Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator 230V regulacja obrotów.

08 Paź 2016 17:47 1533 13
 • Poziom 9  
  Witam sąsiad dał mi taki wentylator i chciał abym zrobił mu do niego regulacje obrotów. On sam chciał podłączyć go poprzez zwykły ściemniacz ale mi się wydaje że potrzebny byłby do niego falownik ponieważ nie jest to silnik komutatorowy. Mam racje?
 • Poziom 43  
  Falownik jest drogi, a może źle współpracować z tym silnikiem, gdyż jest tam kondensator dla przesunięcia fazowego.
  Użycie zwykłego "sciemniacza" - mimo, że niezbyt "poprawne", może się okazać skuteczne: silnik będzie pracował w większym poślizgu, z niższymi obrotami. Zakres regulacji może być dość ograniczony i nieliniowy: ustawienie wystarczajace dla wolnych obrotów może być "za niskie" dla startu.
  Nie wiadomo też, czy na niższych obrotach będzie wystarczające chłodzenie.
  Zrób próbę!
 • Poziom 9  
  gdyby to było moje... duzo jest tych niewiadomych a nie mam żadnego ściemniacza u siebie wiec czy warto próbować?
 • Poziom 27  
  Wybierz coś z grupową regulacją (są takie urządzenia do regulacji obciążenia rezystancyjnego, nie nadaje się do oświetlenia). Obroty będą trochę falować, ale będzie regulacja obrotów. Poz artur (są takie "kity"do kupienia).
 • Poziom 38  
  Regulator kosztuje około 50-60 zł. Poszukaj rn300 mam ich w użyciu w domu 13 sztuk. Działają bardzo dobrze. Podłączone mam do nich wentylatory wos300. Szkoda czasu na robienie tego. Działają dość liniowe. Wentylatory startują od małych obrotów. W środku jest regulacja minimalnych obrotów. O ile z wentylatora z wyrzutni prędkość wiatru to 11m/s to za pomocą tych regulatorów osiągam 4,5 m/s. Można mniej ale ja właśnie tyle potrzebuję.
 • Poziom 9  
  Ten rn300 wygląda jak zwykły ściemniacz. Tak z ciekawości to czym one się różnią?
 • Poziom 38  
  Jest on bardziej skomplikowany od sciemniacza. Choć też zbudowany na diaku i triaku. Nawet kiedyś zamieszczałem schemat starej wersji tht. Obecnie wykonanie to SMD. Później zamieszczę zdjęcia jak to wygląda w środku. Gdzieś mam jedną sztukę rozebraną na warsztacie. Miałem kopiować ale brakło czasu. Musiałem kupić w sklepie.
 • Poziom 9  
  A czym się rożni RN300 od VR-300 poza tym że vr jest do 600W i trochę tańszy?

  Po otwarciu puszki okazało się ze jest to silnik trójfazowy podłączony w trójkąt czy to w niczym nie przeszkadza?

  I czy jest 100% pewność ze zadziała bo jestem zmuszony zamawiać na portalu aukcyjnym i to koszt 70zł.
 • Poziom 38  
  Jeśli jest to silnik trójfazowy to nic tutaj nie zrobisz. Potrzebny jest falownik. Już taniej w tym wypadku wymienić wentylator i do tego powyższy regulator. Pokaż tę puszkę w środku.

  Obiecane zdjęcia tego regulatora.
  Wentylator 230V regulacja obrotów. Wentylator 230V regulacja obrotów. Wentylator 230V regulacja obrotów.
 • Poziom 27  
  Nie ma znaczenia jak jest połączony w środku.Silnik jest na 220 V.Jeżeli działa z innymi silnikami to z tym też.Pozd artur
 • Poziom 38  
  Teraz dopiero obejrzałem drugie zdjęcie. On ma przecież kondensator rozruchowy. Połączenia w środku nie mają znaczenia. Powinien działać z tym regulatorem.
 • Poziom 20  
  Miałem podobny silnik asynchroniczny klatkowy w okapie. Regulację zrealizowałem na Atmega8 +MOC+triak załączaniem(1sec) i wyłączaniem(1sec).
 • Poziom 38  
  kloszi napisał:
  Miałem podobny silnik asynchroniczny klatkowy w okapie. Regulację zrealizowałem na Atmega8 +MOC+triak załączaniem(1sec) i wyłączaniem(1sec).


  Tylko pozostaje Ci przedstawić wsad i projekt tego regulatora. Nie ukrywam że sam jestem zainteresowany. W czym napisałeś program?