Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston BS II 24 FF - Jaki sterownik do mojego pieca?

07 Paź 2016 14:32 1971 18
  • Poziom 7  
    Witam.

Posiadam piec dwufunkcyjny Ariston BS II 24 FF. Chcę zakupić sterownik bezprzewodowy tygodniowy.

Myślę o dwóch:
    1) Salus Control 091FLRF
    2) AURATON 2025 RTH

Czy polecicie jakiś konkretny sterownik, czy te wymienione sterowniki będą działały z moim piecem?
  • Pomocny post

Poziom 21  
    Salus najbardziej niezawodny, potem Euroster, auratona nie polecam gubi adres i ciągle jakieś problemy
  • Poziom 7  
    Dzięki za pomoc, zatem wybór padnie na Salusa :)
  • Poziom 25  
    Euroster i Auraton to ten sam producent - firma LARS. Zamontowałem 3 (trzy) Salusy u klientów i 2 (dwa) z nich zdechły w ciągu 3-ech miesięcy. Osobiście wybrałbym Auraton - ale to jest tylko i wyłącznie moje subiektywne zdanie.
  • Poziom 26  
    Ok 100 auratonow zamontowanych 2025rth. Do odsylki w ramach gwarancji poszło ponad 10%.

Teraz salus 091flrf z 50 szt. I zero problemów. Przy podłączeniu od razu zmieniam kod na inny niż fabryczny.
  • Poziom 7  
    Panowie, a podłączenie takiego sterownika jest bardzo skomplikowane?
    Otworzyłem dzisiaj swój kocioł, w środku jest układ scalony i w nim zaślepione dwa przewody (właściwie jest tam pętla). Znalazłem informację, że to do tych dwóch przewodów muszę podłączyć odbiornik. Prąd osobno.

W załączonym pliku pdf na stronie 14 nazywa się to: Termostat pokojowy.
    Czy mam przeciąć tą pętle i w te dwa przewody podłączyć odbiornik?
    Z góry przepraszam ale jestem laikiem w tym temacie.
    Jeśli chodzi o kodowanie sterownika Salus to czytałem, żeby zmienić fabryczne ustawienia.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie musisz rozcinać tej pętli, tylko ją odkręć i w to miejsce podepnij przewody od sterownika.
  • Poziom 15  
    mitsurugi napisał:
    Euroster i Auraton to ten sam producent - firma LARS.

Marka Euroster produkowana jest przez firmę PHPU "AS" dawniej "Euroster" a Auraton to dawniej i obecnie firma Lars :). Faktycznie kiedyś dla tej firmy były produkowane regulatory i sterowniki przez Eurostera ale obecnie, od wielu lat, to wyłącznie konkurencyjne firmy i ich produkty nie mają nic wspólnego. Warto zauważyć że większość naszej produkcji nadal jest wykonywana w Polsce.
  • Poziom 25  
    Euroster Serwis napisał:
    mitsurugi napisał:
    Euroster i Auraton to ten sam producent - firma LARS.

Marka Euroster produkowana jest przez firmę PHPU "AS" dawniej "Euroster" a Auraton to dawniej i obecnie firma Lars :). Faktycznie kiedyś dla tej firmy były produkowane regulatory i sterowniki przez Eurostera ale obecnie, od wielu lat, to wyłącznie konkurencyjne firmy i ich produkty nie mają nic wspólnego. Warto zauważyć że większość naszej produkcji nadal jest wykonywana w Polsce.

No to zwracam honor - nie wiedziałem o tych zmianach "ustrojowych" :D
  • Poziom 7  
    Jeszcze jedna kwestia Montuje sterownik, zadaje temperaturę. Kocioł zamiast załączać się pod wpływem temperatury wody zwrotnej z grzejników włącza się wtedy gdy temperatura w pokoju spadnie poniżej zadanej. I teraz skoro mam sterownik to nie chciałbym biegać i kręcić przy piecyku temperatury, ani w kaloryferach termostatów.
    Jeśli załóżmy zadaję w sterowniku temperaturę 21C, to jak skonfigurować ustawienie temperatury wody w kotle i na jaką pozycję rozkręcić termostaty?
    Do tej pory kocioł to jakieś 60-65C, a termostaty (0-5) dawałem na 3. Czy to ustawienie pozostawić? Czy coś tu Panowie sugerują zmienić. Wiadomo, że chodzi mi też o oszczędność gazu.
  • Pomocny post

Poziom 21  
    Jeśli masz termostat pokojowy to reguluj nim nie głowicami, grzejniki w tym pomieszczeniu co termostat zawsze bezwzględnie otwarte na maksa, inaczej się zamkną, ciepła nie będzie a piec będzie dalej dostawać sygnał pracy, w innych pomieszczeniach jeśli przegrywa to przykręcasz na 3-4 by trzymać 20-24 stopnie, piwnice, wiatrołapy, nieużywane pomieszczenia 1-2 by było 12-16 stopni, garaże *-1 by nie zamarzło, sprawdź charakterystykę swoich głowic . Kocioł jeśli da radę wygrzać 50 stopni, jeśli nie do 60, kondensat możesz zjechać do 40.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź. W mojej sytuacji to jest mieszkanie w bloku 45m2, więc piwnice i inne pomieszczenia odpadają. Z pierwszych obserwacji zauważam, że przy termostatach na grzejnikach ustawionych na max mieszkanie szybciej łapie temperaturę, a i kocioł załącza się zdecydowanie rzadziej, niż bez sterownika. Zobaczymy jak się to ma do zużycia gazu, potestuję przez jakiś czas i będę mądrzejszy :)
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam pytanie dotyczące zakupu sterownika pokojowego bezprzewodowego do wymienionego w temacie pieca Ariston.

Chciałbym kupić sterownik np. Salus Control 091FLRF do mojego pieca, tylko zastanawiam się czy mogę sobie go sam podłączyć? Czy musi to zrobić autoryzowany serwisant?
    A jeśli serwisant to czy może być to dowolny czy ten który dostarczał i wykonywał pierwsze uruchomienie pieca?

Chce nadmienić że piec jest na gwarancji której nie chciał bym utracić.

z góry dziękuję.

Pozdrawiam
    Kamil
  • Poziom 7  
    Ja montowałem sam (to podłączenie dwóch przewodów) i z tego co mi wiadomo, nie straciłem gwarancji na piec.
  • Poziom 1  
    Witam,

Panowie, mam zamontowany dokładnie ten sam piec:

Ariston BS II 24 FF - Jaki sterownik do mojego pieca?piec.jpg Download (438.77 kB)

Natomiast mam pytanie z innej beczki.
    W łazience zamontowałem baterię z głowicą termostatyczną
    grohetherm2000:

Ariston BS II 24 FF - Jaki sterownik do mojego pieca?bat.jpg Download (512.72 kB)

Piec będzie dopiero uruchamiany przez serwisanta i tu moje pytanie:
    Czy taki zestaw będzie ze sobą współpracował bezproblemowo?
    Tzn czy nie będzie problemów z regulacją C.W.U. w baterii za pomocą głowicy?
    Czy ciśnienie robocze C.W.U. z pieca będzie odpowiednie do ciśnienia roboczego baterii?

Proszę o odpowiedź, czy przypadkiem nie będę musiał obejść się smakiem
    i dokupić jakiś dodatkowy wymiennik ciepłej wody? Może ktoś już posiada taki tandem?

Z góry dziękuję
  • Poziom 2  
    mitsurugi napisał:
    Nie musisz rozcinać tej pętli, tylko ją odkręć i w to miejsce podepnij przewody od sterownika.

Witam

Czy obojętne w który otwór podepnę przewody od sterownika (N, COM)? Ponieważ miejsce podpięcia na piecu nie jest oznaczone w który otwór który przewód.

Pozdrawiam
    Kamil
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    W sterowniku przewody podpinasz pod NO i COM.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    mitsurugi napisał:
    W sterowniku przewody podpinasz pod NO i COM.

jimbo00 pytał o podłączenioe po stronie kotła.

jimbo00 napisał:
    Czy obojętne w który otwór podepnę przewody od sterownika (N, COM)? Ponieważ miejsce podpięcia na piecu nie jest oznaczone w który otwór który przewód.

tak, po stronie kotła jest to obojętne jak podłaczysz kabelki od Salusa, czy Auratona.
    Generalnie na kotle jest mostek i ten mostek musi być jeśli nie ma regulatora pokojowego.
    W sytuacji, gdy chcesz podłączyć regulator pokojowy to demontujesz mostek i w to miejsce podłączasz regulator.
    Teraz jeśli regulator pokojowy daje sygnał GRZEJ to zwyczajnie zamyka ten obwód (symuluje założony mostek) i kocioł zaczyna grzać do momentu, aż regulator da sygnał GRZANIE STOP i otworzy obwód (symuluje brak mostka) lub elektronika kotła wyłączy grzanie z powodu np. osiągnięcia zadanej temperatury na kotle itp., w zależności co nastąpi szybciej.
  • Poziom 2  
    Dzięki za konkretną i rzeczową odpowiedź.
    Sterownik już podpięty i pracuje jak narazie bez uwag.

Pozdrawiam