Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]

MotoMan 10 Lip 2005 11:37 12592 19
  • Witam!
    Na pomysł zrobienie kolumn głośnikowych wpadłem około rok temu. Już od jakiegoś czasu interesowałem się Audio i Akustyką, ale nie za bardzo było gdzie o tym poczytać, w celu rozwinięcia swojej wiedzy (brak Internetu).

Jakie było założenie? Więc chciałem zrobić kolumny (na razie jedna z powodu braku kasy), które ładnie by wyglądały, stanowiły piękny mebel, ale i tez dawały dużo radości ze słuchania muzyki.

Przetworniki
    Jeśli chodzi o przetworniki to na początek miały to być Alphardy (nie śmiać się), ale na szczęście zmadrzałem i wybrałem poczciwe głośniki Tesli.

Wysokotonowiec jak na razie to, TW 401, ale przy najbliższym przypływie gotówki zostanie on zmieniony na Tonslia GDWK 11/100.
    Średniotonowiec to ARP 150-00 8 Ohm, w związku z jego wysoka efektywnością musiałem go stłumić o 3dB, by cały zestaw był neutralny, prawdopodobnie, także zostanie zmieniony na ARX 150-23/8.
    Sekcja niskotonowa to 2 ARN 188-03 4 Ohm połączone szeregowo. Dzięki połączeniu tych dwóch głośników uzyskałem podbicie efektywności całego zestawu z 85 dB do 88 dB, ale kosztem niższego zejścia. Jak wiadomo Tesla oferuje miły, przyjemny dla ucha, mruczący bas, co bardzo mi się podoba.

Obudowa
    Obudowa wykonana jest z płyty wiórowej o grubości 16 mm. Płyty zostały połączone wkrętami do drewna rozmieszczonymi w odległości 5, 10 cm (w zależności od ścianki), oraz zostały potraktowane wikolem dla większej pewności. Dodatkowo zastosowałem uszczelnienie silikonem i klejem POLIMER (bardzo dobrze klei, nie ma intensywnego zapachu, bardzo dobrze nadaje się do uszczelniania). Cała obudowa jest podzielona na dwie części 33,5 l (po odjęciu wystających części głośników, zwrotnicy, wzmocnień) z otworem b-r dla sekcji niskotonowej i 16 l(także netto) dla sekcji średnio - wysokotonowej. Głównym wzmocnieniem jest przegroda dzieląca cała kolumnę, do tego w części z b-r występują dwa mniejsze wzmocnienia ( wąska płyta przykręcona do ścian bocznych i druga przykręcona do ściany przedniej i tylniej). Kolumna został obklejona fornirem mahoniowym o grubości 0,6 mm. Niestety taki cienki fornir trudny jest w obróbce. Jeśli chodzi o szlifowanie wzdłuż sęków to idzie bardzo ładnie, gorzej jest w poprzek, wtedy na fornirze robią się „zadziory”, zaczyna się strzępić i nie za bardzo ładnie to wychodzi, więc trzeba przyłożyć więcej starań. Jeśli chodzi o kanty obudowy to wychodzą bardzo ładnie gorzej jest z rogami, ale da się to przeżyć (chciałem to pokazać, ale okleina za bardzo odbijała światło i zdjęcia nie wyszły). Fornir został klejony już znanym wszystkim klejem HENKEL MOMENT, który jest naprawdę bardzo dobry, aż sam się dziwiłem, a do lakierowania, użyłem bezpodkładowego lakieru DOMALUX połysk. Z czystym sumieniem polecam go, ponieważ bardzo dobrze się rozprowadza i jest bardzo wydajny ( zużyłem go około ¼ litrowej puszki na jedna kolumnę).

Dane pomiarowe
    Wymiary kolumny to: 1000x 250 x285 (wysokość x szerokość x głębokość).
    Waga:. 20 kg

Wytłumienie
    Komora z średnio i wysokotonowcem została całkowicie „wypchana” filcem o grubości 30mm.
    W części niskotonowej na tylniej ściance został przyklejony także filc o grubości 30mm, a na ściankach bocznych, górnej i dolnej filc o grubości 15mm.

Zwrotnica
    Z powodu małej wiedzy teoretycznej i praktycznej, oraz ograniczonych funduszy zdecydowałem się kupić gotowa zwrotnicę firmy JANBO model J3A o podziale 600/ 4500 Hz, tłumieniu 6/12/6/12 dB/okt., dodatkowo w torze nisko- i średnotonowym zastosowano korektory impedancji. Ze strony producenta dowiedziałem się, że zwrotnica nadaje się szczególnie do obsady Tesli i Tonsila, czyli nie jest tak źle.
    Tłumik
    Dla głośnika wysoko- i średniotonowego zastosowałem tłumik –3dB.
    Przewody
    Do podłączenia ARN 188 03 użyłem przewodów z miedzi beztlenowej o polu przekroju 4mm2, a do ARP 15 00 i TW 401 o grubości 1,5mm2.

Koszty (zł)
    2 x ARN 188-03: 72,96
    ARP 150-00: 42,58
    TW 401: 25
    Zwrotnica: 62
    Tłumik: 11
    Przewody: 25
    Płyta wiórowa: 35
    Wytłumienie 24
    Wikol 40 ml: 2,50
    Szpachlówka: 7
    Henkel Moment: 20
    Lakier (zużyta ¼): 24
    Fornir: 26
    Otwór b-r: 7
    Terminal T22: 15
    2 x terminal T1: 2
    Wkręty 100 sztuk: 6

Razem: 372 PLN

Niestety cena przerosła moje oczekiwania, ale co zrobić takie hobby :).Do ceny nie wliczałem rzeczy typu pędzle, papier ścierny, wiertła, przesyłki.

Pomiary

Wykres ten przedstawia charakterystykę obudowy b-r. F3 jest na poziomie 50 Hz, a otwór został dostrojony do 40 Hz. Przy 100 Hz występuje małe podbicie rzędu 1,55 dB.

Impuls przy 40 Hz występuje na poziomie 8,11ms, a przy 50 Hz wynosi 7ms.

Odsłuch

Jeśli chodzi o odsłuch to poważniejszego nie zrobiłem z powodu problemu z amplitunerem ale kolumna jest sprawdzona i działa. Dlatego teraz zabieram się za budowę wzmacniacza na dwóch TDA7294, i mam nadzieje że zdołam go pozkładac przez wakacje.

Plany
    Zmiana głośnika wysokotonowego i średniotonowego, oraz zaprojektowanie porzadnej zwrotnicy.

Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]

Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]

Czekam na wasze opinie, zarówno te pozytywne jak i negatywne ;).
    Aha nie wiem czy wspominałem, ale jest to moja pierwsza konstrukcja.

Fajne!
  • #2 10 Lip 2005 12:09
    djbolo
    Poziom 31  

Powiem Ci, ze wyszlo bardzo ladnie, za ta cene nie dostanie sie az takich kolumn seryjnych :)

• #3 10 Lip 2005 12:16
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Konstrukcja jak na pierwszą to jest przekozaczona...
    Fornir elegancko ci wyszedł.

Gra też pewnie nie najgorzej. Jak bedziesz robił zwrotkę to zobacz nowy artykuł o zwrotnicach na www.audiomania.info Mi on bardzo pomógł...

• #4 10 Lip 2005 12:31
    MotoMan
    Poziom 13  

PANCIO WIŁ jusz czytałem ten artykuł :) mi tez on wiele rozjaśnił, mam zamiar jeszcze nauczyc sie pracowac w speaker workshop.

• #5 10 Lip 2005 12:59
    Głośnik
    Poziom 11  

Z tego co wyczytałem zrobiłeś tylko jedną kolumne czy żle czytam

• #6 10 Lip 2005 13:22
    MotoMan
    Poziom 13  

Dobrze przeczytałeś druga prawdopodobnie za rok jak przybedzie kasa (bo teraz jestem czyściutki :()

• #7 10 Lip 2005 21:47
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po co tlumiles komore dla sredniaka i wysokotonowca? Z tego co wiem to ARP 150 ma puszke plastikowa.

• #8 10 Lip 2005 22:17
    MotoMan
    Poziom 13  

Tak wiem, moglem jeszcze zrobic oddzielna komore dla wysokotonowego i było by dobrze, ale podczas budowy poradzono mi, abym wymienił ARP 150 na ARX 150 (podobno jest mniej krzykliwy i przyjemniejszy w odsłuchu), dlatego odrazu wytłumiłem cała częsć, ponieważ teraz bym nie miał takiej możliwości

• #9 10 Lip 2005 23:34
    Głośnik
    Poziom 11  

No to czekam żeby zobaczyć obydwie.Nie przejmuj się że jesteś czyściutki bo te hobby ma jednak duże koszta(no czasami też ktoś ma farta i dostanie głośniczek za piweczko :) )

• #10 11 Lip 2005 08:38
    uwe300
    Poziom 20  

BRAWO piekne wykonczenie kolumny!! Dobry dobor glosnikow nie liczac alpierda ale ja tez tak zaczynałem ;) gdzie kupiles tak tanio fornir mahoniowy ?

Dodano po 1 [minuty]:

zamiast tonsila kup Vife tc20 bez problemu kupisz ja za 60zł

• #11 11 Lip 2005 12:00
    djbolo
    Poziom 31  

Do pelni szczescia brakuje podfrezowanych otworow...

• #12 11 Lip 2005 13:00
    MotoMan
    Poziom 13  

uwe300 fornir kupiłem u bardzo fajnego sprzedawcy na allegro, który zakupił go specjalnie na moje ptrzeby (odezwij sie na priv lub napisz na gg :3625299 to dam Ci jego maila), a jesli chodzi o Alfredy, to chyba kazdy przez to musi przejść.

djbolo własnie niedawno pomysłałem o podfrezowaniach, ale nie wiem nawet jak i czym się to robi (ale pewnie frezarka :D)

Może ktos wie gdzie moge dostac głośniki Vifa, chodzi o jakis sklep internetowy??

• #14 22 Sie 2005 10:11
    Armosus
    Poziom 26  

Chciałbym się zapytać jaka jest różnica miedzy: ARN-188-03 4 Ohm, a Tesla TVM ARN-188-05 4 Ohm. Na stronie empire'a w danych sa prawie takie same. Może mi ktoś wyjaśnic co oznacza ta 5 zamiast 3 w nazwie?

• #15 22 Sie 2005 12:26
    MotoMan
    Poziom 13  

Główną różnicą jest jest ich wygląd. ARN-188-03 ma gładką lakierowaną membranę, a ARN-188-05 ma wzór w postaci spirali. Róznią się nieco charakterystyką i parametrami, ale są one tak nie wielkie, że przez człowieka niezauważalne ;) Więc jeśli zastanawiasz się nad którymś z nich, wybierz ten, który Ci się bardziej podoba.

• #16 22 Sie 2005 15:34
    Armosus
    Poziom 26  

Hmm, biore tego ARN-188-05 :D dzieki za pomoc :D

A czy cos sie stanie jak np. zrobie taki uklad:

wysoki - ARV 104/8
    sredni - ARX-150-25/8
    niski - ARN-188-05/4
    niski - ARN-226-05/4

zwrotnica Janbo J-3A

• #17 22 Sie 2005 16:27
    MotoMan
    Poziom 13  

Stanie się coś strasznego ;)
    Nie należy stosowac 2 róznych głosnikow niskotonowych w jednej obudowie, bo każdy głosnik potrzebuje innej objetości obudowy do optymalnego i jak najlepszego dziąłnia.
    Dotego chyba chcesz połączyć te głosniki szeregwo. Coś mi się nie widzi 2 rózne głośniki podłaczone do 1 filtra.
    Masz jeszcze jedno wyjscie możesz stworzyć zestaw 3,5 drożny i dla ARN 188 i ARN 226 dać oddzielne filtry i obudowy, ale to marnotrastwo pieniedzy, a do tego by zaprojektowac zestw więcej niz 3 drozny trzeba mieć o wiele większa wiedze, a pozatym chyba żadna z dzisiejszych firm nie zajmuje się projektowaniem takich zestwów, owszem były kiedys takie, ale po prostu nie wypaliły, albo byly bardzo drogie i nikt ich nie kupywał.

Dam Ci rade nie kombinuj i nie utrudniaj sobie życia, proste rozwiązania są najlepsze ;)

• #18 22 Sie 2005 22:22
    saimon500
    Poziom 14  

Bardzo ładny wygląd szkoda że tylko jedna kolumienka (ale to na razie) fornir machoniowy za taką cenę to prawdziwa okazja. A tak w ogóle to gratulacje
    bardzo fajnie wyszło

• #19 19 Cze 2006 14:33
    MotoMan
    Poziom 13  

“Pearl OF The Moon”
    Dlaczego taka nazwa?? Bo to była wyprawa z motyką na księżyc mimo to misja się powiodła :]. Osoba która stawia dopiero pierwsze kroki w świecie DIYAudio bierze się za 3way – szaleniec, no ale cóż nie byłem jeszcze na żadnym z bratnich forum i nikt mi nie odradził takiej konstrukcji, lecz nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ale o tym później. Projekt ten zacząłem rok temu zainspirowany kolumnami EZO, a skończyłem dopiero teras z powodu braku kasy, po drodze napotkałem wiele trudności, ale również i wiele się nauczyłem.

Przetworniki

Wysokotonowiec. Dobrze wszystkim znany i lubiany Visaton SC10N nic dodać nic ująć.
    Średniotonowiec. ARX 150-03 8 Ohm, bardzo dobrze spisuje się w tej roli, przedtem był jeszcze ARP trzeba było go dość mocno tłumić nie był taki zły, ale ARX jest lepszy i milszy dla ucha ;)
    Sekcja niskotonowa. 2x ARN 188-03 4 Ohm połączone szeregowo. Również dobrze znany głośnik szczególnie z jego kulejącej średnicy, dlatego według mnie 3way to jedyne dla niego wyjście no chyba ze komuś nie zależy na średnich tonach.

Obudowa
    Obudowa wykonana jest z płyty wiórowej o grubości 18mm. Płyty zostały połączone wkrętami do drewna rozmieszczonymi w odległości 5, 10 cm (w zależności od ścianki), oraz zostały potraktowane wikolem dla większej pewności. Dodatkowo zastosowałem uszczelnienie silikonem i klejem POLIMER (bardzo dobrze klei, nie ma intensywnego zapachu, bardzo dobrze nadaje się do uszczelniania). Cała obudowa jest podzielona na dwie części 33, l (po odjęciu wystających części głośników, zwrotnicy, wzmocnień) z otworem b-r dla sekcji niskotonowej i 16 l(także netto) dla sekcji średnio - wysokotonowej. Głównym wzmocnieniem jest przegroda dzieląca cała kolumnę, do tego w części z b-r występują dwa mniejsze wzmocnienia ( wąska płyta przykręcona do ścian bocznych i druga przykręcona do ściany przedniej i tylniej). Fornir mahoń szerokie płaty grubości 0,7mm klejony już znanym wszystkim klejem HENKEL MOMENT, który jest naprawdę bardzo dobry, aż sam się dziwiłem, a do lakierowania, użyłem bezpodkładowego lakieru DOMALUX połysk. Z czystym sumieniem polecam go, ponieważ bardzo dobrze się rozprowadza i jest bardzo wydajny ( zużyłem go około ¼ litrowej puszki na jedna kolumnę). Fornir ten ma nieco odmienny rysunek brak w nim większych sęków, ale musze przyznać ze nie prezentuje się najgorzej bo ma swój specyficzny urok.

Co do wykończenia, nie bawiłem się w żadne udziwnienia, chociaż miałem pewne plany, ale.... doszedłem do takiego wniosku, że wykończenie jest istotne tylko przez pewien czas, potem przynajmniej jak dla mnie kolumny mogą być w surowej wiorówce byle ładnie grały ;)

Wymiary kolumny to: 1000x 250 x285 (wysokość x szerokość x głębokość).
    Waga:. 20 kg

Wytłumienie
    Komora z średnio i wysokotonowcem została całkowicie „wypchana” filcem o grubości 30mm.
    Początkowo w części niskotonowej na tylniej ściance został przyklejony filc o grubości 30mm, a na ściankach bocznych, górnej i dolnej filc o grubości 15mm. Z biegiem czasu zredukowałem wytłumienie do warstwy na tylnej ściance i na górnej, co spowodowało lekkie „ztwardnienie bassu”, no ale tak bardziej mi odpowiada :]

Zwrotnica.
    Początkowo była to zwrotka uniwersalna Janbo J3A, ale nie zostawiłem tego tak i głośniki poleciały do Sound Wave na pomiary. Do budowy zwrotnicy użyłem cewki powietrzne 0,8mm i kondensatory Jantzen Audio, Jedynie dla sekcji niskotonowej dałem cewkę rdzeniowa i kondensator elektrolityczny, co pozwoliło zaoszczędzić trochę pieniędzy i miejsca na płytce, a dużych strat raczej nie spowoduje. Dla głośnika średniotonowego dałem rezystor ceramiczny 20W (bezpieczeństwo przede wszystkim :]), a dla wsyokotnowego rezystory metalizowane. Zwrotnica jest w wersji z kompensacją Baffle Step.
    Oto efekt pomiarów i schemat zwrotnicy:
    Zwróćcie uwagę na parametry, są nawet lepsze niż podaje producent i to przed wygrzaniem :-D

Koszty (zł)
    Głośniki: 215
    Zwrotnice: 140
    Przewody: 45
    Płyta wiórowa: 70
    Wytłumienie 50
    Wikol, polimer: 10
    Szpachlówka: 14
    Henkel Moment: 40
    Lakier (zużyta ¼): 24
    Fornir: 50
    Otwory b-r: 14
    Terminale: 30
    4 x terminal T1: 4
    Wkręty 100 sztuk: 15

Razem: 720 PLN
    Jak by jeszcze doliczyć wszystkie przesyłki, koszty na pędzle, papier ścierny itp. To pewnie wyjdzie około 800zł.

Odsłuch.
    Największych ich plusem jest średnica, to jest to czego nie ma ARN188 w 2way dodatkowo delikatne wysokie tony ze znanego już wszystkim SC10N, który bardzo ładnie się zgrywa z ARX150. Bass z ARN188 jest dość miękki i plastyczny, w takiej muzyce jak techno, trance, dance hall spisuje się znakomicie, trochę gorzej jest w muzyce rockowej do której zdawać się mogło ze nie pasuje miękki bas ale jest całkiem fajnie, głośniczek trochę się gubi w szybszych kawałkach no ale nie zapominajmy że to tylko Tesla. Co do jego ilości na początku miałem wątpliwości jak jeszcze słuchałem na zwrotnicy uniwersalnej i jednej kolumnie, ale teras jest naprawdę miodzio :] Nie sięga za nisko ale w muzyce można obyć się bez suba jednak pluje zrobienie suba, może z ciekawości, ale po prostu chcem zobaczyć jak to gra :]

Reasumując jestem zadowolony, z tego dzieła mimo ze wybór 3way z moją wiedza był dość głupi, ale jak widać dopracowałem konstrukcje do końca, czyli cel osiągnięty.

Teras czas na zdjęcia wersji finalnej i procesu produkcyjnego.
    Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]
    Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]

Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan] Kolumny podłogowe na ARN 188 i ARP 150 [MotoMan]

No i na koniec chciałem podziękować dla:
    Sound Wave’a za projekt zwrotnicy i poświecenie swojego cennego czasu.

• #20 05 Lip 2006 09:51
    bboykoti
    Poziom 17  

Wyrabane kolumienki :D Jestem pod wielkim wrazeniem :D Pod jakim wzmacniaczem je ciagniesz??? Aha i pytanko gdzie kupowales cewki i kondensatory do zwrotnicy??? Nie moge znalezc takich rownych wartosci. Pozdro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME