Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parametry cewki Radio Unitra Donatina

Oriondan 09 Oct 2016 13:47 2607 4
    Oriondan
    Level 2  
    Witam,
    Potrzebuję pomocy od osób zajmujących się naprawami sprzętu Unitra.
    Posiadam odbiornik mono Unitra Donatina 11602, który był uszkodzony ( nie włączał się). Usunąłem usterki radio już działa poprawnie , przyszła kolej na przestrojenie zakresu FM. Zauważyłem, że ktoś wcześniej poszedł na skróty i zastosował płytkę wpiętą w układ radia na bazie scalaka UL1042. Ja chciałbym usunąć to ustrojstwo i przestroić głowicę. Wiem jak to zrobić ale podczas oględzin tej sekcji radia zauważyłem uszkodzenie na cewce L1 ( widoczna na załączonym zdjęciu i fragmęcie schematu) , najprawdopodobniej brakuje jednego uzwojenia po stronie wejścia anteny FM. Chciałbym to naprawić ale nie mogę odnaleźć jakichkolwiek cech, parametrów tej cewki L1.
    Proszę więc o pomoc jeżeli ktoś ma taką wiedzę jakie parametry powinna mieć cewka L1? Może ktoś posiada taki odbiornik i mógłby mi przesłać zdjęcia jak powinna wyglądać sprawna. Ponoć podobny schemat elektroniczny był stosowany w radiach Unitra Jubilat, a więc może ktoś z posiadaczy takiego odbiornika również udzieli mi pomocy.
    Zastanawia mnie również przyczyna usterki tej cewki, czyżby przerwanie jednego zwoju było konieczne do podłączenia układu UL1042 a może było to uszkodzenie mechaniczne.

Parametry cewki Radio Unitra Donatina Parametry cewki Radio Unitra Donatina
    aaanteka
    Level 41  
    Ktoś przezwoił obwód aby uzyskać impedancję wejściową 75 om, bo obecnie przewody 300 om nie stosowane są od przeszło 20 lat.
    Na tygodniu sprawdzę w firmie mamy jeszcze jakieś stare radio o podobnej konstrukcji i dam ci odpowiedź .
    Oriondan
    Level 2  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Może będzie miał Pan na części taką cewkę.
    Andrzej L.
    Level 31  
    Ktoś przezwoił, bo to był jakiś mistrz przestrajania. Jest tam typowy obwód wejścia który przy podawaniu sygnału symetrycznie, na końcówki uzwojenia pierwotnego L1 (punkty P i K) ma impedancję 300 Ohm. Natomiast dla linii koncentrycznej 75 Ohm sygnał podaje się typowo między P i masę (ewentualnie między K a masę, oplot koncentryka do masy głowicy, gorąca żyła do P lub K). Nic nie trzeba odwijać i zmieniać na pierwotnym uzwojeniu aby współpracowało z impedancją 75 Ohm.
    Jest to bardzo typowy układ, podobny jest też w OR Śnieżka, Ślązak.
    Z tą różnicą, że tam ta cewka-transformator nie ma wkręcanego rdzenia, pracuje jako powietrzna. U ciebie wygląda to na ostro przekombinowane.
    Oriondan
    Level 2  
    Usunąłem uszkodzoną cewkę i zainstalowałem symetryzator antenowym 300 / 75 Ohm i przystąpiłem do strojenia radia.
    Udało się uzyskać szerokość pasma FM ale jest problem z kilkoma stacjami , nieco słabiej odbierają. Ogólnie jestem zadowolony.