Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty mechanizm uwalniający z użyciem magnesów

yogoo 07 Paź 2016 18:30 288 1
  • #1 07 Paź 2016 18:30
    yogoo
    Poziom 1  

Cześć,

chciałbym skonstruować bardzo prosty mechanizm na bazie magnesów do czegoś w rodzaju katapulty.

Katapulta ta składałaby się z dwóch, równoległych do siebie linek, na końcu których byłby miękki koszyczek na 'amunicję' w postaci piłki tenisowej. Przeciwległe końce linek trzymałbym w ręce. Głównym założeniem jest, żeby wprawić w ruch obrotowy ów koszyczek i w pewnym określonym momencie tę piłkę uwolnić poprzez rozdzielenie się koszyczka na pół w taki sposób, żeby piłka nie miała już z nim kontaktu, co eliminowałoby ryzyko otarcia się o niego i zakłócenia jej lotu.

Najprostszy sposób do osiągnięcia tego, na jaki wpadłem, to połączenie dwóch połówek koszyczka za pomocą dwóch elektromagnesów (lub magnesu neodymowego + elektromagnesu), kiedy jeden z nich zmieniałby biegun w określonym momencie, np. po przerwaniu obwodu (drut mógłbym umieścić w rdzeniu liny).

Założenia konstrukcji:
    - kompaktowość, prostota
    - jak najmniejsza masa całości (tj. magnesów i zasilania)
    - chciałbym, żeby koszyczek wytrzymywał przeciążenie ~20-30 kg, więc z tego co się zorientowałem, siła zrywająca obu magnesów powinna wynosić przynajmniej 200 N
    - chciałbym również, żeby magnesy w momencie uwolnienia się odepchnęły, żeby zejść z drogi piłce
    - rozmiary jednego magnesu - masa max 20-25 g, a co do wymiarów - myślę, że rozsądne byłyby tak w granicach 60x20x5 mm
    - nie wiem, czy kształt ma tu znaczenie, ale półpierścień byłby idealny
    - zasilanie - coś wielkości baterii 9V?

Rysunek poglądowy:

Prosty mechanizm uwalniający z użyciem magnesów

Jako że jestem w tym temacie kompletnym laikiem - nie wiem jak to zrobić i czy jest to w ogóle możliwe, więc chciałbym poznać zdanie kogoś mądrzejszego. A może istnieje prostszy sposób?

Mam nadzieję, że założyłem temat w odpowiednim dziale. Jeśli nie, proszę przenieść.

• #2 07 Paź 2016 19:14
    deksta84
    Poziom 24  

Ciekawa koncepcja pasterskiej procy. Jedna strona to elektromagnes, druga magnes neodymowy. Co do zasilania, myślę, że impuls prądowy z naładowanego kondensatora (do 9 woltów) wystarczy do zmiany biegunów niewielkiego rdzenia elektromagnesu (ewentualnie zamienić przewody zasilające).

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson