Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LINUX który najlepszy??

plik4 10 Lip 2005 11:26 3015 16
  • #1 10 Lip 2005 11:26
    plik4
    Poziom 26  

Witam!!

Stawiam trudne pytanie:

Która dystrybucja Linuxa jest najlepsza??

proszę o sensowne odpowiedzi, gdyż chciałbym sobie kupić jakąś wersje, ale mam problem z wyborem. Prosze o podanie zalet i wad danej dystrubucji.

ps. Istnieje jakaś wersja linuxa pod którą pracowały by programy z windows`a?? (przy wymienianiu zalet i wad prosiłbym o wzięcie tego pod uwagę)

pozdrawiam

0 16
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2005 11:38
    Poziom 35  

plik4 napisał:
    Witam!!

Stawiam trudne pytanie:

Która dystrybucja Linuxa jest najlepsza??

proszę o sensowne odpowiedzi, gdyż chciałbym sobie kupić jakąś wersje, ale mam problem z wyborem. Prosze o podanie zalet i wad danej dystrubucji.

ps. Istnieje jakaś wersja linuxa pod którą pracowały by programy z windows`a?? (przy wymienianiu zalet i wad prosiłbym o wzięcie tego pod uwagę)

pozdrawiam

po 1 pytanie jest zle postawione..najlepszy ale do czego ?? na server ? na router doc zego i w jakim celu
    po 2 Kupic ? linux jest za darmo
    po 3 na kazdym linuxie da sie odpalic niektore programy z windowsa , to nie zalezy od dystry a od zainstalowanych programow
    nie licz na to ze odpala ci wszyskie programy z windowsa- ze jak u innych da sie odpalic IE na linuxie to u ciebie tez sie da, programy beda dzialac baaaaaaaaarszo wolno
    konkluzja : jak to ma byc komputer do domu/pracy kup windowsa XP home ...nie jest taki drogi a bedziesz legalny i mial pelna funkcjonalnosc

jak to ma byc router/server to nier linux a freebsd

mamy dwa rodzaje dystrybucji : cukierkowe takie jak mandriva ubuntu suse itd itd - fajne funkcjonalne ale obarczone balaganem i licznymi bledami - bez doglebnej konfiguracji bedzie ci ciezko
    zaawansowane - slack debian gentoo - stabilne pozadne dystry nie dla newbie :o

osobicie polecam susa bo szybki ale ma problemy z multimediami

aa i na linuxie nie licz na to ze beda ci dzialc porawnie karty graficzne z wyjsciem dvi , klawiatury multimedialne tablety itd itd

0
  • #3 10 Lip 2005 11:58
    plik4
    Poziom 26  

linux bedzie mi potrzebny tak do domu :) chcialbym troche sie z nim obeznać ;) bo jak narazie na auroxie 9.2 (live CD) nawet gry nie umiem uruchomic :P (ehh przyzwyczajenie do windowsa, ale chce to zmienic)

myśle nad kupnem tego:

http://allegro.pl/show_item.php?item=56516114

co myślicie??

0
  • #4 10 Lip 2005 12:02
    aren
    Poziom 28  

a po co kupowac skoro mozesz sobie sciagnac za darmo z neta ? Nie ma takiego czegos ktory jest lepszy a ktory jest gorszy. Kazdy jest inny. Wybierz taki jaki ma twoj osiedlowy guru ktory bedzie mogl ci pomoc jak czegos nie bedziesz umial zrobic.

0
  • #5 10 Lip 2005 12:06
    plik4
    Poziom 26  

hmm.. spoko lacze mam 1 Mbit ale i tak niechce mi sie sciagac 5 DVD z netu ( wiecej mnie za prad wyniesie niz kupno tego zestawu co podałem wcześniej)

0
  • #6 10 Lip 2005 12:11
    Poziom 35  

plik4 napisał:
    hmm.. spoko lacze mam 1 Mbit ale i tak niechce mi się sciagac 5 DVD z netu ( wiecej mnie za prad wyniesie niz kupno tego zestawu co podałem wcześniej)

co ty za bzdury opowiadasz
    5dvd ? od kiedy sa taaaakie dystry ?? ja znam np susa 5CD albo 1dvd ...masz drogi prad z tego wnioskuje .. jak takie gafy robisz na starcie to potem nie tworz 10 tematow o tym ze nie dziala ci grafika w linuxie ;/ szkoda forum

0
  • #7 10 Lip 2005 12:14
    plik4
    Poziom 26  

no zobacz dystybucje którą podałem wcześniej, tam jest az 5 DVD (pewnie dlatego ze dodane jest dużo oprogramowania, ale to przydatne oprogramowanie) co do tematów nie buj się nie bede zaśmiecał forum

0
  • #8 10 Lip 2005 12:21
    Poziom 35  

plik4 napisał:
    no zobacz dystybucje którą podałem wcześniej, tam jest az 5 DVD (pewnie dlatego ze dodane jest dużo oprogramowania, ale to przydatne oprogramowanie)

tak wiezyc sprzedawcy z allegro
    moze i jest duzo oprogramowania ale wiekszosc z nich wymaga juz zsania poprawke
    wiec kupujesz 5 dvd z czego bedziesz musial zassac 2gb poprawek bo soft juz jest stary i ma bugi , ten sam soft jest w np susie a susa zajmuje tylko 1 dvd /5cd jak to mozliwe ? ;> ten soft mozna wreszczie zassac do kazdej innej dystry z neta paczki nie zajmuja wiecej niz 80mb a sa najnowsze nie wymagaja zsania poprawke :> ta reklama z allegro jest moocno przesadzona mowie nie licz na to ze ci bedzie dzialc Nowy sprzet pod linuxiem imho nie wiem tez czy mandriva limited edition jest legalna :> za nia trzba zaplacic i kupic od porducenta nie od sprzedawcy allegro ktory zsa obrazy iso z irca i sprzedaje je na allegro w ten zestaw wchodzi 4dvd mandrivy i 1dvd susa 9.3 live edytion ... ja bym wolal zassac isa z ftp susa 9.2
    a i bsluga wypalarek dvd pod linuxem kuleje..chyba ze se kupisz Orginalne Platne Nero pod linuxa bo te darmowe k3b jest o kant d...

0
  • #9 10 Lip 2005 12:25
    plik4
    Poziom 26  

oki spoko zastanowie sie i chyba kupie susa (9.3 PL bo taki na allegro tylko widze) jak polecasz. ps. a wrazie czego skad można go ściagnać ?? (jakis konkretny link?? ) wersja CD bo nagrywarki DVD niemam :( ps. pujdzie to na Celeron 500 , 128 MB ram ?? (bo chce władowac go pierw na starszego kompa, zapoznac sie a moze puzniej na nowego)

0
  • #10 10 Lip 2005 12:30
    Poziom 35  

plik4 napisał:
    oki spoko zastanowie się i chyba kupie susa (9.3 PL bo taki na allegro tylko widze) jak polecasz. ps. a wrazie czego skad można go ściagnać ?? (jakis konkretny link?? ) wersja CD bo nagrywarki DVD niemam :( ps. pujdzie to na Celeron 500 , 128 MB ram ?? (bo chce władowac go pierw na starszego kompa, zapoznac się a moze puzniej na nowego)

ten sus kosztuje chyba 300zl inne wersje sa nielegalne ...zasaj wpierw susa 9.2 PL z ftp sa na stronie bedzie chodzic ale wolno i bedziesz sie meczyc z odpaleniemc zegokolwiek na takim sprzecie

0
  • #11 10 Lip 2005 12:34
    plik4
    Poziom 26  

nielegalne<-- to wkoncu darmowy czy nie?? a wersja 9.2 jest legalna??

co do kompa to chyba sie rzuce odrazu na nowy (p4 2,66 GHz, 512 DDR 400, radeon 9200 Pro)

ftp://ftp.icm.edu.pl/packages/linux-suse/i386/9.2/iso/SUSE-Linux-9.2-mini-installation.iso <-- znalazłem cos w necie ale tylko 65 MB ??!!

a moze jednak Mandriva http://www.linux-mandrake.com/pl/ftp.php3 (to chyba legalne, bo to chyba strona producenta jest)

prosze podajcie jakiegoś linka do legalnej wersji linuxa (suse albo mandrake)

dzieki z gory :)

0
  • Pomocny post
    #12 10 Lip 2005 13:57
    Sam Sung
    Poziom 30  

Jest jeszcze Ubuntu:
    http://source.rfc822.org/pub/mirror/releases.ubuntu.com/hoary/
    Chyba można jeszcze zamówić darmowe płytki na www.ubuntulinux.org , ale nawet jeśli, to pewnie trochę potrwa, zanim je dostaniesz.
    Do ściągnięcia są 2 image CD - install i live. Wystarczy ściągnąć install cd ( http://source.rfc822.org/pub/mirror/releases.ubuntu.com/hoary/ubuntu-5.04-install-i386.iso ), on potem dociąga jeszcze ok. 350 MB z netu.
    Celeron 500 byłby ok, ale 128 MB RAMu to trochę mało (dysk będzie mielić).

0
  • #13 10 Lip 2005 14:44
    plik4
    Poziom 26  

hmmm.. o nim nie słyszałem ale dzieki, rozumiem ze to legalna wersja (jak sciagne) :) tylko szkoda że nie PL

oki sciagam 3 CD Mandriva (z darmowych mirrorów)

szybko idze ( 3 godziny bede sciagał) wiec zobaczymy ;)

pod procesor i586 bedzie dobry dla celerona i p4 ??

0
  • #15 10 Lip 2005 15:20
    plik4
    Poziom 26  

a celek??

to może
    Mandriva Linux 10.1 Official CD & DVD ISO images for i586 and higher

sciagac??

0
  • Pomocny post
    #16 10 Lip 2005 16:49
    migol