Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

Darek.S 15 Lut 2017 00:08 15363 135
  • #121 15 Lut 2017 00:08
    _kli_
    Poziom 31  

U mnie plan kanałów na CCIR nie pomaga w logowaniu. Neon na UHF nawet kiepski BER łapie bardzo łatwo, ale na VHF sprawia mu to duże problemy. Kilka razy nie pokazał mi parametrów jakościowych sygnału nawet wtedy gdy odbiornikowi wystarczył on do stabilnego odbioru, (80-90%).

• #122 16 Lut 2017 20:53
    Darek.S
    Poziom 31  

Zaszła potrzeba odbioru MUX4. I znowu logarytm, bo umożliwił odbiór wszystkiego z jednej anteny.
    Przy okazji logi obrazujące jaki wpływ na poziom sygnału ma wyginanie do pionu poszczególnych elementów stosu po kolei
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ [/b]
    Robiłem to na szybko i być może na MUX4 lepiej byłoby wygiąć oczko krótsze stosy ale i tak efekt zadowalający a nawet bardziej. Znowu problem braku logowania na MUX8 w logu a dodatkowo na MUX4. A parametry były dobre bo przy pomiarze konkretnego MUX-a z logowaniem nie było,problemu.

• #123 10 Sie 2017 11:04
    Darek.S
    Poziom 31  

Miałem kiedyś taką antenę i czym prędzej po testach oddałem...
    Tym razem pozyskałem takową ponieważ klientka zakupiła a na Ul. Przyszłości niestety w ogóle nie zdała egzaminu ( za to Tridigit Eco Dipola już tak i to pasywnie ) :!: A ponieważ wyrzuciła pudełko ( istotny element bez którego ta antena nie ma prawa wytrzymać transportu :wink:) to ja korzystnie odkupiłem ( chociaż nie jestem pewien czy 20zł to jednak nie było za dużo :| ). Zaszła zatem potrzeba wykorzystania tej anteny także na Mux8 w związku z tym postanowiłem ja przerobić na HV.
    Na Neonie widać widmo które już sygnalizowałem w innych postach i wiele anten takie widmo na VHF wykazuje. Użyteczny sygnał całkowicie ginie w szumach. Wynika ono z niedopasowania. Dodam, że pojedynczy dipol zamknięty w tej samej lokalizacji ma widmo już poprawne. Po usunięciu Reflektorów UHV już nieco lepiej.

Przy okazji małe porównanie z jakiego materiału zrobiony jest Opticum a z jakiego anteny DIPOL-a.
    Oczywiście modernizacja anteny polegała także na wymianie elementów nośnych wibratorów ( inaczej nie wytrzymała by pierwszej burzy - co myślę wiele tych anten bez takiej przeróbki spotyka.)

• #124 10 Sie 2017 12:03
    doman18
    Poziom 17  

Mój przypadek jest taki że w mojej lokalizacji LINK MUX8 z anteną która jest na zdjęciu + lna-177 w tamtym topiku skierowaną na Piaski miałem 54/31 (siła/jakość) natomiast na innych MUXach około 80/100. Kupiłem antenę Log 2-69 ze wzmacniaczem LG2 (mocniejszy) i MUXy się wyrównały do poziomu mniej więcej 70/90. Miałem na początku LG1 ale sygnał był momentami niestabilny. Teraz też czasem są przycinki (sekundowe) ale nie ma artefaktów ale pewnie nawet ich by nie było gdybym zlikwidował przejściówkę podokienną. Ale nie chcę wiercić w oknie.

Natomiast wziąłem tą Yagi i LNA-177 do moich teściów na wieś (miejscowość Rokitów) i skierowałem ją na nadajnik w Bożym Darze. I tam wszystkie MUXY razem z MUX8 są na 100/100. Teść mówi że nawet burze nie powodują zakłóceń. Zastanawiałem się czy nie zdjąć zasilacza ale nikomu się już nie chce wspinać na maszt, zdejmować antenę, ściągać uszczelnienia klejem na gorąco, wymieniać itp. Zasilacz ma regulację więc jest trochę przykręcony.

• #125 30 Sie 2017 20:03
    Darek.S
    Poziom 31  

Tym razem logarytm. Antena w zasadzie całkowicie zmontowana. Wymaga tylko złożenia dwóch połówek - do roboty skręcenie raptem dwóch M4. Montaż Barczaka zajmuje wielokrotnie więcej czasu. Z racji "złamania" w środku zajmuje mało miejsca w transporcie. Antena o solidnej konstrukcji z pełnych prętów. Barczak ma tą sama średnicę prętów ale to rurki. Co prawda dość grubościenne ale zawsze. Antena Dipola jest bardziej kompaktowa ( krótsza ) ale zysk ma w zasadzie taki sam. Cena ciut wyższa ale zważając, że Barczaka trzeba zmontować ( czas) i powyginać wibratory ( zdarza się , że pęka :cry: ) - dodatkowo przeprowadzić kabel i podłączyć. A w antenie Dipola tylko F-ka ... dla mnie wybór jest oczywisty :D
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

• #126 30 Sie 2017 20:37
    Fotodetektor

Poziom 29  

_kli_ napisał:
    U mnie plan kanałów na CCIR nie pomaga w logowaniu. Neon na UHF nawet kiepski BER łapie bardzo łatwo, ale na VHF sprawia mu to duże problemy. Kilka razy nie pokazał mi parametrów jakościowych sygnału nawet wtedy gdy odbiornikowi wystarczył on do stabilnego odbioru, (80-90%).

Mam to samo. Nie używam Neona do VHF !

• #127 07 Wrz 2017 21:33
    _kli_
    Poziom 31  

Darek.S napisał:
    Tym razem logarytm. Antena w zasadzie całkowicie zmontowana. Wymaga tylko złożenia dwóch połówek - do roboty skręcenie raptem dwóch M4. Montaż Barczaka zajmuje wielokrotnie więcej czasu. Z racji "złamania" w środku zajmuje mało miejsca w transporcie. Antena o solidnej konstrukcji z pełnych prętów. Barczak ma tą sama średnicę prętów ale to rurki. Co prawda dość grubościenne ale zawsze. Antena Dipola jest bardziej kompaktowa ( krótsza ) ale zysk ma w zasadzie taki sam. Cena ciut wyższa ale zważając, że Barczaka trzeba zmontować ( czas) i powyginać wibratory ( zdarza się , że pęka :cry: ) - dodatkowo przeprowadzić kabel i podłączyć. A w antenie Dipola tylko F-ka ... dla mnie wybór jest oczywisty :D
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

Antena DIPOL LOG 5-12 / 21-60 H/V jest już dostępna

Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+
    https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_l...21-60_dvb-t_vhf-uhf_polaryzacja_h-v_A4015.htm

• #128 08 Wrz 2017 22:27
    Darek.S
    Poziom 31  

_kli_ napisał:

Antena DIPOL LOG 5-12 / 21-60 H/V jest już dostępna

Ja miałem dostęp do niej wcześniej :wink:
    IMHO jest to w warunkach niezbyt utrudnionego odbioru optymalny wybór. I to rodzimy i tańszy od włoskiego Emme-Esse. Jest co prawda minimalnie tańszy Barczak ale póki co nie ma oryginalnej wersji HV a kwestię przeróbki istniejacego wyjaśniłem mój post wyżej. Mało tego
    Darek.S napisał:
    Zaszła potrzeba odbioru MUX4. I znowu logarytm, bo umożliwił odbiór wszystkiego z jednej anteny.

Antena Dipola umożliwia poprawny odbiór Mux4 bez dodatkowych przeróbek. Naturalnie w Krakowie :D

• #129 08 Lut 2018 16:04
    Yorc
    Poziom 11  

Panowie mam pytanie czy rzeczywiście neon+ jest miernikiem który nie nadaje się do MUX8? Chciałbym kupić następcę tego miernika IT-15T2 DVB-T/T2 i się trochę obawiam czy warto.
    Pzdr.

• #130 08 Lut 2018 16:08
    Fotodetektor

Poziom 29  

Warto jednak do Mux-8 nie jestem przekonany.

• #131 08 Lut 2018 18:00
    _kli_
    Poziom 31  

Yorc napisał:
    czy rzeczywiście neon+ jest miernikiem który nie nadaje się do MUX8?

Nadaje się, ale musi mieć lepszej jakości sygnał, niż ten który mierzy w paśmie UHF. Ma problem z logowaniem, gdy sygnał jest w pobliżu lub poniżej parametrów minimalnych.

• #132 08 Lut 2018 18:08
    Darek.S
    Poziom 31  

_kli_ napisał:
    Ma problem z logowaniem, gdy sygnał jest w pobliżu lub poniżej parametrów minimalnych.

To samo jest zresztą i na UHF ale nie w takim stopniu. Mam na myśli fakt, że miewałem sytuacje gdy na UHF Neon nie synchronizował się z Mux-em a pomimo to odbiór był.

• #133 09 Lut 2018 12:20
    Mark'o
    Poziom 14  

Yorc napisał:
    Chciałbym kupić następcę tego miernika IT-15T2 DVB-T/T2 i się trochę obawiam czy warto.

Może "u następcy" zostało to poprawione....... Nikt chyba na elektrodzie nie dysponuje jeszcze tym miernikiem.

• #134 10 Mar 2018 09:33
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Ostatnie anteny na zakres VHF firmy Hirschmann chyba już ostatecznie znikły z rynku europejskiego.
    Jako ciekawostka:
    Najsilniejsze antenyHirschnan to były jednokanałowe (ze sprzężeniem elktromagnetycznym) na zakres VHF(kanały 5,6,7,8,9,10,11,12, CCIR) firmy Hirschman
    FESA 313 AN K... (13dBd) L=3.7m
    FESA 312 AN k... (12dBd) L=2.88m
    oraz szerokopasmowe VHF(5÷12, CCIR)
    FESA 12 A, K 5÷12 (5÷11dBd) L=2.53m
    FESA 13 BV, K5÷12, (9÷11 dBd) L=2.51m

Super anteny znikły a od 20lat żaden rodak wymiarów nie spisał.
    Na szkicu: wymiary anteny (3 reflektory +wibrator +14 direktorów, L= 3585mm), VHF k.5÷12 sprzed 20 lat.Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

W rozprowadzającej dotychczas anteny HIrschmann'a i a potem TRIAX warszawskiej: INSTALSAT można jeszcze zakupić anteny TRIAX (patrz załącznik)

• #135 10 Mar 2018 10:05
    _kli_
    Poziom 31  

Jerzy Cieślański napisał:
    Ostatnie anteny na zakres VHF firmy Hirschmann chyba już ostatecznie znikły z rynku europejskiego
    Jerzy Cieślański napisał:
    Najsilniejsze antenyHirschnan to były jednokanałowe

Resztki można jeszcze kupić -> Link.

• #136 23 Mar 2018 17:24
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

W Niemczech jest jeszcze działająca fabryka nie chińskich kabli, produkująca dla" Triax, Hirschmann, Kathrein, TechniSat,
    link; Katalog Sytronic-Kabel
    Są w zależności od poziomu ekranowania 2, 3, i 4 warstwowe. Np,z ekranem: folia-laminat PE-AL+ siatka Cu-cynowana+ folia-laminat PE-AL + siatka Cu-cynowana
    U nas pojawiają się ich produkty na aukcjach jako:
    Kathrein 21510019 Kabel 100 m,
    Kathrein LCD 115
    Triatex (Hirschmann) KOKA 110 A+ PCV/PE
    Triatex (Hirschmann) KOKA125 A++ PCV
    TechniSat 120dB Cu A++
    Ciekawe są ceny dla detalicznego odbiorcy. Wcale nie droższe od tego co nam proponują krajowi dystrybutorzy sprowadzając z dalekiego wschodu jako super kabel 1,13 żelowany.

Niestety z zeszłorocznego doświadczenia wiem, że w tym ostatnim, (zakup w Warszawie), żyła środkowa nie w każdym miejscu była pośrodku. Przekrój kabla miejscami był owalny. Bardzo trudno było ściągnąć płaszcz zewnetrzny bez uszkodzenia oplotu ekranu i foli PE-AL. W dodatku, dielektryk wykonany jakoby ze spienionego polietylenu (foamed-PE) twardy był jak lity PE.