Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe płytki rozwojowe, na jakie warto zwrócić uwagę.

ghost666 09 Paź 2016 20:52 4314 7
  • Nowe płytki rozwojowe, na jakie warto zwrócić uwagę.
    Niecały rok temu pisaliśmy na Elektrodzie o zaawansowanych pracach firmy Espressif nad następcą ESP8266 - układem ESP32. Układ ten to zintegrowany SoC, zawierający w sobie oprócz całkiem rozsądnego procesora także kompletny nadajnik WiFi oraz Bluetooth Low Energy. Na początku września ES32 trafił jednak do sprzedaży, a w ślad za nim moduł rozwojowy ESP3212.

Dotychczasowo moduły rozwojowe z procesorem ESP32 nie były zbyt popularne. W sklepie Adafruit pojawiło się trochę układów ESP32 zamontowanych na podstawkach kompatybilnych z płytkami stykowymi (w cenie około 15 dolarów), jednakże ich zapas szybko się wyczerpał i teraz nie sposób już kupić tego rodzaju modułów. To może nawet dobrze, bo rynek firmware i oprogramowania dla ESP32 jest nadal ubogi, aczkolwiek należy się spodziewać, że niedługo się zwiększy. Niezależnie od rozwoju oprogramowania, szereg firm planuje w niedługim czasie uruchomienie modułów rozwojowych opartych na nowym układzie Espressif. Póki co wiadomości pochodzą raczej z portali społecznościowych i profili firm, aczkolwiek dobrze jest już teraz zapoznać się, co może trafić na rynek w najbliższym czasie.

Amica (NodeMCU) ESP32

Płytka NodeMCU jest aktualnie jedną z najpopularniejszych platform opartych o ESP8266, więc nie jest dużym zaskoczeniem, że Amica - jej producent - pracuje nad wersją z zaimplementowanym układem ESP32. Póki co firma nie prezentowała jeszcze zdjęć, ani specyfikacji nowego modułu uruchomieniowego, aczkolwiek w czerwcu odbywały się prezentacje płytki z ESP32, będącej wtedy w początkowej fazie opracowania.

Widora-air

Widora dała się dopiero niedawno poznać szerszemu gronu odbiorców dzięki ich modułowi NEO WiFi, na którym pracuje OpenWrt. Firma ta pracuje jednakże też nad modułem Widora-air, który zaimplementowany ma mieć układ ESP32.

Dotychczasowo brak jest bliższych informacji na temat samego modułu. Wiemy, że będzie on zasilany z portu USB, ma być wyposażony w przycisk reset oraz dostępne programowo przyciski, antenę na PCB oraz dwa, 20 pinowe wyprowadzenia z pinami GPIO.

Gravitech / MakerAsia Nano32

Nano32 zdecydowanie prezentuje się najlepiej, jeśli chodzi o dotychczasowo prezentowane zdjęcia. Moduł produkowany jest w południowo-wschodniej Azji przez firmę Gravitech i w systemie, oprócz mikrokontrolera ESP32, posiadać ma układ FTDI, który umożliwi programowanie kości Espressif przez konwerter USB do portu szeregowego. Płytka posiada także dwa przyciski i wyprowadzenia w przyjaznym płytkom stykowym formacie. Na płytce odnaleźć można też antenę Wi-Fi.

Postępy firmy Gravitech w pracy nad nowym modułem śledzić można na ich koncie na Twitterze.

Noduino Quantum Board

Noduino Quantum ma zupełnie inną formę niż prezentowane powyżej płytki z ESP32. Moduł ten ma być kompatybilny z stanardem Arduino, co oznacza, że możliwe będzie wykorzystanie szerokiej gamy shieldów Arduino w projektach działających na ESP32.

ESP32 w tej płytce programowane może być poprzez port microUSB (z wykorzystaniem układu Silicon Labs CP2102). Płytka zasilana będzie przez dedykowane złącze dla zasilacza, a antena Wi-Fi zintegrowana jest na PCB.

Firma odpowiedzialna za ten projekt produkuje już moduły Noduino Falcon, oparte na układzie ESP8266, które charakteryzują się podobnym designem. Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta.

Wemos ESP32

Wemos produkuje już dwie płytki oparte o poprzednika ESP32 - układ ESP8266. Model D1 jest kompatybilny z Arduino, a D1 mini to jej zminiaturyzowana wersja. Zgodnie z tym co firma prezentuje na swoim forum, pracuje ona nad jedną lub większą ilością płytek wykorzystujących układ ESP32:

Cytat:
    WeMos potwierdza, że pracuje nad płytką opartą na ESP32.
    Nie wiadomo jeszcze czy moduł będzie wymiarów płytki D1, D1 mini czy produkowany będzie w zupełnie innym standardzie.

Jeśli wiecie coś jeszcze na temat powstających modułów, które pracować mają wykorzystują nowy układ Espressif podzielcie się z nami na forum. Im więcej płytek, szczególnie kompatybilnych z szeroko przyjętymi standardami, takimi jak Arduino, tym lepiej :).

Źródło: http://www.cnx-software.com/2016/09/24/some-esp32-development-boards-to-look-out-for-nodemcu-widora-air-nano32-noduino-quantum-and-wemos/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cnx-software%2Fblog+%28CNXSoft+-+Embedded+Software+Development%29&utm_content=FeedBurner

• #2 09 Paź 2016 22:47
    szymon122
    Poziom 36  

W płytce Widora-air widać tylko jedną antenę, jest ona zarówno dla WiFi i Bluetooth? Ja sam osobiście czekam na płytki Wemos z Układem ESP32.
    Ciekawe jak będzie tym razem z SDK.

• #3 09 Paź 2016 23:09
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

szymon122 napisał:
    W płytce Widora-air widać tylko jedną antenę, jest ona zarówno dla WiFi i Bluetooth? Ja sam osobiście czekam na płytki Wemos z Układem ESP32.
    Ciekawe jak będzie tym razem z SDK.

Może druga jest od spodu? nie wiadomo. To jakaś wczesna wersja prototypowa... pozostaje czekać na publikację chociażby wczesnych specyfikacji.

• #4 09 Paź 2016 23:15
    szymon122
    Poziom 36  

Tak z ciekawości spytałem, już widziałem kiedyś jakieś karty sieciowe WiFi + Bluetooth i miały tylko jedną antenę, ciekawe jak to jest rozwiązane.

• #5 09 Paź 2016 23:23
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

szymon122 napisał:
    Tak z ciekawości spytałem, już widziałem kiedyś jakieś karty sieciowe WiFi + Bluetooth i miały tylko jedną antenę, ciekawe jak to jest rozwiązane.

W sumie i jedno i drugie pracuje na 2,4 GHz...

• #7 10 Paź 2016 14:53
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

ghost666 napisał:
    Widora-air

Widora dała się dopiero niedawno poznać szerszemu gronu odbiorców dzięki ich modułowi NEO WiFi, na którym pracuje OpenWrt. Firma ta pracuje jednakże też nad modułem Widora-air, który zaimplementowany ma mieć układ ESP32.

Dotychczasowo brak jest bliższych informacji na temat samego modułu. Wiemy, że będzie on zasilany z portu USB, ma być wyposażony w przycisk reset oraz dostępne programowo przyciski, antenę na PCB oraz dwa, 20 pinowe wyprowadzenia z pinami GPIO.

Jak się chce to można jeszcze odrobinę informacji wyszperać
    Link

• #8 10 Paź 2016 15:44
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

michalko12 napisał:
    ghost666 napisał:
    Widora-air

Jak się chce to można jeszcze odrobinę informacji wyszperać
    Link

Opierałem się tylko na materiale źródłowy, jaki jest zalinkowany w pierwszym poście. Niestety nie umiem po Chińsku (ale zaraz zapytam kolegę), z tego co widzę póki co to:

* Bardzo niska cena - 5,25 USD
    * CP2104 - konwerter USB-port szeregowy, do programowania ESP32
    * Wsparcie dla funkcji analogowych(?)

Szykuje się bardzo ciekawy moduł. Przy tym koszcie można mieć pojedynczy punkt IoT w cenie 20..30 zł.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson