Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca podłogówki z grzejnikami

08 Paź 2016 17:54 879 15
  • Poziom 34  
    Witam,

Mam pytanie o poprawność wykonania instalacji co, chodzi o to, że mam dwa obwody, jeden zasilający ogrzewanie podłogowe, a drugi grzejniki, problemem jest jak mi się wydaje ich wspólny powrót, gdyż jego zbyt wysoka temperatura uniemożliwia sterowanie ogrzewaniem podłogowym.
    Aktualnie aby uzyskać 30 stopni na zasilaniu podłogówki muszę całkowicie zakręcić podmieszanie kotła, oraz przykręcić znaczącą powrót z bojlera, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za temperaturę całego powrotu.

Jak można to rozwiązać?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jaki kocioł to napędza? Po podmieszaniu wnioskuję , że stałopalny.
    Do podłogówki powinieneś mieć osobny układ hydrauliczny pompowo-mieszający z niezależną regulacją temperatury wpięty za układem podmieszania.
    Najlepiej podeślij schemat z natury.
    pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Piec 20kW na eko-groszek.
    Podłogówkę mam na osobnym obwodzie z oddzielną pompą i zaworem mieszającym, jednak powrót jest wspólny i ten zawór nawet jak na maxa skręcony daje wodę całkowicie z powrotu jednak ona przez boiler i podmieszanie ma zbyt wysoką temperaturę. Dopiero zakręcenie ogrzewania bojlera i podmieszania rozwiązuje sprawę z podłogówką.

Dodano po 7 [minuty]:

roman 18 napisał:
    wtedy ujmij z powrotu podłogówki na podmieszanie na trójdrogowy

Czyli powrót samej podłogówki bezpośrednio do zaworu mieszającego podłogówki?
  • Poziom 34  
    A co się stanie gdy zawór mieszający będzie chciał dopuścić ciepłej wody? Przecież ona się "nie zmieści w układ".
  • Poziom 21  
    witajcie ,kolego jeżeli chodzi o dopuszczenie ciepłej wody do układu to nie powinno mieć miejsca bo nie może powrót od podłogówki być cieplejszy od zasilania,zawór trójdrożny jest po to aby ograniczyć dostarczanie ciepła do podłogi. gdyby jakimś cudem do tego doszło to jak ma się nie pomieścić skoro jest zintegrowany z pozostałą częścią układu,zawór zwrotny ma się otwierać w kierunku pieca.pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Jeśli układ mieszania jest wykonany zgodnie ze sztuką, to powrót z podłogówki ZAWSZE bedzie miał niższą temperaturę niż powrót z grzejników i da sie zrealizować podmieszanie.
    Jak napisał Kol. @irus.m wstaw jakieś zdjęcie /schemat z natury.
  • Poziom 34  
    roman 18 napisał:
    zawór zwrotny ma się otwierać w kierunku pieca

A nie będzie tak, że przez ten zawór będzie przepływać cała woda z powrotu podłogówki a do zaworu mieszającego nic dojdzie?

Dodano po 5 [minuty]:

andrzej lukaszewicz napisał:
    to powrót z podłogówki ZAWSZE bedzie miał niższą temperaturę niż powrót z grzejników

I tak jest tylko, ze powroty się łączą i przez to temperatura się podwyższa. Piec mam ustawiony i tak nisko bo na 51C.

Schemat ciężko mi będzie narysować
  • Poziom 34  
    Ja Cię kolego rozumiem, pytanie było czy powrót z podłogówki w całości nie pójdzie do pieca zamiast częściowo do zaworu mieszającego?

Zdjęcie poglądowe instalacji poniżej:
    Współpraca podłogówki z grzejnikami
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Patrząc na schemat:

-Zasilanie zasobnika powinno być na osobnej pompie sterowanej termostatem różnicowym i brane na wyjściu z kotła przed zaworem trójdrogowym.
    -Na kotle jest inne wyjście, z którego zasilana jest podłogówka? - tego nie rozumiem.
    Dół zaworu podmieszania podłogówki powinien być przyłączony bezpośrednio do powrotu z podłogi a nie do wspólnego rurociągu, gdzie są wymieszane wody powrotne z zasobnika i grzejników. Na wyjściu z podłogówki zawór zwrotny.

pozdrawiam
  • Poziom 34  
    irus.m napisał:
    Na kotle jest inne wyjście, z którego zasilana jest podłogówka?

Tak równolegle do obwodu grzejników i bojlera (które są razem)
    irus.m napisał:
    Dół zaworu podmieszania podłogówki powinien być przyłączony bezpośrednio do powrotu z podłogi a nie do wspólnego rurociągu, gdzie są wymieszane wody powrotne z zasobnika i grzejników. Na wyjściu z podłogówki zawór zwrotny.

I to jest właśnie ten problem.
    Na teraz, to w sumie oba te zawory są niepotrzebne, bo podmieszanie kotła jest zakręcone, a podłogówka i tak zasilana "z dołu" zaworu.
    Regulacja jej temperatury odbywa się za pomocą zaworu kulowego na wyjściu bojlera.
    Dzięki temu udaje się uzyskać 30C. (Przy całkowitym odkręceniu 40C, a z podmieszaniem 45).
    Zawory mieszające są na zakresy temeratur 20-45C lub 35-60C ja mam ten drugi, ale w tym przypadku to i tak nie ma znaczenia?
    A dobrym rozwiązaniem by było sterowanie podłogówką za pomocą pompy?
    Czyli cykliczne jej załączanie np. 15 minut pracy, 45 przerwy?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    witajcie,kolego w pierwszej kolejności zmień podłączenie powrotu od podłogówki jak pisałem wyżej a następnie zmień kolejność ,pompa powinna wyciągać z zaworu mieszającego czynnik grzewczy o ustawionej temperaturze, a nie pchać w .niego
  • Poziom 34  
    Ok, dziękuję za informacje.
    A co sądzicie o tym sterowaniu, o którym pisałem wyżej, są jakieś przeciwwskazania?
  • Poziom 34  
    Zrobiłem tak, że pompa od podłogowego pracuje 15minut, a 2h45min jest wyłączona i przy obecnych warunkach na zewnątrz w domu mam 22 stopnie, więc się taki sposób się sprawdza, co więcej pompa pracuje tylko 2 godziny w ciągu doby zamiast 24h.