Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Miele W5825 - wysokie obroty bębna. Uszkadza się tranzystor silnika F50

07 Paź 2016 22:12 4212 21
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie wszystkich.

Kupiłem na giełdzie pralkę Miele model W5825 Fajny wysoki model z około 2011 roku. Bardzo zadbana.
    Opiszę wam co się dzieje.
    Po włączeniu pralki do prądu włącza się wyświetlacz. Zamykam drzwi. Ustawiam program wcisam start i bęben pralki startuje jak silnik odrzutowy aż słychać pisk na pasku napędowym. Wyskakuje błąd Techniczny F50 i sygnał dźwiękowy. Bęben zwalnia i pozostaje tylko informacja akustyczna z błędem.

Teraz opiszę co zrobiłem.
    F50 znaczy ogólny błąd napędu. Po analizie tachometr wykrywa za szybki obrót silnika/bębna i wywala błąd. Silnik jest szczotkowy. Wyciągiem szczotki wraz z cewką tachometru. Wszystko wygląda idealnie szczotki są bardzo długie generalnie wszystko wygląda tam super. Sprawdzałem przewody itd. wszystko prawidłowo. Doszedłem do tranzystora sterującego obrotami silnika. Kupiłem wymieniłem i pralka dostała nowe życie. Samo wirowanie super bez problemów. Skręciłem obudowę do kupy i postanowiłem zrobić testy.

Na drugi dzień najpierw program krótki 30min. i przeszedł bez problemu. Później program 95°C i tu się zaczęły schody. Pralka chodziła jakiś czas około godziny. Program miał trwać 2 godziny, a pralka się wyłączyła. Włączyłem ponownie zaczęła od nowa program i za 2 min znów sie wyłączyła.

Postanowiłem włączyć program w zimnej wodzie, ale też po około 5 min. i znów się wyłączyła. Aż za którymś razem znów po włączeniu bęben startuje jak silnik odrzutowy i błąd F50. Myślę znów uszkodzony tranzystor. Nie mam już pomysłu. Co może być powodem uszkodzenia tranzystora. Czy spotkał się ktoś z was z takim problemem?
    Edit:
    Tranzystor: G4BC30W. Załączam foto:
    Pralka Miele W5825 - wysokie obroty bębna. Uszkadza się tranzystor silnika F50 Pralka Miele W5825 - wysokie obroty bębna. Uszkadza się tranzystor silnika F50 Pralka Miele W5825 - wysokie obroty bębna. Uszkadza się tranzystor silnika F50
  • Specjalista AGD
    Może sprawdź dokładnie silnik wirnik i uzwojenia,możliwe że pobiera za dużo prądu i przez to uszkadza triaka.
  • Poziom 5  
    Myslisz ze silnik może być uszkodzony ?
  • Specjalista AGD
    A gdzie radiator zgubiłeś, bo na zdjęciu nie ma?
  • Poziom 5  
    Jest radiator. Odpielem dla lepszych zdjec.
  • Poziom 27  
    Piszesz G4BC30w widzę G4Bc30KD ale ten element z prawej strony CQ007 ? raczej dioda też jest uszkodzony.
  • Poziom 5  
    Tak oryginalnie był: G4BC30W :arrow: Wymieniony na mocniejszy: G4BC30KD bo taki był w Elektroniku. Ok podjadę kupię i wymienię CQ007, a ten prostownik? Ten element ma oznaczenie: CQ007G U1560 nie mogę tego nigdzie znaleźć.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Lepiej w pastę termo przewodzącą zainwestuj, a nie w mostek prostowniczy.
    Inaczej do końca świata ten IGBT będziesz wymieniał...
  • Poziom 5  
    Wlasnie pomyslalem o tej pascie termo. Dzis bede wszystko wymienial i skladal. Napisze o efektach. Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Witam,

Niestety po zastosowaniu pasty nie ma poprawy. Po ok. minucie na wirowaniu o prędkości 400 pralka wyłączyła się. Nie włączam ponownie bo pewnie po kilku włączeniach będę musiał wymieniać elementy elektroniki. Załatwię pod koniec tygodnia używany silnik z innej pralki. Podmienię i sprawdzę efekty. Odezwę się co ustaliłem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Może gdzie okablowanie obudowy przebija?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Tranzystor oryginalny to G4BC30W (jest to IGBT bez diody zwrotnej)
    Zastosowałeś zamienni IGBT G4Bc30KD ale z diodą zwrotną.
    Ponieważ w układzie jest dioda zwrotna to tranzystor zamiennik IGBT G4Bc30KD jest nieodpowiedni.
    Tranzystor zamiennik IGBT G4Bc30KD uszkadza się prawdopodobnie cieplnie ponieważ dioda zwrotna dodatkowo dogrzewa tranzystor.
    Zamontuj tranzystor właściwy i sprawdź diodę zwrotną IGBT G4Bc30KD.
    Tranzystor możesz kupić tu:
    http://archiwum.allegro.pl/oferta/tranzystor-irg4bc30w-600v-23a-100w-igbt-i5710717690.html
  • Poziom 5  
    Witam ponownie,

Wstawiony oryginalny tranzystor. Miałem nawet na podmiane dwa silniki. Każdy sprawny na pewno. I niestety na każdym taka sama sytuacja. Po włączeniu pralki na samym wirowaniu np. na 400 po około minucie pralka się wyłącza. Gaśnie wszystko. Po dwa razy ją włączyłem i sytuacja taka sama. Pod tranzystorem jest Pasta thermo przewodząca. Wiec nie ma mowy i przegrzewaniu.

Jakieś pomysły? Na pewno siedzi coś na elektronice. Może coś z układem falownika co tam można wymienić? Czy uderzać w jakieś kondensatory? Raczej przebicia nigdzie nie ma bo wywalało by różnicówkę, a ona się wyłącza.

Proszę o Pomoc lub porady.

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    adamos2017 napisał:
    Wstawiony oryginalny tranzystor.I niestety na każdym taka sama sytuacja. Po włączeniu pralki na samym wirowaniu np. na 400 po około minucie pralka się wyłącza. Gaśnie wszystko.

Szkoda,że nie porównałeś do poprzednich wypowiedzi.
    Pisałeś
    adamos2017 napisał:
    program krótki 30min. Przeszedł bez problemu

Trochę dziwne,że teraz po niecałej minucie wyłącza i gaśnie.
    W poprzednich wypowiedziach tylko się wyłączał (o gaśnięciu nic nie pisałeś).
    Nic nie napisałeś teraz o temperaturze tranzystora (ciepły czy gorący).
    Podaj więcej informacji.
  • Poziom 5  
    Wyłącza się i gaśnie wyswietlacz. Nie idzie jej włączyc ponownie. Dopiero po okolo 2 minutach. Zaraz po wyłączeniu dotykam tranzystor jest zimny.

A co do wypowiedzi, ze program 30min przeszedł prawidłowo to stało się to tylko raz po wymianie pierwszy raz tranzystora. Zauważyłem ze jak ustwie wirowanie na np. 1000 czas 8min do konca to wyłączy się pralka jak do konca zostanie okolo 3 min. A jak ustawie na wirowanie 400 to wyłączy sie jak do konca będzie 5 min czyli szybciej.
  • Specjalista AGD
    Jeżeli możesz to sprawdź czy zasilacz daje napięcie w chwili wyłączenia (zgaśnięcia)
    Sprawdź jeszcze na praniu czy się wyłącz i kiedy.
    Włącz dowolny program.
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem, pralka wirowała bez przerwy, a po wymianie tranzystora G4BC30W bęben kreci się normalnie. Pralka nabiera wody i wyłącza się po jakimś czasie, display ciemny.
  • Specjalista AGD
    Zmierzcie uzwojenia trafa po wyłączeniu sie.
  • Poziom 2  
    Czy masz na myśli ten transformator przetwornicy?
    Wyciągnięciem wtyczkę z różowymi kablami, po włączeniu pokazał się błąd F53, ale pralka nie wyłączyła się. Następnie włączyłem program ponownie i kręciłem bęben ręką, żeby system nie "zauważył", że silnik stoi, i pralka nie wyłączyła się!
    Zmierzyłem uzwojenia silnika 1,2 i 1,4Ω, a wirnik 4 - 5Ω.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 13  
    Spróbuj ew. podmienić jeszcze ten TNY278GN jeśli Ci się np. grzeje. Miałem podobnie ze zmywarką Siemensa SN66M095EU. Moduł się uruchamiał, po chwili gasł i po chwili znowu się uruchamiał.
  • Poziom 2  
    TNY278GN grzeje się, właśnie go zamówiłem
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wymień rezystor 27Ω sterujący tranzystorem, nie może mieć zawyżonej rezystancji.
    Pozdrawiam!