Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz stereo w klasie D

wujekadi 09 Paź 2016 12:58 23265 47
  • Mały wzmacniacz stereo w klasie D
    ]
    Konstrukcja powstała głównie z chęci pomajsterkowania, dodatkowo chciałem stworzyć "wieżę" sprzętu audio do komputera. Wcześniej w takim samym wzornictwie powstał wzmacniacz słuchawkowy. Miałem w szpargałach dwa moduły zmostkowanego wzmacniacza w klasie D TPA3118. Kosztują 22zł za sztukę. Teoretycznie ma to moc 60W mono.
    Trochę tej mocy jest, bo maluch gra bardzo głośno.
    Postanowiłem to upchnąć w takiej samej obudowie, jak wzmacniacz słuchawkowy, co niesie ze sobą sporo problemów. Szczególnie z podłączeniem gniazd. Przewody trzeba wyciągać przez otwory montażowe i dopiero lutować. W związku z tym chciałem wszystko zrobić maksymalnie solidnie, żeby nie musieć tego rozbierać. Te wzmacniaczyki zasila się głównie z zasilaczy impulsowch, które sieją i gwiżdżą. Dlatego zamontowałem filtr i "żyrator", ewentualnie powielacz pojemności, który likwiduje te efekty. Można to sobie sprawdzić na słuchawkach przez kondensator szeregowy na plusie zasilania. Zrobione to jest z tranzystora TIP 142. Myślałem, że będzie się to trochę grzać, wiec dałem tranzystor do obudowy. W rzeczywistości wszystko jest chłodne. Dodatkową zaletą jest to, że przez ten filtr napięcie rośnie stopniowo po włączeniu przez krótką chwile.
    Przed modułami dałem jeszcze bank energii, po jednym kondensatorze na kanał. Płytki zamontowane są pionowo za pośrednictwem tulejek przylutowanych do kawałka PCB. Wszystko zmieściło się na milimetry.
    Jak zwykle chciałem, żeby efekt końcowy dawał dobre wrażenie, dlatego dałem ładną gałkę i dobre gniazda. Zasilanie przychodzi dokręcanym gniazdem, nic się nie rozepnie. Komplecik na biurku prezentuje się bardzo dobrze.
    Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D

Mały wzmacniacz stereo w klasie D Mały wzmacniacz stereo w klasie D

Fajne!
  • #3 09 Paź 2016 17:27
    szymon122
    Poziom 36  

Skąd masz tak piękne obudowy?

wujekadi napisał:
    Dlatego zamontowałem filtr i "żyrator", ewentualnie powielacz pojemności

Mógłbym prosić o wyjaśnienie dwóch ostatnich układów? Co to jest i do czego służy?

• #4 09 Paź 2016 17:34
    wujekadi
    Poziom 11  

szymon122

Ten układ z dwoma kondensatorami i dławikiem to zwykły filtr przeciwzakłóceniowy EMI, czyli śmieci o wysokiej częstotliwości. Ten prosty układ na tranzystorze znakomicie poprawia filtrowanie zasilania. Można sobie poczytać o tym np tu:
    http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes2.html

obudowa to surowe aluminiowe pudełko Trzeba wpisać na Allegro

"OBUDOWA ALUMINIOWA PUDEŁKO PROSKIT DUŻA"

• #5 09 Paź 2016 18:00
    szymon122
    Poziom 36  

Czym jest filtr to ja rozumiem ale czym jest powielacz pojemności i jakie on ma tutaj zastosowanie? Czym jest żyrator znalazłem ale podobne pytanie: Jaką pełni on tutaj funkcje.

• #6 09 Paź 2016 18:33
    wujekadi
    Poziom 11  

Funkcję widać na oscylogramach z linku, który wkleiłem. Filtruje zasilanie.

• #7 09 Paź 2016 21:31
    PEPE64
    Poziom 16  

Fajny projekcik i fajne obudowy, ale 80zł za takie maleństwo??

• #8 09 Paź 2016 21:41
    wujekadi
    Poziom 11  

PEPE64 napisał:
    Fajny projekcik i fajne obudowy, ale 80zł za takie maleństwo??

Skąd ta kwota?

• #9 10 Paź 2016 01:30
    Jamie
    Poziom 19  

Podałeś cenę 22 złote za wzmacniacz.
    Plus 65 za obudowę, nie licząc kosztów wysyłki i ceny reszty drobiazgów potrzebnych do złożenia tego urządzenia...

• #10 10 Paź 2016 08:46
    wujekadi
    Poziom 11  

Te moduły są moim zdaniem bardzo tanie, jak na w pełni działające wzmacniacze dobrej jakości. Reszta, czyli obudowa i drobiazgi to już sprawa każdego, ile chce na to wydać i jak ma to wyglądać.

• #11 10 Paź 2016 10:00
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Mam wrażenie, że Kolegi wzmacniacz słuchawkowy stoi "tyłem". Nie myślałeś nad jakimś gniazdem słuchawkowym na śrubę chromowaną? Taki ładny zestaw by się zrobił.... :D Pozdrawiam

• #12 10 Paź 2016 11:47
    kriss68
    Poziom 20  

A co to za przetwornica której użyłeś? Jakiś gotowiec?

• #13 10 Paź 2016 12:02
    wujekadi
    Poziom 11  

To nie przetwornica, to filtr zasilania.

• #14 10 Paź 2016 12:05
    kriss68
    Poziom 20  

A już myślałem, że znalazłeś jakiegoś fajnego gotowca. To czym to zasilasz?

• #15 10 Paź 2016 12:29
    wujekadi
    Poziom 11  

Na razie zasilaczem impulsowym, wtyczkowym 2A 21V. Planuję jednak kupić porządny zasilacz, np taki jak Mean Well HLG-240H-24A.

• #16 10 Paź 2016 12:31
    nici
    Poziom 33  

Czekam właśnie na listonosza z układem TPA identyczny jak użyłeś.
    Mam jeszcze wersję stereo z potencjometrem itp. Mam zamiar wrzucić te moduły zamiast oryginalnych końcówek mocy ( TDA2030)) w głośniki komputerowe 2.1

Pomyśl nad radiatorkiem, nawet takim małym samoprzylepnym. Mój moduł w stereo przy 20V i dłuższym graniu na 4ohm był wyczuwalnie ciepły, ale radiator znajdował się tam w zestawie.

• #17 10 Paź 2016 13:07
    wujekadi
    Poziom 11  

W datasheecie piszą, że ten układ wydoli bez radiatora, przy odpowiednio zaprojektowanej płytce. Ma termopad do dołu i chłodzi się warstwą miedzi na spodniej stronie płytki. Sprawdzę na ile się nagrzewa. Generalnie ten wzmacniaczyk nie będzie katowany.

• #18 10 Paź 2016 15:00
    nici
    Poziom 33  

Właśnie odebrałem przesyłkę, zaraz sam zrobię testy przy 6ohm i 24V zasilania.

• #19 10 Paź 2016 16:50
    wujekadi
    Poziom 11  

nici
    Daj znać, jak możesz, czy twój moduł szumi przy bardzo rozkręconym potencjometrze (ja mam pot 50kohm). Możliwe, że fabrycznie ma ustawione duże wzmocnienie.

• #20 10 Paź 2016 17:15
    nici
    Poziom 33  

wujekadi napisał:
    nici
    Daj znać, jak możesz, czy twój moduł szumi przy bardzo rozkręconym potencjometrze (ja mam pot 50kohm). Możliwe, że fabrycznie ma ustawione duże wzmocnienie.

Nie ma problemu, podłączę go i sprawdzę.

Dodano po 19 [minuty]:

A zewrzyj wejście do masy i zobacz czy będzie szum

• #21 10 Paź 2016 17:26
    wujekadi
    Poziom 11  

Szum jest taki sam przy zwartym. Mam raczej za wysoką wartość potencjometru i za duży gain

• #22 10 Paź 2016 17:31
    nici
    Poziom 33  

wujekadi napisał:
    Szum jest taki sam przy zwartym. Mam raczej za wysoką wartość potencjometru i za duży gain

Bez potencjometru zewrzyj od razu na pcb

• #23 10 Paź 2016 17:48
    wujekadi
    Poziom 11  

Zwarcie wejścia na PCB powoduje absolutną ciszę. Do regulacji wzmocnienia służy rezystor R27. Jego usunięcie zmniejsza gain do 20db

• #24 10 Paź 2016 17:55
    nici
    Poziom 33  

Jeśli tak, to wina jest gdzieś dalej. Może potencjometr jednak ?

• #25 10 Paź 2016 20:25
    wujekadi
    Poziom 11  

Sprawa jest jasna. Poczytałem w sieci i wszyscy rekomendują usunięcie rezystora R27. Tak też zrobiłem. Szum zmniejszył się dramatycznie. Wzmocnienie jest mniejsze ale wystarcza, żeby się ogłuszyć, bez zamykania skali na potencjometrze. Polecam tą modyfikację

• #26 10 Paź 2016 20:31
    nici
    Poziom 33  

Mam w planie modyfikacje zestawu 2.1
    Na początek jeden taki moduł wleci do suba ( głośnik 16cm ) zamiast fabrycznego tda2030.

Boję się tylko czy aby nie zagra to zbyt płasko.. Ale bez sprawdzenia raczej się nie dowiem.

Powiedz mi tylko jak mocno słychać zasilacz ? Też będę zasilał przetwornicą impulsową.

• #27 10 Paź 2016 20:47
    wujekadi
    Poziom 11  

Na pewno nie zagra płasko. Te wzmacniacze grają naprawdę dobrze. Zastosuj ten filtr na tranzystorze to pozbędziesz się problemów z zasilaczem.

• #28 10 Paź 2016 20:56
    nici
    Poziom 33  

wujekadi napisał:
    Na pewno nie zagra płasko. Te wzmacniacze graja naprawdę dobrze. Zastosuj ten filtr na tranzystorze to pozbędziesz sie problemów z zasilaczem

Na TPA3116D2 pod zasilaczem od laptopa jest cisza, mam nadzieję że ten układ gorszy nie będzie, choć elementów dodatkowych ma o wiele mniej..

• #29 11 Paź 2016 14:11
    krisRaba
    Poziom 23  

Z nieba mi spadłeś z tym żyratorem, bo właśnie muszę wyeliminować wpływ zasilacza impulsowego na część audio :-) Bardzo ciekawa i prosta konstrukcja, nie spotkałem się z tym wcześniej. Badałeś u siebie ile załatwia Ci filtr, a ile żyrator? Czy po prostu nie słychać, więc można zapomnieć? ;-)

• #30 11 Paź 2016 14:14
    nici
    Poziom 33  

Układ z tranzystorem, rezystorem i elektrolitem to filtr rozumiem ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME