Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"zawężanie" odbiornika CB...?

10 Lip 2005 12:40 2276 5
  • Poziom 11  
    Witam,
    w czasach dużej popularności CB kolega w radiach zakładał "wąskie" filtry w torze odbiorczym radia CB co powodowało że radio dużo mniej szumiało a rozmówca był lepiej słyszalny. czy ktoś zna ten temat? jakie to filltry? z tego co pamiętam to chyba 455 khz czy coś taniego...
    prosze o info w tym temacie.

pozdrawiam, Palesiak
  • Poziom 40  
    Najwęższe o typowym rozmiarze to chyba 455HT - poszukaj w http://www.murata.com/
    Były też takie duże filtry czteronóżkowe nieznanej produkcji.... na tyle wąskie że w FM odsłuch był zniekształcony.
  • Poziom 21  
    hi!
    Ja dodatkowo wymieniałem filtr I przemieny - oryginalnie 10,965 - ale że nie posiadałem takich , to wkładałem filtr kwarcowy 10,7 ze starych ręczniaków Radmorowskich K2/K3 (z demobilu). W czasie odbioru emisji A3E, J3E czy A1A nie było problemów, zaczynały się przy F3E - ale z tego nikt nie korzystał.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Im "węższy" filtr tym mniej sygnałów sasiadujących stacji przejdzie do głośnika, ale ten kij ma dwa końce. Pasmo przepustowe filtra należy podzielić przez dwa by otrzymać max.częstotliwości akustyczne. Znaczy ze przy filtrze 8kHz pasmo akustyczne słyszalne w głośniku skończy się na 4kHz. Przy filtrze 4kHz będzie to 2 kHz czyli już ciężko zrozumiałe. Jeszcze do przyjęcia (dla mojego ucha) kompromisem były filtry 5,5kHz z tłumieniem 60db poza pasmem, FCD 5,5/455/60 znakomity wyrób nieistniejącego już CERAD-a. Komu to przeszkadzało?
    Jesli chcesz "zdobywać" to oznaczenie zawiera infomacje ze jest to:
    Filtr Ceramiczny Drabinkowy 5,5kHz pasmo przepustowe / 455kHz częstotliwość środkowa / 60 db tłumienie poza pasmem. Tak więc na przykład filtr 6kHz na pośrednią 460kHz będzie oznaczony FCD 6/460/60. Jak każdy filtr - te również muszą być dopasowane od strony wejscia i wyjscia zgodnie z zaleceniem producenta.
  • Poziom 11  
    może uda się jeszcze je gdzieś "zdobyć"...

Dodano po 1 [minuty]:

a co oznacza "A3E, J3E, A1A" oraz " F3E" ??
  • Poziom 21  
    Hi!

Te magiczne litery i cyfry oznaczaja rodzaj emisji
    A3E - modulacja amplitudy - tzw. AM
    F3E - modulacja częstotliwości - tzw. FM
    J3E - modulacja jednowstęgowa ze szczątkową nośną - tzw. SSB albo WSTĘGI (górna i dolna)
    A1A - emisja telegraficzna - do tzw. "titawy" - zdarzało mi się nie zaz popracowac w paśmie CB (no, może "trochę" poza) kluczem :)

Pozdrawiam