Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskażnik rozładowania akumulatora Li-Po 7.4v

rax90 07 Paź 2016 12:03 417 2
  • #1 07 Paź 2016 12:03
    rax90
    Poziom 3  

Witam
    W internecie znalazłem dokłądnie taki schemat jak na zdjęciu.Wskażnik rozładowania akumulatora Li-Po 7.4v

Dałem takie rezystory (połączone, żeby uzyskać żądany opór).
    R1 - 15600R
    R2 - 10K
    R3 - 1850R
    R4 - 120R

tranzystor BC547

Ogólnie układ chciałem wykorzystać do informowania mnie o stanie akumulatora Li-Po 7.4v (napięcie nie może spaść poniżej 3v na celę, a tu są dwie, czyli 6v) W/w akumulator zastosowałem we wkrętarce akumulatorowej (mini, na 4x NiCd, ale akumulatorki już padły), a jako że mam ładowarkę do tych akumulatorów (mikroprocesorowa, zajmuję się RC, wiec niezbędna do tego hobby :)). I chciałem, żeby poniżej 6,4v dioda się zaświeciła. Wszystko wyliczyłem według wzorów na tej stronie, co znalazłem układ, pierwszy raz sprawdzałem (dla tego napięcia) i działało. teraz zlutowałem to na płytce wierconej i nie działa, nie ważne czy dam 3v czy 6v (przetwornica DC-DC), drugi taki sam zrobiłem na płytce stykowej i też nic, dioda nie świeci. Już to trochę mnie drażni, trzeci raz nie będę tego rozlutowywał i z powrotem lutował.
    Znalazłem inny układ, ale na 6v (wiem, zmiana rezystora R3 da mi inne napięcie, przy którym załączą się diody)
    Wskażnik rozładowania akumulatora Li-Po 7.4v
    I nie wiem, czy próbować. A może ktoś by podesłał, jakiś prosty układ, który by działał poprawnie i był mały (za dużo miejsca tam nie mam) Ewentualnie zamówię Lipo buzzer i będzie mi brzęczał :/

Liczę na waszą pomoc, ja już mam dość.

0 2
  • #2 07 Paź 2016 13:09
    Freddy
    Poziom 43  

rax90 napisał:
    I nie wiem, czy próbować. A może ktoś by podesłał, jakiś prosty układ, który by działał poprawnie i był mały (za dużo miejsca tam nie mam) Ewentualnie zamówię Lipo buzzer i będzie mi brzęczał :/
    Szukałes na forum, bo już były takie układy?

0
  • #3 08 Paź 2016 13:01
    Alemucha
    Poziom 28  

rax90 napisał:
    Liczę na waszą pomoc, ja już mam dość.

Umieszczaj obciążenie (LED+R) w kolektorze i będzie dobrze (wstaw BC557 z rezystorem bazy). Umieszczając w emiterze przesuwasz otwarcie klucza o napięcie pracy obciążenia -więc nie dziw się że w realnym układzie wychodzą bzdury.

0
  Szukaj w 5mln produktów