Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik 24VDC - Do prądu stałego 10A o napięciu 210V DC 4stykowy

10 Paź 2016 21:28 3027 74
  • #31 10 Paź 2016 21:28
    2194341
    Usunięty  
  • #32 10 Paź 2016 21:58
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Wiesz 10x za małe ale spróbuj.

• #33 10 Paź 2016 22:17
    Robert5
    Poziom 17  

Witam kolega powinien się zastanowić też nad stycznikami olejowymi używanymi o nowych nie mówię bo to rząd 300 zł , bo przy tym napięciu i prądzie dc zapomnij o małych przekaźnikach nawet z gasikami bo się będą smażyć i tu kolega nie zaoszczędzi , jeżeli kolega pyta się o schemat podłączenia tranzystora IGBT jako przełącznika to proszę dać sobie spokój z tranzystorami bo kolega sam tego nie zrobi. Zaproponuję bardzo nie profesjonalne rozwiązanie ale bardzo skuteczne proszę zainwestować w przekaźniki R 15 4 P ( 1 zestyk 10 A 4 zestyki podłączyć równolegle i jest 40 A) i podstawy do nich. Zdjąć plastykowe obudowy z R 15 podłączyć elektrykę według swojego uznania i potrzeb zamontować w plastykowym
    pudełku zalać olejem transformatorowym i problem łuku mamy rozwiązany , tanio kolega tego problemu nie rozwiąże ale życzę powodzenia i niech kolega pisze co dalej bo jestem ciekawy i temat też jest ciekawy pozdrawiam Robert.

• #34 10 Paź 2016 22:32
    Poziom 43  

Kolego Robercie martwił bym się słabym dociskiem w oleju i wolną kinematyką ruchu zwory.

Styczniki olejowe mają dużo większe siły napędu ruchu, no bo pracują w oleju.

Dodano po 59 [sekundy]:

To już lepszy był by normalny stycznik utopiony, ale nie wiem nigdy nie topiłem styczników.

• #35 10 Paź 2016 22:44
    2194341
    Usunięty  
  • #37 10 Paź 2016 23:16
    WojcikW
    Poziom 38  

Pozwoliłem sobie poprawić i nieco przerobić schemat CYRUS2:
    Przekaźnik 24VDC - Do prądu stałego 10A o napięciu 210V DC 4stykowy
    Wystarczy jeden przekaźnik RUC-M z dwoma zestykami, czyli 2Z (by zrealizować to co przedstawił CYRUS2). Zestyki są szeregowo na schemacie, więc powinien wytrzymać, jeżeli kategoria użytkowania jest DC1 - obciążenie rezystancyjne. Tylko jeszcze jeden przekaźnik przełączający powinien być na wyjściu - 60V lub 180V (na schemacie Pk2).
    Na schemacie jest położenie styków dla zasilania 60V. Aby przełączyć na 180V pierwszy przełącza Pk2, następnie załącza Pk1. Aby przełączyć na 60V kolejność jest odwrotna, pierwszy wyłącza Pk1, drugi przełącza Pk2.

• #38 11 Paź 2016 07:37
    pakwilk
    Poziom 2  

Spróbuj na przekaznikach półprzewodnikowych SSR, tylko też nie są tanie.

• #39 11 Paź 2016 08:04
    CYRUS2
    Poziom 34  

pakwilk napisał:
    Spróbuj na przekaznikach półprzewodnikowych SSR tylko też nie są tanie
    Nawet nie wiesz o czym piszesz.
    Masz jakieś pojęcie co proponujesz ?
    Zrób projekt urządzenia ? Zalożę się że sam nie potrafisz, a koledze proponujesz.
    Z tego wyjdzie skomplikowane urządzenie z radiatorami.
    Kolego Pawilk !
    Elektroda to nie jest blog "złotych myśli".

• #40 11 Paź 2016 09:53
    2194341
    Usunięty  
  • #42 11 Paź 2016 12:02
    2194341
    Usunięty  
  • #43 11 Paź 2016 12:38
    WojcikW
    Poziom 38  

Grzesiek794239 napisał:
    Nie chce być natrętny ale jak czytam takie rzeczy to zastanawiam się po co ja założyłem ten temat. Te przekaźniki są sterowane tylko DC a wyjścia zwierne to AC a jak widać nie wszyscy rozrózniają DC od AC. Albo nie czytają tego co ja piszę. Druga rzecz sprzedający przekaźniki piszą np 230V DC 10A ale zapominają napisać że to tyczy się samej cewki a nie styków. A później wychodzą takie bzdury na forum.
    Są przekaźniki SSR do obwodów DC. Tylko nie wiem czy o parametrach jakich potrzebujesz. Do 110V DC, 10A DC znalazłem:
    http://www.sklep.termoregulatory.pl/pl/przekazniki-ssr/30-przekaznik-ssr-10a-dc.html
    Sterowanie napięciem: 3-32V DC

• #44 11 Paź 2016 13:17
    kloszi
    Poziom 19  

Ja bym do każdego ogniwa równolegle podłączył przekaźnik zwierający ogniwo i po zmianie konfiguracji rozwierał każde ogniwo. Ogniwo może bez problemu zwierać...

• #45 11 Paź 2016 16:02
    2194341
    Usunięty  
  • #46 11 Paź 2016 16:39
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

Witam,
    czy ten układ z definicji nie musi być przełączany bez obciążenia ?

Kiedy przełączasz na "wysokie napięcie" raczej musisz uprzednio odłączyć falownik, inaczej może ulec uszkodzeniu z powodu zbyt wysokiego napięcia.

Kiedy przełączasz na "niskie napięcie" chyba trzeba odłączyć grzałkę żeby nie obciążać nadaremno paneli.

Jeżeli tak, to wcale nie są potrzebne przekaźniki o dużej zdolności łączeniowej DC a raczej takie, które mają odpowiedni ciągły prąd styków.

Pozdrawiam

• #47 11 Paź 2016 18:38
    Poziom 43  

Ja bym dał jeden solidny wyłączający prąd i kilka do konfiguracji systemu bezprądowej.

To ułatwi dużo.
    Jednak musi być ok 10mikro F bo energia łuku ładuje kondensator a taki 0,22yF to trochę mało.

• #48 11 Paź 2016 21:12
    2194341
    Usunięty  
  • #49 11 Paź 2016 21:59
    CYRUS2
    Poziom 34  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Jednak musi być ok 10mikro F bo energia łuku ładuje kondensator a taki 0,22yF to trochę mało.
    Możesz to uzasadnić obliczeniami ?
    Moim zdaniem to wartości zupełnie "na oko".

• #50 11 Paź 2016 21:59
    Poziom 43  

Jak już masz parcie na niewypalanie styków to kup ten jeden od wózka widłowego i po problemie.

• #51 11 Paź 2016 22:45
    Robert5
    Poziom 17  

Witam faktycznie ten pomysł na stycznik od wózka widłowego jest świetny i najbardziej ekonomiczny bo 80-100 A 24 V można dostać nowe na allegro za 120 zł
    taniej się już chyba nie da pozdrawiam Robert.

• #52 11 Paź 2016 22:52
    Poziom 43  

CYRUS2 napisał:
    Moim zdaniem to wartości zupełnie "na oko".

Niezupełnie, bo mam silnik MEZ Mochelnice i tam jest przy 2 A 220V wzbudzenia właśnie 2,2yF /1000V.
    Ale można przyjąć że na oko.

• #54 12 Paź 2016 09:39
    WojcikW
    Poziom 38  

Nomogramowi pewnie można wierzyć, bo zapewne nie jest to własne opracowanie firmy Elfa. Co do opisów i komentarzy to błąd na błędzie, nieprawidłowa terminologia i brak wiedzy autora tego opracowania. Np. na stronie 3 można przeczytać:
    "Wśród bezpieczników automatycznych wyróżnia się B (szybki), C (opóźniony) i D
    (zwłoczny)."

• #55 12 Paź 2016 12:56
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

Witam powtórnie,
    proponuję pójść całkowicie inną drogą.

Żadnych styczników, przekaźników, łuków, gasików i innych wygibasów.

Trzeba wszystkie panele połączyć "na sztywno" uzyskując zasilanie 60 V / 30 A / DC.
    Aktualny regulator będzie mógł być podłączony bezpośrednio, to napięcie, jak rozumiem, wytrzymuje. Niemal na pewno ten regulator ma jakieś inteligentne załączanie i wyłączanie (to znaczy nie przez odebranie mu zasilania): sygnał sterujący, komenda na łączu szeregowym, itp.
    W tej sytuacji potrzebny jest już tylko impulsowy regulator typu boost, który podniesie napięcie z 60 V do wartości wymaganej przez grzałkę. Może mieć również funkcję MPPT, na pewno musi mieć jakąś logikę załączania i wyłączania oraz, rzecz jasna, akceptowalną sprawność. Zapewne można jeszcze wplątać jakąś regulację temperatury (tej grzałki) lub przynajmniej zabezpieczenie przed przegrzaniem.
    Proste rozwiązanie, dwa "logiczne" sygnały, którymi będzie można włączać to lub tamto, w zależności od jakichś zdarzeń lub po prostu ręcznie. Oba jednocześnie raczej nie, dwa regulatory MPPT mogą jakoś interferować i w efekcie zgłupieć.
    Jeżeli masz jakieś doświadczenie, prawdopodobnie sam zaprojektujesz i wykonasz ten boost regulator, jeżeli nie, to mam podejrzenie graniczące z pewnością, że gdzieś to można kupić.
    Podejrzewam, że będzie to rozwiązanie znacznie tańsze niż drogie (niestety) styczniki lub przekaźniki o pożądanych parametrach.

Pozdrawiam.

• #56 12 Paź 2016 13:13
    CYRUS2
    Poziom 34  

krzysiek_krm napisał:
    proponuję pójść całkowicie inną drogą.
    Trzeba wszystkie panele połączyć "na sztywno" uzyskując zasilanie 60 V / 30 A / DC.
    Ameryki nie odkrywasz-pisałem o tym.
    Autor nie ma "forsy" na przetwornicę 60V/230V.

• #57 12 Paź 2016 13:36
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

A na drogie przekaźniki to ma ?
    W tych zastosowaniach to nie są niestety elementy "Made in China" w cenie dwóch dolarów za sztukę (oczywiście z wysyłką, bo bez wysyłki nikt nawet by na to nie spojrzał :D ).
    To jest w sumie jakaś inwestycja, jak wiadomo, ludzi, którzy nie są miliarderami nie stać na głupie oszczędności.
    Doświadczenie nauczyło mnie, że durne oszczędności zazwyczaj kończą się jakąś katastrofą, oby tylko finansową.
    Zdaje się, że jest tutaj dość duża grupa osób budujących (na przykład) spawarki DIY, czyli impulsowe przetwornice dużej mocy, podsumowując czasami: "koszt wykonania nie przekracza 200 zł", może oni coś wymyślą, jeżeli ma być tanio.
    Zresztą można poszukać na "znanym chińskim portalu handlowym", może być całkiem niedrogo, współczesna elektronika (półprzewodniki, itp.) jest znacznie tańsza niż żelastwo w stycznikach.

Pozdrawiam.

• #58 12 Paź 2016 14:27
    CYRUS2
    Poziom 34  

Pisz do niego - bo robisz niepotrzebny monolog.

• #59 12 Paź 2016 19:02
    2194341
    Usunięty  
  • #60 12 Paź 2016 20:21
    Poziom 43  

Grzesiek794239 napisał:
    Czy jest mi ktoś w stanie pomóc znaleźć taki przekaźnik, by wytrzymał napięcie stałe 210V DC 10A z cewką 24V DC.

Więc dałem Ci namiar na styczniki wózków widłowych.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson