak dla mnie trochę bezsensu, mimo tego, że prześledziłem wszystkie komentarze. Też jestem z tych co wolą przerost formy na treścią, ale bez przesady.
    Projekt jest oczywiście wykonany bardzo profesjonalnie i z pewnością świetnie się prezentuje, jednak z takimi zasobami czasu, pieniędzy, mocy obliczeniowej procesorka i ogółem biorąc wszystko co tam upchałeś to naprawdę można było pokusić się o coś lepszego niżeli wytrawiarka PCB. Szczególnie nietrafionym pomysłem jest sterowanie głosowe, ogółem obsługa ze smartfona w tym wydaniu mija się z celem ...
  • #23
    Sabre
    Level 18  
    Jaki sens ma wypowiadanie komend głosowych, które aby zadziałały, potrzebują naciśnięcia ekranu telefonu? Przecież od razu możesz to samo zrobić klikając bezpośrednio to co chcesz włączyć.
    No i nie ma to jak wydać 400zł na obudowę i do końca życia pluć sobie w brodę za to złe tłumaczenie słowa "trawienie" ! Przerost formy nad treścią to za mało powiedziane, to pieniądze wyrzucone w błoto.
  • #24
    Szymon Tarnowski
    Level 27  
    Jatsekku2 wrote:
    Jak dla mnie trochę bezsensu, mimo tego, że prześledziłem wszystkie komentarze. Też jestem z tych co wolą przerost formy na treścią, ale bez przesady.
    Projekt jest oczywiście wykonany bardzo profesjonalnie i z pewnością świetnie się prezentuje, jednak z takimi zasobami czasu, pieniędzy, mocy obliczeniowej procesorka i ogółem biorąc wszystko co tam upchałeś to naprawdę można było pokusić się o coś lepszego niżeli wytrawiarka PCB. Szczególnie nietrafionym pomysłem jest sterowanie głosowe, ogółem obsługa ze smartfona w tym wydaniu mija się z celem ...
    Zupełnie się zgadzam.
    Zdalny dostęp przez WIFI/smartfona byłby uzasadniony tym że proces trawienia wymagałbym szybkiej interwencji. A tutaj nie dość że proces nie jest "błyskawiczny" to jeszcze układ nie posiada czujników które mogłyby wykryć jakieś odchyłki od parametrów (skład, poziom wytrawienia płytki). Urządzenie ma ekstremalnie niski stosunek użyteczności do ceny, za koszt pracy włożonej w urządzenie można wyprodukować coś, skierować do małoseryjnej produkcji, a za zarobione pieniądze naprodukować płytek w normalnej "płytkarni".
  • #26
    krofffka
    Level 12  
    Wykonanie ładne, jak z fabryki. Ja natomiast mam pytanie, gdzie w urządzeniu występuje wysokie napięcie? Są oznaczenia z tyłu obudowy. Jest też napis na płytce drukowanej.
  • #27
    Intre
    Level 11  
    krofffka wrote:
    Wykonanie ładne, jak z fabryki. Ja natomiast mam pytanie, gdzie w urządzeniu występuje wysokie napięcie? Są oznaczenia z tyłu obudowy. Jest też napis na płytce drukowanej.


    Oj tam to tak dla bajeru, generalnie chodzi o to że jest 230V.
  • #28
    pawelcb33
    Level 24  
    Typowi Polacy wszyscy tylko narzekacie, kolega coś zrobił i świetnie mu to wyszło. Pokazał na forum a tu jak zwykle że po co że bez sensu, mogłeś włożyć te pieniądze w co innego.
    Ludzie czy to są wasze pieniądze, może kolegę stać na takie coś i lubi sam zrobić coś czego jeszcze nie było na forum nie zależnie od pieniędzy.
    Wyluzujcie trochę.
  • #29
    Jatsekku2
    Level 12  
    pawelcb33 wrote:
    Typowi Polacy wszyscy tylko narzekacie, kolega coś zrobił i świetnie mu to wyszło. Pokazał na forum a tu jak zwykle że po co że bez sensu, mogłeś włożyć te pieniądze w co innego.
    Ludzie czy to są wasze pieniądze, może kolegę stać na takie coś i lubi sam zrobić coś czego jeszcze nie było na forum nie zależnie od pieniędzy.
    Wyluzujcie trochę.


    Jako iż poczułem się niemalże wezwany tym komentarzem, to odpowiem :)
    To nie tak, że mój komentarz stanowi wyraz hejtu czy zwykłego narzekania.
    Wyraziłem subiektywną opinię na temat tej konstrukcji. Super, że kolega zaprezentowała tutaj coś na tak wysokim poziomie, co również podkreśliłem. Nie mniej jednak, wnioskując z opisu oraz samego przeznaczenia projektu jest to konstrukcja praktyczna a nie stworzona tylko w celach edukacyjnych czy dla zabawy. I właśnie na tej podstawie twierdzę, że niektóre z zastosowanych środków są bez naprawdę bez sensu.

    1. Skoro urządzenie z pkt mechaniki jest tylko wanienką do trawienia to po co nam tutaj łączność ze smartfonem? W takich warunkach jakie autor zapewnia trawienie, proces ten dokona się naprawdę szybko...
    2. Komendy głosowe? Zapytajcie się autora urządzenia za rok czy chociaż raz mu się przydały...
    3. Dotykowy LCD - sam pomysł mi się podoba, zawsze troszkę urozmaica wygląd .
    4. ARM? Wystarczyłby AVR, ale można to usprawiedliwiać zbliżoną ceną, a znacznie lepszymi osiągami.

    Więc może jeszcze raz. Naprawdę doceniam twórczość autora a szczególnie poczucie estetyki (złe tłumaczenie pomijam). Nie mniej jednak nie można też przesadzać... Czy kolega skomentuje też owe "narzekania" moje i innych użytkowników jeżeli w podobny sposób wyrazilibyśmy opinię np. na temat czysto hipotetycznej konstrukcji jaką mogłaby być "Wytrawiarka PCB oparta na procesorze Intel Xeon z komunikacją GSM, Ethernet, Wi-Fi"?
  • #30
    Intre
    Level 11  
    Jatsekku2 wrote:


    Nie mniej jednak, wnioskując z opisu oraz samego przeznaczenia projektu jest to konstrukcja praktyczna a nie stworzona tylko w celach edukacyjnych czy dla zabawy. I właśnie na tej podstawie twierdzę, że niektóre z zastosowanych środków są bez naprawdę bez sensu.

    4. ARM? Wystarczyłby AVR, ale można to usprawiedliwiać zbliżoną ceną, a znacznie lepszymi osiągami.


    Mam taki sterownik wytrawiarki na AVR zwykły ekran 2x16, Atmega8 tak samo działa i funkcjonuje ba nawet ma regulacje siły napowietrzania i zapis ustawień do eeprom.
    Ino że ja wiem od nieco ponad pół roku uczę się programować STM32 i ten projekt był specjalnie robiony naukowo, zabawowo, a przy okazji jest użyteczny.


    Jatsekku2 wrote:

    Czy kolega skomentuje też owe "narzekania" moje i innych użytkowników jeżeli w podobny sposób wyrazilibyśmy opinię np. na temat czysto hipotetycznej konstrukcji jaką mogłaby być "Wytrawiarka PCB oparta na procesorze Intel Xeon z komunikacją GSM, Ethernet, Wi-Fi"?


    Czemu nie, aczkolwiek ARM STM32F11RET6 myślę że i tak jest aż nad to w zasadzie chciałem dać tym tym projekcie 180Mhz STM32F446RE które defakto można bez problemu przylutować bo PCB pod niego przygotowane jakby mocy było za mało :D Aczkolwiek kto wie czy nie zrobię nowej wersji z STM32F769I 200 Mhz z ekranem 4-calowym QWVGA 800×400 :)

    Skoro jest Wi-Fi to i jest Ethernet, a jeśli chodzi o moduł GSM to myślałem początkowo o osobnym module ale skoro mamy połączenie z Internetem to jak najbardziej można sterować urządzeniem z całego świata bez potrzeby wkładania do niego karty sim :)