Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie 3 telefonów stacjonarnych

Patrycjusz5181 08 Oct 2016 23:27 2907 13
 • #1
  Patrycjusz5181
  Level 6  
  Witam jestem początkujący tutaj więc jeśli źle zamieściłem temat to proszę wybaczcie. Ale mam pyta ie posiadam 3 telefony stacjonarne które leżą i sie Kursa a których nikt już nie używa a szkoda żeby się tylko kurzyly. Myślałem żeby zrobić z nich pożytek i wykorzystac je jakoś w domu jednorodzinnym. I tu pytanie jak je bądź czym je połączyć żeby ze sobą się zvraly tak by dzwoniąc z jednego (obojętnie ktorego) można bylo osobno połączyć się z jednym z pozostałych. Dziękuję za pomoc z gory
 • #2
  marqqv
  Level 32  
  Zainwestuj w najtańszą i najprostszą centralkę abonencką :)
 • #3
  Patrycjusz5181
  Level 6  
  A.orientujesz się o cenie? Za ile można najtańsza znaleźć albo i gdzie?
 • #4
  marqqv
  Level 32  
  Portał aukcyjny szukaj np. uszkodzonej której pozostały trzy porty sprawne :) a jakie masz te telefony ? modele ?
 • #5
  krzysiozak
  Level 38  
  Patrycjusz5181 wrote:
  A.orientujesz się o cenie? Za ile można najtańsza znaleźć albo i gdzie?


  W cenach centralek możesz zorientować się sam wchodząc w portale aukcyjne.
  Tylko najlepiej, odebrać samodzielnie, i przed zakupem przetestować na miejscu u sprzedającego, jeśli jesteś mobilny i posiadasz taką możliwość.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Często starsze centralki telefoniczne miały tylko jeden rodzaj wybierania numerów a mianowicie impulsowy, czyli współpracowały jedynie z aparatami które miały tarczę numerową (obrotową). Oczywiście późniejsze aparaty, które miały klawiatury z przyciskami też miały wybieranie impulsowe, np. Tulipany, Bratki, Narcyze. Idąc dalej tym tropem pojawiło się szereg aparatów z klawiaturami, które dodatkowo miały już wybieranie tonowe (oczywiście z możliwością przestawienia na wybieranie impulsowe). Trudno by je tu było wymienić. Szukając zatem centralki zwróć na to uwagę, bo impulsową dostaniesz bardzo tanio a inne nieco drożej.
 • #7
  cyruss
  Level 30  
  Kilkunumerową używaną centralkę kupisz nawet za mniej niż 100 zł. A mając kontakt z instalatorem - nawet za darmo.
  Ja ze trzy lata temu kupiłem Panasonica 6160 16 NN pulse / tone z trzema uszkodzonymi portami za 120 zł. Dokumentację znalazłem w necie, wymieniłem kilka tranzystorów i wszystko gra.
  Są w necie schematy jak np zrobić na dwóch aparatach sztywne łącze, ale przy tych cenach budowa tego jest bez sensu.
 • #8
  marqqv
  Level 32  
  Koledzy autor postu już od dłuższego czasu nie odpowiada na pytania widocznie zapomniał o problemie lub poradził sobie .
 • #9
  zybex
  Helpful for users
  cyruss wrote:

  Są w necie schematy jak np zrobić na dwóch aparatach sztywne łącze, ale przy tych cenach budowa tego jest bez sensu.

  Na dwa aparaty to wystarczy zakończenie NT w cenie 10 zł (tak kiedyś chodziło) ale tu jest mowa o trzech aparatach.
 • #10
  Patrycjusz5181
  Level 6  
  Trochę kiepska sprawa z nimi bo ciężko je rozpakować po budynku bez kucia i komponowania z kablami. Więc pomysł choć spoko to odpada. A czy jest może zainteresowanie telefonami stacjonarny i? Szkoda wrzucać skoro działają lepiej by opylić i zarobić na nich
 • #11
  teskot
  Level 34  
  Napisz jakie masz modele, może się dogadamy.
 • #12
  Patrycjusz5181
  Level 6  
  Teskot witaj sorry nie było mnie ostatnio już pisze co mam jak coś to zdjęcia podeślę jak będzie trzeba:
  Siemens gigaset al280
  Atlantel audioline
  Alcatel versatis 500

  Tak to wygląda wszystkie bezprzewodowe jędynie baterie trZeba nowe a tak wszystko był o ok jeszcze jak je odkladalem na strych. Jak się coś przyda zapraszam do kontaktu. Myślę że się na pewno dogadamy
 • #13
  sdd
  Level 15  
  Najprostsze rozwiązanie, pozwalające na uruchomienie 3 telefonów, z opcją rozbudowania do nawet 11 to Fritz 7050 albo 5050.

  Zwłaszcza model 5050 można kupić już za 30 zł, jak się dobrze poszuka. A u handlarzy "wystawkami" to i za 10 czy 5 zł. Oni pojęcia nie mają, co sprzedają.

  Fritz taki pozwala na podpięcie 3 abonentów analogowych. Mają oni numery 1, 2, 3. Można ustawić, że będą osiągani bezpośrednio, a "miasto" przez 0 albo miasto bezpośrednio, a wewnętrzne poprzedzone ** albo flashem. Jako "miasto" można skonfigurować 10 kont voip i/lub linie miejską analogową albo ISDN.

  Gdy się okaże, że 3 telefony to za mało, mamy do dyspozycji port ISDN, gdzie można podpiąć nawet 8 telefonów cyfrowych albo terminal adaptery do podpinania telefonów analogowych. Abonenci ISDNowi mają numery 51-58. Spokojnie można dzwonić pomiędzy wszystkimi numerami.

  Z analogowych telefonów podłączonych do ISDN przez TA, aby wybrać nr wewnętrzny trzeba wcisnąć *# do trybu keypad a potem ** i numer. Pomiędzy portami danego TA można też się łączyć lokalnie, nie obciążając pola komutacyjnego "głównego" Fritza.
  Fajnym terminal adapterem jest FritzX USB - też za grosze można kupić - umożliwia podpięcie 4 telefonów analogowych. Z kolei do TA CLIP 33 można podpiąć 2 abonentów. wszystko w dzisiejszych czasach za marne grosze. A w połączeniu z voipem dają nieograniczone możliwości. Można jednocześnie prowadzić chyba ze 3 albo 4 niezależne rozmowy miejskie w sumie (z ISDNów i analogowych portów).

  Działają konferencje, a także ECT - łączenie dwóch rozmów "miejskich". Można zrobić "nianię". Można skonfigurować jako extender (wdzwonić się i dzwonić zdalnie). Można ustawiać budzenie. Cuda robić na kiju.

  Przychodzące połączenia można przełączać na inny wewnętrzny, przechwytywać (słyszę, że dzwoni tel w drugim pokoju, mogę odebrać wywołanie na innym telefonie). Dla numeracji wewnętrznej działa CCBS oraz CCNR - na wszystkich portach zarówno analogowych jak i na cyfrowym i w terminal adapterach.
  Do tego oczywiście CLIP pięknie śmiga - takoż w wersji "standalone", jakoż i CLIPCW (na analogach, na TA - w zależności od "wypasienia" TA - ale "poniemieckie" oferują). No i COLP jest jak najbardziej - ale oczywiście tylko w odniesieniu do połączeń wewnętrznych. No i jeśli wybierzemy coś, co było zapisane pod wewnętrznym numerem skróconym 7xx, to COLP pokaże pełny numer. Ów COLP działa też na analogach - gdy podczas połączenia przywołamy flashem rejestr i odłożymy słuchawkę, centralka oddzwoni z numerem abonenta osiągniętego, jako CLIP.

  Można do danego wewnętrznego przypisać jeden numer zewnętrzny a można kilka. Na analogu bez ograniczeń - na cyfrowym, w zależności od opcji konfiguracyjnych MSN na cyfrowym telefonie albo TA.
  Przy dzisiejszych cenach numerów na vopie można w każdym pokoju sobie zrobić inny numer miejski - i nawet w kiblu inny i w kotłowni jeszcze inny. Kupując numery PSTN można zgrać końcówki z wewnętrznymi numerami i mieć niby-centrexa (tudzież pseudoDDI) niemal za darmo.

  Wszystkim sterujemy przez interfejs www a niektóre usługi usługi można włączać i wyłączać DTMF-em.
  Dostępny też telnet, dla zaawansowanych. Można (i trzeba) go wyłączyć, gdy się nie używa.

  No i bardzo ważne - w przeciwieństwie do np. PAP2T Fritze, jak też i wszelkie "poniemieckie" terminal adaptery, obsługują wybieranie impulsowe. Więc spokojnie można podłączać tarczowce (ale najlepiej do portów analogowych- podłączając tarczowce do TA nie będzie można z nich dzwonić na inne numery wewnętrzne, poza innymi portami tego samego TA). W ograniczonym zakresie tarczą można obsługiwać niektóre usługi dodatkowe - np. połączenie oczekujące, czy nawet CCBS/CCNR (wykręcając na tle zajętości albo ringbacka "5").

  Za 100 zł można zrobić naprawdę sporą sieć.

  Gdy potrzeba będzie więcej numerów, można bawić się kaskadowym łączeniem Fritzów.

  Plan numeracji:
  1, 2, 3 - wewnętrzne analogi
  4x - brak, ale z tego zakresu dzwoni budzenie
  5x - numery podłączone do szyny S (ISDN)
  7xx - numery skróconego wybierania
  8(x) - numery wybierania po nazwie
  9 - wywołanie wszystkich numerów.

  W porównaniu z bramkami na pewno brak możliwości swobodnej konfiguracji dialplanu - można tworzyć "reguły dzwonienia" ale to nie to samo, brak "połączenia zwrotnego" (CCBS ale dla zewnętrznych wywołań, realizowany jako dzwonienie do skutku), brak swobodnej konfiguracji takich pierdółek jak impedancja linii, napięcie, czy dialtone, brak dzwonków dystynktywnych - tylko dwa rodzaje dzwonka - tradycyjny 1/4 dla wywołań zewnętrznych oraz 0,5/0,5/0,5/3,5 dla wewnętrznych.
 • #14
  Patrycjusz5181
  Level 6  
  Witam. Dziękuję wszystkim za pomoc bo wszystkie odpowiedzi to dobre podpowiedzi lecz moje telefony za długo chyba leżały (a myślałem że będą działać po mimo czasu) i jakiś defekt wyeliminował je wszystkie z projektu. A szkoda bo sprzedać sie nie dało a nie lubię marnować możliwości. Zawsze można znaleźć jakies zastosowanie zastępcze skoro już sprzęt wyszedł z obiegu. Tak ze dziękuję za Póki co zamykam temat. Pewno wykorzystam jeszcze ten post jak wpadną mi w ręce jakieś inne telefony