Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda.

09 Paź 2016 14:35 1554 5
  • Poziom 12  
    Siemanko wszystkim.
    Mam problem z monitorem Samsung 2032BW, kupiłem go jako uszkodzony. Po otwarciu obudowy od razu sprawdziłem zasilacz, były w nim spuchnięte kondensatory, które wymieniłem na nowe tej samej pojemności. Po włączeniu do sieci objawy nie ustąpiły, tzn. miga tylko niebieska dioda stan-by w 2 sec odstępie tak, jak by nie gasła do końca i znów zapalała się.
    Postanowiłem wymienić resztę elektrolitów i pomierzyć napięcia, wszystko w normie. Więc uruchomiłem tylko zasilacz + moduł odpowiadający za złącza d-sub oraz dvi oraz podpiąłem tylko podświetlenie matrycy, po tym zabiegu monitor się włączył, matryca podświetliła się a dioda przestała migać.
    Doszedłem do wniosku, że uszkodzona jest płytka PCB od matrycy, to chyba Mainboard? Nie wiem, czy dobrze napisałem nazwę tej PCB. Czytałem kiedyś podobny wpis na elektrodzie, gdzie w podobnym monitorze były takie same obiawy a pomogła wymiana jednego kondensatora SMD na owej płytce połączeniowej matrycy.
    Czy ktoś z was miał podobny przypadek, lub ktoś naprawiał podobny defekt? Bardzo proszę o pomoc, dołączam zdjęcia, może będą pomocne.
    Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda. Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda. Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda. Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 15  
    Ta płytka wygląda na inwerter, nieprawdaż?
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 12  
    To nie jest inwerter , to pierwsza pcb do której jest lutowana taśma ze szkła matrycy.Bez podania sygnału Video czyli nie wpinając do niej taśmy monitor normalnie rusza , podświetla i reaguje jak sprawny. Samsung 2032BW brak reakcji, migająca dioda.
  • Poziom 15  
    Na tym zdjęciu widać to teraz lepiej, przepraszam ..
  • Spec od monitorów
    To jest płytka elektroniki matrycy.
    Płyta main (z DVI i VGA ) jest Samsung 2032BW - VGA & DVI Board - BN41-00890A - BN94-01340L , patrz np. Link

Schemat monitora albo w bazie lub np. Link

Co masz (objaw) po podłaczeniu matrycy (z płytką ) do man (VGA_DVI) ?

Sprawdz na płytce eletroniki matrycy bezpiecznik F5, potem miernik na (ohmy) i sprawdz czy za bezpiecznikiem nie masz zwarcia
    -pomiar na ohmy w stosunku do masy
    Monitor wyłaczony z sieci < odłącz płytkę matrycy od main całkowicie.
    * tam zazwyczaj bywały na zwarciu elektrolityczne kondensatory np.C12 10uF
    C112/113 231

Jak podasz na bezpiecznik z zasilacza +5V (miernik jako amperomierz ) wyczujesz "ciepłe elektrolity" do wymiany
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przydałoby się trochę pomiarów omomierzem - czy nie ma zwartych półprzewodników, bezpieczniki. Możesz sprawdzić omomierzem kondensatory SMD i oznaczyć sobie te, które będą zwarte. Następnie spryskać zmrażaczem, do pojawienia się śniegu i włączyć zasilanie. Ten uszkodzony (o ile w ogóle taki będzie, ponieważ zwarcie na kondensatorze nie musi oznaczać jego uszkodzenia, a tylko zwarcie w danej gałęzi) odtaje najszybciej. Miałem też przypadki spalonego drivera na flexie, który blokował zasilanie, ale nie aż tak, żeby blokować całą przetwornicę (chociaż tu wygląda na to, że logika zasilana jest na sztywno, bez zabezpieczenia). Reasumując, bez pomiarów nic więcej nie można doradzić.

Pozdrawiam.

P.S. Częściowo zdublowałem liska - sory.