Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo niski transfer w godzinach wieczornych PLAY 4G LTE ULTRA

Cro555 07 Oct 2016 22:20 5256 25
    Cro555
    Level 7  
    Witam,
    zwracam się z prośbą o pomoc do osób obeznanych w temacie routerów domowych LTE, a także aktualnych ofert internetu mobilnego. Na wstępie zaznaczę iż jeszcze tydzień temu byłem w tym temacie kompletnie "zielony" i pomimo usilnych starań w czytaniu forum wciąż nie potrafię sam zdecydować jaką ofertę powinienem wybrać.
    Otóż około tygodnia temu zdecydowałem się na zakup internetu mobilnego w sieci PLAY z routerem HUAWEI E5186S-22A kierując się faktem iż w miejscu zamieszkania mapa PLAY wskazuje zasięg 4G LTE ULTRA, a prędkość internetu odbierana telefonem SONY XPERIA M4 wynosiła 6-7 Mbps co pozwalało na w miarę płynne korzystanie z internetu. Jednak po zainstalowaniu routera okazało się, że prędkość waha się w przedziale od około 6-15 Mbps rano, a wieczorem spada nawet do 0,1 Mbps... Dodam iż Upload niezależnie od pory dnia utrzymuje się na poziomie około 12 Mbps. Nie potrafiłem, mimo usilnych prób sprawdzić poziomu sygnału dBm. 2 dni temu zakupiłem starter w sieci plus i jak do tej pory próby pomiaru prędkości internetu w godzinach porannych wychodziły podobnie do tych w sieci play jednak wieczorami nie zdarza się by prędkość spadała poniżej 3 Mbps. Dodam, że w sieci play jestem w zasięgu LTE, natomiast w plusie jedynie 3G. Zdecydowałem, że w ramach miesięcznego czasu możliwości odstąpienia od umowy zrezygnuję z internetu w play i spróbuję czegoś innego. Zostają mi 2 opcje:
    1. Internet radiowy od lokalnego dostawcy o prędkości do 6Mbps za 50zł/msc ( ponieważ w miejscu zamieszkania nie ma możliwości podłączenia internetu typu UPC, Neostrada ani światłowodu... )
    2. Internet mobilny z plusa lub innej sieci z zakupem routera na własną rękę.
    I tutaj moje pytanie do Was, czy jest sens kupować router mobilny za kwotę rzędu 500-600 zł jeśli nie mam możliwości podłączenia do niego anteny zewnętrznej (Wynajmuję mieszkanie na 1 piętrze w domu kilkupiętrowym podzielonym na pojedyncze mieszkania z klatką schodową i właściciel nie zgodzi się na ciągnięcie kabla z dachu do mojego mieszkania)? Czy wówczas router za kwotę rzędu 100-200 zł nie będzie odbierał sygnału podobnie do tego za ponad 500 zł jeśli prędkość odbierana telefonem jest taka jak wyżej wymienionym routerem? Załączam mapę BTSów w mojej lokalizacji i mam nadzieję że ktoś z Was wskaże mi słuszne wyjście z tej sytuacji...
    Przepraszam, że tak się rozpisałem.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Zacznijmy od Play i tego E5186. Po pierwsze to skoro czytałeś forum i moje posty to powinieneś wiedzieć ze Play LTE działa różnie , szczególnie w Krakowie , który słynie z niechęci jego mieszkańców do operatorów mobilnych. Testy na M4 powinieneś wykonać z pomocą Network Cell Info. Mieszkasz w miejscu gdzie Play posiada kilka pozwoleń na LTE. Na nich LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600.Zacznij od zainstalowania na komputerze https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar zaloguj się w nim na E5186. Program pozwala wymuszać pasma LTE, pokazuje parametry sygnału i CID BTS-a. Wymuś po kolei LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE2600. sprawdź prędkości i parametry sygnału i CID BTS-a. Możliwe, że na innych bandach LTE niż LTE1800, bo pewnie z nim się teraz łączysz będzie szybciej. Pokaż wyniki. Możesz zrobić tez testy Plusa czy LTE z Orange. tak a propos to w Play można mieć internet LTE bez limitu praktycznie za darmo i w pre-paidzie. Aby skorzystać z LTE w Plusie musisz włączyć LTE na tej karcie. Bo zasięg masz na pewno, podobnie jak w Orange czy T-Mobile.
    Cro555
    Level 7  
    Aktualnie jestem poza Krakowem, wracam na mieszkanie w niedzielę więc zainstaluję program z Twojego linku i dam znać jakie uzyskałem wyniki. Mogę wiedzieć co masz na myśli mówiąc że w miejscu gdzie mieszkam mogę korzystać z internetu play tanim kosztem? I jak dokładnie aktywować zasięg LTE z plusa?
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    W Play dysponując zasięgiem LTE i sprzętem do LTE można korzystać z oferty głosowej RBM na kartę 5 , na której działa usługa Darmowy Internet LTE bez limitu. na dodatek jest sposób na uzyskanie RWK na takiej karcie. Gdybyś poczytał tu na forum co piszę na ten temat od dawna nigdy nie brałbyś abonamentu w Play. Ci co posłuchali i korzystają zapewne nie żałują. Sam mam kilka takich kart od 3 lat. Modem do LTE można kupić już za około 100 zł a routerek MiFi z LTE za 120-130 zł. Jesli karta Plusa nie loguje się do LTE to trzeba na niej włączyć kodem *101*11*24# obsługę LTE. do tego za rejestrację karty pre paid z Plusa jest bonus 50GB. W Play z kolei można teraz kupić i zarejestrować 10 kart Play Internet na Kartę ( startery za 0 lub 9 zł) z bonusem 100GB/m-c. Rejestracja do końca stycznia 2017.
    Cro555
    Level 7  
    O starterach 100 GB na miesiąc w Play wiem, korzystałem nawet z jednego w telefonie zanim kupiłem router i podpisałem umowę na internet domowy. Uznałem jednak że na tych starterach i tak dłużej niż do stycznia 2017 nie pociągnę i dlatego wziąłem abonament. Natomiast o Red Bull Mobile dowiedziałem się dzisiaj. Czy zakup startera z tej aukcji: http://allegro.pl/play-internet-lte-na-karte-500gb-co-150-dni-i5575537048.html i takiego routera: http://allegro.pl/router-d-link-dwr-116-wifi-...6043528108.html?bi_s=ads&bi_m=p2,1&bi_c=88002 byłby w takim razie dobrym wyjściem? Tzn. czy ten router będzie wystarczający żeby bez anteny zewnętrznej odbierać internet w mojej lokalizacji na poziomie +- 10Mbps bez ogromnych spadków prędkości wieczorami? Jeśli tak to rezygnuję z umowy i biorę tę opcję.
    matek451
    Level 43  
    A po co kupować starter za 55 zł ? Na dodatek na którym nie ma RWK. Za 5 zł można mieć starter z RWK na taryfie RBM na kartę 5 i na nim po doładowaniu za 30 zł uruchomić DIL. Kasa zostanie na koncie. Potem co m-c doładowanie za 5 zł, uruchomienie DIL na kolejne 30dni do tego zakup pakietu 600MB aby LTE działało z pełną, dostępną prędkością. Jak to zrobić czyli uzyskać RWK na taryfie RBM na kartę 5 pisałem wielokrotnie na Forum lub na PW. Trochę zachodu ale warto. Sam od dawna nie wiem co to limit a koszty mam śmieszne. Oczywiście DWR-116 nie zapewni dostępu do LTE w Play bo to router z USB bez modemu LTE tylko go obsługujący. Do kupienia za 70-80 zł. Do niego modem E3372 za około 120 zł. Do małego, wynajmowanego mieszkania gdy nie potrzeba wejść LAN wystarczy mobilny router MiFi np. E5577( Airbox2 Plus) czy E5573 za około 120-150 zł. Współpracują z LTEWatchH czy Toolboxem. Maja też złącza anten zewnętrznych. Ale nie ma gwarancji, ze Play osiągnie u ciebie 10Mb/s na dodatek w domu. Zrób testy na zewnątrz z E5186 na parapecie wymuszając pasma LTE tym programem, który podlinkowałem. To samo warto zrobić na kartach Plusa czy nju aby sprawdzić tych operatorów.
    Cro555
    Level 7  
    Hmm, czyli gdybym wziął posiadany starter z Plusa i poszedł z nim do salonu Play zarejestrować na taryfę RBM7MNP, a potem przeniósł go na taryfę RBM 5 na kartę za pomocą Play24 i doładował za 30 zł + aktywował DIL to za 5 zł misięcznie wykupując pakiety po 600 Mb mogę korzystać bez ograniczeń o ile dobrze zrozumiałem inne posty na ten temat, tak? A odnośnie routera MiFI który mi polecałeś to nie ma on możliwości podłączenia go kablem do komputera stacjonarnego chyba więc nie do końca mnie to satysfakcjonuje... Poleciłbyś jakiś router który będzie odbierał LTE i będę go mógł podpiąć kablem do PC + udostępniać bezprzewodowo na laptop? I jeszcze tak na koniec, patrząc na stronę RBM nie widzę nigdzie oferty RBM7MNP, jedynie RBM 5 i RBM 7 więc czy post którym się zasugerowałem nie jest przypadkiem nieaktualny>
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Można przenieść dowolny zarejestrowany numer na taryfie głosowej z Orange, Plusa czy T-Mobile. Po przejściu na RBM7MNP trzeba uruchomić bonus za rejestrację aby uzyskać RWK na karcie. To ważne i dopiero potem migrować na taryfę RBM na kartę 5 za pomocą kodu *163#. RWK przenosi się na RBM na kartę 5 i mamy taryfę z możliwością włączenia DIL z RWK czyli nie musimy doładowywać konta co 100dniw celu jego przedłużenia jego ważności. Doładowanie za 30 zł w pierwszym m-cu da pakiet bonusowy 1GB i w nim nie trzeba kupować 600MB za 5 zł. To od 2 m-ca. E5577 czy E5573 podepniesz do PC po USB a laptop jednocześnie po WiFi. Ze stacjonarnych routerów z wbudowanym modemem LTE najtańszy to E5180As-22( pochodzi z Plusa ma złącza anten zew. i 1xLAN). Do kupienia za około 200 zł. Taryfa RBM 7MNP służy do przenoszenia numerów pre-paid od innych operatorów na RBM. http://promocje.play.pl/rejestracja/pdf/Regul...arte-oraz-RBMOBILE-na-karte-7MNP_06062016.pdf
    Cro555
    Level 7  
    Jeśli chodzi o E5180As-22 to znalazłem tylko 1 sztukę na allegro za 250 zł, ale w opisie jest napisane HUAWEI E5180-22 ( bez As ). Tylko słyszałem że właśnie As świadczy że jest on z sieci Plus a ten który znalazłem na allegro jest właśnie z Plusa. Z kolei E5577 są po 150. Tak na pierwszy rzut oka patrząc to czy E5180-22 będzie pozwalał osiągnąć lepsze prędkości niż E5577 ? Bo na mobilności mi kompletnie nie zależy, byle stał na oknie i łapał jak najlepszy zasięg. Innymi słowy, brać ten za 250 z napisem Plus, czy jest to wyrzucenie stówy w błoto? Będę go używał do RBM a jak to nie wypali to wezmę z Plusa 60Gb/msc za 30 zł/msc w ofercie studenckiej tylko SIM.
    matek451
    Level 43  
    Tu masz http://allegro.pl/router-huawei-e5180-pol-roku-gwarancji-i6552514419.html Prędkości na nim czy na E5577 będą podobne, oba maja modem LTE 4 kategorii do 150Mb/s. E5180 ma port LAN i RJ11 do podłączenia telefonu. Najtańszy E5577 czyli Airbox2 Plus http://allegro.pl/router-airbox-2-plus-huawei-e5577cs-321-i6552980076.html lub http://allegro.pl/router-airbox-2-plus-gwarancja-160620026mp-i6533899760.html Poza tym E5577 ma też WiFi 2,4 GHz i 5GHz.
    Cro555
    Level 7  
    Ok, kupiłem ten E5180 z Twojego linku za 220. W poniedziałek ogarnę RBM i jak przyjdzie router będziemy testować.
    Marek_133
    Level 10  
    Przy testowaniu internetu bezprzewodowego warto w pierwszej kolejności określić jakość sygnału od operatora - ilość kresek świadczących o sile sygnału nie zawsze przekłada się na jakość , która jest wypadkową warunków technicznych zależnych od operatora od operatora oraz warunków pogodowych na których nikt nie ma wpływu. Od jakości sygnału zależy prędkość transmisji tj. czy transmisja będzie w LTE, 4,3 lub 2G.
    matek451
    Level 43  
    A za pomocą czego proponujesz pomiar jakości sygnału ? Niezwykle odkrywcze, rodzaj technologii , z której skorzystamy czyli LTE, 3G czy 2G zależy od wielu czynników a jakość sygnału jest wypadkową wielu składników a ne tylko pogody, która ma akurat najmniejsze znaczenie dla wyników osiąganych w internecie mobilnym. Nie zawsze dobre parametry sygnału przekładają się na uzyskiwane prędkości. Te zależą od wielu składowych. A kreski na wskaźniku zasięgu nie mają żadnego znaczenia, ważne są inne parametry sygnału 3G czy LTE.
    Cro555
    Level 7  
    Udało mi się zrobić dziś kilka testów około godziny 15 dla karty SIM z Play i z Plusa. Pomiary dla Plusa były robione w sieci 3G ponieważ po aktywowaniu kodem zasięgu LTE na karcie gdy próbuję wymusić zasięg LTE urywa mi dostęp do internetu i pomaga jedynie ponowne włożenie karty (dopiero wtedy zaczyna znów działać, ale znó w zasięgu 3G ).
    PS Pomimo zmieniania danych w okienku network band i klikania apply, po chwili parametry lekko się zmieniają, ale wciąż w okienku band wyświetlana jest ta sama częstotliwość.
    matek451
    Level 43  
    Wymuś na routerze jeszcze LTE 800 i LTE2600 dla Play. W pobliżu masz 4 pozwolenia na LTE w Play. Identyfikacja nie jest taka prosta ale są pozwolenia na wszystkie pasma LTE. Te BTS-y z którym połączyłeś się na LTE800 i LTE2100 masakrycznie obciążone ale sygnał tez słaby. w Plusie połączenie z BTS-em UMTS2100 Plusa z HSPA+DC na Komendzie Straży. Bardzo dobry sygnał i prędkości. Widać, że wszyscy użytkownicy siedzą na LTE ale w Plusie to norma bo na 3G są limity.
    matek451
    Level 43  
    Na LTE2600 masz bardzo słaby sygnał ale prędkości są obiecujące. Warto by sprawdzić, który to z BTS-ów Play. Wystaw E5180 za okno i zrób test LTE2600, pokaż screeny z sygnału i speedtesta. Pozwolenia na LTE2600 są przy Lindego 1, Zapolskiej 38, Lea 160 Lea114 oraz Conrada 65. Antena na 2600MHz ustawiona na działający BTS LTE2600 mogłaby zapewnić duże prędkości.
    Cro555
    Level 7  
    E5180 kupiłem ale jeszcze paczka nie dotarła. E5186S-22A za oknem na 2600 w załączniku. Mimo dobrego wyniku na speedtest, odczuwalne jest "zamulanie" internetu przez cały czas...
    Cro555
    Level 7  
    Teraz przełączyłem się na 2100 w Play i mimo ze speedtest pokazuje 1 Mbps to internet śmiga jakby szybciej niż na 2600 i 10 Mbps, szybciej się strony wczytują.
    matek451
    Level 43  
    Sygnał jest nadal bardzo słaby, właściwie wykluczający skuteczne połączenie z LTE2600. Postaram się zlokalizować ten BTS LTE2600 Play. A co do Plusa to trzeba sprawdzić jak działa LTE od nich w twojej lokalizacji bo może być lipa jak z Play. Na 3G Plus ma limity. Plus abonament najlepiej ze SmartDom. Zaczyna się właśnie promocja Happy Days http://www.plus.pl/happy-days-internet-lte
    Cro555
    Level 7  
    Ale ten problem z połączeniem LTE Plus to chyba wina mojego routera, który jest wzięty na umowę w Play. Bo niezależnie od pory dnia nie da się przełączyć na LTE. Co więcej, piętro niżej mieszka lokator który ma umowę Plusa właśnie smart dom i mówił że prędkości są całkiem w porządku i zasięg LTE też cały czas. Jak tylko przyjdzie zamówiony router to sprawdzę LTE z Plusa.
    matek451
    Level 43  
    Nie to nie wina routera E5186 tylko karty z Plusa, na której nie aktywowany jest dostęp do LTE. Aktywacja kodem *101*11*24# i do tego zmiana APN z internet na APN plus http://www.plus.pl/documents/16/4a01d5a7-8166...n_Darmowy_dostep_do_LTE_w_Plusie_na_Karte.pdf . Opinii sąsiada nie bierz za bardzo pod uwagę, wiedza na temat internetu mobilnego jest zerowa. Jak sam nie zobaczysz to nie wierz. Test tylko w czasie szczytu internetowego wieczorem.
    matek451
    Level 43  
    BTS LTE1800Aero2 przy Zarzecze 106 czyli pod nosem. Dobre parametry sygnału LTE, niezłe prędkości. Teraz można aktywować bonus 50GB na 5 takich kartach na jedną osobę i pokorzystać za małą kasę.
    Cro555
    Level 7  
    Do stycznia owszem, ale później już pozostaje wykupić pakiet w Plusie. Myślałem też o wzięciu studenckiego pakietu 60 GB za 30 zl/msc(bez urządzenia) i skoro jestem w zasięgu LTE to za 30 zł miesięcznie powinienem mieć wystarczający dla mnie internet. Tylko czy ta oferta dla studentów utrzyma się do stycznia...