Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

Darek.S 12 Gru 2016 12:31 18648 183
  • #61 12 Gru 2016 12:31
    irekr
    Moderator

Mocno bym się zdziwił, gdyby było inaczej. Z Wołowa Ślężę masz jak na dłoni a z lepszych lokalizacji Trzebnicę także, mimo że anteny są nisko nad ziemią. Ale w tym miejscu jest 251 m.p.m. Wrocław, Ślężę i całe Karkonosze jak na dłoni. Do tego anomalia geofizyczna.

• #62 12 Gru 2016 18:11
    Fotodetektor

Poziom 30  

I tu masz racje. W pogodny dzień można zobaczyć górę.
    Jedynie u mnie na bloku nie mam MUX-8 z Telmora ASR a jest bardzo wysoko. Nie wnikam w to bo nie ja to robiłem a instalacja się sypie.

• #63 13 Gru 2016 05:44
    irekr
    Moderator

A dałbyś radę dokonać pomiarów i przedstawić tutaj? Tak dla "lekcji poglądowej" mniej zaawansowanych kolegów...

• #64 13 Gru 2016 17:19
    Fotodetektor

Poziom 30  

Muszę tam wrócić, ale aż się boję ;D
    To punkt 777 Lucky i jak wpadnę w szpony hazardu ;D

• #66 20 Gru 2016 15:05
    irekr
    Moderator

Sakramencki sygnał LTE...

Nie robiłeś konstelacji dla MUX8?

• #67 20 Gru 2016 17:36
    Darek.S
    Poziom 31  

irekr napisał:
    Sakramencki sygnał LTE...

Nie robiłeś konstelacji dla MUX8?

Owszem sakramencki i to na 5-ciu kanałach... i z dołu i z góry i za bardzo nie ma się jak tego pozbyć bo raptem kanał obok pasma telewizyjnego \konieczność stosowania kaskady. A ja do tego BTS-a mam ponad kilometr a bliżej tez ludzie mieszkają... Będę musiał sprawdzić jak radzi sobie filtr terra. Konstelacji nie podawałem bo nie pomyślałem . A będzie gonić bo zakłócenia są dynamiczne. Raz mam preber 10E-8 a za chwilę 10E-4 i niewątpliwie odpowiedzialne za to będzie LTE

• #68 20 Gru 2016 18:58
    Fotodetektor

Poziom 30  

Sprawdź ten z Terry co ja zaryzykowałem. Niestety nieraz trzeba troszkę kasy wydać aby mieć rozeznanie.

• #69 28 Gru 2016 01:27
    Recorder
    Poziom 13  

Bardzo zaciekawił mnie temat testu anten i pomiary na profesjonalnym mierniku, oraz wpływ LTE na odbiór VHF. Mieszkam w odległości ok. 400-500 metrów od masztów z LTE 800 i przy odbiorze MUX 1-3 nic się nie dzieje. Odbieram ze Śremu na kanałach 23, 27 i 39 na antenie Televes DAT-75. W instalacji jest zwrotnica Alcad 2 x UHF i 1 x FM i VHF. MUX-8 początkowo odbierałem ze Ślęży, a później z Trzebnicy na antenie Dipol 4/5. Odbiór był jako taki lecz często jakość spadała ze 100% do 20-30% w parametrach odbioru telewizora. Podobny efekt, ale długotrwały powodowało załączenie w bliskiej odległości anteny wiertarek itp. Zmieniłem antenę na Hirschmann'a Fesa na kanał 6 i było lepiej, ale nadal sygnał był zakłócany od czasu do czasu. Po uruchomieniu Śremu tam skierowałem antene i mimo, że sygnał jest na kanale 7, a antena na kanał 6 jest niemal idealnie. Sporadycznie pojawią się drobne piksele. Przy okazji nadajniki LTE są z tyłu anteny, a nie jak wcześniej centralnie przed. Zastanawia mnie czy zastosowanie filtra LTE coś da w tej sytuacji? Może potrzebna jest antena z reflektorem lub o większym zysku i mniejszej wiązce głównej? Moja lokalizacja to Rawicz.

• #70 28 Gru 2016 07:51
    irekr
    Moderator

Filtr LTE pomaga w zasadzie tylko na pasmie dla którego został zbudowany. Obecnie w Polsce LTE jest uruchamiane na kanałach od 61 w górę czyli w Twoim przypadku taki filtr byłby wskazany a może nawet niezbędny w przypadku odbioru MUX 1 i 2 ze Śleży na kanałach 55/58.
    Jeżeli obecnie nie zauważasz żadnego pogorszenia dla odbioru kanałów ze Śremu - 23/27/39 to stosowanie filtru nie jest konieczne. Do czasu oczywiście, jak sygnały LTE będą silniejsze lub w pobliżu Twojej anteny ktoś będzie stosował terminal LTE z pasmem 800 MHz.
    Ewentualne zaniki na MUX8 powodowane przez sygnały LTE800 jest mało prawdopodobne o ile antena jest pasywna - bez wzmacniacza - i jest prawidłowo zmontowana.

Znajomy z okolic Warki miał problem znikania MUX1 na kanale 58 z Raszyna. Okazało się że sąsiad z sąsiedniej posesji kupił sobie smarkfona z pasmem LTE800 i jak go uruchamiał to znikał MUX1. Wystarczyło powyrzucać wzmacniacze z anten siatkowych u niego i sąsiada, ustawić w menu smarkfona by nie korzystał z LTE jak jest w zasięgu domowego WiFi i problem - jak na razie - został rozwiązany.

• #71 28 Gru 2016 08:12
    Recorder
    Poziom 13  

W takim razie, czy dobrym pomysłem jest zastosowanie anteny kanałowej na kanał 8 do odbioru kanału 7, ale z zyskiem 14 dBi i jakieś 11 dBi dla kanału 7? Owa antena to Fesa 312 Hirschmann'a. Ma mniejszy kąt wiązki głównej co może chyba pomóc w eliminacji zakłóceń.

• #72 28 Gru 2016 09:08
    Darek.S
    Poziom 31  

irekr napisał:
    Filtr LTE pomaga w zasadzie tylko na pasmie dla którego został zbudowany.

A to muszę ciut skomentować.
    Właśnie wczoraj dołożyliśmy pionową VHF i zwrotnicę do Tridigit ze wzmacniaczem AB011. Poziom Mux8 60dB/µV Mer 27 ( antena pasywna i tylko ona była mierzona - zasilanie AB011 wyłączone). Po włączeniu zasilania wzmacniacza Mux8 przestaje działać podczas gdy pozostałe pracują ( co prawda gorzej). Przesterowany AB011 generował w całym pasmie tak duże tło szumowe, że Mux8 ledwo nad nie "wystawał". Zastosowanie pułapki po krokodylu wyeliminowało problem. Pewnie zaistnieje potrzeba dołożenia i wzmacniacza do MUX8. Instalacja ma specyficzne zastosowanie i na razie ważne było by MUX8 w ogóle się w niej pojawił. Co do filtra LTE w samej antenie VHF to jego rolę pełni już zwrotnica ( no chyba, że jest konieczny przewzmacniacz w VHF wtedy bez filtra on także może zostać przesterowany).

• #73 28 Gru 2016 09:24
    irekr
    Moderator

Fesa 312 to dość wąskopasmowa antena - moim zdaniem zbyt wąskopasmowa - i należy się liczyć ze znaczącym spadkiem sygnału jeżeli jest to antena na sąsiedni kanał.

Mniejszy kąt wiązki przedniej niewątpliwie jest mile widziany, ale jak zakłócenia pochodzą z tego kierunku to w sumie niewiele zmieni.

Trzebnica i Ślęża nadają MUX8 w polaryzacji PIONOWEJ, Śrem w polaryzacji poziomej. Zmieniałeś polaryzacje anteny po przestawieniu na Śrem?

Czy można użyć anteny Fesa 312 z kan.8go? Sprawdziłbym, ale raczej wyniki będą marne. To jednak bardzo wąskopasmowe anteny i budowane w zasadzie na rynek niemiecki do obioru analogowego i w MPEG2. Charakterystyki podawane przez producenta moim zdaniem nie skłaniają do zastosowań dla MPEG4 gdyż w pasmie jednego kanału nierównomierność charakterystyki jest zbyt duża. To typowe dla tego typu anten. To bardzo dobra antena, ale nie do takich celów.

• #75 28 Gru 2016 10:46
    irekr
    Moderator

Niewątpliwie ten Televes ma szersze pasmo przenoszenia ale i mniejszy zysk. Wiązka przednia jest także znacznie szersza niż w Fesa 312. Bez testów trudno być pewnym jakie uzyskamy wyniki. Być może pojawiające się zakłócenia na MUX8 są na tyle silne, że niewiele można poprawić poza zmianą miejsca zainstalowania. Z tego co pamiętam to w Rawiczu silniejsze sygnały były ze Ślęzy niż ze Śremu.

I potwierdzam to co pisze Darek; pasmo VHF jest znacznie mocniej zaśmiecone niż UHF. Szczególnie dokuczliwe są w tym pasmie wszelkie routery i inne urządzenia WiFi a także impulsowe zasilacze, sterowniki lodówek, pralek, kuchenek, klimatyzacji i wszelkie przetwornice sprzętowe. Także wiele komputerów promieniuje spore widmo w tym pasmie. Często używam analizatora widma w pasmie 150-250 MHz i to co tam się dzieje bywa dość "nieprzyjemne". W warunkach nawet niewielkich miejscowości dla systemów radiokomunikacyjnych w zasadzie zawsze trzeba stosować wąskopasmowe filtry rurowe do odfiltrowania tego co wpada z anteny. Czasami trzeba przenieść obiekt radiokomunikacyjny w inne miejsce, gdyż żadne filtry nie pomagają.

Dlatego zawsze będę zalecał wykonywanie testów w konkretnych miejscach. Wyniki mogą być bardzo różne. Wskazane jest sprawdzenie stanu sygnału nawet najprostszym wskaźnikiem a podgląd widma może bardzo wiele pomóc. Jeżeli masz możliwość użycia nawet NEON-a'+' to mile widziane wyniki takiego testu.

I pochwalam podejście do relacji antena-wzmacniacz.

PS. Fesa 312 postawiona w polaryzacji pionowej ma dość dziwną charakterystykę wiązki przedniej. To jednak antena która powinna być używana w zasadzie tylko w polaryzacji poziomej.

• #76 28 Gru 2016 11:12
    Darek.S
    Poziom 31  

irekr napisał:
    postawiona w polaryzacji pionowej ma dość dziwną charakterystykę wiązki przedniej.

Poruszyłeś ciekawą kwestię. W zasadzie charakterystyki kierunkowe anten ( listki boczne itp :D ) dotyczą raczej polaryzacji poziomej. I chyba nie spotkałem sie by publikowane były takie charakterystyki dla pionu. A będzie to zupełnie co innego i wydaje mi się, że bardziej kierunkowe ( choć może mi się tylko wydaje :| ). Zespół direktorów to swego rodzaju soczewka Fresnela. A co do zakłóceń w pasmie VHF to zamieściłem już kilka razy widmo z tego zakresu i jest bogate nawet na antenach całkowicie pasywnych.

• #77 28 Gru 2016 11:41
    Recorder
    Poziom 13  

Problem w tym, że jestem amatorem i na podstawie opinii i testów wybrałem to na co pozwalał mój budżet. W instalacji mam anteny naziemne. Televes DAT-75 do UHF i do FM 1201. Do VHF Hirschmann FESA 309 k6. Przewód żelowany Triset. Sumatory sat/rtv Signal i gniazda Signal plus wzmacniacz budynkowy Alcad w celu zniwelowania strat na sumatorach i gniazdach. Miernika nie posiadam. Jakość i ilość błędów śledzę na starym tunerze Technisat. Mieszkam w takim miejscu, że mam czysty widok na Śrem i całe miasto w kierunku Ślęży i Trzebnicy plus maszty z LTE i reklame świetlną. Dodatkowo po uruchomieniu Trzebnicy jakość ze Ślęży siadła, a z Trzebnicy też często były zakłócenia. Ze Śremu mimo iż antena jest na niższy kanał i według Emitela Rawicz jest poza zasięgiem mam lepszy odbiór i błędy w obrazie są sporadyczne czasem przez kilka godzin wcale a czasem kilka w krótkim czasie.

• #78 28 Gru 2016 14:43
    irekr
    Moderator

@Recorder: ok to wiele wyjaśnia. Jeżeli w Twoim miejscu masz lepszy układ trasy na Śrem to jak najbardziej trzeba z tego korzystać. Pisząc o sygnałach w przeszłości miałem na myśli stary przekaz analogowy na k.12 ze Ślęży w stosunku do k.9go ze Śremu. O ile RTCN Ślęża jest umiejscowiony na szczycie wulkanicznej góry o bardzo specyficznych właściwościach - i co tu ukrywać: jest anomalią geofizyczną pod wieloma względami - to RTCN Góra k. Śremu stoi w jednym z najgorszych miejsc z możliwych. Wykonując wiele pomiarów sygnałów na terenie całej Polski od lat 70tych wiem, że 12k. ze Ślęży na typowej instalacji antenowej (zresztą niedaleko ZK) był silniejszy od tego co leciało ze Śremu o co najmniej 10 dB. To bardzo dużo.
    Ale tak było kiedyś. Obecnie z donosów - pomiarów już nie robię, wiek nie ten, zdrowie jest ważniejsze - wiem że sygnały ze Ślęzy nie są już tak silne na tym obszarze a z uruchomienie SFN z Trzebnicy oraz - co nie jest bez wpływu! ze Śnieżnymi Kotłami - doskonale odbieranymi w Rawiczu! - znacznie podniesiono stopę błędu dla MUX8. Z tego co wiem nie przeprowadzono jeszcze precyzyjnych pomiarów pól na interesujących nas obszarach a symulacje komputerowa można sobie......... Szczególnie na terenie Dolnego Sląska, pogranicza z Wielkopolską i barierą Wzgórz Trzebnickich. To specyficzny teren.

Z wypowiedzi widzę że podchodzisz do zagadnień w sposób racjonalny. Jedyna moja uwaga to unikanie jak ognia wszelkich wspólnych instalacji naziemnych i satelitarnych, chyba że są wykonywane w oparciu o porządne multiswiche.

Sukcesów.

@Darek: omawiane anteny Hirshmanna maja węższe charakterystyki poziome w ustawieniu w polaryzacji poziomej niż po przestawieniu ich w polaryzacje pionową. Do tego to wykonanie omawianej anteny ma charakterystykę niesymetryczną. W oryginalnych materiałach źródłowych wytwórcy jest zresztą napisane, że antena jest przeznaczona dla polaryzacji poziomej.Sam byłem mocno zdziwiony skala desymetryzacji charakterystyki, której się zresztą spodziewałem. A pomiary były wykonywane nie na moim podwórku tylko na pewnym poligonie pomiarowym w Rosenheim w Bawarii, siedzibie pewnej bardzo szacownej firmy. Niestety wyników moich pomiarów nie mogę publikować bez zgody - i opłaceniu stosownych kwot. Taki był układ.
    Czy masz może jakieś zrzuty ekranowe w okolic oddziaływania SFN MUX2/3/8 z obszarów pomiędzy obiektami Kosztowy - Krzemionki - Choragwica - Tarnów? Warto by pokazać młodym adeptom na co maja zwracać uwagę przy pomiarach i sprawdzaniu konstelacji dla stref SFN.

• #80 28 Gru 2016 22:03
    Darek.S
    Poziom 31  

Recorder napisał:
    na kanale 4 słyszę jakieś radio. O co tu chodzi? Chyba faktycznie na VHF jest masa śmieci.

Ostatnio zdarzyło mi się naprawić starego Panasonica 2671EE ( emeryci sa przywiązani :wink: ). Testowałem na analogowym sygnale z modulatora ( mój rejestrator). Z ciekawości przełączyłem kanał i wyraźnie słyszę jakieś komunikaty po angielsku powtarzane w kółko. Myślę sobie szpiegostwo :shocked!: a wszak były takie czasy... Ale po przysłuchaniu się jest mowa o stopniach i takie tam. Mam rzut beretem do lotniska w Balicach i zapewne jakaś prognoza :wink:
    Zatem potwierdzam śmieci co niemiara.

• #81 29 Gru 2016 10:23
    irekr
    Moderator

Kanał C04 w analogu - a telewizor jest zapewne ustawiony na układ kanałowy OIRT - obejmuje zakres naszego obecnego UKF-FM.
    Kanał C04 to zakres częstotliwości od 84 do 92 MHz - analogowa wizja była na częstotliwości 85,250 MHz a analogowa fonia na 91,750 MHz.
    Kanał C05 to zakres częstotliwości od 92 do 100 MHz - analogowa wizja była na 93,25 MHz a analogowa fonia na 99,75 MHz.
    To co odbierasz na kanale C04 to zapewne jakiś produkt intermodulacyjny z pasma radiowego.

• #82 29 Gru 2016 10:53
    Darek.S
    Poziom 31  

irekr napisał:
    - a telewizor jest zapewne ustawiony na układ kanałowy OIRT - obejmuje zakres naszego obecnego UKF-FM.

A pamięta ktoś audycję "Stereo i w kolorze" :?: :D . Telewizor Rubin, jakiś Radmor czy Elżbietka i mieliśmy full wypas... jak na owe czasy... :D

• #83 29 Gru 2016 11:40
    irekr
    Moderator

Kombatanckie wspomnienia.
    Przynajmniej nie istniał problem opóźnień czasowych.

• #85 29 Gru 2016 12:31
    irekr
    Moderator

Stary kanał 4ty w Niemczech to wizja 62,25 i fonia 67,75. Nie był używany na sporej części kraju w ramach uzgodnień, podobnie jak my nie stosowaliśmy kanałów 4 i 5 na większych mocach.
    Prawdopodobnie odbierasz jakąś lustrzankę lub inna kombinację częstotliwości z pasma 87,5 do 108 MHz.

• #86 29 Gru 2016 17:25
    maksar
    Poziom 24  

Darek.S napisał:
    jakiś Radmor

Co Ty piszesz? 14,5 tyś na tamte czasy. Każdego było stać - tak? I jeszcze stały na półkach jak ocet. :D :D

• #87 29 Gru 2016 17:49
    Darek.S
    Poziom 31  

maksar napisał:
    Co Ty piszesz? 14,5 tyś na tamte czasy. Każdego było stać - tak? I jeszcze stały na półkach jak ocet. :D :D

Czepiasz się ( jak zwykle). Jak ci Radmor nie pasuje to może być Amator czy Duet. Sam Radmora nigdy nie miałem. Moim pierwszym lepszym radiem była Tosca...

• #88 29 Gru 2016 19:48
    LeDy
    Poziom 43  

Darek.S napisał:
    maksar napisał:

Czepiasz się ( jak zwykle). Jak ci Radmor nie pasuje to może być Amator czy Duet. Sam Radmora nigdy nie miałem. Moim pierwszym lepszym radiem była Tosca...
    Bardzo fajny amplituner.

• #89 30 Gru 2016 21:29
    _kli_
    Poziom 33  

EmiTel opublikował listę nadajników mux-8 przewidzianych do uruchomienia w III etapie.

EmiTel napisał:
    ETAP 3 - Wdrażanie trzeciego etapu MUX-8 zakończy się w połowie 2017 roku.
    Poniższa tabela przedstawia listę stacji przewidzianych do uruchomienia w trzecim etapie wdrażania MUX-8.
    (Dane mogą ulec zmianie bez powiadomienia.)
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

• #90 31 Gru 2016 17:59
    Fotodetektor

Poziom 30  

Dzisiaj zmodernizowałem instalację. Wymiana anten poza kierunkiem DVB-T.
    Na VHF wziąłem 2 szt. Buro 6 i Coraba.

Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

Docelowo po pomiarach została antena Buro. Miała lepszy zysk, jakość, sygnał, wykonanie itd. Do nadajnika 18km o mocy 2kW.
    Zdjęcia z mierników z wyjścia Axinga SWE-4-01 (nie z anteny bezpośrednio).
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+

Przy VHF widać spore rozbieżności wskazań między miernikami.

Na maszcie jest tak.
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+
    Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+ Mux8 i testy anten - Testy wykonane miernikem DVBT Neon+